vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, camber, PsykieG, lagoudakis

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1065 στις: Απριλίου 16, 2014, 09:04 »
Καλημέρα. Για τα αρώματα της συγκεκριμένης εταιρείας που αναφέρεις, δεν έχω άποψη ούτε μπορώ να τα βρώ στο site τους. Καλή ιδέα θα είναι να τους κάνεις μια κλήση προς παροχή διευκρινήσεων.

Αν κατάλαβα καλά αν θέλω για παράδειγμα να φτιάξω ένα υγρό 20 ml πρέπει το άρωμα να μην υπερβαίνει το 5% του συνόλου του υγρού που θέλω να φτιάξω. Δηλαδή για να φτιάξω 20 ml στο σύνολο υγρό πρέπει να προσθέσω 1 ml αρώματος;Ευχαριστώ

Όχι ότι παίζει και την τρελή διαφορά, αλλά στα 20ml τελικού υγρού που θέλεις να πετύχεις, αν η περιεκτικότητα είναι 5%, τότε χρειάζεσαι 1 ml. Όχι όμως 20 βάση + 1 άρωμα, αλλά 19 βάση + 1 άρωμα. Μικρές οι διαφορές, αλλά το αναφέρω και εγκυκλοπαιδικά αλλά και για να εμπεδώσουμε όλοι κάποια στιγμή την έννοια της "συγκέντρωσης".

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1066 στις: Απριλίου 16, 2014, 13:18 »
Τρύφωνα, συμφωνώ με αυτό που λες στο τέλος
για να εμπεδώσουμε όλοι κάποια στιγμή την έννοια της "συγκέντρωσης".


Για εμένα προσωπικά όμως -όπως έχω τονίσει και παλιότερα- δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά, δεδομένου ότι ούτως ή άλλως ο καθένας κάνει σύμφωνα με τις δικές του προτιμήσεις τις τροποποιήσεις του επί αυτής της προτεινόμενης συγκέντρωσης.
Επιπλέον, επειδή οι διαφορές που προκύπτουν είναι πάρα πολύ μικρές για ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό όπως είναι η  γεύση ή το άρωμα, αλλά ακόμη και για ένα ποσοτικό μέγεθος όπως η συγκέντρωση (για την οποία στο παράδειγμά σου ενδεικτικά προκύπτει συγκέντρωση 4.76% v/v αντί για 5, δλδ μόλις 4-5% διαφοροποίηση από την προτεινόμενη).

Το Χ% (όπως έχει αναφέρει παλιότερα και ο kallitexnis) ή και τις σταγόνες (ΚΑΙ γι' αυτό πέραν της ανακρίβειας του μεγέθους τους) πρέπει να τις βλέπουμε σαν χοντρικό μπούσουλα, με την έννοια να αποφευχθεί αρχικά μια συγκέντρωση διπλάσια ή η μισή από την προτεινόμενη. Παρόλα αυτά βέβαια, σε κάποιους (π.χ.) το κανελομπίσκοτο είναι σούπερ με 4 σταγόνες/10μλ και σε κάποιους άλλους δεν είναι αρκετές ούτε οι 15 (ακραίο πιθανόν παράδειγμα αλλά είμαι απολύτως βέβαιος ότι κατανοείς τι θέλω να πω-τονίσω).

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1067 στις: Απριλίου 16, 2014, 17:28 »
Τηλεφώνησα στο κατάστημα που αγόρασα τις γεύσεις και μου είπα 6-7 σταγόνες για κάθε 10 ml. Έφτιαξα ένα 10 ml αλλά έβαλα λίγες παραπάνω σταγόνες γιατί στην όσφρηση δεν με κάλυπτε. Ελπίζω να έκανα σωστά και ότι δεν θα μου βγει πατάτα.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1068 στις: Απριλίου 16, 2014, 17:46 »
Δεν είναι οδηγός η όσφρηση, διότι κάποια αρώματα δε μυρίζουν στο μπουκάλι αρκετά. Επίσης, αν ατμίσεις το υγρό τώρα μπορεί να σου φανεί άτονο. Το ίδιο υγρό σε μια βδομάδα θα έχει αλλάξει και θα είναι πιο έντονο σε άρωμα.
Αν περιμένεις λίγες μέρες και όταν το ατμίσεις σου φαίνεται έντονο, πρόσθεσε λίγη βάση στο μπουκαλάκι. Καλύτερα έτσι, παρά να σου βγει άτονο και να προσθέτεις μετά.
Σημαντικό ρόλο επίσης παίζει και ο ατμοποιητής που χρησιμοποιείς. Οσο καλύτερος είναι, τόσο περισσότερο αναδεικνύει τα αρώματα, οπότε χρειάζονται λιγότερες σταγόνες αρώματος στα υγρα που φτιάχνεις.

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1069 στις: Απριλίου 17, 2014, 10:21 »
Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω



Και αν μου φαίνεται άτονο και θέλω να προσθέσω λίγο ακόμη άρωμα πρέπει να το αφήσω πάλι για 3 ημέρες ή το ατμίζω κατευθείαν;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2014, 10:50 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1070 στις: Απριλίου 17, 2014, 10:52 »
Καλύτερα θα είναι να το αφήσεις πάλι ώστε να δέσει το έξτρα άρωμα με το υπάρχον υγρό. Αυτό βέβαια, θα γίνει μόνο την πρώτη φορά, καθώς από εκεί και έπειτα θα γνωρίζεις τις αναλογίες που σε καλύπτουν και μετά θα το πετυχαίνεις ακριβώς όπως το θες, άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1071 στις: Απριλίου 19, 2014, 18:09 »
Παιδιά όταν λέμε 10% άρωμα εννοούμε ότι στα 10 ml υγρού βάζουμε 1 ml άρωμα ? Γιατί εγώ συνήθως το μετρούσα με σταγόνες από τον δοσομετρητή (έβαζα περίπου 10) αλλά όταν είδα την ποσότητα σε σχέση με την πιπέτα στο 1ml αρώματος κατάλαβα ότι έβαζα πολύ λίγο άρωμα.     

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1072 στις: Απριλίου 19, 2014, 18:20 »
10% άρωμα ειναι επι του συνολικού μίγματος. Δηλαδή θες 1ml αρώματος και 9ml βάσης για να έχεις 10ml έτοιμου υγρού με 10% ποσοστο αρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1073 στις: Απριλίου 20, 2014, 12:15 »
eliaspage, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να δουλεύεις με ίδιες συνθήκες. Αυτό αν θες να πετύχεις εξαιρετική ακρίβεια. Βέβαια, ανάλογα και πόσο δυνατό είναι το άρωμα που χρησιμοποιείς(μικρότερο προτεινόμενο ποσοστό=δυνατότερο άρωμα), κανείς δεν χάθηκε από 1% πάνω ή κάτω. Οι περισότερροι κατασκευαστές, δημοσιεύουν πίνακα με τις αναλογίες του πόσες σταγόνες αντιστοιχούν σε 1ml αρώματος.

Παρ' όλα αυτά, θα σου σύστηνα να δουλεύεις με ml, είτε χρησιμοποιώντας σύριγγα, είτε πιπέτα.

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1074 στις: Απριλίου 30, 2014, 15:20 »
Μπηκα και εγω στον χωρο των DIY πριν λιγο, εφτιαξα 3 υγρα,
Cin. cookies
Caramela
RY69
Aπο ATMOS LAB και ανυπομωνω να ωριμασουν να δω τι εφτιαξα  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1075 στις: Απριλίου 30, 2014, 15:33 »
Στα καπνικά της, στρογγυλεύω λίγο την γεύση με ελάχιστη Βανίλια ή Καραμέλα (1 σταγόνα στα 10 ml).
Κάτι γλυκό μπορεί να το "θαμπώσεις" λίγο με ελάχιστο καπνικό (προτιμάω την Καμήλα γι αυτή τη δουλειά) ή Κακάο.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1076 στις: Μαΐου 19, 2014, 22:35 »
Μια ερωτηση που με ψιλοβασανιζει εδω κ καιρο  ::)


Εγω λεω π.χ. οτι κανω 14mg νικοτινη στα υγρα μου.
Αλλα η αληθεια ειναι οτι 14mg μου βγαινουν οι βασεις μονο.
Οποτε με την προσθηκη αρωματος, πεφτει κατα ενα χ ποσοστο αναλογα
ποσο αρωμα βαζω..


Οι υπολοιποι οταν λετε Χ mg σε DIY τι εννοειται?


ΥΓ: Μη βαρατε.. Απλα εφαγα ενα σκαλωμα κ μου μεινε η απορια εδω κ καιρο!!! :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1077 στις: Μαΐου 19, 2014, 22:45 »
Κανονικα εννοεις το τελικο ποσοστο, μετα την προσθηκη και του αρωματος.
Τωρα σε περιπτωσεις που το αρωμα βρισκεται σε συγκετρωση 3% και η βαση μονη της περιεχει πχ 10mg/ml νικοτινη,
ε το τελικο μειγμα θα εχει νικοτινη 9.7mg/ml, ανεπαισθητη διαφορα σε σχεση με το 10mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1078 στις: Μαΐου 19, 2014, 23:46 »
Όπως ακριβώς τα λέει ο Nemesis φίλε Mantos. Εκτός αν χρησιμοποιείς κανένα άρωμα που συγκεντρώνεται στο 20% οπότε η διαφορά είναι σημαντική. Αλλά Στα 14mg αν προσθέσεις 3% άρωμα, θα έχεις 13,58mg τελικό ποσοστό. Εντελώς αμελητέα η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1079 στις: Μαΐου 19, 2014, 23:51 »
Ετσι ελεγα κ γω οτι θα ειναι, απλα ηθελα να το βγαλω απο μεσα μου!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αρα, ειμαι κατω των 14mg!!  :victory: :victory:


Και εις κατωτερα λοιπον!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824517 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507522 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8961 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154845 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243961 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762841 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem