vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Joskoil, Blackwolf

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1110 στις: Ιουλίου 21, 2014, 09:52 »
Φίλε byronas καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά την περίπτωσή σου:

Καλό θα είναι να μας πεις και τι ατμοποιητή χρησιμοποιείς. Η VG και η PG, εκτός από τις ιδιότητες ντουμάνι-χτύπημα αντιστοίχως έχουν και μια άλλη διαφορά: η μία είναι πιο πηκτή από την άλλη. Υπάρχει λοιπόν σοβαρό ενδεχόμενο με σκέτη VG να αντιμετωπίσεις υποτροφοδοσία.

Προσωπικά θα σου σύστηνα να πάρεις δύο έτοιμες βάσεις, μία PG και μία VG και να τις αναμίξεις σε μικρές ποσότητες μέχρι να βρεις την αναλογία που σε βολεύει. Προσοχή: Έτοιμες βάσεις. Προσωπικά η αναλογία που έχει κάνει κλικ σε εμένα, είναι 75-25 VG-PG.

Καλό θα είναι επίσης να ρίξεις μια ματιά στο ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες
και στο ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΒΑΣΕΙΣ.  Βασικές πληροφορίες.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος byronas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1111 στις: Ιουλίου 21, 2014, 22:40 »
πηγα σημερα και δοκιμασα διαφορα αρωματα, πωωωω ολα εχουν υπερβολικο αρωμα.
και τα καπνιστκα πολυ μποχα μονο 3 μου αρεσαν ... rebel,manhatan  και της halo το
midnihgt apple και ναι λοιπον δεν κρατηθικα! πηρα VG σκετη και εκανα το πρωτο πειραμα! εκανα μιξη
40% el greco manhatan και 10% μυλο 50vg με 15% αρεωμα . το αποτελεσμα ειναι
μετριο αλλα καλυτερα απο το αρχικο.

θα με γνωρισετε soon μολις εχω χρονο να γραψω!


μεγέθυνση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 00:06 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1112 στις: Ιουλίου 21, 2014, 22:47 »
εκανα μιξη 40% el greco manhatan και 10% μυλο 50vg με 15% αρεωμα .

Αυτά που γράφεις ΔΕΝ βγάζουν νόημα


Πήγαινε να διαβάσεις πρώτα τα νήματα που σου πρότειναν πιό πάνω πάρε και 1 - 2 έτοιμα υγρά να τραβάς καμμιά τζουρίτσα και θα τα βρεις όλα στην πορεία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 12:57 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος byronas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1113 στις: Ιουλίου 22, 2014, 07:42 »
στο ξανα γραφω ..
40% elgreco manhatan και 10% μηλο παλι της elgreco απο αρωμα  έτοιμο υγρό
και 50% vg  (που αρεωσα, 15% νερο)




και αυτο εκανα , πηγα δοκιμασα και πιρα 1-2 ετοιμα υγρα αλλα τα περισοτερα εχουν υπερβολικο αρωμα και ετσι αποφασισα να κανω και την πρωτη μηξη
δηλαδη να αραιωσω τα ετοιμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 14:40 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1114 στις: Ιουλίου 22, 2014, 08:56 »
Οκ τώρα είναι απόλυτα κατανοητό :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1115 στις: Ιουλίου 22, 2014, 10:36 »
στο ξανα γραφω ..
40% elgreco manhatan και 10% μηλο παλι της elgreco απο αρωμα 
και 50% vg  (που αρεωσα, 15% νερο)

 
Αρώματα λέμε τα υγρά που δεν ατμίζονται ως είναι, αλλά προστίθενται σε μικρές ποσότητες σε βάση για να προσδώσουν το επιθυμητό άρωμα και γεύση.
 
Έτοιμα υγρά λέμε αυτά που μπορείς να τα ατμίσεις χωρίς άλλη ανάμιξη και έχουν ήδη άρωμα και γεύση.
 
Αυτά που ανάμιξες δεν ήταν αρώματα, αλλά έτοιμα υγρά. Άν έβαζες 50% (40% + 10%) άρωμα σε 50% βάση, δεν θα μπορούσες να κάνεις πάνω από μία τζούρα...  :) 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1116 στις: Ιουλίου 22, 2014, 13:00 »

Αυτά που ανάμιξες δεν ήταν αρώματα, αλλά έτοιμα υγρά. Άν έβαζες 50% (40% + 10%) άρωμα σε 50% βάση, δεν θα μπορούσες να κάνεις πάνω από μία τζούρα...  :)

Μα... το λέει και μόνος του :dontknow:

και αυτο εκανα , πηγα δοκιμασα και πιρα 1-2 ετοιμα υγρα αλλα τα περισοτερα εχουν υπερβολικο αρωμα και ετσι αποφασισα να κανω και την πρωτη μηξη
δηλαδη να αραιωσω τα ετοιμα!

Και πολύ καλά έκανε αφού του ήταν πολύ έντονο το άρωμα 8)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1117 στις: Ιουλίου 22, 2014, 13:30 »
στο ξανα γραφω ..
40% elgreco manhatan και 10% μηλο παλι της elgreco απο αρωμα 
και 50% vg  (που αρεωσα, 15% νερο)

 
Του εξήγησα ότι αυτά που χρησιμοποίησε τα λέμε έτοιμα υγρά και όχι αρώματα8)
 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1118 στις: Ιουλίου 22, 2014, 14:30 »
Οκ όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας 8) :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1119 στις: Ιουλίου 22, 2014, 14:41 »
Έγινε μια διορθωσούλα στο επίμαχο ποστ για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι ;)

Αποσυνδεδεμένος Babisavramidis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Χριστιανός Ορθόδοξος Έλλην ατμιστής.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1120 στις: Ιουλίου 22, 2014, 14:51 »
Παιδιά συγχωρέστε με μιας και σήμερα είναι η πρώτη μέρα που είμαι και εγώ μέλος στο φόρουμ.Είμαι λίγο μπερδεμένος αν και ομολογώ πως ήταν όλα πολύ καλά γραμμένα αλλά πάλι ρε σεις μπερδεύομαι όσον αφορά την ιδιοκατασκευή υγρού.Πείτε μου κάποιος αν μπορείτε π.χ θέλω να φτιάξω ένα υγρό με αναλογία νικοτίνης 12mg σε δεκάρι (πάλι π.χ) μπουκαλάκι δλδ 12mg/10mg τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω πέρα απο αρώματα,για βάσεις δλδ.Και πάλι συγνώμη το ξέρω είμαι μάλλον λίγο χαζός η κάτι δεν μου κάθεται καλά στις ορολογίες προφανώς.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1121 στις: Ιουλίου 22, 2014, 15:05 »
Καλώς ήρθες  :bye:

Θα σε βοηθήσει πολύ, πέρα από αυτό το νήμα, η Εγκυκλοπαίδεια
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,59.0.html
και ειδικά αυτό που αναφέρεται σε υγρά και βάσεις:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html
όπως και ο ειδικός πίνακας για τις βάσεις:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,239.0.html

Κι όποτε ξεμπερδέψεις, περνάς και από εδώ να σε γνωρίσουμε:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html

Για όποιες απορίες εξακολουθήσουν να υπάρχουν, όλοι εδώ είμαστε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Babisavramidis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Χριστιανός Ορθόδοξος Έλλην ατμιστής.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1122 στις: Ιουλίου 26, 2014, 17:10 »
Έγραψα νομίζω στην παρουσίαση μελών.Λοιπόν δες τι έκανα σαν πρώτη προσπάθεια.Πήρα μια 20άρα βάση και μια μηδενική(καιοι 2 φυτικές).Ομπαγλαμάς οφίλοςμου τις ανέμειξε κατευθειαν και έχω 2 μπουκαλάκια των 10mg νικοτίνη τώρααααα.Έχω και 2 αρώματα (οι γεύσεις δεν έχουν σημασία είναι το λιγότερο τώρα.Πήρα ένα άδειο μπουκαλάκι 10άρι το γέμισα και πρόσθεσα 5 σταγονίτσες απο το άρωμα που ήθελα.Είχα πρόβλημα στο άτμισμα,δεν τραβάει και είναι σαν να ρουφάω αέρα.Πότε λειτουργεί πότε όχι,σε φάση που νόμισα πως χάλασε ο ατμοποιητής.Παίζει να είναι τόσο πυχτό και να βουλώνει? Σε ευχαριστώ για τα links θα τα δώ με την πρώτη ευκαιρία.Μάλλον έχω κάνει βλακεία σίγουρα ή εγώ η ο φίλος μου.εντωμεταξύ έχω καθαρίσει ατμοποιητές κ.τλ. τα πάντα.Θα ξαναδοκιμάσω τώρα να δούμε....

Δεν τραβάει ρε γ@#ώτο έχω κάτι νέυρα τώρα.Τραβάς ακούγεται σαν να έχει μπουκώσει.Τι να αραιώσω τώρα την τρέλα μου μέσα.Δεν ξέρω τι φταίει τώρα.Το άρωμα? ήταν πολλές οι 5 σταγόνες σε 10άρι μπουκαλάκι? Δεν το χτύπησα αρκετά?Φαίεται σαν παχύρευστο αρκετά ρε γ@#ώτο.δεν τραβάει με τίποτα.Πολύ απογοήτευση.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2014, 19:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1123 στις: Ιουλίου 26, 2014, 17:17 »
Όταν λες ότι και οι δύο βάσεις είναι φυτικές εννοείς ότι είναι VG και οι δύο;
Αν είναι έτσι, να ξέρεις ότι συνήθως η VG είναι λίγο πηχτή και μπορεί να χρειαστεί αραίωμα με λίγο wfi (water for injection) το οποίο το βρίσκεις κυρίως σε φαρμακεία.
Πες μας και σε τι ατμοποιητή έχεις βάλει το υγρό σου.

Αποσυνδεδεμένος Babisavramidis

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Χριστιανός Ορθόδοξος Έλλην ατμιστής.
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1124 στις: Ιουλίου 26, 2014, 17:23 »
Spectrum φίλε μου καταρχήν η 20άρα ήταν media Umami? αν σου λέει αυτό κάτι και η μηδενική suave.Βλέπωπως θέλει ωρίμανση κ.τ.λ.Επίσης κάπου λέει για αραίωμα με νερό στο φόρουμ.Έχω κάνει τα πάντα απίστευτα βιαστικά σίγουρα.Αυτή την στιγμή έχω μείνει με 2 μπουκαλάκια 20άρια αναμεμηγμένες την μηδενική με την 20άρα και 2 10αράκια αρώματα στο χέρι.Να πω επίσης πως ήθελα να πετύχω(λέμε τώρα)ένα υγρό με 10-12mg νικοτίνη.Λοιπόν δεν κάνω τίποτα μέχρι να δω πως και τι θα κάνω σωστά. Ατμοποιητής ο aspire CE5-S και ναι VG.

Σευχαριστώ για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον metmat.Εννοείς φυσιολογικό ορό μάλλον ε?Απο ότι μπορώ να καταλάβω η 20άρα με την μηδενική που τις έκανα mix όπως ήταν βγάλαν κάτι πολύ πυχτό και θέλει αραίωση.Τώρα πόσο? Φαντάσου έχω 2 μπουκαλάκια απο 100ml αναμεμειγμένη 20άρα με μηδενική και τις έχω να τις βλέπω.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2014, 19:19 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116476 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824733 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507712 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154962 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1825 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762969 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1183 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4073 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem