vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1125 στις: Ιουλίου 26, 2014, 17:48 »
H media είναι 50/50 βάση. Δλδ περιέχει 50% PG και 50% VG. H suave είναι σκέτη VG. Εφόσον ένωσες αυτές τις δύο βάσεις όπως ήταν σημαίνει ότι έχεις τώρα 200ml βάσης που είναι 75/25 VG/PG στα 10mg νικοτίνη.
Γενικά οι βάσεις της umami είναι λίγο πηχτές και μερικοί βάζουν μέσα λίγο νερό για να τις αραιώσουν. Όταν λέμε νερό δεν μιλάμε για νερό βρύσης. Μιλάμε πάντα για wfi που σου είπα πιο πάνω. Ίσως εκεί να είναι το πρόβλημά σου γιατί 75% VG είναι αρκετό ποσοστό ώστε να έχεις παχύρευστη βάση που ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα τροφοδοσίας. Ίσως να έχει χαλάσει η κεφαλή του ατμοποιητή σου και να θέλει αλλαγή.
Αν θες να δοκιμάσεις αραίωση με wfi θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αρχικά να ρίξεις 3-5ml στο ένα μπουκάλι βάσης και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Όσον αφορά την παρασκευή του υγρού σου, όταν αναμειγνύεις τις δύο βάσεις σου (την νικοτηνούχα και την μηδενική) καλό είναι να την αναδεύσεις ελαφρά και να την αφήσεις καναδυό μέρες για να δέσει και να γίνει σωστή κατανομή της νικοτίνης σε όλο το μείγμα. Η ανάδευση καλό είναι να γίνεται με ελαφριά ανακίνηση του μπουκαλιού σου και όχι σε στυλ φραπέ. Μετά την χωρίζεις σε μικρότερα μπουκαλάκια για να κάνεις τα υγρά που θες.

Όταν έρθει η στιγμή να φτιάξεις το υγρό που θες προσθέτοντας άρωμα, πρώτα κοιτάς τι προτείνει παρασκευαστής τοπυ αρώματος. Μπορεί να σου λέει πχ 10% άρωμα. Αυτό βέβαια είαι η προτεινόμενη αναλογία που δίνει. Εσύ μπορείς να πειραματιστείς με λιγότερο ή περισσότερο άρωμα ανάλογα με το πόσο έντονη θες να είναι η γεύση. Και πάλι εκεί θέλει ελαφριά ανακίνηση και να αφήσεις το μπουκαλάκι με το υγρό που έχεις φτιάξει για λίγες μέρες έτσι ώστε να ωριμάσει και να δέσει καλά. Βέβαια αυτό με την ωρίμανση είναι μεγάλη συζήτηση που έχει ξαναγίνει στο φόρουμ και άλλοι αφήνουν τα υγρά τους για ωρίμανση και άλλοι τα ατμίζουν αμέσως χωρίς αναμονή μετά από μία-δύο δυνατές αναδεύσεις. Είναι ό,τι αρέσει στον καθένα.

Στην δική σου περίπτωση πάντως θεωρώ ότι 5 σταγόνες άρωμα σε 20ml βάσης είναι μικρή ποσότητα. Εκτός αν θες η γεύση του υγρού σου να είναι πολύ ελαφριά.
Έτσι κι αλλιώς όμως δεν νομίζω να είναι η γεύση το πρόβλημά σου στην παρούσα φάση.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1126 στις: Ιουλίου 27, 2014, 00:02 »
Μπάμπη, όσα σου είπε ο metmat είναι σωστά.
Επίσης, ο φίλος σου δεν έφερε και την καταστροφή.
Στο μέλλον, καλύτερα να φτιάχνεις υγρά των 10ml το πολύ, ώστε, αν πάει κάτι στραβά, να μην χαθεί μεγάλη ποσότητα.

Στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι τώρα και με τις βάσεις που έχεις, αν θες να φτιάξεις βάση:
10mg/ml, βάζεις 5ml 20άρα + 5ml ονική (τελικό vg/pg = 75/25)
11mg/ml, βάζεις 5,5ml 20άρα + 4,5ml ονική (τελικό vg/pg = 72,5/27,5)
12mg/ml, βάζεις 6ml 20άρα + 4ml ονική (τελικό vg/pg = 70/30)

Αν το αποτέλεσμα σου φαίνεται πηχτό, βάζεις και 5% wfi και βλέπεις...
Η προσθήκη νερού και αρώματος δεν θα αλλάξουν αισθητά την περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Σε ελάχιστο καιρό θα μάθεις τα χούγια της κάθε βάσης και θα τα προσαρμόζεις στα γούστα σου, χωρίς η ακριβής περιεκτικότητα να σε απασχολεί πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Babisavramidis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Χριστιανός Ορθόδοξος Έλλην ατμιστής.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1127 στις: Ιουλίου 27, 2014, 03:57 »
Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά.Κατάλαβα πολλά. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1128 στις: Ιουλίου 28, 2014, 11:25 »
Σε αυτήν την αναλογία, (75vg-25pg) umami, ίδια βάση δηλαδή, έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν. Ποτέ δεν είχα θέμα να είναι υπερβολικά πηχτή και να πρέπει να προσθέσω wfi.
Μήπως απλά θέλει άλλαγμα η κεφαλή του ατομοποιητή;
Όπως και να χει, αν δοκιμάσεις να προσθέσεις και νερό, κάνε το σε μικρή ποσότητα πρώτα (10ml) και βλέπεις πως θα είναι.
Άρωμα, και κατ' εμένα έβαλες πολύ λίγο...


Αποσυνδεδεμένος Babisavramidis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Χριστιανός Ορθόδοξος Έλλην ατμιστής.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1129 στις: Ιουλίου 28, 2014, 12:31 »
Σένια και υπόλοιποι τελικά το θέμα ήταν ότι τελείως συμπτωματικά μου κάηκε η αντίσταση αν και 2 ημερών την ώρα ακριβώς που δοκίμασα το νέο μου άρωμα. :eyesplash: (αυτό με παραξένεψε και δεν το είχα πολύ σαν πιθανότητα)και δεν είχα άλλη μιας και την τελευταία που είχα την έδωσα σε φίλο ατμιστή που τώρα ξεκίνησε και δεν ήξερε ο άνθρωπος ότι πρέπει να την αλλάζεις φου και φου ε τι να τον κάνω.Οπότε μου πέρασαν απο το μυαλό όλα(δεν έχει ωριμάσει-είναι πηχτό ....)και οποιαδήποτε σχετική πληροφορία εκτός απο το πιο απλό και προφανές!Πήρα τώρα να έχω δοκίμασα και όλα οκ,ούτε πηχτό ούτε τίποτα.Και ναι Σένια το άρωμα είναι όντως λίγο και επίσης ευτυχώς δεν το αραίωσα με νερό.Όλα καλά λοιπόν....τώρα που πήρα μια γεύση του τι και πως και με την βοήθεια σας πάμε για καλύτερα.Είχα απογοητευτεί πάντως και τελικά δεν ήταν τίποτα.Είναι αυτό που λέμε εδώ στο φόρουμ,να μην απογοητευόμαστε και να έχουμε υπομονή.Άλλωστε οι συνδιασμοί είναι ατελείωτοι!!!!!!!! Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :yes:

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1130 στις: Αυγούστου 01, 2014, 00:16 »
Καλησπέρα σας. Είναι το πρώτο μου μαγείρεμα και θέλω να μου πείτε αν το έκανα σωστά. Είχα pg 36mg και ήθελα να την κάνω 9mg και να φτιάξω 5ml για δοκιμή. Έβαλα 1ml pg 36mg και 2.9ml vg 0mg. Το έκανα σωστά? Και κάτι ακόμα.. Θέλω να φτιάξω ένα υγρό που να περιέχει 70%pg και 30%vg. Αυτό πως μπορώ να το κάνω ? Πρέπει να είναι και η vg και η pg 36mg? και για να το κάνω μετά 9mg να βάλω pg ή vg 0mg?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1131 στις: Αυγούστου 01, 2014, 00:34 »
Καλώς ήρθες  :bye:

Υποθέτω ότι το 0,1 ml που περισσεύει θα είναι άρωμα.
Όμως, υπάρχει λαθάκι. Με αυτή τη δοσολογία (+το άρωμα) θα φτιάξεις 4 ml.
Μικρό το κακό.

Για την αναλογία που θες, υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί.
Ο πιο προσιτός:
1,25 ml pg των 36mg...
2,20 ml pg μηδενική...
1,45 ml vg μηδενική...
+ αρωματάκι

και είσαι ΟΚ

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1132 στις: Αυγούστου 01, 2014, 00:57 »
Δίκιο έχεις.4ml έφτιαξα. Έτσι όπως το έφτιαξα 9mg νικοτίνης δεν είναι ? Και αν ναι, είναι τότε 75% vg και 25% pg ? Ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη αν κουράζω..απλά είναι η πρώτη μου φορά που μαγειρεύω :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1133 στις: Αυγούστου 01, 2014, 01:01 »
9 mg είναι, αλλά 25% pg, εκτός αν μπέρδεψες στο αρχικό σου ποστ pg και vg, οπότε πρέπει να αλλάξω κι εγώ την δοσολογία παραπάνω...

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1134 στις: Αυγούστου 01, 2014, 01:06 »
οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ..Δικό μου το λάθος. 25%pg και 75%vg :D
Έφτιαξα το υγρό με 75%vg μηδενική και 25%pg 36αρα. Όταν πάω να ατμίσω ψιλοκαθυστερεί να το ατμίσει και βγάζει και πολύ λίγο ατμό. Υπάρχει περίπτωση να θέλει αραίωση το υγρό με νερό? Τι άλλο μπορεί να φταίει? Τα υγρά είναι vapenova.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2014, 14:39 από maraki1308 »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1135 στις: Αυγούστου 02, 2014, 17:26 »
Ναι, χρειάζεται ενέσιμο νερό (wfi) που έχει στα φαρμακεία.
Με αυτό αραιώνεις τη vg πριν φτιάξεις τη βάση.
10-20% νερό, ανάλογα με τα γούστα, και 90-80% vg.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις πρώτα εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.0.html
και εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1136 στις: Αυγούστου 02, 2014, 18:00 »
Απ ότι κατάλαβα την PG θα πρέπει , οσοι δεν το έχουμε κάνει ακόμη,να την ελαττώσουμε, η,  και να τήν αφαιρέσουμε.
Ετοιμη λύση για τέτοια βάση , χωρίς να χρειαζεται να επέμβω εγώ με (wfi), δεν υπάρχει?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1137 στις: Αυγούστου 02, 2014, 18:07 »
Φυσικά και υπάρχει. Έτοιμη βαση VG που δεν χρειάζεται αραίωση.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1138 στις: Αυγούστου 02, 2014, 18:14 »
Η σκέτη VG δεν είναι πολύ παχυρευστη?  Και όποιος θέλει βάζει και ελάχιστες σταγόνες και παιρνει και καποια γεύση  και ειναι εντάξει?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1139 στις: Αυγούστου 02, 2014, 18:44 »
Έτσι ακριβως. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις PG βάσεις, όπως επίσης και για οποιαδήποτε βάση PG/VG.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116433 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8990 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568995 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294412 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1817 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762941 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1178 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem