vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, grag, camber, takoulas

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #660 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:26 »
σιγουρα ! ... εγω ειμαι στο 0  νικοτινη 1 μηνα και αν τραβηξω τζουρα απο 6αρι βηχω !   :laugh1:
   Φλωρεξ εντελειως !

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #661 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:27 »
Θα πω κάτι που έχω παρατηρήσει σχετικά με το χτύπημα.

Όταν βγαίνω έξω παίρνω μαζί μου συνήθως ένα τσιγάρο με έναν ατμοποιητή.
Όσο περνάει η ώρα νοιώθω ότι πέφτει η γεύση του και ειδικά το χτύπημα το οποίο όσο περνάει η ώρα δεν το νοιώθω καθόλου λες και ατμίζω
υγρά με μηδενική νικοτίνη (σημειωτέον κάνω γύρω στα 6-8 mg)

Όταν είμαι σπίτι έχω πάνω στο τραπέζι τρία διαφορετικά τσιγάρα με τρεις διαφαρετικούς ατμοποιητές και ατμίζω εναλάξ από όλους το ίδιο ατμιστικό υγρό.
Όσο κάνω αυτό νοιώθω γεύση και χτύπημα και από τους τρεις.

Αν χρησιμοποιώ μόνο τον ένα σταματάω να νοιώθω χτύπημα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό.Μπορεί να είναι γιατί οι ατμοποιητές δεν ζορίζονται και ψύχονται κανονικά.

Δεν νομίζω νάναι ιδέα του γερασμένου μου μυαλού :laugh1: :laugh1: γιατί νοιώθω χτύπημα φούλ βρε παιδιά. :yes:

Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανεις άλλος κάτι παρόμοιο. :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #662 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:32 »
papoy αυτο συμβαίνει γιατι όσο περνάει η ώρα πέφτει και η μπαταρία ντεεεε! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:


Pany Το να κατεβασεις μονο τη νικοτίνη, πιθανότατα θα σε βοηθήσει στο θεμα χτυπηματος, αλλα θα κανεις περισσότερο υγρό ημερησίως, και θα εχει αντίθετα αποτελέσματα στο θεμα της γευσης. Θα μπουχτίσεις ακομα περισσότερο τα αρώματα.
προσωπικά δεν εχω κανένα αγχος οσον αφορά τα αρώματα και το χτύπημα. Ανεβάζω/κατεβάζω νικοτίνη κατα το δοκούν, ανάλογα με τα κέφια, δεν με ενδιαφέρει να κρατηθώ κάπου μόνιμα, και το ίδιο ισχύει και για τα αρώματα.
Για αυτό δεν φτιάχνω ποτέ πανω απο 10 ml υγρού, τα οποία καταναλώνονται σχεδόν αυθημερόν.
Αυριο, ανάλογα με τα κέφια βλέπουμε! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #663 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:33 »

papoys
Μηπως σε χτυπαει η γιαγια,
και μπερδευεσαι με το η/τ  ?

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #664 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:36 »
την ιδια τακτικη ακολουθω κ εγω... δεν φτιαχνω μεγαλες ποσοτητες.
κραταω σχετικα ψηλα τη νικοτινη 16-18 περιπου κ αλλαζω συχνα μεσα στην ημερα γευσεις αναλογα με τα κεφια.
τελευταια βλεπω οτι συμπαθησα κ αρωματα που δεν μου αρεσαν, οπως το καπουτσινο που μου αρεσει πολυ να το ατμιζω για κανα μισαωρο με τον απογευματινο παγωμενο φρεντο.

γενικα οι αλλαγες γευσεων με κανουν να μην μπουχτιζω τα αρωματα.

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #665 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:38 »
Αλεξ και εγω μπορω να επιβεβαιωσω αυτο που λεει ο παππους.

Και εχω VV με υγρα 18 ή 12 νικοτινη.

Μαλλον συνηθιζει ο λαιμος μετα απο καποια ωρα. Υποθετω οτι τα γαμ γαμ τσιγαρα εχουν καποια ουσια που "ερεθιζει" το λαιμο και δημιουργει αυτο το συναισθημα "χτυπηματος" σε καθε τζουρα μεσα στη μερα.

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #666 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:41 »
Θα πω κάτι που έχω παρατηρήσει σχετικά με το χτύπημα.

Όταν βγαίνω έξω παίρνω μαζί μου συνήθως ένα τσιγάρο με έναν ατμοποιητή.
Όσο περνάει η ώρα νοιώθω ότι πέφτει η γεύση του και ειδικά το χτύπημα το οποίο όσο περνάει η ώρα δεν το νοιώθω καθόλου λες και ατμίζω
υγρά με μηδενική νικοτίνη (σημειωτέον κάνω γύρω στα 6-8 mg)

Όταν είμαι σπίτι έχω πάνω στο τραπέζι τρία διαφορετικά τσιγάρα με τρεις διαφαρετικούς ατμοποιητές και ατμίζω εναλάξ από όλους το ίδιο ατμιστικό υγρό.
Όσο κάνω αυτό νοιώθω γεύση και χτύπημα και από τους τρεις.

Αν χρησιμοποιώ μόνο τον ένα σταματάω να νοιώθω χτύπημα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό.Μπορεί να είναι γιατί οι ατμοποιητές δεν ζορίζονται και ψύχονται κανονικά.

Δεν νομίζω νάναι ιδέα του γερασμένου μου μυαλού :laugh1: :laugh1: γιατί νοιώθω χτύπημα φούλ βρε παιδιά. :yes:

Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανεις άλλος κάτι παρόμοιο. :confused1: :confused1:

με τους ατμοποιητες του εμπορίου και έμενα δεν με κάλυπτε κανένας ώσπου που δοκίμασα το steam machine το χρησιμοποιώ εδώ και μια εβδομάδα και δεν έχω αναπσει ούτε ένα τσιγάρο (από τα κομμένα) επίσης στα υγρά ποy φτιάχνω βάζω το πολλή 2 με 3 σταγόνες άρωμα στα 10 ml. Παραπάνω έχω πονοκέφαλο και βήχα

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #667 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:43 »
Οι αλλαγες γευσης διαρκως,
σε κανουν να μην εχεις αναγκη απο χτυπημα.
Ετσι το αντιμετωπισα και εφθασα στο φλωρεξ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2012, 18:49 από Νικος »

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #668 στις: Ιουνίου 10, 2012, 20:29 »
Και εγώ που νόμιζα πως θα μου έλεγες να κατεβάσω νικοτίνη για 1-2 μέρες. Δεν είναι και αυτό λογικό? Εάν πέσω πχ από τα 18μγ στα 9μγ για 1-2 μέρες δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα?
Όταν συνηθίζεις σε μια γεύση και αρχίζει να μην σε "πιάνει" σε χτύπημα δεν είναι μόνο το υγρό
που συνήθισες αλλά μπορεί να οφείλετε και στην απόδοση του ατμοποιητή που παλιώνοντας ή
έχοντας πιάσει κατάλοιπα, σου αλλοιώνει τη γεύση. Αυτό είναι κάτι που διορθώνεται μιας και
χρησιμοποιείς επισκευάσιμους αν δεν κάνω λάθος :-\
Τώρα θα σε συμβούλευα να αλλάξεις υγρό ατμίσματος για λίγες μέρες χωρίς να μειώσεις την
νικοτίνη, ίσως να πρέπει να αυξήσεις την περιεκτικότητα σε pg αν αυτό είναι εφικτό.
Εναλλακτικά η αποχή από το συγκεκριμένο υγρό ή όπως λέει και ο Νίκος παραπάνω η εναλλαγή
υγρών σε κάνουν να επιθυμήσεις πάλι τη γεύση σου και το γνώριμο "χτύπημα" που είχε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #669 στις: Ιουνίου 11, 2012, 10:23 »
εχει καποιος εκεινο το προγραμμα (excel αν θυμαμαι καλα) για καταχωρηση/σωσιμο των συνταγων να θυμομαστε τι δοκιμαζουμε?

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #670 στις: Ιουνίου 11, 2012, 10:31 »
Ερώτηση:
Ψιλoχύμα ανάμειξη πχ 7ml βάση και 4-5ml άρωμα (μέχρι την υπερχείληση του μπουκαλιού) θα μπορούσε να "δουλέψει"? Αυτό κάνω και το μόνο που καταφέρνω είναι η υπερβολικη αίσθηση αρώματος-δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #671 στις: Ιουνίου 11, 2012, 10:35 »
Όχι. Η ποσότητα του αρώματος εξαρτάται από τη μάρκα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά το 10% του συνολικού όγκου.

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #672 στις: Ιουνίου 11, 2012, 10:54 »
Ερώτηση:
Ψιλoχύμα ανάμειξη πχ 7ml βάση και 4-5ml άρωμα (μέχρι την υπερχείληση του μπουκαλιού) θα μπορούσε να "δουλέψει"? Αυτό κάνω και το μόνο που καταφέρνω είναι η υπερβολικη αίσθηση αρώματος-δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα...
Έτσι όπως το κάνεις είναι σαν να ατμίζεις το ...άρωμα  :)) :))
Προσπάθησε να φτιάχνεις τα υγρά σου με την κατάλληλη μέθοδο που προτείνει η κάθε εταιρεία που έχεις πάρει το άρωμά της μην βάζεις όσο όσο , να υπολογίζεις περίπου 2 στάλες σε κάθε ml έτοιμης βάσης σαν αφετηρία και αν δεν σε καλύπτει να ανεβάζεις ..αλλά θέλει ρέγουλο ...όπως το "πιοτί"  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #673 στις: Ιουνίου 11, 2012, 11:33 »
εχει καποιος εκεινο το προγραμμα (excel αν θυμαμαι καλα) για καταχωρηση/σωσιμο των συνταγων να θυμομαστε τι δοκιμαζουμε?

Εδώ έχει γίνει πολύ καλή δουλειά http://www.madsteam.gr/pages/%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C.html θα χρειαστεί να κάνεις εγγραφή βέβαια.

Ερώτηση:
Ψιλoχύμα ανάμειξη πχ 7ml βάση και 4-5ml άρωμα (μέχρι την υπερχείληση του μπουκαλιού) θα μπορούσε να "δουλέψει"? Αυτό κάνω και το μόνο που καταφέρνω είναι η υπερβολικη αίσθηση αρώματος-δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα...

Hemlock, με αυτό τον τρόπο το μόνο που καταφέρνεις είναι να σπαταλάς τα αρώματά σου. Χρησιμοποίησε ανάλογα την μάρκα του αρώματος αραίωση από 1-4%, σε μερικά πάει μέχρι 5-6%, και άφησέ τα τουλάχιστόν 48 ώρες να δέσουν. Από ότι έχω καταλάβει, εκεί έγκειται το πρόβλημά σου. Θα σου πρότεινα επίσης να επενδύσεις σε έναν (κάντους 4 :) ) ογκομετρικό κύλινδρο ώστε να έχεις πιο σαφή εικόνα του όγκου που χρησιμοποιείς. Καλές μίξεις!

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #674 στις: Ιουνίου 12, 2012, 10:36 »
ατμιζω εδω και 1,5 μηνα περιπου το ιδιο αρωμα σε υγρο....την τελευταια εβδομαδα δεν καταλαβενα τιποτα ουτε γευση ουτε χτυπημα με επισκευασιμο ατμο......με 9mg νικοτινη.....προχθες εκανα 4 υγρα με διαφορετικα αρωματα και επανηλθε και η γευση και το χτυπημα ......θα εφαρμοσω την μεθοδο αντιβιωση....πρωι-μεσημερι-βραδυ διαφορετικο αρωμα.....μεχρι να μου λειψει το δικο μου..... ;D ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246303 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572239 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1928 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326874 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8635 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827675 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511825 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios