vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος varonos 199

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 20:41 »
αν βαλω σκετα λατακια δεν 8α ειναι καλο λεσ??

Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 04:10
νομιζω βρικα τι φταιει...επρεπε να παρω το ice blade που ειναι μονο pg. :wall: :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 04:10 από Atmos »

vp

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 08:42 »
 :bye: Καλημέρα παιδιά μετά από ενάμιση μήνα ατμιστής και πολύ διάβασμα στο τρομερό forum μας ξεκίνησα τα πειράματα να φτιάξω δικά μου υγρά με τα ανάλογα υλικά από το funstore και θέλω την βοήθειά σας.
Συνταγή
1 ml traditional 24 mg = 40 σταγόνες
0,8 ml traditional 0 mg = 32 σταγόνες - για να ρίξω την νικοτίνη στά 12 mg ανά ml ( αν έχω καταλάβει σωστά την διαδικασία )
10% άρωμα Vanilla Classic = 8 σταγόνες ( θεωρώντας 40 σταγόνες = 1 ml τις μέτρησα )

Αποτέλεσμα
Μετά από 12 ώρες στο μπουκαλάκι ( κλειστό ) καπνίζοντάς το έχω την γεύση και το άρωμα της βάσης χωρίς την γεύση της βανίλιας

Ερωτήσεις
1- πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω mts ( αν έχω καταλάβει σωστά είναι ενισχυτικό γεύσης
2- το μπουκάλι που οριμάζει πρέπει να είναι κλειστό ή ανοιχτό
3- πόσο τοις % άρωμα πρέπει να χρησιμοποιήσω τελικά γιατί διαβάζοντας εδώ βλέπω αναλογίες σε άρωμα από 2 έως 5%
4- τι κάνω λάθος ωρέ παλικάρια

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια
Βαγγέλης   

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 09:11 »
1. όχι δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις mts
2. όταν φτιάχνουμε υγρά μόνοι μας αφήνουμε το μπουκαλάκι 24 ώρες για να δέσουν τα υλικά μεταξύ τους και όχι για να ωριμάσει.
3. εγώ χρησιμοποιώ 1%-3% άρωμα ανάλογα του πόσο δυνατό είναι και μου φαίνεται υπερβολικό το 8 σταγόνες στα 2 ml υγρού. Αυτά όμως είναι προσωπικές προτιμήσεις και δε μπορώ να δώσω κάποια συμβουλή.
4. οι αναλογίες σου είναι σωστές οπότε δεν έκανες κάτι λάθος.


Είναι εξαιρετικά περίεργο να βάζεις 8 σταγόνες άρωμα και να μην έχεις γεύση βανίλιας.
Είσαι σίγουρος ότι όταν πρόσθετες άρωμα δε μπέρδεψες τα μπουκαλάκια και τελικά αντί για άρωμα ξαναέβαλες βάση;

vp

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 10:00 »
 :thumpup: νάσαι καλά geraki ευχαριστώ -- ναι σίγουρα έβαλα άρωμα δεν μπέρδεψα την βάση αλλά το μπουκάλι που έχω βάλει την μίξη πρέπει να είναι ανοικτό ή κλειστό ???

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 10:07 »
Εγώ φτιάχνω υγρά...κλείνω τα μπουκαλάκια και τα βάζω στο ψυγείο μέχρι να έρθει η ώρα να τα χρησιμοποιήσω.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 11:23 »
Αγαπητε parpen και φιλοι συνατμιστες, μιας και ειμαι νεος στο ατμισμα, και δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα γιατι μπορει να υπαρχει ηδη (το οποιο δεν βρισκω), θα ρωτησω εδω για το θεμα των υγρων.

Για να εχω να ατμιζω αγορασα 3 μπουκαλακια των 12ml ετοιμο υγρο μεχρι να φτιαξω το δικο μου, να κανω τις δοκιμες μου και να δω ποια γευση ειναι αυτη που με ικανοποιει.

Παραλληλα πηρα ατμιστικες βασεις και τα αρωματα της flavortart απο το funstore.
Στο site γραφει πως 10 σταγονες αρωματος χρειαζονται για 20ml βασης.
Συνεπως 1 σταγονα αν 2ml.

Επειδη ομως η "σταγονα" ειναι κατι υποκειμενικο, εξαρταται απο το στομιο του μπουκαλιου, απο την πιεση που θα ασκησεις για να βγει κλπ κλπ κλπ, και επειδη διαβασα στο φορουμ εχθες πως 1ml  = 25σταγονες, θελω να ρωτησω εαν ισχυει αυτο.

Θελω να φτιαξω διαφορες "συνταγες" με αρωματα ως νεος ατμιστης και για να μην πεταξω τις αποτυχιες θελω να ειναι μικρες ποσοτητες.
Π.χ. 2-3ml βασεις συνεπως 1-2 σταγονες αρωματος.

Ειναι ετσι?

Όπως είχα μετρήσει εγώ, με τα μπουκαλάκια αρώματος του Funstore, 40 σταγόνες είναι περίπου 1 ml.
Το πόσο άρωμα θα χρησιμοποιήσεις, είναι θέμα δικό σου. Αρχικά όταν πρωτοξεκίνησα, χρησιμοποιούσα αρκετό. Μερικές φορές, έφτανα και στο 10% του συνολικού υγρού. Τώρα το έχω περιορίσει στο 2,5%.
Εξαρτάται και από παράγοντες όπως το είδος του ατμοποιητή κλπ. Άλλοι ατμοποιητές αναδεικνύουν πιο ξηρές γεύσεις, άλλοι πιο γλυκές, άλλοι είναι πιο ουδέτεροι κλπ. Θα βρεις μόνος σου τι σου ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος titos

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 12:33 »
Το μπουκαλάκι με το υγρό να παραμείνει εντελώς κλειστό για 24 ώρες. Να έχει προηγηθεί πολύ καλο ανακάτεμα μέχρι ''αφρίσματος''. 
(ειδικά εάν το υγρό μας θα περιέχει νικοτίνη είναι απαραίτητο να παραμείνει κλειστό,η νικοτίνη εξατμίζεται πάρα πολύ εύκολα) ;)

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 14:29 »
Όπως είχα μετρήσει εγώ, με τα μπουκαλάκια αρώματος του Funstore, 40 σταγόνες είναι περίπου 1 ml.
Το πόσο άρωμα θα χρησιμοποιήσεις, είναι θέμα δικό σου. Αρχικά όταν πρωτοξεκίνησα, χρησιμοποιούσα αρκετό. Μερικές φορές, έφτανα και στο 10% του συνολικού υγρού. Τώρα το έχω περιορίσει στο 2,5%.
Εξαρτάται και από παράγοντες όπως το είδος του ατμοποιητή κλπ. Άλλοι ατμοποιητές αναδεικνύουν πιο ξηρές γεύσεις, άλλοι πιο γλυκές, άλλοι είναι πιο ουδέτεροι κλπ. Θα βρεις μόνος σου τι σου ταιριάζει.

Εδω και 3 περιπου ωρες διαβαζω αυτο το θεμα και τις 9 σελιδες!
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!
Εμαθα πολλα, αν το ειχα δει νωριτερα θα αγοραζα και σκετη pg και vg, για να εριχνα το κοστος. Δεν πειραζει την επομενη φορα!
Ευχαριστω πολυ παντως, απιστευτες γνωσεις!
Νομιζω πως οι σταγονες ειναι για πολυ μικρες ποσοτητες, κατεληξα πως θα φτιαχνω αρκετη ετοιμη βαση συνολο 50ml και θα χρησιμοποιω δοσομετρητη και συριγγα.
Απλα θα προσθετω αρωμα σε μικρες ποσοτητες βασεις πχ 3ml πριν την χρηση, αντε να εχω και 2-3 των 3ml ετοιμα!

Παντως ζαλιστικα ...αλλα ακρη εβγαλα!

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #128 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 18:55 »
Γνωριζουμε εαν τα 2 παρακατω προιοντα απο funstore ειναι αραιωμενα με νερο?

1. αυτο ειναι η pg σωστα?
http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=243

2. vg?
http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=368

επιβεβαιωση για το αν ειναι vg kai pg και για το αν ειναι αραιωμενα ή οχι
αν δεν ειναι:
1. pg με 5-10% απιονισμενο νερο
2. vg με 10-20%   */*             */*

σωστα?

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #129 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 19:03 »
μολις τελειωσα την πρωτη παρασκευη υγρων για εμενα.
ολα καλα.
ακολουθησα τις οδηγιες του arvacon στο excel που εχει ανεβασει.

Ευχαριστω πολυ.
Πολυ καλος οδηγος με πολλες επιλογες :D :thumpup: :bye:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #130 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 19:31 »
πουλακι μουυυυυ  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #131 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 19:38 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #132 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 20:17 »
Εμένα ρε παιδιά γιατί μου βγάζουν τα μπουκαλάκια του funstore 1ml με 23 σταγόνες?

Παρέλαβα προ βδομάδας, μετρημένο στη σύριγγα πάλι από funstore...

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 22:57 »
Και τι γίνετε αν θέλει κάποιος να τα φτιάχνει σε 0 νικοτίνη και μετά να προσθέτει σκέτη νικοτίνη?

http://www.e-cig.com/shopping/products/25-E-Liquid-Nicotine/

Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί ξέμεινε το fun από μεγάλες βάσεις.

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #134 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2011, 03:18 »
Και τι γίνετε αν θέλει κάποιος να τα φτιάχνει σε 0 νικοτίνη και μετά να προσθέτει σκέτη νικοτίνη?

http://www.e-cig.com/shopping/products/25-E-Liquid-Nicotine/

Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί ξέμεινε το fun από μεγάλες βάσεις.
Αν παραγγείλω σκέτη νικοτίνη από e-cig.com και θέλω να χρησιμοποιήσω σαν βάση καθαρή VG (none) , πόσες σταγόνες νικοτίνης πρέπει να στάξω,  για να μου δώσει 18mg νικοτίνη το τελικό μείγμα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 54 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy