vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, treloneritis, aelarag1, maprix, bloodlessz, white varadero

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2040 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:42 »
ωραια!. :)..μπορεις τοτε να το αγορασεις εγκαιρα και να το εχεις ετοιμο χωρις να βιαζεσαι , αφου θα εχεις ακομα το τρεχον αποθεμα...
οποτε σε καπνικα αρωματα εχετε να προτεινετε κατι? μαρκα? καταστημα?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2041 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:49 »
περιμενω προτασεις για καλα αρωματα !

Μην περιμένεις. Υπάρχουν πολλά threads περί αρωμάτων. Μπές και διάβασε.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2042 στις: Ιουνίου 03, 2017, 20:02 »
ok  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
θα το ψαξω σε αλλα threads ..ειμαι νεωτατος εδω και επεσα με τα μουτρα απο την αρχη στα υγρα ...εχω ακομα πολλα να ψαξω αληθεια σε διαφορα θεματα του ΗΤ ..ατμιζω οπως εχω πει εδω και 3 σχεδον χρονια αλλα δηλωνω οτι δεν γνωριζω και πολλα πραγματα ..
τελος θα ηθελα ομως οπωσδηποτε να προσθεσω οτι μενω πραγματικα γοητευμενος απο την ανταποκριση ολων των φιλων του φορουμ . ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2043 στις: Ιουνίου 03, 2017, 20:10 »
Γνωριζει κανεις κανενα υγρο το οποιο δε χρειαζεται αρκετο καιρο "ωριμανση";

Κατι γρηγορο και ωραιο! :D
Αν θέλεις δες το νήμα αυτό  ή αυτό.
Πρόκειται για έτοιμη μίξη αρωμάτων στα οποία προσθέτεις τη βάση. Είναι ότι πρέπει αν βιάζεσαι η αν δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία να φτιάξεις μόνος σου πολύπλοκες γευσεις. Λένε ότι ατμιζονται αμέσως. Οι περισσότεροι τα αφήνουμε 5-7 ημέρες.
Επισης, οπως αναφέρθηκε και παραπάνω, αν σου αρέσουν τα φρουτώδη, ωριμάζουν γρήγορα. :)

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2044 στις: Ιουνίου 03, 2017, 20:15 »
ωραια!. :)..μπορεις τοτε να το αγορασεις εγκαιρα και να το εχεις ετοιμο χωρις να βιαζεσαι , αφου θα εχεις ακομα το τρεχον αποθεμα...
οποτε σε καπνικα αρωματα εχετε να προτεινετε κατι? μαρκα? καταστημα?
Εγώ αυτόν τον καιρό κάνω το Black Honey της TPA. Αν σου αρέσει το άρωμα του καπνού της πίπας είναι πολύ καλό. Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Από εκεί και μετά, όπως είπαν και οι άλλοι, υπάρχουν πολλά νήματα σχετικά με τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2045 στις: Ιουνίου 03, 2017, 20:19 »
Για να ρίξω μία ιδέα ακόμα για όσους δνε μπορούν κάθε φορά να περιμένουν την ωρίμανση, μπορούν να παίξουν με τα one-shot... σε περιπτώσεις σύνθετων συνταγών. Κάνουμε την μίξη των αρωμάτων μας (στις αναλογίες που θέλουμε) και αφήνουμε τα αρώματα πλέον μόνα τους να πάρουν τον χρόνο τους (το λογικό είναι να κάνουμε μεγαλύτερη ποσότητα από μία δόση και να έχουμε καβάντζα). Έτσι όταν έρθει με το καλό η ώρα να φτιάξουμε τα υγρά μας προσθέτουμε τα "έτοιμα" αρώματα στη βάση μας.
Αυτό θα μειώσει τον χρόνο αναμονής αρκετά... όχι ότι δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε λιγάκι και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2046 στις: Ιουνίου 05, 2017, 14:00 »
Με λίγα λόγια, δηλαδή, να φτιάξουμε DIY Shake n' Vape αρώματα. Τελικά όσοι δεν είχαμε όταν ήμασταν μικροί σετ χημείας, μάλλον το μετανοιώνουμε τώρα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2047 στις: Ιουνίου 05, 2017, 14:57 »
Ο όρος "shake n' vape" πάντα μου φέρνει στο μυαλό τον φραπέ.
Για να πιεις ένα καλό φραπέ (μένω σε απλό καφέ γιατί αν πιάσουμε espresso την βάψαμε) θέλει μία διαδικασία πέρα από την δοσολογία.
Έχεις δύο δυνατότητες ή να πιεις ένα φραπέ όπως "πρέπει" με όλη την διαδικασία του ή να πιεις "καραβίσιο", ένα ποτήρι νερό μία κουταλιά καφέ μέσα λίγη ζάχαρη αν κάποιος επιθυμεί και τους κάνεις 2-3 σβούρες και πίνεις.
Και οι δύο καφέδες είναι. Και ο δεύτερος θα σου δώσει την καφείνη σου και θα σου δώσει αυτό που θες (οπότε μπορόυμε να σταματήσουμε εδώ), θες όμως το κάτι παραπάνω με τον ωραίο αφρό και το άρωμα του καφέ που θα έχει διαλυθεί καλά και η ζάχαρη και δεν θα μασουλάς κόκκους σε κάθε ρουφιξιά κτλ κτλ;
Κάτι τέτοιο είναι γιαμένα και με τα υγρά μας. Όπως στον αχτύπητο φραπέ θα σου έρθει σε κάποια γουλιά ένα κομμάτι καφέ και θα σου χαλάσει την γεύση ή καμιά 20αρια κόκκοι ζάχαρης έτσι είναι με το shake n' vape. Σίγουρα θα έχει hot-spots το υγρό γιατί δεν θα έχουν ομοιογενοποιηθεί τα υγρά μεταξύ τους σωστά, κάποιου θα είναι πιο έντονη γεύση κάπου πιο άτονη κτλ

Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2048 στις: Ιουνίου 05, 2017, 14:58 »
Μερικά υγρά τα οποία ατμίζοντε άντε στις 3-5 μέρες ... (Βέβαια κάποια στις δύο βδομάδες είναι Super)

814
Dampflion
Fuck the Rules
Clouds Of Lolo (άμα κάποιος βρει το Sortilege ας το δοκιμάσει lemon Tart πολυ καλο)
DOMINATE FLAVORS
SUPERVAPE
BIGVAPE
POTION MAGIQUE
The Fated Pharmacist
Big Mouth (κάποια απο τη σείρα)
REVOLUTE

Αποσυνδεδεμένος lostre79

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2049 στις: Ιουνίου 06, 2017, 12:09 »
Καλημερα συνατμιστες. Επειδη ειμαι καινουργιος στην DIY φαση ήρθα απο εδω για μερικες ερωτησεις. Το λοιπον: 
Εχω ήδη στην κατοχη μου ετοιμη βαση 50/50 9αρα, 1 αρωμα Smoke, 1 αρωμα Vanilla Custard,συριγγες (για τις μετρησεις και μεταγγισεις των υγρων) και γυαλινα μπουκαλια των 250 ml. 

Ερωτηση Νο1: Στο μπουκαλακι του αρωματος smoke γραφει αραιωση 8%-10%, αρα για να κανω 100 ml υγρου, ριχνω ολο το μπουκαλακι του αρωματος και συμπληρωνω με βαση μεχρι να πιασω τα 100ml. Σωστος; (δεν με νοιαζει αν πεσει λίγο η ποσοτητα της νικοτινης)

Ερωτηση Νο2: Οπως ειπα πιο πανω, τα μπουκαλακια που εχω ειναι των 250 ml. Εγω θελω να φτιαξω υγρο 100 ml. Μπορω να το κανω στα μπουκαλια που εχω ή θα υπαρχει θεμα λόγω της περισσειας του αερα;

Ερωτηση Νο3: Επειδη ατμισα την βαση χωρις καποια προσμιξη (μου φανηκε πολυ καλη, ειδικα με το τσιπουρακι ήταν σπεσιαλ), μου φανηκε ότι καταναλώνοταν πιο γρηγορα σε συγκριση με τα ετοιμα υγρα που ειχα. Πχ ενω με ετοιμα υγρα γεμιζα το τανκακι καθε πρωι, με την σκετη βαση που εκανα τις 3 τελευταιες μερες, το απογευμα χρειαζόταν να ξαναγεμισω. Αυτο εχει να κανει με την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα σε VG; 

Ερωτηση Νο4: Μετα την κατασκευη του υγρου, ποσο να περιμενω για να θεωρηθει το υγρο ετοιμο; 

Ευχαριστω εκ των προτερων για απαντησεις και συγνωμη αμα σας πρηζω

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2050 στις: Ιουνίου 06, 2017, 12:13 »
Γεια σου φίλε μου.οχι με τα μπουκαλάκια δν θαχεις θέμα λόγο χωρητικότητας.η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που είπες για την μείξη.τωρα λογικά ή σκέτη βάση φεύγει πιο εύκολα γτ δν έχει άρωμα και δν σε μπουχτιζει.για νάναι έτοιμο το σμοουκ αν μπορείς αστο 1 μήνα σε σκιερό κ δροσερό μέρος και μετά θαναι πανέτοιμο.την πρώτη βδομάδα να το ανακαινίζεις κυκλικά το μπουκάλι για να δέσει το υγρό

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lostre79

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2051 στις: Ιουνίου 06, 2017, 21:36 »
Κωστα, χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις. Μολις τελειωσα με τις παρασκευες.

1 100μελο smoke με 10% αρωμα και ενα 100μελο vanilla 
custard της capella  με 13% αρωμα (αυτο στην πορεια ισως να θελει και αραιωμα απ'οτι διαβαζω) μολις μπηκαν στην ακρη για "ωριμανση".

Δεν ειπα πριν οτι η 50/50 9αρα βαση μου ειναι της nicselect δεν ξερω αν αυτο επηρεαζει τις αναλογιες (παντως ειναι πολυ καλη και σκετη χωρις αρωμα).

Αυτα απο εμενα σαν αρχη. Ελπιζω η πρωτη μου αποπειρα με diy υγρο να ειναι επιτυχης. Δεν τολμησα να δοκιμασω συνταγες με 2 και 3 αρωματα. Πηγα στην ασφαλεια των αραιωσεων μονο. Καλη επιτυχια στις δοκιμες ολων.

Υ.Γ. Τα μπουκαλια να τα ανοιγω για να αεριζονται η να κανω μονο απλη αναδευση χωρις ανοιγμα;

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2052 στις: Ιουνίου 06, 2017, 21:46 »
νασαι καλα φιλε μου.το smoke καλο θα ηταν να το ανοιγεις για 2 3 μερες απο λιγη ωριτσα.τωρα η βανιλια δεν νομιζω ναχει τετοια αναγκη!!!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2053 στις: Ιουνίου 06, 2017, 23:14 »
Το vanilla custard είναι πολύ δυνατό στο 13%. Πάνω από 8 άντε 9% πικρίζει.
Εγώ πάνω από 3-4% δεν μπορώ να το ανεχτώ και πάντα μέσα σε συνταγή. Μόνο του ούτε συζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2054 στις: Ιουνίου 06, 2017, 23:16 »
εγω πραγματικα δεν εχω ιδεα απο βανιλιες παιδια γιαυτο κ δεν προτεινα κατι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem