vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #645 στις: Μαΐου 16, 2012, 23:21 »
να επισημανω οτι το μελος δεν ρωτουσε για την ποσοτητα του αρωματος που θα προσθεσει.
αυτη ηταν δικη μου προσθηκη στο μηνυμα δινοντας ενα μεσο ποσοστο αρωματος που
χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι οπως εχει φανει στα αναλογα νηματα.
βεβαιως φυσικα παιζει ρολο οπως σωστα ειπατε οτι αναλογως τον προμηθευτη ειναι
και η αναλογη ποσοτητα αρωματος.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #646 στις: Μαΐου 16, 2012, 23:32 »
να επισημανω οτι το μελος δεν ρωτουσε για την ποσοτητα του αρωματος που θα προσθεσει.
αυτη ηταν δικη μου προσθηκη στο μηνυμα ...

Ακριβώς στην συγκεκριμένη προσθήκη σου δώσαμε και εμείς το στίγμα για περισσότερη τροφή για σκέψη, στη δημιουργία υγρών που είναι και το θέμα του νήματος άλλωστε. Με τέτοια μέλη που να μείνει αναπάντητο το όποιο ερώτημα.
Σωστή @KoreYdro  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #647 στις: Μαΐου 16, 2012, 23:59 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6945.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6318.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9562.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6318.msg362035.html#msg362035
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5210.msg169463.html#msg169463

αntwnisbrax, οι δοσολογίες των αρωμάτων είναι τεράστιο θέμα που αναλύεται σε πολλά νήματα. Μια και η ερώτησή σου δεν ειχε να κάνει με αυτές, αλλά στο μέλλον θα σε απασχολήσει το θέμα...ανάλογα με την εταιρία κατασκευής των αρωμάτων σου, διάβασε το κατάλληλο νήμα, κρίνε, δοκίμασε και κάνε τις επιλογές σου. Τυχόν απορίες σου, θα απαντηθούν στο αντίστοιχο νήμα από τους φαν των γεύσεων της κάθε εταιρίας.


Αποσυνδεδεμένος antwnisbrax

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #648 στις: Μαΐου 17, 2012, 00:56 »
Παίδες δεν έχω λόγια!
Έλειψα λόγω υποχρεώσεων λιγάκι και γέμισα απαντήσεις! Είσαστε αστέρια!
Αρώματα έχω αρκετά από inawera αλλά αφού οι τιμές εδώ άλλαξαν λέω να ψωνίζω πλέον ελληνικά και να υποστηρίξουμε και εμείς κάνα πατριώτη!
Σας ευχαριστώ όλους και όλες πολύ!

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #649 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:12 »
απορια :confused1: :confused1: :confused1: μετα απο 2 μερες δεν εχω καθολου γευση σε υγρο που εφτιαξα αναλογια για 5ml..... 4ml pg των 20mg και 0,8 vg μηδενικη και  8 σταγονες αρωμα? :confused1: :confused1: :confused1: :confused1:

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #650 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:15 »
Έχεις τσεκάρει τον ατμοποιητή σου για σωστή λειτουργία ?
Αν ναι είναι εντάξει, μπορείς να ρίξεις στα 5 ml που έφτιαξες 2,3 σταγόνες ακόμα αρώματος  :yes:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #651 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:16 »
μηπως το ατμιζεις αποκλειστικα;   :hmmm:

γενικα καλο ειναι να εναλλασσουμε τις γευσεις, για να αποφευγεται η συνηθεια και η αποδυναμωση τους στα αισθητηρια μας   :thumpup:



edit:
Giannis Pap, αν και ειναι "περι ορεξεως" οι αναλογιες , πανω απο 10 σταγονες στα 5ml (που θα εχουν λιγοστεψει κιολας μετα απο 2 μερες ατμισματος) πιστευω πως ειναι υπερβολη, ακομη και για πολυ αραια αρωματα..

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #652 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:22 »
Νομίζω πως οι περισσότερες γεύσεις χρειάζονται περίπου 2 στάλες ανα ml έτοιμης βάσης,
αν ειδικά το άρωμα δεν είναι και έντονο ίσως χρειάζονται και παραπάνω μερικές φορές.
Στην FA πχ αν δεν βάλεις 2 στάλες είναι άγευστο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #653 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:25 »
το δοκιμασα σε 3 διαφορετικους ch4+,ego-c,και σε εναν ακομη δεν θυμαμαι πως τον λενε και δεν εχω αποτελεσμα,και εγω αυτο σκεφτηκα να βαλω και αλλες για να δω συμπεριφορα,οσο για την γευση την εχω σαν δευτερη για οταν βαριεμαι την καπνικη.


αν εχει σημασια ειναι ο καφες της νομπακο by atmos lab.


 
συγχωνευση μηνυματων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2012, 19:31 από koloky8anos »

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #654 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:30 »
επειδη αν το συνεχισουμε θα "αυτοσυντονιστω", για αναλογιες ας ανατρεξει ο καθενας στις προτεινομενες του κατασκευαστη ή στα καταλληλα νηματα του φορουμ   :bye:



 :OnTopicPlease:

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #655 στις: Μαΐου 19, 2012, 19:33 »
Όπως θα σου πουν και οι περισσότεροι εδώ, πέρα από τη γεύση που την συνηθίζεις ειδικά όταν αλλάξεις γεύση και μάλιστα μέσα στον ίδιο ατμοποιητή θέλει λίγο χρόνο άτμισης για να λειτουργήσει η αλλαγή γεύσης και μάλιστα αυτό μπορεί καμιά φορά να σε ξεγελάσει.
Καθάρισε πρώτα τον ατμοποιητή σου και κάνε λίγες "άσφαιρες" τζούρες μέχρι να ρθει η νέα γεύση,
εναλλακτικά χρησιμοποίησε άλλον ατμοποιητή.
Αν παρόλα αυτά δεν δεις βελτίωση και έχεις κάνει σωστά το υγρό σου, τότε συμπλήρωσε λίγες
στάλες και δοκίμασε πάλι :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #656 στις: Μαΐου 19, 2012, 21:00 »
Επειδη μιλάς για 8 σταγόνες στα 5 ml βασης, τα οποία είναι πολύ, και επειδή τείνω να υποθέσω οτι καπου εκει κυμαίνονται οι αναλογίες σου, τολμώ μια υπόθεση οτι αρχισες να μπουχτίζεις την γεύση και την όσφρησή σου.
Αν τις επόμενες μέρες αρχίσεις να μην νοιώθεις το αρωμα και απο άλλα υγρά, για μια δυό μέρες κόψτα τελείως, κάνε σκέτη βάση, "σπάζοντάς" την ίσως με κανα δυό σταγόνες αρωμα στα 10 ml, (αν αι προτείνω χωρίς καθόλου άρωμα για καναδυό μέρες) και μετά ξαναξεκίνα τα αρώματα σε αναλογία κάπου 4 σταγόνες στα 10 για μερικές μερες ακόμα πρίν επιστρέψεις στις "κανονικές" σου αναλογίες, αν και μαλλον θα δείς οτι δέν σου χρειάζεται τόσο αρωμα πλέον, και με το μισό θα εχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Το να προσθέσεις και αλλο αρωμα τώρα, αν ισχύει αυτό πουλέω, θα επιταχύνει το μπουχτισμα, και σε λίγο θα έχουν τα παντα την ίδια γεύση!
Σε μένα είχαν ΟΛΑ την γευση παστουρμα!


Εκτός αν σαρεσει ο παστουρμάς!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #657 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:04 »
Επειδή έχω προσέξει ότι ο alexmach είναι ο ειδικός όσο αφορά το μπούχτισμα ας μου δώσει τα φώτα του. Στην περίπτωση που όντωςς έχω μπουχτίσει την γεύση και την όσφρηση είναι λογικό να χάνω και το κτύπημα? Τις τελευταίες μέρες όποιο υγρό και εάν δοκιμάσω δεν μπορώ να καταλάβω σχεδόν καθόλου γεύση αλλά και το κτύπημα στα 18μγ είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Πια θεωρείται η καλύτερη στρατιγική για την επαναφορά της γεύσης και κτυπήματος? Δεν θέλω να ανέβω σε μγ. Κάνω σκέτη βάση με ελάχιστο άρωμα ή πλήρης αποχή από το άτμισμα???


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #658 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:15 »
Ε η πλήρης αποχή, είναι αυτονόητο οτι θα βοηθούσε.
Πέραν αυτού ομως,  για την οσφρηση και γεύση καλο ειναι για καναδυό μερες να κανεις τελείως σκέτη βάση! Χωρίς καθολου αρωμα. Αν μπορεις και τέσσερις πέντε μέρες ακόμα καλύτερα. θα δείς μετά οτι η ποσότητα του αρώματος που βάζεις για να το καταλάβεις εχει μειωθεί τρελλά.
Για το χτύπημα δεν ειμαι αρμόδιος να απαντήσω, γιατι τα δικά μου υγρά ειναι συνήθως πολυ χαμηλα σε νικοτίνη.
Παρόλα αυτά, τις τελευταίες μέρες με εχει πιάσει κάτι και θελω και γω χτύπημα. (ναναι η πανσεληνος προχτες???  :tongue_smilie: ) Οπότε εκεί που τα υγρά μου ήταν 7 με 9 μγ τωρα εφτιαξα 20 και 24 και ατμίζω.
Αποτέλεσμα ειναι βεβαια, να συνιθίζεται και αυτό μετά απο λίγο, αλλα φυσικά επεσε σημαντικά η ποσότητα υγρών που καταναλώνω αυτές τις μέρες.
και επειδή ατμίζω απο δύο επισκευάσιμους, στον ενα εχω μονίμως σκέτη βάση ή με ελάχιστο αρωμα, και στην αλλη μπεμπέκα.
και ενω είναι στα ίδια μγ και τα δύο, στην σκέτη βάση  (που ειναι το κύριο υγρό) το χτύπημα συνηθίζεται, αλλα στην μπεμπέκα μου φαίνεται πολύ παραπάνω.
κατα συνέπεια, αν και δεν βαζω το χέρι στη φωτιά, η σκέτη βάση μάλλον θα σε βοηθήσει και στην επαναφορά του χτυπήματος οταν επιστρέψεις στα αρώματα.
Απλά κανε δυο, τρείς, τέσσερις μέρες υπομονή με σκέτη βάση.




edit
Εναλλακτικά, κανε αυτο που έκανα μέχρι πρότινος! παρε ενα bridgeless και εχε μαζί σου ενα μπουκαλάκι υγρό τίγκα στη νικοτίνη!
καθε φορά που θές χτύπημα, (που ίσως σημαίνει οτι ο οργανισμός σου για κάποιους λόγους χρειάζεται νικοτίνη) ρίχνε κανα δυο σταγόνες απο το τίγκα υγρό και ξεχαρμάνιαζε! Στην κοπέλα μου της είχα δώσει ενα μπουκαλακι με 36ρα PG σκετη!!!!
Εγω ειχα παντα ενα 24ρι.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #659 στις: Ιουνίου 06, 2012, 18:24 »
Και εγώ που νόμιζα πως θα μου έλεγες να κατεβάσω νικοτίνη για 1-2 μέρες. Δεν είναι και αυτό λογικό? Εάν πέσω πχ από τα 18μγ στα 9μγ για 1-2 μέρες δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498872 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 54 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy