vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 1 χρήστης
Buliwyf

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #615 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 01:05 »
Μιλαω για ετοιμα υγρα..να σου δωσω ενα παραδειγμα: Αγορασα το liberty της natura για να το δοκιμασω και στην αρχη μου ηρθε τοσο εντονο που αναγκαστηκα να το αραιωσω για να το φερω στα γουστα μου! Μετα απο λιγες μερες οταν αρχισε να τελειωνει το μπουκαλακι εβαλα λιγο στον ατμοποιητη μου χωρις να το αραιωσω και δεν ειχε καμια σχεση με αυτο το εντονο που επαιρνα στην αρχη! Επισης αγορασα ενα arabic tobacco της ιnnovation και ζαλιστηκα απο τα αρωματα, μισο τανκακι με το ζορι εκανα καθως μου ηρθε και αυτο πολυ πολυ εντονο...μαντεψε τι ατμιζω τωρα...και μου φαινεται ψιλουποτονικο

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μηπως κανω κατι λαθος με το στησιμο μου? Θα μπορουσε αυτο να οφειλεται σ'αυτο? Π.χ να εχω υποτροφοδοσια και λογω απειριας να μην το καταλαβαινω και να παιρνω αλλοιωμενη γευση? Υπαρχει τετοια περιπτωση?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2015, 01:11 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #616 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 01:12 »
Τι να πω δεν μου έχει τύχει. Τα υγρά της natura που πήρα με την προσφορά τα έχω περίπου ένα μήνα τώρα και τα άνοιξα όλα από την πρώτη ημέρα για να τα μυρίσω και ακόμα τα χρησιμοποιώ χωρίς να έχω διαπιστώσει κάποια αλλαγή. Φυσικά τα κλείνω καλά και τα φυλάω σε σκοτεινό μέρος (συρτάρι) σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Ο κορεσμός γεύσης που σου ανέφερα πιστεύεις πως δεν παίζει?


Σίγουρα από στήσιμο σε στήσιμο υπάρχει διαφορά έντασης στην γεύση αλλά τόσο μεγάλη θα πρέπει το ένα στήσιμο με το άλλο να είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν έχεις υποτροφοδοσία θα είχες περισσότερο μια γεύση καμένου εκτός βέβαια αν μiλάμε για στησίματα σε TC. 

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #617 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 01:17 »
Θα μπορουσε να ισχυει για το liberty καθως το εχω λιωσει...αλλα απ το arabic tobacco ειχα κανει μισο τανκακι...Αυτο που ειπα για το στησιμο εχει βαση? Θα μπορουσε δηλαδη να οφειλεται σε κακο στησιμο? Για παραδειγμα να εχω μικρη υποτροφοδοσια που να μου αλλοιωνει λιγο τη γευση?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #618 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 01:26 »
Να σου πω την αλήθεια δεν μου έχει τύχει. Τα κακά μου στησίματα είναι τόσο κακά που δεν ατμίζονται και το καταλαβαίνω αμέσως ;D . Θεωρητικά πάντως θα μπορούσε να ισχύει. Πάντως για να διαπιστώσεις τι φταίει θα πρέπει να πας δια της ατόπου. Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα το υγρό σε άλλον ατμοποιητή (dripper ή ακόμα και εργοστασιακό) για να δω τι γίνεται. Εάν το υγρό και εκεί δεν έχει καλή γεύση τότε μάλλον δεν είναι καλό. Στην αντίθετη περίπτωση φταίει το στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #619 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:24 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε κάτι; Η ερώτησή μου θα είναι αφελής, όμως θα ήθελα τη γνώμη σας:

 
Αγοράζω ένα υγρό που μου αρέσει. Έχω και έτοιμη βάση (50/50 και με ίδια ποσότητα νικοτίνης με το υγρό που αγόρασα). Αν για παράδειγμα το υγρό μου είναι 30ml, και βάλω άλλα 30ml βάση, χάνω άρωμα; χαλάω το υγρό μου και το κάνω κάτι άλλο;

 
(όσες φορές το έκανα δεν ήταν το ίδιο αποτέλεσμα με κάθε υγρό, άλλο ήταν μια χαρά, κι άλλο υγρό ήταν κάτι άλλο). 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #620 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:27 »
μπορεις να αραιωσεις οσο θες. Αυτο ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου.
Επισεις μπορεις να πειραματιστεις και σε περιεκτικοτητες pg vg και να τις φερεις εκει που σου αρεσει.
Το τι ειναι καλο και τι οχι αφορα καθαρα την προσωπικη γευση του καθ ενος

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #621 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:32 »
Συμφωνω απολυτε με τον nick74. Για παραδειγμα την tribeca 30ml την αραιωνω σε 60 ml βασης και μπορω να το ατμιζω ολη την μερα χωρις να με κουραζει σε αντιθεση με την ετοιμη. Σε αλλους αυτο φαινεται πολυ υποτονικο και αγευστο.Καθαρα θεμα γουστου

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #622 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:36 »
@Nick74, καλησπέρα.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάπως έτσι είδα κι εγώ στην πορεία. Είπα και για βάση 50/50 γιατί ήθελα η αλήθεια να είναι στη μέση (βέβαια είμαι ήδη οπαδός της PG, θέλω χτύπημα και όχι ιπτάμενα τιραμισού), παρ' όλα αυτά κάποια υγρά μου βγήκαν κάτι άλλο, π.χ. από φράουλα σε μπισκότο βουτύρου. 


@leftk14, καλησπέρα.
Κι εγώ συμφωνώ και με τους δύο σας. Να σας πω και τη μαύρη μου αλήθεια. Ήθελα από την αρχή να γλυτώνω χρήματα από τα υγρά, δεν θα έκανα ποτέ χημείες όμως μία έτοιμη βάση είναι η καλύτερη εισαγωγή για μεγαλύτερη ποσότητα σε αγαπημένα υγρά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:42 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #623 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:39 »
κοιτα, μονο με δοκιμες θα το δεις.
Δεν αποκλειεται να αραιωσεις και αντι να αδυνατισει να παρεις νεες γευσεις, απλα αραιωνε με ρεγουλα για να δοκιμαζεις, μη χωνεις 50% βαση με τη μια

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #624 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:49 »
@Nick74, ναι ναι και ξανά ναι.


Δεν έβαλα 50% βάση μέχρι τώρα, το είπα έτσι για το παράδειγμα,  (έχει τύχει να βάλω max 30% βάση, στις περισσότερες περιπτώσεις). Μέχρι τώρα είχα 6 ή 7 έτοιμα 30μελα, τα οποία τα έβαζα σε άδεια μπουκαλάκια 50ml ή (100ml φαρμακείου) και μέσα εκεί έβαζα την έτοιμη βάση.




Σημ. Ξέχασα να πω κάτι βασικό (μην φανώ ο κάγκουρας των υγρών). Πρόσεχα από την αρχή να είναι ίδια και τα PG, VG (και στο υγρό και στην έτοιμη βάση)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 13:57 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #625 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:11 »
Το θέμα αραίωσης, εξαρτάται από δύο παράγοντες:

α) Πόσο έντονο είναι το αρχικό υγρό
β) Το προσωπικό σου γούστο.

Άπαξ και συνδυάσεις αυτά τα δύο, μπορείς να αραιώσεις όσο θέλεις αρκεί να ικανοποιούνται οι γευστικές σου προσδοκίες.

Κάποιος μπορεί να αρέσκεται σε ποσοστό αραίωσης 9/1, με άλλα λόγια να χρησιμοποιεί το έτοιμο υγρό σαν να είναι άρωμα. Αν του αρέσει, δεν μπορεί κανείς να του πει τίποτα.  :)

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #626 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:22 »
Αφου ειναι για οικονομικους λογους θα σου προτεινα να παρεις αρωματα και να φτιαξεις απο την αρχη το δικο σου υγρο. Υπαρχουν διαφορα που ειναι συνθετες οι γευσεις τους και δεν χρειαζεται πολυ ψαξιμο.Και μια στο τοσο πας και αγοραζεις και ετοιμα υγρα. Αυτο κανω εδω και αρκετο καιρο και μου μενουν λεφτα για ατμοποιητες. :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #627 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:27 »
@Cruiser79.

 
Ναι, έχετε δίκιο, και το είδα στην πορεία μέχρι και τώρα που μιλάμε.
Το α) το κατάλαβα αμέσως. Είχα έντονα και απλά υγρά (από τσιχλόφουσκες μέχρι έντονες φράουλες και πίνα κολάντες...), με την έτοιμη βάση είχα τα ίδια.

 
Σε κάποια λίγο πιο σύνθετα υγρά είχα άλλο αποτέλεσμα, όχι τραγικά πράγματα όμως σε 1, 2 περιπτώσεις άλλαξε η γεύση (στη μία περίπτωση εξαφανίστηκε το άρωμα και στην άλλη έγινε  κάτι άλλο).

 
(χαχα, να πω και κάτι άλλο, λίγο άσχετο. Διάβαζα μία καταπληκτική ανάλυση που έκανες σε παλιότερο θέμα με τα γνωστά και ακριβά υγρά. Σε κάποιο σημείο λες χαριτολογώντας: κάποια υγρά είναι τόσο σύνθετα και ιδιαίτερα που πρέπει ν' απαγορευτούν σε νέους ατμιστές... χαχα χα κόλαση. Σωστός. 




@leftk14.

 
Ναι, κάπως έτσι είμαι τώρα. Έχω φτάσει στα 350ml σε υγρά. Απλά απλούστατα υγρά. Τα πρώτα μπουκαλάκια είναι με αρώματα που αγόρασα + την έτοιμη βάση, τα υπόλοιπα είναι από έτοιμα υγρά + όσο συμπλήρωνα με έτοιμη βάση.

 
Μια χαρά είμαι μέχρι εδώ, δεν ψάχνω παραπάνω ούτε και το θέλω το παραπάνω. Άντε, μία στο τόσο να κάνω υπέρβαση για κάποιο 30μελο (εξίσου απλό υγρό). 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 14:36 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #628 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 18:26 »
Πόση ωρίμανση θέλουν μήλο και φράουλα σε 50-50 βάση.Αν έχει κάνει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #629 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 19:02 »
Τα φρουτώδη υγρά δεν χρειάζονται πολλές μέρες ωρίμανση. Νομίζω 5 ημέρες με καλή καθημερινή ανάδευση αρκούν. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8711 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567980 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293306 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762071 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios