vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 4 χρήστες
pngtszs1976, lionor, dallaskdp, kon95

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #630 στις: Ιουνίου 29, 2014, 15:46 »
όχι δεν το έκανα αλλά και να λύνει το πρόβλημα δεν είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. κι όταν βιδώνω στο μοντ πρέπει κάθε φορά να προσέχω μην μπει ο πόλος μέσα. θα το δοκιμάσω πάντως αργότερα και θα σου πω.  :confused1:


φίλε mantos, τράβηξα έξω τον πόλο και έτσι παίζει κανονικά. Το γιατί δεν καταλαβαίνω και σίγουρα δεν μπορώ να το αφήσω έτσι. Σ' ευχαριστώ για την εύστοχη πρότασή σου

Αν ξεχάσατε να γράψετε κάτι στο τελευταίο μήνυμά σας δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε με ένα καινούργιο ακριβώς από κάτω.
Πατήστε απλά "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα και συμπληρώστε αυτό που θέλετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2014, 18:25 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος andreas1966

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #631 στις: Ιουνίου 29, 2014, 19:58 »
Μόνιμο και κλασσικό πλέον πρόβλημα η υποχώρηση του πόλου της Σοφίας προς τα μέσα. Από την άλλη, αν σπρώξεις το κεραμικό πολύ, σφηνώνει τόσο, που μόνο σπασμένο βγαίνει από πάνω όταν έρθει η ώρα για αλλαγή αντίστασης. Είναι ζήτημα, που σηκώνει κάποιο update από την πλευρά του κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #632 στις: Ιουνίου 29, 2014, 20:01 »
συμφωνώ αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί έχω άλλη μία Σοφία και ο πόλος είναι πολύ πιο μέσα χωρίς τέτοια προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος Atmomaniac

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #633 στις: Ιουνίου 29, 2014, 21:23 »
Ο πολος της Σοφιας πρεπει να ειναι πρόσωπο με το 510 ....Αν εξέχει  με λιγο πιεση σε ενα τραπεζι πχ ..... σε μια ισια επιφανεια  ερχεται ο πολος σε ευθεια με το 510 ............

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #634 στις: Ιουλίου 02, 2014, 22:55 »
δοκιμασα σημερα mc με 0,28 kanthal 7 σπειρες σε 2 mm τρυπανακι 1,6ω, σκετο χωρις non αλλα δεν!!! :thumpdown: .ασε που δυσκολευτηκα παρα πολυ για να μπει και ο θετ πολος και το συρμα στο πλαινο της σοφιας,αλλα αργουσε παρα πολυ να αναψει και η αντισταση.θελω ενα τσαφφφφ επειγωντος :doh3: :doh3: .

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #635 στις: Ιουλίου 02, 2014, 23:16 »
o κατασκευαστής είναι πολύ σαφής. Οχι πάνω από 0.2 σύρμα κάτω από το κεραμικό, όχι σκέτο r.
Και στο επιβεβαιώνω ως παθούσα. Ζόρισα τη Σοφία με πιο χοντρό σύρμα και στο τέλος έσπασε ένα κομματάκι από το κεραμικό.
Τελικά αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω (το σύρμα) σε τερμινέιτορ που έχει ελάχιστα πιο στενό πόλο. Μετά από λίγες αντιστάσεις που έβαλα ζορίζοντάς τον, σακάτεψα ένα κεραμικό κι αχρήστεψα τον πόλο του άτμο. Το κακό μικρό διότι ο συγκεκριμένος άτμο ήταν ευτελής κι απλά τον πετάς κάθε 3-4 μήνες προληπτικά, αλλά αν σου συμβεί στη ΣΟΦΙΑ, μάλλον θα πονέσεις.
Μέχρι να βρεις τσαφ, βολέψου με έτοιμα σύρματα νον-ρε-νον που έχουν διάφορα καταστήματα. Νιchrome αναγκαστικά.

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #636 στις: Ιουλίου 04, 2014, 15:54 »
Όλοι μας περάσαμε κατα καιρούς προβλήματα με την Σοφια ! Γενικά τα κεραμικά πρέπει να μπαίνουν και να βγενουν δύσκολα ένα tips είναι να γυρίζεις ανάποδα την βάση να κρατάς το μπολο της Σοφίας με το δάχτυλο η την παλάμη και να το πιέζεις προς τα κατο . Στο βγαλσιμο του Κεραμεικού με ένα λεπτό πλακέ κατσαβιδι να κανείς μοχλό και λίγο από την μια και λίγο από την άλλη και σχετικά εύκολα το βγάζεις . Τώρα για τα σύρματα εγω δεν χρειάστηκε ποτέ να κανό αντίσταση με διατομή πανό από 0,20 έχει παρά πολύ καλή απόδοση η Σοφια ακόμα και με 0,16 .


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #637 στις: Ιουλίου 04, 2014, 20:22 »
καλη αποδοση εχει αμα στηνεις με φυτιλη.εγω που θελω να κανω mc με βαμβακι πως θα το κανω με 0,20?η λυση απ οτι καταλαβα ειναι να μαθω να στριβω με το χερι μου φενεται :hmmm: .

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #638 στις: Ιουλίου 04, 2014, 21:09 »
παιρνεις τα σύρματα του ατμιστίκ. Νον-ρε-νον. Παίρνεις οδοντογλυφίδα και κάνεις εκεί τις σπείρες. Πριν τη βγάλεις, πιέζεις τις σπείρες για να κολλήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο μεταξύ τους. Μετά, παιρνεις ένα μικρό κομματάκι βαμβάκι οργανικό και το στρίβεις με τα χέρια να γίνει σαν φυτίλι. Σε μήκος, διατομή και σκληρότητα. Κάνεις με τον ίδιο τρόπο ένα δεύτερο μικρό, όπως όταν φτιάχνεις αντίσταση με φυτίλι. Βγάζεις το στριμμένο πλέον σύρμα από την οδοντογλυφίδα, στρίβεις μεταξύ τους τα δυο φυτιλάκια που έφτιαξες, τα περνάς μέσα από τις σπείρες και συνεχίζεις όπως όταν φτιάχνεις κανονικά αντισταση με τη ΣΟΦΙΑ.
Το κάνω εδω και 2 μήνες και λειτουργεί μια χαρά. Προσοχή μόνο να στρίψεις πολύ καλά το βαμβάκι για να γίνει πολύ λεπτό και σφιχτό. ισως στο άτμισμα να χρειαστεί να ανοιγεις ελάχιστα παραπάνω την καμπάνα. Δεν είναι ακριβώς microcoil, αλλά είναι αρκετά κοντά

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #639 στις: Ιουλίου 04, 2014, 23:48 »
Καλησπερα με το να ενωνεις τις σπειρες,δεν σο βγαζει βραχυκυκλωμα και αν οχι τι τιμη σε ωμ πετυχαινεις;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #640 στις: Ιουλίου 05, 2014, 00:54 »
Οχι. Ασε που δεν εφαπτονται εντελως. Ισα ισα μια φυραδα εχουν αναμεσα τους. Κανονικο μκ δεν ειναι αλλα καλα δουλευει με το βαμβακι. Τα συρματα του ατμιστικ ειναι στο 1.5 και το 1.8 δυο τυποι. Οποτε δεν πετυχαινω εγω την αντισταση. Ετοιμα μετρημενα τα παιρνω. Μαλιστα δεν διαθετω επιδεξιοτητα,  οποτε για να μου πετυχαινει παντα το στησιμο , μαλλον πανευκολο ειναι. Μην το φοβασαι

Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #641 στις: Ιουλίου 05, 2014, 01:03 »
Φαντάζομαι ότι το σύρμα το καις πρώτα η το καις αφού έχεις κάνει την αντίσταση ? γιατί αν κολλήσεις έτσι της σπειρες κάτι δεν θα παει καλά ! Εγω έχω βαμβάκι και δεν έχω mc και παει μια χαρά την στρίβω σε ένα τρυπανακι 1,2 χιλιοστά και σε Ω περίπου 1 μου βγενει .


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #642 στις: Ιουλίου 05, 2014, 01:11 »
Δεν την καιω. Αλλωστε δεν ακουμπαν εντελως μεταξυ τους. Εχω και ετοιμα τυλιγμενα συρματα νον ρε νον, που εφαπτονται η μια σπειρα με την αλλη και λειτουργουν απροβληματιστα σε αλλο ατμοποιητη. Στη σοφια δεν μπαινουν διοτι το νον τους ειναι γαιδουροσυρμα για να πλεκεις φραχτες,  οχι για τον πολο της σοφιας

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #643 στις: Ιουλίου 05, 2014, 01:37 »
απο το atmisticye ποια παιρνεις,αυτα με το kanthal ribbon 0.30 η με το  nicr 0.17?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #644 στις: Ιουλίου 05, 2014, 05:17 »
Nichrome resistance 0.17/0.20 με kanthal resistance 0.20

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343597 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207391 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31767 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1658 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1723 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios