vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, ΛΥΚ, Doubt

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1065 στις: Αυγούστου 30, 2015, 02:28 »
Σε διπλό 2mm silica, κάνεις τέσσερις σπείρες, όπως στο βίντεο.
Στα 10W και πάνω θα αρχίσει να σου αλλοιώνει τη γεύση.
Αν φτιάχνεις μόνος τις αντιστάσεις, θέλεις σύρμα διατομής 0.17mm, μήκος ~34mm, το οποίο θα σου δώσει ~1.7Ω.
Αν αγοράζεις έτοιμες, αγοράζεις κάτι τέτοιο.
Το non πρέπει να είναι 0.2mm.
Ελέγχεις μετά μεγάλης προσοχής τον θετικό πόλο και το σφήνωμα του σύρματος ανάμεσα στο αυτάκι και το κεραμικό.
Η Σοφία δεν συμπαθεί τα μεγάλα τανκ.
Από γεμάτο έως άδειο, μπορεί να χρειαστεί διαφορετικό άνοιγμα.
Πρέπει να παίξεις λίγο, με πόσες στροφές άνοιγμα, ανάλογα το τανκ και πόσο γεμάτο.
Ίσως να χρειαστεί να παίξεις πολύ.
Μην βαρεθείς και μην απογοητευτείς.
Είναι παλιάς τεχνολογίας, αλλά υπάρχει λόγος που πουλάει ακόμη και μάλιστα αρκετά.
Αν θέλεις τανκ για εκκεντρικές εμφανίσεις, εδώ.
Αν θέλεις microcoil, θα σε κατατοπίσουν οι νεαροί του φόρουμ.
Μιλάμε σφηνώνουν 10 σπείρες σε τρύπα βελόνας.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1066 στις: Αυγούστου 30, 2015, 02:56 »

εχω συρματακι nrn (20-17mm) ατμιζω στα 8.8. κ μου βγαζει αντισταση στα 2.1 ωμ η τελευταια.στα 10 κ πανω μου βγαζει καμμενο.
στησιμο εχω κανει με 5 σπειρες σε φυτιλι silica με καρφιτσα οπως το εχω δει στα βιντεακια.
ως προς το ντουμανι δεν περιμενω συννεφο αλλα ελεγα το ναυτιλο θα τον βαζει κατω κ γενικα στα βιντεακια βλεπω καλυτερα αποτελεσματα .το ντουμανι ειναι καπως τζουφιο.λιγο αραιος ατμος στην εκπνοη (βεβαια τα κανουν κ γκουρου-εγω ειμαι κ χθεσινος σε επισκευασιμους).
ως προς τα τρελα ωμ συνεβη στις δυο τελευταιες αντιστασεις που εστησα.εσφιξα δυνατα τη βαση της σοφιας στο μοντακι κ σταθεροποιηθηκε.ισως δεν κουμπωνει πολυ καλα το σειρωμα κ θελει πιο πολλη δυναμη.
εσυ 8 σπειρες πως τις καταφερνεις?microcoil σε λεπτο πολακι με βαμβακι χρησιμοποιεις?να χτυπιεμαι 8 σπειρες δεν μπορω να βγαλω.πως να χωρεσει στο κεραμεικο?εδω 5 κανω κ με το ζορι δεν ακουμπαει στα τοιχωματα του κεραμεικου..


Σε 2αρι αξονακι, τυλιγονται άνετα 7/8 σπείρες 0.25 ή 0.28mm microcoil και εινα ισα ισα μεσα στο κεραμικο.
Εννοειται με καλο καψιμο στο συρμα και πιεση με πενσακι.
Χρησιμοποιω βαμβακι αντι για silica, κομμενο ισα ισα να προεξεχει απο το κεραμικο 2-3mm.
ατμιζει τελεια μεσα στο cage και δεν αλλαζει συμπεριφορα μεχρι να αδειασει σχεδον τελειως το τανκ.
στα ~1.5Ω και 10.5W ατμιζει τελεια, εχει φαει και 13 χωρις καμενο. Κατι δεν κανεις σωστα, δεν δικαιολογειται καμενο σε αντισταση 2.1Ω στα 10W.



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 09:20 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1067 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 19:46 »
παιδια σορυ για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα ως νιουφης προσπαθω να βγαλω ακρη.
σε φασεις μενω εντυπωσιασμενος απο τη σοφια σε φασεις απογοητευομαι (αφου να φανταστειτε ξαναβαζω το ναυτιλο).
καποιες ακομα ερωτησουλε λοιπον για οποιον ευκαιρει να απαντησει.
1)παιζει ρολο το μοντακι?εφοσον οι τρυπουλες ειναι στο σπειρωμα παιζει ρολο το οτι βαζω τη σοφια πανω σε istick που σαν μοντακι δεν εχει ρυθμιση ροης αερα?η τζουρα μου φαινεται πολυ σφιχτη.λιγο ζορικη η εισπνοη.υποτιθεται πως η τζουρα ειναι αερατη?
2)συχνα εχω διαρροη υγρου απο κατω απο το πολακι στην 520 υποδοχη του μοντ.προβλεπεται?
3) εχοντας διαβασει για διαφορα στησιματα σε διαφορους ατμοποιητες εβγαλα ενα (χαζο το πιο πιθανο) συμπερασμα.οτι οσο πιο πολλες σπειρες και οσο πιο κοντα τοσο περισσοτερο ντουμανι.ισχυει?αν στησω καποια σε στυλ microcoil παιζει να εχει θεμα?δεν ειναι οτι ψαχνω το τρελο ντουμανι(που το εχω δει και αυτο σε ενα βιντεο στο youtube - ενας αγγελος νομιζω με λιγο σπαστη προφορα) αλλα νομιζω πως υπολειπεται αρκετα.προς το παρον ριχνω ολη την ευθυνη στο istick.
αυτα για την ωρα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 20:41 »
Βασικα και ξερω ότι αυτό που σου λεω είναι μανικι, ότι ρωτάς εχει απαντηθεί στο νήμα. Πολλοι συνατμιστες τα εχουν απαντησει πανω από μια φορες γιαυτο δεν βλέπεις πολύ κινηση..  .. Βαλε στοχο καμια 10αρια σελιδες διάβασμα την ημερα και θα βρεις και αλλα πραγματάκια για να εκμεταλευτεις πλήρως το Σοφακι...
Επιγραμματικα από μενα
1. Η Σοφια παιρνει αερα από κατω. Αν εχεις σωστα ρυθμισει τερμα ανοικτα τον αερα στις τρυπες του πολου και θες περισσοτερο, δοκιμασε να σηκωσεις ελαχιστα το τανκ από το μοντακι. Αναιβοκατεβαζοντας το τανκ ρυθμίζεις και τον αερα.
2. Καμια δυο σταγονες ναι. Διαρροη όμως δεν πρεπει να εχεις. Τσεκαρε στησιμο, υπερτροφοδοσιες, ο ρινγκς και ότι η βαση είναι καθαρη.
3. Microcoil αν και αρκετοι εχουν δοκιμασει οι περισσοτεροι συμφωνουν ότι δεν κανει την διαφορα. Αντίθετα το κοιλ μεσα στο κεραμικο ανεβαζει πολύ την θερμοκρασια χωρις το αντιστοιχο αποτέλεσμα. Με ένα απλο και σωστο στησιμο και ντουμανι παιρνεις και γευση.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 21:07 »
Χρήστο, συμφωνώ με όσα λες, με μόνη ένσταση ότι το microcoil μου δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από απλή αντίσταση ακόμα και στο κεραμικό. Να καταλάβεις, ακόμα δεν έχω καταλήξει αν μου αρέσει το αποτέλεσμα με temp control και spaced ni200 coil.
Τονίζω βέβαια ότι αυτό που λέω είναι σύμφωνα με τα γούστα μου :)

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 21:16 »
ισως το λαθος μου ηταν οτι διαβασα καμια πενηνταρια σελιδες σερι και θολωσα.επισης το εκανα στις αρχες ψαχνοντας να λυσω αλλα προβληματα.οποτε το ομολογω  :-[ δεν εκανα επαναλληψη.ειναι κ 70 σελιδες!
παντως η συμβουλη για το σηκωμα του τανκακιου ηταν λιρα 100!θενξ!!!οποτε τωρα που εχω και τη σουπερ γευση της σοφιας και την αερατη τζουρα ολοκληρωθηκα!

μονο μια διευκρινιση.τελικα το μοντακι παιζει ρολο στο τελικο ατμιστικο αποτελεσμα?να αρχισω να το σκεφτομαι?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 21:19 »
 :thumpup: paokg4

νομιζω ότι το istick ακομη και το 20αρι είναι ενταξει για τα ρευματα που ζητα η Σοφια. Βεβαια ένα καλυτερο μοντ είναι παντα θεμιτο...



Γιαννη με τι συρμα κανεις το microcoil? Aν θυμαμαι εχεις και τσαφ ?Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 22:10 »
Χρήστο, χρησιμοποιώ 0.25 ή 0.28 για resistance και ναι σωστά θυμάσαι για το τσαφ  :thumpup:
Έπαιξα και με ribbon kanthal αλλά δεν με ικανοποίησε, μάλλον δεν το έφτιαξα και πολύ σωστά.
Όντως το istick 20 κάνει μια χαρά για τη sofia, εκεί τη δούλευα για μήνες μέχρι που έδωσα το istick στη σύζυγο για να έχει και δεύτερο όποτε φορτίζει το πρώτο και πλέον την έχω είτε στο cloupor mini είτε στο evic vt (σε kanthal mode).

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 22:26 »
Την επομενη που θα βρεθουμε εχε κανα δυο ετοιμες με 25 η 28 γιατι δεν την παλευω με κομπους και θελω να ξαναδοκιμασω mc καλο... :respect:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 02:44 »
παιδια στησιμο αντιστασης μονο με n-r-n  ενδεικνυται στη σοφια?
πιο πολυ το ρωταω για λογους αυτονομιας.αλλο ειναι να κανεις παρεγγελια μικρα σακουλακια με 13 συρματακια κ αλλο να παρεις καρουλι κ να ξενοιασεις.
ειδα κιολας οτι καποιο παιδι εδω επαιρνε τιτανιου αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν ερχονται ετοιμες σε n-r-n  η αν παιρνει σκετο συρμα.
καμια προταση για συρμα και ωμς που σηκωνει η σοφια?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 09:59 »
Την επομενη που θα βρεθουμε εχε κανα δυο ετοιμες με 25 η 28 γιατι δεν την παλευω με κομπους και θελω να ξαναδοκιμασω mc καλο... :respect:

Στα πόσα Ω τα θέλεις? :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
παιδια στησιμο αντιστασης μονο με n-r-n  ενδεικνυται στη σοφια?
πιο πολυ το ρωταω για λογους αυτονομιας.αλλο ειναι να κανεις παρεγγελια μικρα σακουλακια με 13 συρματακια κ αλλο να παρεις καρουλι κ να ξενοιασεις.
ειδα κιολας οτι καποιο παιδι εδω επαιρνε τιτανιου αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν ερχονται ετοιμες σε n-r-n  η αν παιρνει σκετο συρμα.
καμια προταση για συρμα και ωμς που σηκωνει η σοφια?
Και οι τιτανίου και οι kanthal έρχονται σε έτοιμες n-r-n. Εννοείται ότι μόνο n-r-n θα χρησιμοποιείς, αλλιώς το αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα είναι καθόλου καλό.
Αν πρόκειται να μείνεις με τη σοφία, αγόρασε καρούλια για μεγαλύτερη οικονομία, αλλά έχει υπ' όψιν σου ότι είτε θα πρέπει να μπορείς να κάνεις καλούς κόμπους για την ένωση των συρμάτων, είτε θα πρέπει να πάρεις ένα τσαφ (παίζουν μεταχειρισμένα που και που στις αγγελίες).

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 16:25 »
http://prntscr.com/8dzq0t


Mε προτιμηση στις δευτερες  :bye:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 16:44 »
1,3 με 1,5 είναι για μένα η καλύτερη αντίσταση για τη σοφία στα 10-10.5W.
Τις 1.5 τιτανίου τις είχα δοκιμάσει και είχαν πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα και όχι μόνο στη σοφία αλλά και στον kayfun.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1078 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 16:59 »
θα ειναι η επομενη δοκιμη μου.
σημερα μολις παρελαβα joined wires (kanthal νομιζω) 1,5 ωμ non-20mm , res-20 και οργανικο ξιαπωνεζικο βαμβακι.εκανα κ το πειραμα μου με 7-8 σπειρες ψιλο-microcoil κ μου βγηκε στα 1,7 κ πεταει.φανταζομαι και με τα συρματα τιτανιου..

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1079 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 12:35 »
1,3 με 1,5 είναι για μένα η καλύτερη αντίσταση για τη σοφία στα 10-10.5W.
Τις 1.5 τιτανίου τις είχα δοκιμάσει και είχαν πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα και όχι μόνο στη σοφία αλλά και στον kayfun.
παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
αν και απολυτα ευτυχης ατμιστης της σοφιας με ξενερωνει λιγακι το θεμα των νον-ρες-νον, και εξηγουμαι..
απο οτι καταλαβαινω ειναι λιγο παλιομοδιτικα αν και το ηξερα απο την αρχη.η συνεπεια ειναι οτι δεν βρισκεις ευκολα ετοιμα συρματα και τα ετοιμα σακουλακια εχουν μεσα 10-15 και σε αρκετα πιο τσιμπημενη τιμη σε σχεση με τα σκετα που χρησιμοποιουνται σε αλλους ατμοποιητες.οποτε χανει (και αν κανω λαθος διορθωστε με) αρκετα σε αυτονομια υλικων η σοφια.στην πολη που βρισκομαι εχει ενα καταστημα η.τ κ αυτο δεν εχει σχεδον τιποτα.οποτε ειτε θα πρεπει να κανω πολυ μεγαλες παραγγελιες ειτε θα πρεπει να φορτωνω κ μεταφορικα στα ηδη οχι πολυ οικονομικα joined wires μου.
επιπλεον δε γινεται να τη στησεις χωρις νον.οποτε μπρος γκρεμος και πισω ρεμος που λεγαν και οι ηρακληδεις.
αν καποιος πιο εμπειρος στις αγορες εχει βρει τροπο να αντιμετωπισει αυτα τα θεματα κ θελει να μοιραστει τη γνωση του θα το εκτιμησω!
υγ.@thenetpoet τις τιτανιου τις πηρες ετοιμες η τις εφτιαξες μονος σου με τσαφ?επισης 1.3 ετοιμες οπου και αν εψαξα δε βρηκα..
υγ1. σορυ για το αλτσχαιμερ..τωρα προσεξα οτι ουσιαστικα επαναλλαμβανομαι καπως..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 12:41 από paokg4 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597587 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358134 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1399 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592838 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios