vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

414 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Σε αρκετά της εταιρείας συμβαίνει αυτό. Λογικά σε 2-3 μέρες θα καθαρίσει, αλλά και αυτό να μη γίνει, δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα φίλοι μου φτιάχνω εδώ και καιρό ένα mix το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν κάνω κάποιο λάθος η αν το πάρα κάνω στην ποσότητα αρώματος.

Όλα τα υγρά-αρώματα είναι της nobacco.

Παίρνω βάση pg  balanced 20mg και μια με 0mg και τα 2 είναι από 100ml.

Στα 200ml ρίχνω
1 μπουκαλάκι ry69
120 σταγόνες vanilla
80 σταγόνες chocolate
10 σταγόνες nocciola (φουντούκι)

Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό και αρέσει σε αρκετό κόσμο..  Απλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή το τόσο άρωμα που βάζω.


Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Χρησιμοποιείς περίπου 8% άρωμα
Παραπάνω απο την μέση προτεινόμενη τιμή του κατασκευαστή αλλά
δεν είναι και υπερβολή
 
το θέμα είναι να μην κουράζει εσένα

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά τότε..  Όχι μέχρι στιγμής δεν με κουράζει καθόλου :)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αν δεν ενοχλεί εσένα, τότε όλα καλά. Θα σου έλεγα βέβαια να του βάλεις λίγη βάση ακόμα για να μην μπουχτίσεις σύντομα.

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Αποσυνδεδεμένος panagiotis87

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Μεταφορά από εδώ

οχι ισα ισα σκετη μου καθεται πολυ καλα το εχω δοκιμασει με ουισκια και τσιπουρα κου μου ειναι πολυ ευχαριστω να το ατμιζω...μπορω να σου πω οτι απ'ολα οσα δοκιμασα με εχει κατσει κουτι...η βαση που μο προτινεις να ειναι απευθειας vpg η να παρω vg.pg και να το ανακατευω μονος μου??και κατι αλλο ειδα σε στο φορουμ ποιοι εχουν τα atmos lab ...σε μερικα site ειδα vpg 0mg η 20mg και αρωμα βανιλιας χωρις νικοτινη και σε αλλα ειδα οτι επιλεγεις ποσο νικοτηνη θα εχει η βανιλια...εγω ομως καπνιζω 18 αρι και στην ατμος δεν βρηκα βαση 18 τι παιζει..?συγνωμη αν κουραζω αλλα ειναι τοσα πολλα τα οποια θελω να βαλω σε σειρα κια δεν μπορω...ευχαριστω για τον πολυτιμο χρονο σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2014, 13:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Το σκέτο άρωμα είναι συμπυκνωμένο και είναι αυτό που προσθέτεις στη βάση για να φτιάξεις το υγρό σου. Αυτό που επιλέγεις νικοτίνη είναι έτοιμο άρωμα για να το ατμίσεις κατευθείαν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις την balanced για αρχή και μετά βλέπεις αν θέλεις πιο πολύ vg ή pg.
Για να φτιάξεις 18αρι θέλεις μία 20αρα και μία μηδενική και για 10ml υγρού θέλεις 9ml εικοσάρας και 1ml άρωμα συν μηδενική (βασικά αν παίζεις με 10% άρωμα δεν χρειάζεσαι μηδενική)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε panagiotis87 καλημέρα. Εφόσον έχεις κατασταλάξει ότι η Vanilla σε καλύπτει, είναι σαφώς καλύτερα να προχωρήσεις σε ιδιοκατασκευή, καθώς και πιο συμφέρον είναι αλλά και μπορείς να "παίξεις" με το υγρό σου.

Ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο άρωμα, προτείνει 5% συγκέντρωση (και όχι αραίωση όπως έχει επικρατήσει!).

Για να φέρεις το υγρό σου στα 18mg/ml με αυτά τα ποσοστά, η αναλογίες σου πρέπει να είναι 90% έτοιμη βάση 20mg/ml, 5% έτοιμη μηδενική βάση και 5% άρωμα. Στα 10 μλ που ζητάς, θες 9μλ 20ρα βάση, μισό μλ μηδενική και μισό μλ άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis87

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω λογια ευχαριστω για την ενημερωση...αμμεσα θα προβω σε παραγγελια...

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
γνωριζει κανεις αν το cinnamon cookies DIY της ατμος lab που πηρα να δοκιμασω μπορω να το φτιαξω σε πλαστικο μπουκαλακι η θα πρεπει να γινει σε γυαλινο?και ποσο της % αρωμα?? με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ειδα κατι για λιωμενα τζαμακια ατμοποιητες κλπ αλλα αποτι καταλαβα αυτο αφορα τα ετοιμα υγρα..ξερει κανεις αν ειναι ασφαλες να το φτιαξω σε πλαστικο μπουκαλακι και μετα σε πλαστικο ατμοποιητη η θελει και τα 2 γυαλινα??? ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Φίλε το υγρό που μου έλιωσε το τζαμάκι δεν ήταν έτοιμο..εγώ το έφτιαξα.
Επίσης το έχω στα κλασικά πλαστικά μπουκαλάκια με την μεταλική βελόνα και δεν έπαθαν τίποτα.
Σε ατμοποιητή Trident ss το δουλεύω το υγρό γιατί δε θέλω να λιώσω κι άλλους ατμο.
Βέβαια ίσως να φταίει το ότι έβαλα πολύ άρωμα (10%) :idiot1:
Δοκίμασε με 4-5% αραίωση σε κανά παλιό εργοστασιακό και άμα βγάλεις άκρη σε παρακαλώ πες μου και μένα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Το Cinnamon Cookies το κάνω πάρα πολύ καιρό τώρα σε diy σκέτο στο 4% αλλά και σε μίξεις γύρω στο 3% χωρίς να μου έχει δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα στο τζαμάκι της Ιθάκης.


Μάλλον θα φταίει το 10% το οποίο έχεις βάλει :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Γνήσια ιθάκη? Εγώ στο κλώνο που έχω σε δευτερόλεπτα θάμπωσε και την άλλη μέρα έλιωσε και διαλύθηκε. Το γνήσιο που έβαλα τώρα μου φαίνεται ανώτερο ποιοτικά αλλά δε δοκίμασα.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Ναι μιλάω πάντα για γνήσια Ιθάκη :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ρίξτε μια ματιά εδώ στον πίνακα του κατασκευαστή όπου μιλάει λεπτομερώς για το θέμα. Εκεί, αναφέρεται από κάποιους πρόβλημα με το Cinammon Cookies και από άλλους όχι, πάντα όμως σε συγκεκριμένους ατμοποιητές.

Όπως έχω γράψει και εκεί, το έχω δοκιμάσει σε αρκετούς ατμοποιητές, evod, DCT, CE4+, T3 και κανείς δεν μου έχει παρουσιάσει θέμα. Πάντως, σε σύγκριση με το 4% που προτείνει ο κατασκευαστής (και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι ακόμα λιγότερο μιας και το άρωμα είναι πολύ έντονο), το 10% που έβαλες εσύ είναι όντως πολύ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597277 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592004 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios