vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
γεια σας παιδιά. να κάνω μια γρήγορη ερώτηση να δω αν τα έχω καταλάβει καλά, γιατί οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές για κάποιον νέο στο θέμα.
Εγώ που θέλω να φτιάξω υγρό χωρίς νικοτίνη και μόνο με vg θα πρέπει να πάρω:
1. μια "βάση" σαν αυτή http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=87&product_id=282
και
2. ένα άρωμα σαν αυτά http://wizardlabs.us/index.php?route=product/category&path=79_96&page=1


και είμαι οκ; τόσο απλό

τα λινκ τα έβαλα για παραδείγματα για να δω αν ψάχνω για τα σωστά προϊόντα. Σε καμιά περίπτωση για διαφήμιση.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα φιλε μου.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα χρειαζεσαι αυτα τα δυο συστατικα που προειπες καθως και ενεσιμο νερο (wfi)
που μπορεις να το βρεις σε φαρμακεια για να αραιωσεις την βαση που ειναι σχετικα πηκτη (ειναι αρκετα φτηνο).
Για αραιωση ξεκινα με 10% και βλεπεις αν χρειαζεσαι κι αλλο.

Αν μπορουσα να κανω μια παρατηρηση μονο.
Τωρα ξεκινας το ατμισμα ή απλα τωρα αποφασισες να ξεκινησεις ιδιοκατασκευες υγρων?
Αν ξεκινας τωρα, γιατι θελεις να φτιαξεις υγρα χωρις νικοτινη?
Δε θα προτεινα σε καποιον νεο ατμιστη ενα τετοιο υγρο, καθως ο οργανισμος σου εχει αναγκη τη νικοτινη, θα την αναζητησει
κι αν δεν την βρει στο η.τ. θα την ψαξει στο κανονικο.

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
γεια σου Nemesis. ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Το είχα διαβάσει αυτό που λες για το νερό απλά είδα οτι η βάση έχει νερό μέσα γιαυτό δε το έβαλα. καλά έκανες και το είπες πάντως  :thumpup:
Ατμιζω 21 μέρες, αλλά δεν έχω πρόβλημα με την νικοτίνη. Φαντάσου έχω μπροστά μου και ενα ανοιχτό πακέτο lucky strike και ούτε καν το ακουμπάω  :)  Το αγαπημένο μου υγρό έχει 6μγ νικοτίνη. Αύριο θα πάω να αγοράσω το ίδιο με μηδενική να δω πως θα είναι.
Αν δεν είχα μια ιδιαίτερη αγάπη για τα βότανα ούτε που θα ακούμπαγα καπνό - τσιγάρο. Ελπίζω με τον dry herb atomizer που περιμένω να λυθεί το πρόβλημα μια και καλή :)
Προσωπικά το ητ σε γεύση μου θυμίζει αργιλε γιαυτό μου αρέσει τόσο πολύ. Μονο ατμος και γεύση μου αρκεί :)

Αν έχω καταλάβει καλά το χτύπημα η pg to δίνει οπότε αν δω ότι είναι πολύ ελαφρύ προσθέτω pg. Το εχω καταλάβει καλά γιατρέ μου ;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, ακριβως. Το "κτυπημα" το δινει η PG και η νικοτινη.
Ενα υγρο σκετη VG μηδενικης νικοτινης δε θα εχει απλα μειωμενο κτυπημα, αλλα ανυπαρκο.
Τωρα αν πιστευεις οτι με ενα τετοιο υγρο θα εισαι καλυμμενος, αυτο το ξερεις εσυ και παω πασο.

Εχε παντως λιγο νικοτινουχο υγρο καβαντζα για καλο και για κακο,
ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει μια Κυριακη βραδυ με τα καταστηματα κλειστα. ;)

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
σωστός. Θα δοκιμάσω ένα μηδενικό αύριο να δω πως πάει και θα αποφασίσω.
Το κυριότερο πάντως είναι οτι λύθηκαν όλες οι απορίες απλά και γρήγορα  :thumpup:
νασαι καλά

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Καλησπέρα σας.....Πήρα την standard βαάη 100 ml της ecocig με 6 mg/ml (αυτήν βρήκα αυτήν πήρα) και είχα peach και mint αρώματα από atmos lab. Έκανα τα δύο πρώτα μου diy υγρά. Θα ήθελα να ρωτήσω για τον χρόνο ωρίμανσης και αν τα μπουκαλάκια πρέπει να είναι ανοιχτά.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας. Μπορείς να ατμίσεις και κατευθείαν αλλά καλύτερα άστα 1-2 μέρες ή παραπάνω. Δοκιμάζοντας ανά διαστήματα, θα καταλάβεις και μόνος σου πότε θα σταθεροποιηθεί η γεύση. Η ωρίμανση γίνεται με το μπουκάλι κλειστό.


Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Έτσι ακριβώς είναι.
Ο καθένας διαλέγει το τι προτιμάει.
Η ωρίμανση που λες είναι ουσιαστικά ο χρόνος που χρειάζεται για να δέσουν καλά τα υλικά σου. (βάση και άρωμα)
Άλλα αρώματα δένουν πιο γρήγορα και άλλα καθυστερούν λίγο περισσότερο. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την ποσότητα που θα φτιάξεις. Αν κάνεις 10ml υγρό μπορεί σε 1-2 μέρες να είναι εντάξει. Αν όμως κάνεις 100ml θα χρειαστεί σαφώς περισσότερο.
Για το αν αφήνεις ανοιχτό το μπουκάλι και πάλι δεν είναι κάτι στάνταρ. Φυσικά δεν το αφήνεις ανοιχτό καθόλη τη διάρκεια της ωρίμανσης. Εγώ όταν φτιάχνω υγρά αφήνω ανοιχτό το μπουκάλι για 2-3 ώρες. Μετά το κλείνω και αναδεύω 2-3 φορές τη μέρα. Μετά από κάθε ανάδευση ανοίγω το μπουκάλι για 2-3 λεπτά και μετά το ξανακλείνω.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω αλλά τα υγρά μου βγαίνουν μια χαρά με αυτό τον τρόπο.
Κάποιος άλλος μπορεί να ακολουθεί άλλη μέθοδο και να έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
Όρεξη να έχεις για δοκιμές και θα βρεις αυτό που σε ικανοποιεί περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Έχω παρατηρήσει κι εγώ οτι είναι καλύτερο να μένει ανοιχτό το μπουκαλάκι τις πρώτες 6-8 ώρες.
Επίσης όταν φτιάχνουμε μεγάλη ποσότητα καλό είναι να το μοιράζουμε σε μπουκαλάκια των 20-30ml για καλύτερη και ταχύτερη ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Αν αφήσεις το μπουκαλάκι ανοικτό δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. Το μόνο που θα κατορθώσεις είναι να οξειδωθεί η νικοτίνη και να εξατμιστεί το άρωμα.
Όλα τα αρώματα είναι πτητικά και αδυνατίζουν όταν αφήνετε το καπάκι ανοικτό. Σκεφτείτε το απλά. Αφού το μυρίζετε δεν είναι πλέον στο υγρό αλλά στον αέρα.


Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Κάπου διάβασα ότι θολώνει το μίγμα και το είδα κι εγώ απόψε.....Αν δεν γινει διαυγές τι σημαίνει και που οφείλεται αυτό;;;;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Τι εννοείς θολώνει; Μήπως εννοείς ότι γεμίζει φυσαλίδες;  Αν ναι είναι απλώς εγκλοβισμένος αέρας και αυτό έγινε γιατί ταρακούνησες το μίγμα με δύναμη. Δεν είναι τίποτα. Σιγά σιγαθα πάνε στην επιφάνεια.
Αν θολώνει όπως θολώνει το ούζο, τότε φίλε μου και συντοπίτη ή χρησιμοποίησες πάρα πολύ άρωμα ή υπερεκτιμας την κατάσταση. Γενικά αρκετά αρώματα είναι πολύ συμπυκνωμένα και εννοείται ότι αλλάζουν το χρώμα της βάσης

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Αγαπητέ altan678 δεν μιλάω για τις φυσαλίδες.
Όταν έβαλα το άρωμα (σταγόνες), στην πρώτη ανάδευση είδα ότι το μίγμα βάση - άρωμα θόλωσε, δεν ήταν διαυγές όπως ήταν..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ποιό άρωμα χρησιμοποίησες? Μπορεί να είναι φυσιολογικό.

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
το mint από atmos lab

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1126 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios