vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 6 χρήστες
treloneritis, Sergios, Blackwolf, Parolos, Ribot, lagoudakis

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1050 στις: Μαρτίου 20, 2014, 00:34 »
Το ry69 θέλει αρκετό άρωμα, για να μη σου πω κι ολας οτι οι 32 σταγονες στα 20 ml είναι λίγες.
Τσέκαρε λίγο τον πίνακα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16125.msg586880.html#msg586880


Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1051 στις: Μαρτίου 20, 2014, 00:38 »
Είναι πολύ ήπιο άρωμα, 20 μιν και μετά ανέβασε

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1052 στις: Μαρτίου 20, 2014, 00:40 »
erwta, μαλλον για 20 σταγονες στα 10ml αναφερεσαι,
οχι στα 20ml που ρωτα ο φιλος.
20 σταγονες στα 20ml ειναι παρα πολυ λιγες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1053 στις: Μαρτίου 20, 2014, 09:49 »
Σαν νεος ατμιστης εδώ και ένα μηνα,επαιρνα ετοιμα υγρα αναπληρωσης.
Σημερα ειπα να παρω τα υλικα ώστε να τα φτιαχνω μονος μου. Πηρα ατμιστικη βαση 20αρα σε νικοτινη,και μηδενικη.

Αν μου τα ειπαν καλα,θα βαλω 10ml 20αρα και 10ml μηδενιη ώστε να μου βγει 10αρα σε νικοτινη.,ώστε να φτιαξω 20ml. Ισχυει αυτό?

Πηρα και αρωμα ry69 οπου το δοκιμασα σημερα και μου αρεσε. Για τα 20ml είναι αρκετες 15 σταγονες?

Καλημέρα και από μένα. Στην πρώτη σου ερώτηση, η απάντηση είναι ναι, με αυτό τον τρόπο θα έχεις 20ml 10ρας βάσης. Όσον αφορά τώρα τη συγκέντρωση αρώματος, ο κατασκευαστής προτείνει 7% ή αλλιώς 18-20 σταγόνες ανά 10ml. Προσοχή (αν και η διαφορά είναι μικρή): όχι 10ml+7%, αλλά το 7% του 10μλ υγρού να είναι άρωμα. Με άλλα λόγια, παίρνεις το άδειο δοχείο στο οποίο θα αναμείξεις το υγρό σου, προσθέτεις 1,4ml ή 36-40 σταγόνες αρώματος, και συμπληρώνεις βάση μέχρι να φτάσεις το συνολικό όγκο των 20μλ (δηλαδή 18.6ml περίπου βάση). Αυτές, είναι οι προτεινόμενες από τον κατασκευαστή αναλογίες, και θα αποτελέσουν το μπούσουλά σου. Από εκεί και μετά, παίζεις και μαθαίνεις μέχρι να φτάσεις σε ένα επίπεδο που να σε ικανοποιεί. Ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manos123

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1054 στις: Απριλίου 08, 2014, 20:36 »
 Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ είμαι νέο μέλος και χρησιμοποιώ  το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και ένα μήνα . Διάβασα αρκετά θέματα στο forum και θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση γιατί θέλω να κατασκευάσω τα δικά μου υγρά.
Αν έχω μια έτοιμη βάση με περιεκτικότητα 50% vg και 50% pg. με 20mg νικοτίνη  Ατμιστική Βάση Umami Media (50%VG-50%PG) το άρωμα που θα βάλω πως το υπολογίζω ανάλογα βέβαια και με την ποσότητα του υγρού που θα φτιάξω γιατί έχω μπερδεύτει λίγο και αν αυτή η βάση θέλει αραίωμα? αν και από ότι διάβασα όχι αλλά και μια άλλη βάση που βρήκα είναι 50% vg 40% pg. και 10% νερό  Ατμιστική βάση Traditional, by Flavour Art πια είναι η διαφορά ?
Με εκτίμηση
Μάνος123
 

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1055 στις: Απριλίου 08, 2014, 20:49 »
Πρώτα απ όλα καλώς όρισες!
Η βάση της umami δεν θέλει αραίωση με νερό. Έχει ήδη νερό μέσα. Απλά είναι λίγο πιο παχύρευστη σε σψχέση με τις περισσότερες βάσεις και γι αυτό το λόγο πολλοί επιλέγουν να προσθέσουν επιπλέον νερό για να αραιώσει λίγο. Όταν λέμε νερό εννοούμε πάντα wfi (water for injection) το οποίο βρίσκεις σε φαρμακεία.
Η άλλη βάση της FA που λες είναι το ίδιο πράγμα. Ίσως να έχει ελάχιστη VG παραπάνω. Στην umami γράφει 50/50 γιατί ουσιαστικά σου αναφέρει μόνο την αναλογία PG/VG χωρίς να υπολογίζει την ποσότητα νερού που υπάρχει μέσα.
Όλες οι βάσεις που είναι έτοιμες προς χρήση περιέχουν μέσα ένα ποσοστό νερού.
Όσον αφορά στα ποσοστά αρώματος και βάσης, ια να βρεις τις ποσότητες που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για αρχή μπορείς να συμβουλευτείς κάποιο από τα διάφορα εργαλεία που υπάρχουν όπως πχ αυτό
http://www.todmuller.com/ejuice/ejuice.php
Εκεί που σου ζητάει να γράψεις ποσότητα νερού το αφήνεις στο 0 όπως είναι γιατί το νερό υπάρχει ήδη στην βάση που έχεις.
Για να φτιάξεις ένα υγρό θα χρειαστείς και μία μηδενική βάση. Εκτός αν θες το υγρό σου να έχει 20mg νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1056 στις: Απριλίου 08, 2014, 20:50 »
Φίλε manos 123 καλησπέρα. Πέρνα και μια βόλτα από εδώ να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

Πάμε μία μία τις ερωτήσεις σου:

α) Ανάλογα το άρωμα που χρησιμοποιείς, ο κατασκευαστής του προτείνει ένα ποσοστό συγκέντρωσης σε ποσοστό επι τοις εκατό. Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος αν θες λεπτομέρειες για κάποιο συγκεκριμένο άρωμα.
β) Οι έτοιμες βάσεις umami (Suave, media, Fuerte) δεν χρειάζονται περεταίρω αραίωση, είναι έτοιμες για άτμισμα.
γ) Οι διαφορές των βάσεων που ρωτάς, στη σύσταση τουλάχιστον, είναι αμελητέες. Είθισται όταν προσδιορίζουμε μία βάση ή ένα μίγμα βάση ποσοστών να μην μετράμε το νερό και να τα στρογγυλεύουμε ως προς PG/VG. Κατά τα άλλα, οι διαφορές είναι στην τιμή και την ποιότητα, με απόψεις να αφορίζουν και να εκθειάζουν εκατέρωθεν!

Αποσυνδεδεμένος manos123

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1057 στις: Απριλίου 08, 2014, 21:12 »
 Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση  (metmat,Cruiser79) ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί αλλά εχω ακόμα μια ερώτηση μπορεί να φανεί και χαζή. Στο calculator που μου έστειλε ο metmat στη φωτογραφία που έβαλα παρακάτω εκεί που γράφει pg. or vg with nicotine 12ml βάζω την βάση μου κανονικά που είναι 50% pg. και 50% vg σωστά?
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1058 στις: Απριλίου 08, 2014, 21:21 »
Σωστά στα λέει. Για άρωμα το οποίο θέλει ποσοστό 5%, ζητούμενο τελικό όγκο 20ml και ζητούμενη νικοτίνη 12mg/ml, τα νούμερα είναι σωστότατα.

Εκεί τη βάζεις τη βάση σου όντως.

Αποσυνδεδεμένος manos123

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1059 στις: Απριλίου 08, 2014, 21:29 »
ευχαριστώ πολυ cruiser79 να σε καλα!!!!

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1060 στις: Απριλίου 15, 2014, 12:26 »
Ίσως έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά επειδή τα νήματα είναι τεράστια μια βοήθεια παρακαλώ. Παρέλαβα σήμερα μια έτοιμη βάση 50/50 vg/pg με νικοτίνη και πήρα και 2-3 αρώματα. Ποια είναι η διαδικασία για να φτιάξω το υγρό; Απλά ρίχνω τις σταγόνες μέσα και το αφήνω 3-4 ημέρες να ομοιογενοποιηθεί; Υπάρχει κάποιος κανόνας βάσης και γεύσης; Δηλαδή πόσα ml γεύσης πρέπει να ρίξω σε συγκεκριμένα ml βάσης ή είναι εντελώς υποκειμενικό;


Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1061 στις: Απριλίου 15, 2014, 12:57 »
Καλησπερα φιλε μου.
Διαβασε το πρωτο μηνυμα στο παρων νημα οπως κι εδω.
Ειναι αρκετα κατατοπιστικα και τα video περιεχουν πολλες πληροφοριες σχετικα με την ιδιοκατασκευη υγρων.
Δες τα κι αν εχεις ακομα αποριες, εδω ειμαστε.

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1062 στις: Απριλίου 15, 2014, 19:23 »
Ευχαριστώ πολύ. Τα είδα τα βίντεο που μου έστειλες εχθές.
  • Αν κατάλαβα καλά αν θέλω για παράδειγμα να φτιάξω ένα υγρό 20 ml πρέπει το άρωμα να μην υπερβαίνει το 5% του συνόλου του υγρού που θέλω να φτιάξω. Δηλαδή για να φτιάξω 20 ml στο σύνολο υγρό πρέπει να προσθέσω 1 ml αρώματος;
  • Κάπου γράφει επίσης ότι παίζει ρόλο και η περιεκτικότητα του αρώματος; Εγώ τα αρώματα που πήρα δεν γράφουν κάτι στο μπουκαλάκι τους.
  • Τέλος πόσες ημέρες πρέπει να το αφήσω να ομοιογενοποιηθεί; Πρέπει μέρα παρά μέρα να το αναδεύω ελαφρά ή δεν χρειάζεται;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1063 στις: Απριλίου 15, 2014, 19:39 »
1. Δεν υπαρχει γενικος κανονας για το ποια πρεπει να ειναι η περιεκτικοτητα του αρωματος στο συνολικο μειγμα.
    Καποια αρωματα θελουν 1% το πολυ, ενω αλλα το λιγοτερο 10%. Παιζει ρολο το εκαστοτε αρωμα.
2. Καποιες εταιριες αναγραφουν την προτεινομενη δοσολογια του αρωματος πανω στο μπουκαλακι, καποιες οχι.
    Αυτη η δοσολογια ειναι ενας μπουσουλας για το ξεκινημα, εσυ θα επιλεξεις ποια ακριβως αναλογια ειναι αυτη που προτιμας ο ιδιος.
    Αν αυτα που εχεις δεν αναγραφουν προτεινομενη δοσολογια, πες μας για ποια αρωματα προκειται και ποιας εταιριας μηπως και μπορει καποιος συνατμιστης να βοηθησει
    ή ψαξε στον αναλογο πινακα της εταιρια στο φορουμ για περισσοτερες πληροφοριες.
3. Κι αυτο δεν ειναι κατι στανταρ. Αρωματα καποιον εταιριων χρειαζονται μολις 1-2 μερες, ενω καποιων αλλων μπορει και 10-12 μερες.
    Καθημερινη αναδευση δε χρειαζεται, οχι. Απλα φυλαξη σε δροσερο και σκιερο μερος.

Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1064 στις: Απριλίου 15, 2014, 19:42 »
Ευχαριστώ για την πολύ σύντομη απάντηση. Τα αρώματα τα πήρα από ecig.gr. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος γιατί δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ υγρό και δεν θέλω να κάνω καμία πατάτα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2014, 20:35 από jeke04 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116196 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824552 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507560 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762858 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem