vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2160 στις: Ιουνίου 30, 2017, 11:48 »
γτ οχι??και βασικα αν φτιαχνεις πανω απο 50 μλ ας πουμε υγρα προτιμοτερος θαταν ενας ογκομετρικος σωληνας.τσακ μπαμ αντι να μετρας 10 10

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2161 στις: Ιουνίου 30, 2017, 11:58 »
Επιπλέον, με τον ογκομετρικό, πάλι μπορείς να μετράς 10-10 αν θες!!  :D :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2162 στις: Ιουνίου 30, 2017, 12:52 »
τσακ μπαμ μόνο με ζυγαριά ακριβείας :P

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2163 στις: Ιουνίου 30, 2017, 13:51 »
τελικα αγορασα κατι συριγγες απο το φαρμακειο του 1ml , 5ml, 10ml , αλλα δεν τις βολευτηκα καθολου (τεσπα)...και χρησιμοποιησα ενα μικρο δοσομετρητη (καπακι) ...τεσπα ταλαιπωρια αλλα τελικα νομιζω τα καταφερα!....μια τελευταια ερωτηση για το αρωμα ...στην ετικετα προτεινει 15% δοση στο μειγμα , εγω δοκιμασα και εβαλα 40 σταγονες , που αν δεν κανω λαθος ειναι περιπου 2 ml (διορθωστε με ) 
το τελικο υγρο τελικα το εβγαλα στα 20 ml για να κανω την ζωη μου ευκολωτερη με τις μικρο-δοσεις...
τελικη ερωτηση ......> δεν γραφει τιποτα στην ετικεττα το αρωμα εννοω για τον χρονο ωριμανσης ...στα 20ml που εφτιαξα ποσο λετε να το αφησω να ωριμασει?  

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2164 στις: Ιουνίου 30, 2017, 14:09 »
Οι σταγόνες εξαρτώνται από την μύτη που έχει το μπουκάλι! Πάντως 40 σταγόνες=2 ml με τίποτα!! Στην καλύτερη να είναι 1 και κάτι ml στη χειρότερη 0,5 ml!!!!
Έπρεπε να γεμίσεις την σύριγγα του 1ml 2 φορές και να βάλεις στο 20μελο για να έχεις 10% άρωμα!

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2165 στις: Ιουνίου 30, 2017, 14:34 »
πρωτη φορα χρησιμοποιησα στην ζωη μου συριγγα , και δεν εχω καταλαβει καλα πως λειτουργει , για αυτο και δεν το εκανα αυτο που λες ...θα ρωτησω και θα μαθω το απογευμα ...ευχαριστω πολυ παντως :)

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2166 στις: Ιουνίου 30, 2017, 14:48 »
Πρόσεχε μόνο! ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι ΔΕΝ χρησιμοποιούμε τις βελόνες!!!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2167 στις: Ιουνίου 30, 2017, 15:07 »
Ναι και προσοχη στη μουσικη που ακουτε όταν μαγειρεύετε υγρά. Η δυνατή ροκ τα αναστατώνει και χρειάζονται τουλάχιστον ένα μήνα επιπλέον ωρίμανση  :tongue_smilie:
Μιλάμε για βάσεις όχι για υγρά και μην το γελάς καθόλου. Πήγα χθες να κάνω τις επιτρεπόμενες 2 τουμπίτσες όμως εκείνη τη στιγμή η τηλεόραση έπαιζε αυτό:




Όπως καταλαβαίνετε το ένα κούνημα έφερε το άλλο και μου καταλογίστηκε το πέναλτυ των εκ νέου 1-2 ημερών ηρεμίας...

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2168 στις: Ιουνίου 30, 2017, 16:13 »
Βελόνα για όποιον θέλει θα πάει να πάρει από κτηνιατρειο μεταλλική για ζωάκια που είναι πιο χοντρή και πιο ανοιχτή μέσα για της vg μας, εγώ έχω 2 τέτοιες και κάνω δουλειά

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2169 στις: Ιουνίου 30, 2017, 17:19 »

Αρχικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις σύριγγες του 1ml & 10ml.
Αν θέλεις κατι ποιο 'επαγγελματικό" υπαρχουν ογκομετρικοι σωληνες γυαλινα ποτήρια, χωνιά κ.α. θα βρείς στην Αθήνα
 http://manischemicals.gr/el/products/view/12/%CE%9A%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%B9-Class-A

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2170 στις: Ιουνίου 30, 2017, 18:15 »
Πρόσεχε μόνο! ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι ΔΕΝ χρησιμοποιούμε τις βελόνες!!!
τι εννοεις ? μπορει να μην τις χρησιμοποιησα τελικα αφου δεν τα καταφερα , ομως βουτηχτηκαν μεσα στο μπουκαλακι με την βαση.. δηλαδη εννοεις να βγαζω τις βελονες ? γινεται ?
..επισης δεν μου απαντησατε για την ωριμανση τι γινεται;

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2171 στις: Ιουνίου 30, 2017, 18:24 »
Φίλε, οι συριγγες που θα πάρεις πρέπει να είναι με ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ μύτη! Του ενός ml για να χειρίζεσαι αρώματα και των 10 ml για να βάλεις βάση στο μπουκαλάκι με ακρίβεια. Του 1ml ζήτας της ως ινσουλίνης στα φαρμακεία ( δεν έχουν όλα με αποσπώμενο) και των 10μλ όπως θέλεις (έχουν όλα.) Εγώ στο μπακάκο στην ομόνοια βρήκα απόλα. Πέρνα και μια βόλτα από τη Σωκράτους πιο δίπλα είναι ένα μαγαζί που λέγεται ρουμπουλάκης, μπορείς να βρεις πληθώρα ογκομετρικών δοχείων και ογκομετρικό σωλήνα. Εγώ πήρα ογκομετρικό δοχείο του 1μλ για να αναμείξω βάσεις ( αν χρησιμοποιείς 10μελα booster για νικοτίνη δε σου χρειάζεται), και ογκομετρικό σωλήνα των 100( αυτό οπωσδήποτε σου λύνει χέρια). Με βόλεψε και ένα ογκομετρικό των 250μλ στο οποίο έριχνα βάση από το μπουκάλι για να τραβάω με τη σύριγγα απο εκεί. (ομοίως με το πρώτο αν δεν έχεις φτιαγμένη τη βάση σου)

2) Η ωρίμανση είναι ουσιαστικά καλή ομογενοποίηση της βάσης με το άρωμα. Τα καπνικά και οι κρέμες θέλουν ένα 20ήμερο τουλάχιστον(συνήθως παραπάνω, η πρώτη μου παρτίδα είναι στις 10 μέρες και μόλις πήρε χρώμα), ενώ τα φρούτα λιγότερο

EDIT: αν δεν είναι με αποσπώμενη μύτη αυτές που πήρες σου είναι άχρηστες και μάλλον επικίνδυνες. Πέτα τις όπως είναι και πήγαινε ζήτα αυτές που σου είπα από πάνω. 20 λεπτά κάνει η 10μλ και λίγο λιγότερο οι ινσουλίνης. Η βελόνα της κτηνιατρικής που είναι μεγαλύτερη σου είναι άχρηστη κατα τη γνώμη μου. Μπορείς να βάζεις κατευθείαν τις άλλες ΧΩΡΙΣ βελόνα και να τραβήξεις από όπου θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2017, 18:31 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2172 στις: Ιουνίου 30, 2017, 18:29 »
αρα δεν χρησιμοποιεις τις βελονες!...για αυτο απετυχα...απ οτι ειδα οι μυτες τους ειναι αποσπωμενες , οποτε τις βγαζω ...οκ?
πειτε κατι και για την ωριμανση , στην ετικεττα του αρωματος δεν γραφει τιποτε , οποτε τι λετε ?  αναμιγνυω και περιμενω 2-3 μερες? ( μιλαμε παντα για τα 20ml που εφτιαξα)

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2173 στις: Ιουνίου 30, 2017, 18:33 »
τι εννοεις ? μπορει να μην τις χρησιμοποιησα τελικα αφου δεν τα καταφερα , ομως βουτηχτηκαν μεσα στο μπουκαλακι με την βαση.. δηλαδη εννοεις να βγαζω τις βελονες ? γινεται ?
..επισης δεν μου απαντησατε για την ωριμανση τι γινεται;
Γι' αυτό προφανώς δεν τα κατάφερες! Οι βελόνες είναι τρομερά στενές για να περάσει από μέσα ειδικά η vg!! Χωρίς βελόνες 1. είναι ευκολότερα τα πράγματα και 2. λιγότερο επικίνδυνα να τρυπηθείς! ;)
Όσο για ωρίμαση εξαρτάται από το(α) άρωμα(τα). Από μερικές μέρες μέχρι 1+ μήνες (τα καπνικά και τα πολύ σύνθετα).

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2174 στις: Ιουνίου 30, 2017, 18:40 »
υπαρχει καποια ενδειξη που να φανερωνει οτι εχει επελθει η ωριμανση? ...πχ στην τελευται συνταγη των 100μλ που εφτιαξα απο λευκο που ηταν το χρωμα οταν αναμειχθηκαν ολα , εγινε αρκετα πρασινωπο μεσα σε 2-3 μερες...

ξεχασα να  πω οτι οταν χρησιμοποιεις την συριγγα χωρις βελονα για να τραβηξεις υγρο απο ενα 10μελο θα πρεπει πλεον να εχεις και ογκομετρικα μπουκαλακια ετσι δεν ειναι? ...φανταζομαι οτι δεν γινεται να τραβηξει η συριγγα χωρις βελονα απο ενα τοσο μικρο μπουκαλακι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498871 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 54 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy