vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, dimitris1167, tony1976, camber, cmih1966, tasos1976, lagoudakis, JohnDag

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος panos76

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 09:54 »
 Καλημέρα.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους παραπάνω, αν τα Ω ανεβαίνουν τόσο πολύ κάπου να μην γίνετε καλά επαφή. Από τα τρία κεραμικά που χρησιμοποιώ για τη ΣΟΦΙΑ στο ένα γίνετε κάποιες στιγμές.
Αυτό είναι εύκολο να διορθωθεί, ανοίγοντας την και κουνά λίγο το κεραμικό να κάτσει καλύτερα.
Όσον αφορά την κατανάλωση αλλάζω αντίσταση κάθε 30ml.
 

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 16:27 »
Με υγρά της liqua έπαιρνα συχνά καμμένο όσο και αν είχα ανοιχτή την καμπάνα.. Τώρα έχω βάλει atmoslab και όλα μια χαρά....Προσωπικά παρατήρησα αρκετά καλύτερο throat hit στη Σοφία σε σύγκριση με τον dripper

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 17:10 »
Καλησπερα,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Αν ειναι θεμα μη καλης επαφης συρματων ατμοποιητη δεν θα επρεπε κανονικα να μην μου μετρα απο την αρχη και να μου δειχνει προβλημα το προβαρι;
Δεν ειμαι ειδικος αλλα  δεν μπορω να πιστεψω πως τα papillon βγαζουν τοσο περισσοτερη μακα σε σχεση με τα αλλα,τοτε θα πρεπει να εχει προβλημα σοβαρο ο κατασκευαστης,υποθετω.
Τεινω να πιστεψω πως το ολο θεμα παιζεται η στο ''καρφι''που καθεται το κεραμικο[θετικος]η στα συρματα/
Αστοχια υλικου;
Κακοτεχνια ;


Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 17:21 »
όχι θα σου δείξει τα ωμ απλά δεν θα τα δείξει σωστά γιατί δεν κάνει καλή επαφή το σύρμα με το σώμα του ατμοποιητή, αυτό είναι σίγουρο που σου λέω μπορεί να σου δείχνει την μια στιγμή 2,1 στο δεύτερο πάτημα 3,8 και αλλάζει συνεχώς ότι του κατέβει δηλαδή
όσες φορές δεν είχαν καλή επαφή τα σύρματα με το σώμα του ατμοποιητή αυτό μου έχει συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 17:23 »
οκ δεκτον ευχαριστω
να ρωτησω στη σειρα 3-4 πραγματα
1]Θεωροντας τα συρματα οκ[υποθετικα]χωρις προβληματα στις ενωσεις ,αν τα καιω με αναπτηρα θα πρεπει να κοκκινιζουν ακομα και τα κομματια που ειναι νον;
2]Τυλιγοντας τα γυρω απο το φυτιλι,το σημειο ενωσης νον με αντισταση ειναι πανω στο φυτιλι η εκτος;
3]Αν ατμισω 3-4 τζουρες ποσο πρεπει να δειχνει η αντισταση μου;
4]Αν μετα απο αυτες τις τζουρες λογω μικρου ντριπ ακουμπησουν τα χειλη μου στο επιμηκη σωληνα της σοφια θα πρεπει να αισθανομαι ελαφρυ καψιμο η οχι;
5]ποσο θεωρητικα μεσα στο κεραμικο θα πρεπι να ειναι η φυτιλοαντισταση αν θεωρησουμε οτι το κουμπωμα πανω στον πολο ειναι οκ;


Oπως καταλαβαινετε ψαχνω να βρω τυχον αιτιες της τωρινης αποτυχιας μου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2014, 19:18 από EΡΕΒΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:04 »
1. ναι αν και είναι πιθανόν να λιώσουν τα non
2. καλό είναι να είναι κάτω απ το φιτίλι αλλά και αν δεν κάτσει ακριβώς στο τελείωμα δεν έγινε και κάτι σημαντικό.
3. όσο ήταν και πριν συν πλυν 0.1 που πάντα μπορεί να παίζει
4. αν εννοείς να έχει θερμανθεί, νομίζω όχι... δεν μου έχει τύχει με 3-4 τζούρες τουλάχιστον, με παραπάνω ναι θερμαίνεται και καίει ελαφρώς.
5. θα πρέπει να είναι σχεδόν όλη μέσα στο κεραμικό. Ίσως να εξέχουν λίγο τα πάνω φιτίλια στις άκρες άντε και λίγο οι κορυφές απ τις σπείρες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:10 από alexis36 »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:33 »
Φίλε ΕΡΕΒΟΣ, το να σου δείχνει το provari 3-4 Ohm σημαίνει ότι κάπου δεν γίνεται καλή επαφή (μετράει επαγωγικά ρεύματα ή κάτι τέτοιο). Δηλαδή δεν είναι εντελώς χωρίς επαφή (θα σου έβγαζε ΟΡ το πρόβατο) αλλά δεν εφάπτονται και τελείως.  Το πάθαινα συνέχεια όσο έστριβα σύρματα και γινόταν είτε στην ένωση n - r ,  είτε γιατί δεν μου έκανε καλή επαφή το σύρμα στον θετικό πόλο στο κάτω μέρος.


Αν χρησιμοποιείς έτοιμα σύρματα τότε το πρόβλημα είναι το δεύτερο. Τα κεραμικά που κυκλοφορούν δεν είναι όλα ακριβώς ίδια. και 0,05 χιλιοστά διαφορά στην διάμετρο μπορεί να αλλάζει τα πράγματα. Προσπάθησε το σύρμα που γυρνάς μέσα στο κέντρο του κεραμικού να μην είναι τσίμα- τσίμα αλλά να έχει κάποιο μήκος για να πιάνει καλύτερα. Επίσης, μπορεί να σου συμβαίνει και το άλλο που πάθαινα: Επειδή δεν το σφήνωνα στα τοιχώματα, όπως το πίεζα για να μπει το πόλος μέσα στο κεραμικό, το σύρμα κοβόταν και αυτό δεν το καταλαβαίνεις παρά μόνο αν βγάλεις το κεραμικό και το παρατηρήσεις με προσοχή. Κάπου στα παραπάνω θα βρεις το πρόβλημά σου , εγώ από τότε που το προσέχω το έλυσα τελείως, πλέον (με έτοιμα σύρματα n-r-n)ούτε καν μετράω την αντίσταση.


Σχετικά με την μάκα, τα papillon ίσως είναι τα χειρότερα από αυτή την άποψη. Ενώ μου άρεσε πολύ το papillon organic tobacco το σταμάτησα για αυτό ακριβώς το λόγο. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν συνηθίσεις στο στρίψιμο, από την στιγμή που υπάρχουν φτηνές λύσεις σε έτοιμα σύρματα n-r-n δεν είναι τίποτα να αλλάζεις συχνά την αντίσταση. Εγώ κάθομαι ένα μισάωρο την Κυριακή και φτιάχνω να έχω όλη την εβδομάδα ακόμα και για καθημερινη αλλαγή.


Προσωπική γνώμη στις ερωτήσεις σου για την Σοφία:



1.Τα κομάτια που είναι non όταν τα καίω με το φλόγιστρο (σπάνια πλέον) κοκκινίζουν πολύ πριν πυρώσει το κεραμικό χωρίς να παθαίνουν τίποτα.
2. Στο τύλιγμα, για να είμαι σίγουρος ότι όλο το σύρμα με αντίσταση ακουμπάει το φυτίλι,  μέρος της σπείρας ή και σχεδόν ολόκληρη σπείρα την κάνω με το non, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και βλέπεις και που είναι η ένωση.
3. Αν η επαφή των συρμάτων n-r-n και των non με τους πόλους είναι οκ, η αντίστασή σου είναι σχεδόν σταθερή ακόμα και μετά από 10000 τζούρες. Άντε να σου ανέβει 0,1 Ohm στην πραγματικότητα πολύ λιγότερο αλλά αν π.χ. η αντίστασή σου είναι 1,74 Ohm και γίνει 1,76Ohm το πρόβατο από 1,7 θα σου δείξει 1,8.
4. Με απανωτές τζούρες (προσωπικός τρόπος ατμίσματος - κακώς και για μένα) σίγουρα θερμαίνεται και όσο μικρότερη αντίσταση τόσο περισσότερο.
5. Όπως τα γράφει ο alexis και σίγουρα όχι η αντίσταση βυθισμένη στο κεραμικό.

Και ένα tip (του κατασκευαστή) που έχει αποδειχθεί σοφό : Κάθε κάποια ml (π.χ. 3-5) ανοίγεις και περνάς μέσα από το φυτίλι που είναι τυλιγμένες οι σπείρες, δηλαδή στο κέντρο της φυτιλαντίστασης, μία καρφίτσα. Αυτό θα "ανοίξει" το φυτίλι και θα διευκολύνει την ροή του υγρού. Μόλις το κάνω, αμέσως μετά βρίσκω διαφορά στην απόδοση.






Αποσυνδεδεμένος sipropas

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 15:09 »
  Υπάρχουν κάπου ανταλλακτικά τανκ ( όχι τα μεταλλικά ) για το slim ? Κατάφερα να σπάσω το μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:22 »
στείλε πμ στον Leo

Αποσυνδεδεμένος exarhos

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • mOjo
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 01:31 »
  Υπάρχουν κάπου ανταλλακτικά τανκ ( όχι τα μεταλλικά ) για το slim ? Κατάφερα να σπάσω το μεγάλο.


το πλαστικο τανκ σπαει ευκολα δεν εισαι ο μονος. θελει προσοχη και αργες κινησεις ιδιως μετα το πλυσιμο. υπαρχουν ανταλλακτικα στα καταστηματα αλλα στειλε ενα μυνημα στον λεο για λεπτομερειες.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 09:16 »
  Υπάρχουν κάπου ανταλλακτικά τανκ ( όχι τα μεταλλικά ) για το slim ? Κατάφερα να σπάσω το μεγάλο.


Έχω σπάσει τέσσερα ως τώρα.. :wall: :wall:
Τα παίρνεις από Greek Vapes.


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 19:48 »
Kαλησπερα θελω να ευχαριστησω τα παιδια της vapeland ,αντικατεστησαν την σοφια αφου αυτη φαινεται πως δημιουργουσε τα προβληματα και μαλιστα χωρις καν να προλαβω να το ζητησω!Τιμουν εμπρακτα τον πελατη τους,και αυτο μετραει πολυ για εμενα.
Εβαλα  οργανικο φυτιλι στην αντισταση μου στην νεα σοφια,αλλαξα τα papillon με diy υγρα totally wicked και βουαλα ατμιζω και ξανατμιζω χωρις καμμενο,χωρις να σκεφτομαι την αντισταση!Το μονο ''μειον'' εχασα την φοβερη γευση της papillon tobacco.
Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια και τις γνωμες σας!
Σαββα  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 20:16 »
Φιλε  ΕΡΕΒΟΣ χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά . :thumpup:

Μήπως σου είπαν και τι πρόβλημα είχε το σοφακι ( αχ αυτές οι γυναίκες  :angel: )
Γιατι ειμαι περίεργος και καλό ειναι αν γνωρίζεις θα βοηθήσει και άλλους με πιθανόν ίδιο πρόβλημα ( με τσαντισμενο σοφακι  :angry_orange: )

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:51 »
φίλε ερεβος ...................


τι ακριβός σε οδήγησε να απευθυνθείς στο κατάστημα και σου άλλαξαν την σοφία


έτρωγες καψούλια ( καμένο δλδ) ???????


τι πρόβλημα είχες ?

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 22:30 »
Kαλησπερα,μου καιγονταν 2 αντιστασεις την ημερα ακομα και με πειραματισμους με μικροκοιλ,συρτες τζουρες,λιγο πατημα του κουμπιου.[Πρωτος υποπτος τα papillon αλλα απο μονοι τους μου ειπαν πως δεν δικαιολογηται 2 αντιστασεις την ημερα.]
Επισης τις 3-4 τελευταιες ημερες οπως εγραψα παλιοτερα ειχα ενα κολλημενο [οπως αποδειχθηκε]κεραμικο που τρελλανε το προβαρι και σε καθε τζουρα ανεβαζε την τιμη της αντιστασης και μετα 2-3  κεραμικα που κολυμπαγαν,δεν ξερω το λογο και αν σχετιζεται με το προηγουμενο κεραμικο.Στην αρχη υποπτευθηκαν την βαση της σοφιας,αλλαχτηκε αλλα σε μια ωρα πηρα καμμενο,ευτυχως ημουν στο μαγαζι και αμεσως την αλλαξαν ολη την σοφια.Σημειωνω πως δεν υπηρξε στραβοβιδωμα σοφιας και οι αντιστασεις που καιγονταν ηταν και απο τις ετοιμες και φτιαχτες απο το παλληκαρι στο καταστημα Αλιμου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 24 8865 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:37
από Sergios
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2120 344000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:22
από BigRed
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207748 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 543159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31987 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598709 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12319 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194190 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1777 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos