vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, aalex, kyrgiannis, Aoratix, JohnDag

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Δες εδώ.

Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι μέσα στη θεματολογία του forum, μπορείς πάντα να κάνεις αναζήτηση στο αριστερό 

κουτάκι που λέει αναζήτηση vaping.  :)

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Ναι. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.
Μιλάω για υγρό χωρίς νικοτίνη.
Όπως το φτιάχνω εγώ για παράδειγμα.
Αρώματα και pg. Μετα βάζεις μόνος σου την νικοτίνη σου και την vg.
Αντί να πάω να πάρω το τάδε s&v να μου φτιάξει το κατάστημα ένα δικό μου


AFK
Εγώ έτσι αγοράζω τα αρώματα μου έχω βρει ένα σαιτ (Ρωσία) και είτε πέρνω από έτοιμούς κλώνους που έχει είτε βάζω δικούς μου . Μου έρχεται σαν ένα άρωμα one shot προσθέτω μετα nic pg vg και έτοιμος βέβαια να λέω την αλήθεια είναι  γύρω στο 100% πιο ακριβό. Αν 10μλ αρώματος έχουν 1Ε έτσι κοστίζουν 2Ε (σήμερα αξιώθηκα να δω την διαφορά) αλλά χαλάλι τους, δεν έχω μίξεις και σαράντα μπουκαλάκια

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό θα ήταν παράνομο στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Σε σχέση με όσα χρήσιμα αναφέρθηκαν 3-4 σελίδες πριν, με τίτλο "Αυτόνομα αρώματα", θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάτι από την μικρή μου πείρα, που ίσως έχει ήδη αναφερθεί παλιότερα (αλλά το νήμα είναι "θηριώδες" και δεν μπορώ να το ψάξω τώρα όλο πάλι).

Ένα άρωμα ή μία γεύση (απλή ή σύνθετη), που μπορεί να μην μας αρέσει (ίσως και λόγω του τρόπου που την φτιάξαμε), αν δεν μπορούμε να την βελτιώσουμε με αραίωμα ή συμπύκνωση ή με πρόσθεση και άλλων αρωμάτων, μπορούμε να την δοκιμάσουμε με διαφορετικό ατμοποιητή (με μια διαφορετικού τύπου αντίσταση) σε άλλα watts και να μας αρέσει ή τουλάχιστον να την ατμίζουμε κάπως πιο άνετα... για να μην πάει νεροχύτη.

Συνήθως, οι ατμοποιητές με μικρό χώρο ατμοποίησης, με απλά σύρματα και λίγα watts "γέρνουν" προς την ανάλυση γεύσης (αναδεικνύουν τις διαφορετικές γευστικές νότες), ενώ οι ατμοποιητές μεγαλύτερου χώρου ατμοποίησης, με πολύπλοκα σύρματα και πολλά watts "γέρνουν" προς την ένταση γεύσης (εξομαλύνουν/ολοκληρώνουν τις διαφορετικές γευστικές νότες). Με την "ολοκλήρωση" μπορεί να "σκεπαστεί" κάποια γευστική νότα που δεν την θέλουμε και τόσο. 

Το θέμα "γεύση/άρωμα" είναι αρκετά προσωπικό και κάποτε ίσως μπορέσουμε να απεμπλακούμε από χαρακτηρισμούς "μου αρέσει"/"δεν μου αρέσει".
Επιπλέον, επειδή η διάρκεια ωρίμανσης της όποιας ανάμειξης παίζει ρόλο, μόνο η προσωπική δοκιμή, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μπορεί να μας βοηθήσει να βρούμε την προσωπική μας άκρη στο θέμα "ευχάριστης" γεύσης ενός υγρού που παρασκευάσαμε.

Οι νέοι στο "άθλημα" ίσως βρουν χρήσιμα τα παραπάνω. Οι παλιοί... μην βαράτε για... τα παραπάνω "αυτονόητα". :))

Καλές δοκιμές, λοιπόν! ;) 

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Εκτος οτι διαφερει το αποτελεσμα οταν βαζεις ενα υγρο σε αλλο ατμοποιητη πολλες φορες σωζεις ενα υγρο κανοντας το μιξη με κατι αλλο που να του ταιριαζει.

π.χ. ειχα φτιαξει kaimaki, sour cherry
εβαλα μετα
λιγο cuban supreme, λιγο strawberry cheesecake, και εξτρα μπισκοτο
εκανα δοκιμες και στο τελος αυτο που μου αρεσε το ατμισα σαν να μην υπαρχει αυριο

μονο που πρεπει να εισαι τρελος με μεγαλη υπομονη και να σου αρεσει το trial and error

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Στις περιπτώσεις αποτυχημένης παρασκευής, η εύκολη λύση μου είναι η προσθήκη λίγης κλωνοτριμπέκας που υπάρχει στο συρτάρι (αναμενόμενες οι πράσινες φατσούλες). :))

Όταν έχω χρόνο, σκέφτομαι ποια γεύση μπορεί να λείπει και προσθέτω άρωμα.

Φυσικά, εαν είναι θεϊκό το αποτέλεσμα, δεν επαναλαμβάνεται.

Ποτέ δεν έχει χρειαστεί να φτάσω στο νεροχύτη. :)

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Γνωρίζει κανεις με ποιο άρωμα οποιασδήποτε εταιρίας μπορώ να αντικαταστήσω το graham cracker clear της tpa που έχει acetoin και acetylpropionyl ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2018, 22:34 από Theo164 »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Υπάρχει και το DX Graham Cracker ομοίως τηςTPA χωρίς δικετόνες (Acetoin και Acetylpropionyl). Για να τα λέμε όλα βέβαια πολύ πιο άτονο από το "βλαβερό". Και εδώ επληθεύεται η ρήση " είναι νόστιμο ε κάνει κακό" :))

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Το FDA αποφασισε να απαγορεψει ολα τα αρωματα για το ηλ.τσιγαρο αν καταλαβα καλα
πηγη : https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/8j6sdz/fda_flavor_ban_comment_period_you_dont_have_to_do/

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε καν.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Ειχε κανει και ενα βιντεο ο μπουσαρντος που για ατομα απο αμερικα ειχαν φτιάξει ενα απλικεισιον για να δειξουν στο φ-ντ-ει οτι δεν πρέπει να απαγορευτουν τα αρωματα γιατι τους κρατανε μακρυα απο το τσιγαρο αν καταλαβα σωστα, τελικα περασε;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2303
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αυτό που διάβασα σε αμερικάνικο ατμοσαϊτ ήταν πως υπάρχει θεματάκι με το εικαστικό μέρος των μπουκαλακίων, όχι με την κυκλοφορία ή την απαγόρευσή τους. Ζουμερά φρουτάκια, λαχταριστά γλυκά, κλπ. Και ότι αυτό τραβάει τα βλέμματα των πιτσιρικάδων. Σε αυτό το κομμάτι δεν έχουν άδικο. Είναι οπτικός πειρασμός, ξεσηκώνει αμαρτωλά ένστικτα. :yes:
EDIT:
Εδώ είναι
http://vaping360.com/fda-eliquid-label-enforcement/
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2018, 22:09 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
σαν τα "καπελακια" με γεΦσεις φρουτων.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας




To alcohol όμως δεν μας πειράζει αν η συσκευασία "τραβάει" τα παιδιά..
:idiot1:

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2018, 00:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2303
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Τους τα λένε αυτά τα πράματα το Tea Party, αλλά δεν τους ακούνε... :(

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 152604 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 566468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 241905 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760791 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 502432 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 492 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis