vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #450 στις: Μαρτίου 18, 2014, 01:11 »
Μηπως βαζεις πολυ μεσα το κεραμικο στην βαση και κλεινεις τις τρυπες?

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #451 στις: Μαρτίου 18, 2014, 01:22 »
Δεν πήγε το μυαλό μου εκει. Το πατάω μεχρι να σφινωση , να ακουμπήσει η βάση του κεραμικου στο μπλε μονοτικο. Να το αφήσω πιο πάνω?.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #452 στις: Μαρτίου 18, 2014, 01:26 »
Πατα το τοσο μεσα ωστε να μην καλυφθούν οι τρύπες της βάσης, εγώ έτσι το κάνω και δεν εχω θέμα ακόμα και με σκέτη vg...... ;)

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #453 στις: Μαρτίου 18, 2014, 01:52 »
Οι τρύπες δεν κλείνουν όσο μέσα και αν το βάλω το κεραμικο αλλά θα δοκιμάσω να το τοποθετήσω χαλαρά ίσα που θα σφινωση και θα σε πω νέα υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να ειναι αυτο. Ευχαριστω για τη πρόταση σου...

δεν ειναι απο το κεραμικο οπως και να μπει τι ιδιο κανει. :'(


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2014, 11:03 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος panos76

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #454 στις: Μαρτίου 18, 2014, 09:58 »
 Τέρμα  ανοιχτή η καμπάνα μου φαίνεται παράξενο. Αν δεν σου κάνει υπερτροφοδοσία στην αρχή κάποια στιγμή θα σου κάνει.
Όταν την πρωτοστήνεις  ναι , να την ανοίξεις αρκετά, αλλά μετά δεν θέλει πολύ άνοιγμα.
Μήπως να κατεβάσεις λίγο τα volt. Αν και εγώ στα ίδια επίπεδα τη δουλεύω (1,9Ω - 3,8V), πολλοί έχουν αναφέρει όμως ότι σε αυτές τις τιμές παίρνουν καμένο και δουλεύουν πιο χαμηλά. 
 

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #455 στις: Μαρτίου 18, 2014, 10:06 »
H Σοφία είναι ο μόνιμος ατμοποιητής μου, έχω μάλιστα 2 και έχω δοκιμάσει πολλά setups. Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν υπαρχει χρυσός κανόνας για το πόσο ανοιχτές πρέπει να είναι οι οπές τροφοδοσίας. Παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες όπως το ιξώδες του υγρού, η θερμοκρασία η οποία το επηρεάζει, το πως βγαίνουν τα φυτίλια στο πλάι και αν σφηνώνουν πάνω στο σώμα της καμπάνας που βιδώνει, το πόσο σφιχτά είναι οι σπείρες στο φυτίλι, το τι φυτίλι χρησιμοποιείς, το τι τανκάκι χρησιμοποιείς και πόσο γεμάτο είναι αυτό, κ.λπ. Για παράδειγμα με dual coil (στο οποίο είναι πειραγμένο το κεραμικό στο κάτω μέρος) ξεκινάω με γεμάτο το slim tank και τις τρύπες ορθάνοιχτες και καταλήγω στην μισή στροφή όταν η στάθμη είναι πιο κάτω ή όταν ζεταθεί το υγρό. Με το D-base οι τρύπες είναι ελάχιστα ανοιχτές ενώ με το slim tank πάντα πάνω από την μέση ανοιχτές, κ.λπ.
Από την στιγμή που ατμίζεις σωστά τι σε πειράζει αν οι τρύπες είναι 100% ανοιχτές? Δεν έχει καμία σημασία από την στιγμή που δεν έχεις υπερτροφοδοσία ή μειωμένη απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #456 στις: Μαρτίου 18, 2014, 10:16 »
ολοι μερα ειναι τερμα ανοιχτη και υπερτροφοδοσια δεν εχω. οσο ατμιζω τοσο σιγα σιγα βγαινουν φυσαλιδες. θΑ δοκιμασω και στα 3,5V, και αλλα υγρα να δω πως συμπεριφερεται. ολα τα αλλα απο θεμα setup και αερισμου τα εχω δοκιμασει.

φιλε spkok με πειραζει που μαζευονται φυσαλιδες πισω απο τα φυτιλια και στις τρυπες παροχεις, και σε καθε 10 τζουρες πρεπει να το κανω στα πλαγια για να φυγουν η να ανοιξω και αλλο ψυλα την καμπανα για να μην παρω γευση φυτιλιου. κατα τα αλλα ολα καλα και γευση εχω φουλ και χτυπημα.

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #457 στις: Μαρτίου 18, 2014, 10:42 »
Επίσης καλό είναι όταν σετάρουμε την Σοφία να την  αφήνουμε περίπου 15 λεπτά με φουλ ανοιχτή την καμπάνα και να μην την χρησιμοποιούμε καθόλου. Ατμίστε με κάποιον άλλο ατμοποιητή για αυτό το διάστημα. Αυτό βοηθάει στο να ατμίζουμε ποιοτικότερα και από τις πρώτες τζούρες το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο. Από τη δική μου εμπειρία επίσης όταν σπανίως τρώω καμένο μετά από κάποιο σετάρισμα η κύρια αιτία είναι ότι δεν έχει κουμπώσει καλά το κεραμικό στη βάση. Ήθελε περισσότερη πίεση κατά την  τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος andreas1966

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #458 στις: Μαρτίου 18, 2014, 11:07 »
Καλή θα ήταν η Σοφία να είχε ένα stop για την εισαγωγή του κεραμικού, για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.
Η ιδανική εισαγωγή του κεραμικού (με βάση τη δική μου εμπειρία) είναι τόσο όσο το 'ποτηράκι' να έρθει ακριβώς πριν τις τρύπες, ούτε ένα δέκατο του χιλιοστού πιό πάνω ή πιό κάτω, γιατί μετά αρχίζουν τα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #459 στις: Μαρτίου 18, 2014, 11:26 »
Με γεμάτο τανκ και τέρμα ανοιχτή καμπάνα δεν είχα υπερτροφοδοσία ποτέ με υγρά 50/50. Όταν το υγρό φτάνει στη μέση περίπου του τανκ εκεί αρχίζει η υπερτροφοδοσία και μιλάω για D Base. Εγώ συνήθως ξεκινάω με τέρμα ανοιχτή για λίγες τζόυρες και μετά κλείνω στο σημείο που θα αποδίδει καλύτερα.
   Τώρα αν δεν είναι το πρόβλημα θέμα στησίματος ή τοποθέτησης του κεραμικού, κάτι που περνάει απ το μυαλό μου είναι μήπως έχεις πολύ ανοιχτή την τροφοδοσία αέρα από κάτω. Τσέκαρε κι αυτό αν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #460 στις: Μαρτίου 18, 2014, 11:32 »
τερμα ανοιχτο τον εχω απο κατω τον αερα, λες να το κλεισω εντελος ωστε να μην φαινονται οι τρυπες? θα το δοκιμασω..

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #461 στις: Μαρτίου 18, 2014, 16:33 »
δεν αλλαζεις και κανενα κεραμικο....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2014, 16:39 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος giohk

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Do It Yourself
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #462 στις: Μαρτίου 18, 2014, 16:51 »
αλλαξα 2 το ιδιο κανει. εβαλα υγρο με περισοτερο vg και καλυτερευσαν τα πραγματα,αλλα παλι συνεχιζει να το κανει αλλα οχι τοσο.

τα υγρα που ειχα πριν ηταν U-mami και τις halcyon haze, το κοινο και των δυο ειναι οτι ειναι 50-50 και 60-40 και οτι εχουν mentholi και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #463 στις: Μαρτίου 18, 2014, 17:57 »
Φίλε giohk σπάω το κεφάλι μου να βρω τι μπορεί να φταίει και δε μπορώ, πιστεύω ότι το θέμα είναι κάπου στην τοποθέτηση της φυτιλαντίστασης (κατά 80%). Γενικά στο θέμα του ατμίσματος παίζουν ρόλο τόσες μικρές λεπτομέρειες που είναι πολύ δύσκολο να δεις τι φταίει, ακόμα και στην Σοφία που είναι ο πιο απλός επισκευάσιμος! Πάντως σε κάθε σετάρισμά μου (ακόμα και ίδιο), όπως λέω και παραπάνω, το σημείο που παίζει καλύτερα είναι διαφορετικό, ενώ και εγώ παίζω συχνά με άνοιγμα - κλείσιμο της καμπάνας, απλά το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει. Ότι και να σου πούμε οι υπόλοιποι ίσως είναι άκυρο για εσένα αφού ο καθένας βασίζεται στην δική του εμπειρία και τρόπο ατμίσματος. Ετοιμαζόμουν να σου πω να πας στο Leo αλλά είδα ότι είσαι Θεσσαλονίκη. Παρόλα αυτά κάνε ένα κόπο και πάρε τηλέφωνο στην Greekvapes, ο Γιώργος (Leo) σίγουρα θα ασχοληθεί μαζί σου και θα σου δώσει την πιο έγκυρη απάντηση για το "πνευματικό" παιδί του !!

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #464 στις: Μαρτίου 19, 2014, 00:57 »
Kαλησπερα,συγγνωμη για την αργοπορια
με προβαρι ειμαι
συμφωνω και εγω με οσα εγραψε ο spkok,χωρις βεβαια εμπειρια εγω,απλα απο παρατηρηση
δεν με ενοχλει,ουτε με αγχωνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343805 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207546 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542977 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31887 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51077 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598506 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359191 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194041 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1730 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595587 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios