vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #300 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 23:38 »
Το πάνω σύρμα δεν θα μπορούσε να βγαίνει από πάνω και να πιάνει στα τοιχώματα της Σοφίας???


Σε ποιο ύψος φτάνει η αντίσταση?? Ακουμπάει στο κάτω μέρος του κεραμικού??

Πειτε εντυπώσεις - σύγκριση με άλλα στησίματα


Sorry για το βομβαρδισμό αλλά είναι ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #301 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 00:12 »
 θα μπορουσε.... :thumpup:

Το mc το ειχα λιγο πιο κατω απο το πανω τελειωμα του κεραμικου και δεν ακομπουσε τελειως κατω (ηταν ενα κλικ πιο πανω στο δικο μου στησιμο)

Οντως ειναι ενδιαφερoν το ειχα κανει και σε κεφαλι evod εχει καλυτερη γευση και ντουμανι

Την ιδεα την ειχα παρει απο το πιο κατω βιντεο ελπιζω να βοηθησει....


Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #302 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 00:26 »
Το πάνω σύρμα δεν θα μπορούσε να βγαίνει από πάνω και να πιάνει στα τοιχώματα της Σοφίας???


Σε ποιο ύψος φτάνει η αντίσταση?? Ακουμπάει στο κάτω μέρος του κεραμικού??

Πειτε εντυπώσεις - σύγκριση με άλλα στησίματα

Sorry για το βομβαρδισμό αλλά είναι ενδιαφέρον!


το πάνω σύρμα πιθανόν να μπορεί να κουμπώσει πάνω .......... πιθανόν με στροφή του κεραμικού ούτως ώστε να έρθει οριακά στο σλότ για να έχει μικρή διαδρομή και να βρέχεται να μην υπάρχει πρόβλημα


όπου έκατσε  ;D ...........πρώτο σετάπ είναι
προχειροδουλειά - δοκιμή είναι με αντίσταση nrn 0.17 1,6ωμ  :))


παρόλα αυτά είναι καλόοοοοοοοοοοοοοοοο................. και ρουφιχτερόοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2014, 00:35 από STYLIANOS »

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #303 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 15:17 »
Ερώτηση προς τους κατόχους της Σοφίας...Περίπου πόσα ml σας βγάζει το κάθε σετάρισμα που κάνετε? Εμένα γύρω στα 25 με 30 ml, που μεταφράζεται περίπου σε 4 ημέρες πολύ ποιοτικού ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος silmaril

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασανίζομαι....
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #304 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 15:20 »
30 σιγουρα ενα σεταρισμα και μπορει πολυ περισσοτερο εγω απλα τις αλλαζω πριν φερουν καμενο ή σπασει η γευση

Αποσυνδεδεμένος sotos83

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • v4.dna40.5pawns.
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #305 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 16:14 »
Εγώ ανά 20 έχει αλλαγή (5μλ ημερησίως ε ανά 4 μέρες και εγώ)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #306 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 18:13 »
Η ερώτηση πιστευω ότι δεν έχει νόημα χωρίς να λέμε το υγρό που ατμίζουμε. Εγώ με Freedom περίπου 15-20ml (2 ημέρες το πολύ), αλλά με ebaron υγρά με κατάλοιπα (π.χ Brazileiro) κάθε μέρα. Βέβαια δεν συμβιβάζομαι στην απόδοση, την αλλάζω όταν η γεύση αρχίζει να χαλάει και μόοοολις αρχίζει να σχηματίζεται το βουναλάκι.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #307 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 18:38 »
Καλησπερα εχω την σοφια με προβαρι  4-5 ημερες και εχω το εξης προβλημα,οι αντιστασεις καιγονται σε μια μερα  με χρηση περιπου τα 7-10 ml.O καπνος που χρησιμοποιω ειναι organic tobacco papillon,η αντισταση ειναι 1,9 η 2.0 ωμ και τον δουλευω στα 3,7 εως 3,9 βολτ.Τονιζω πως σαν αντιστασεις χρησιμοποιηθηκαν τοσο οι ετοιμες που πωλουνται στο καταστημα για την σοφια ,οσο και αντιστασεις που μου εκανε το παληκαρι σαν ''επιδειξη'' για να μαθω να κατασκευαζω και εγω.
Εφτιαξα και εγω με τις αναμενομενες επιτυχιες-αποτυχιες αλλα ας μην τις λαβουμε αυτες υποψιν
Μπορειτε να μου πειτε τι γινεται και γιατι;; :wall:
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #308 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 19:01 »
Το συγκεκριμενο υγρο εχει πολλα καταλοιπα και εγω αλλαζα καθε μερα αντιστασηωοταν εκανα αυτο και στη σοφια και στο ντρπερ. Δυστυχως ή αλλαζεεις υγρο ή κοιτας να βρεις ετοιμες αντιστασεις φτηνες.


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #309 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 22:23 »
Ας μου επιτρεπετε να τροποποιησω λιγο την απορια μου αφου οπως εχω γραψει 2 προβληματα εχω με τον συνδυασμο προβαρι -σοφια που μαλλον οφειλεται στην σοφια και τα υγρα οπως ειπωθηκε απο τον φιλο,
για να εχω την δυνατον λιγοτερη καταναλωση υγρου με  τις λιγοτερες καμμενες αντιστασεις που πρεπει να ατμιζω με δεδομενη αντισταση σε 1,8-2,0 ωμ εννοωντας σε βολτ χαμηλα η ψηλα και σε τι τιμη με σκεπτικο απλο οτι
ανοιχτες πολυ τρυπες σοφιας[μεγαλη καταναλωση] συν υψηλο ρευμα περισοτερο υγρο στην ζεσταμενη αντισταση αρα περισσοτερο υλικο για καυση αρα πιο πολλα καταλοιπα σε αυτην
το σκεφτομαι σωστα;;
Aν ειμαι σε λαθος μερος παρακαλω τους συντονιστες να το μεταφερουν
ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #310 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 23:00 »
Από την δική μου εμπειρία με την Σοφία που την παλέυω σαν αποκλειστική μου από την πρώτη μέρα που βγήκε:


Το πόσο ανοικτή θα είναι η τροφοδοσία δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το πόσο υγρό καταναλώνεις, εμένα ποτέ δεν έχει οδηγήσει σε υπερτροφοδία, που να το καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αντίθετα, λίγο άνοιγμα μου έχει δώσει καμένο. Εξαρτάται βέβαια και από το τανκάκι που έχεις, μιλάω για το slim. Με το dbase και dual coil παρατήρησα διαρροές, δεν σε απασχολεί όμως γιατί εκεί το κεραμικό είναι πειραγμένο.


Ως προς τα watt σαφώς και παίζει ρόλο αλλά εκεί θεωρώ ότι πρέπει να βρεις αυτό που σε ικανοποιεί και να το τηρήσεις. Εγώ με 1.9 Ohm κατά μέσο όρο ατμίζω 3,6-3,8 Volt αφού μετά τα 2-3 πρώτα ml μετά τα οποία το ανεβάζω.


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #311 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 00:18 »
Η χαμηλη ταση/ισχυς εχει ως αποτελεσμα να χτιζεται περισσοτερη μακα αφου δεν ατμοποιειται το υγρο επαρκως.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #312 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:02 »
marbass

σε όποιο ατμοποιητή έχω microcoil που το δουλεύω στα 15-18 watts η μάκα αργεί πααααααααααρα πολυ και πάλι καμία σχέση. Ναι ακραίο παράδειγμα και όχι για τη Σοφία αλλά είναι αλήθεια. Και σε διάφορους άλλους ατμοποιητές (genesis) με 1.8ohm αντιστάσεις (πιο πάνω δε έχω σε κανέναν) τις δουλευω 4.2volt με προβάρι και μερικές φορές 4.4. Δεν έχω ποτέ καμένο αλλά πρέπει να υπάρχει η σωστή ισορρποία τροφοδοσίας - θερμότητας.

ΕΡΕΒΟΣ

Ανέβα λίγο στα βολτ, άνοιξε λίγο την τροφοδοσία σου κι αν δεν το αντέχεις ριξε νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 18:20 »
Ποσο σας κραταει η αντισταση στην σοφια...γιατι εμενα με liqua στα 8-8,5 watt με 1,8 αντισταση με περιπου 5-6 ml μαυριζει παρα πολυ και χανει πολυ την γευση...τι γινετε ??? Στον dripper μου κραταγε 4-5 μερες απο 3 ml την ημερα.... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 18:40 »
15 ml μου ακούγωνται λίγα... υπάρχουν όμως και υγρά που "βρωμίζουν" γρήγορα την αντίσταση... αλλά και πάλι για liqua είναι πολύ συντομα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 27 8963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:59
από Chris66
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2120 344048 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:22
από BigRed
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 543249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51225 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598774 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359396 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194251 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1814 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1934 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos