vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 1 χρήστης
eurogod

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος babis5570

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1200 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 18:12 »
Σοφια 1 , Σοφια 2 και ο κακομοιρος V4 (tobecco) στην ακρη . Αλλη %#^$$@ η Σοφια........  ;D

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1201 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 17:53 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.έχει αγοράσει κάποιος από φαστεκ έτοιμα κολλημένα συρματακια?

Αποσυνδεδεμένος BJ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1202 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 20:01 »
 :nope:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 15:11 από BJ »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Στήσιμο Σοφίας V1 με BioWICK
« Απάντηση #1203 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 22:04 »
Καταρχάς χαιρετώ αυτό το γιγαντιαίο θρεντ.  8)  Είμαι ανανήψας ατμιστής και βασικά ο ατμιστικός μου στόλος αποτελείται απο 2 σοφίες v1. Καθώς ξανααρχίζω την προσπάθεια (το στόρι εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2308.7200.html) ξέρω την σημασία ένος ΚΑΛΟΥ στησίματος που σε γεμίζει.


Έχω το Organic Bio Wick ( http://www.vapeland.gr/mod's/diy-parts/wick-cotton/bio-wick ) και έτοιμες NR-R-NR αντιστάσεις (http://www.vaporsolutions.gr/diy-wick-coil-mesh/237--nr-r-nr-nichrome-.html ) 1,8 λένε, 1,7 τις μετράω.


Επίσης έχω σέτ με τρυπανακια διαφόρων διατομών.


Έχω τις εξής ερωτήσεις:


Πόσο βαμβακοφυτίλι βάζω; μονό; διπλό; διπλό και αφαιρώ 3 κλώνους; Ή πόσα απο τα μικρά σχοινάκια-κλώνους;


Τι διατομή τρυπανάκι χρησιμοποιω; Μου είπαν να δοκιμάσω με το 20μμ


Πειράζει αν η αντίσταση ακουμπάει λίγο στην άκρη στο κεραμικό ή δεν πρέπει να το αγγίζει καθόλου;


Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα κυκλοφορήσει μόνο η βάση της ΣΟΦΙΑΣ ετσι ώστε να μετατραπεί η V1 σε V2; Ειλικρινά ελπίζω πως ναι γιατί το αντίθετο ομολογώ θα μου κακοφαινόταν...




Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
7η μέρα άκαπνος!








Αποσυνδεδεμένος BJ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1204 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 22:12 »
Καλησπέρα  φίλε!!!Μπορείς να στρίψεις μια με δυο σπείρες από κάθε μεριά τις αντίστασης και δεν θα επηρεάζει αν ακουμπάει στο κεραμικό γιατί είναι non!!

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1205 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 23:33 »
Διάβασα ΚΑΙ τις 81 σελίδες του thread.  :eyesplash:


Το πρώτο που έχω να πω είναι πως άν τα όσα διαβασα εδώ ισχύουν, η Σοφία V2 έχει σχεδιαστεί ώστε σκόπιμα και χωρίς λόγο, να μην είναι συμβατή με την Σοφια V1  (βάσεις με καμπάνα). Ο ορισμός του planned obsolescence. Ελευθερη αγορά έχουμε, ο καθένας μπορεί να πουλά ότι θέλει όσο θέλει. Αλλά ακόμα πιο σημαντικά έχουμε και ελευθερία του λόγου, όποτε κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μεγάλη ντροπή αυτή η ... σχεδιαστική λεπτομέρεια της αναβάθμισης. Αν και έχω 2 σοφίες και είμαι γενικά ικανοποιημένος παρά την ταλαιπωρία που έχουν, προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω άλλα προϊόντα του συγκεκριμένου κατασκευαστή.


Οι εξωπραγματικές τιμές και η σκόπιμη απουσία αναβάθμισης με κάνουν να πω ένα πράγμα: Γεια σου απίστευτε ελληνάρα που βρήκες τον μήνα που θρέφει τους 11!


Για το στήσιμο τώρα (Sofia v1)


To atmistique έχει κεραμικά με τρύπα που χωράει 2μμ τρυπάνι. Αυτα βοηθάνε.


Αν κάποιος θέλει αν το στήσει με biowick σε 2μμ τρυπανί περνά μονο το φυτίλι και αφαιρεί 4 (η 3 κλώνους)


Η άλλη επιλογή είναι να τυλιξει την αντίσταση σε διπλο biowick με μια οδοντογλυφίδα την οποια αφαιρούμε για να έχει χώρο να πρηστει το βαμβακι απο το υγρό.


Το biowick (και το βαμβάκι) το κόβουμε σχεδον συριζα απο το κεραμικο 2-3 χιλιοστα. Ίσα ίσα να εξέχει και να ακουμπα την καμπάνα αλλα να μην πατικώνεται.




Καλά στησίματα.






Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1206 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 15:41 »
Αν και άργησα λίγο ήρθε η ώρα να εκπληρώσω το ατμιστικό μου απωθημένο αποκτώντας μια Σοφία με cage tank. Ήρθε στα χέρια μου σήμερα το πρωί από αγγελία συνφορουμίτη μαζί με διάφορα καλούδια (έτοιμα σύρματα nrn, κεραμικά κ.α.).


Πρώτο στήσιμο με έτοιμο σύρμα 0,20 nrn στα 1,5Ω. Πυρήνας 2,5χλστ, η αντίσταση μισή μέσα στο κεραμικό, βαμβάκι οριζόντια να προεξέχει 2-3 χλστ, όπως έχει δείξει ο φίλος chzamp σε προηγούμενο post. Καμπάνα δύο στροφές ανοιχτή και μόλις τέλειωσα το πρώτο τανκ με αυτό το setup στα 8,5W.


Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι:
1. Με το στήσιμο που περιέγραψα μου δουλεύει μια χαρά με πολύ καλή τροφοδοσία
2. Η τζούρα της είναι σαφώς πιο σφιχτή απ' τους άλλους δύο τανκ άτμο που έχω (τηλέμαχο 2+ και φαινόμενο λαϊτ)
3. Είναι αθόρυβη και προσφέρει όμορφο και χαλαρό άτμισμα (smooth που λέμε και στο χωριό μου)
4. Η γεύση.... εδώ είναι που με έχει μπερδέψει. Την δοκίμασα με υγρό που ατμίζω τις τελευταίες ημέρες στον φαινόμενο και η απόδοση είναι τελείως διαφορετική. Γεύση υπάρχει και έντονη αλλά είναι σχεδόν σαν να ατμίζω άλλο υγρό. Αυτό δεν το γράφω ούτε σαν θετικό ούτε σαν αρνητικό απλά σαν αρχική παρατήρηση. Σίγουρα θα πρέπει να την δοκιμάσω και με άλλα υγρά και setup για να δω τι γίνεται. Πάντως το συγκεκριμένο υγρό (relax) μου το δίνει πιο στρογγυλεμένο χωρίς να τονίζει κάποιο συστατικό του έντονα, σε αντίθεση με τον φαινόμενο.


Αυτά για αρχή. Πιστεύω πως η επιλογή μου να αποκτήσω τη Σοφία θα με αποζημιώσει και αν μην τι άλλο δεν θα την έχω πλέον και απωθημένο :laugh1: .[size=78%]  [/size]



Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1207 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:29 »
Καλοατμιστη Μανο!!

Μαλλον θα το ξερεις αλλα ενας επιπλέον τροπος ρύθμισης του αερα είναι να αναιβοκατεβασεις ελάχιστα, το cage πανω στο mod σου... Ο αέρας της με σηκωμένο τανκ και ανοιχτη την τρυπα ρύθμισης δεν διαφερει kai τοσο πολύ από του lite.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1208 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:36 »
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο.
Το τιπ με το σήκωμα του cage μου το είπε και ο φίλος που μου τον έδωσε.


Να ρωτήσω κάτι το cage λύνεται?
Και κάτι ακόμα :tongue_smilie:  πια διάμετρος πυρήνα είναι καλύτερη για γεύση?

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1209 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:42 »
νομιζω οτι αυτο που αναφερεις φιλε μανκαρ ειναι και το κυριοτερο χαρακτηριστικο της.ο χωρος ατμοποιησης δηλαδη παιζει να ειναι ο μικροτερος που  υπαρχει σε ατμοποιητη.ενω πανω κατω οι υπολοιποι εχουν περισσοτερο χωρο και ο ατμος αλλαζει χαρακτηρα μεχρι να τον εισπνευσεις.το οτι η σοφια εχει μικρο χωρο ατμοποιησης την κανει να αποδιδει και πιο συμπυκνωμενα τα αρωματα.νομιζω θα σε βοηθουσε αρχικα να τη δοκιμασεις με καποιο οχι τοσο συνθετο αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1210 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:47 »
Να ρωτήσω κάτι το cage λύνεται?
Και κάτι ακόμα :tongue_smilie:  πια διάμετρος πυρήνα είναι καλύτερη για γεύση?

Ναι λύνεται...

Για μενα την καλυτερη γευση την δινει η 2αρα και μετα η 2,5 αλλα σε κεραμικα που εχω μεγαλώσει τα κενα με ντρεμελ...

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1211 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 16:01 »
2. Η τζούρα της είναι σαφώς πιο σφιχτή απ' τους άλλους δύο τανκ άτμο που έχω (τηλέμαχο 2+ και φαινόμενο λαϊτ)



Έχουν προαναφερθεί, αλλά αξίζει να τα επισημάνουμε.


Ως κάτοχος 3 Σοφία, οι προτεινόμενες λύσεις για να έχεις πιο "ανοιχτή"  τζούρα είναι οι εξής:


1. Πριν στήσεις, γυρνάς τον πόλο της Σοφίας, ώστε να φέρεις τα αυλάκια "πρόσωπο" με τις δύο τρύπες της βάσης.
2. Χρησιμοποίησέ τη σε μηχανικό mod το οποίο θα έχει πόλο βίδας τύπου phillips ώστε να έχει χώρο να παίρνει άνετα αέρα και από κάτω.
Αν τη βάλεις σε mod με "τυφλό" πόλο, είναι λογικό να φιμώσει την κάτω εισαγωγή αέρα του ατμοποιητή.
Προσωπικά την απολαμβάνω σε Lab από Atmizoo.
3. To Cage (σε κάποιες περιπτώσεις - αναλόγως το mod), έχει μια ελάχιστη κλίση από τα τοιχώματά του προς το κέντρο, με αποτέλεσμα  να φιμώνει την εισαγωγή αέρα κάτω από τον ατμοποιητή. Όπως προανέφεραν πολλοί στο Forum, σηκώνεις το Cage ελάχιστα. Μισό με ένα χιλιοστό είναι υπέρ-αρκετό.
Διαφορετικά χρησιμοποιείς το Bayou από Atmizoo και τέλος.
4. Όταν στήνεις αντίσταση, να την τοποθετείς στο υψηλότερο δυνατό σημείο του κεραμικού, χωρίς βέβαια να ξεπερνάς την κορυφή του.


- Αν πετύχεις τη μέγιστη δυνατή "αεράτη" τζούρα, προτείνω να ανοίξεις τη Σοφία 3 στροφές. Αυτό διότι με λιγότερη υποπίεση θα έχεις μειωμένη τροφοδοσία. Παρόλα αυτά, με ένα σωστό στήσιμο, η Σοφία τροφοδοτείται αυτόματα.
Ως πρόχειρο "δείγμα", η μέγιστη αεράτη τζούρα είναι λίγο πιο αεράτη από KFL+. Σίγουρα, θα είναι πιο σφιχτή σε σύγκριση με τις δυνατότητες των ατμοποιητών που ανέφερες.


Και για να σε ενθαρρύνω περισσότερο, δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑ ατμοποιητή ο οποίος να μου παρέχει το σύνολο ατμίσματος που παρέχει η Σοφία. Εννοείται πως βασικός παράγοντας είναι το προσωπικό μου γούστο.
Έχω φτιάξει μια δικιά μου ηλεκτροπόντα και για πολύ καιρό έκανα ΠΟΛΛΑ πειράματα. Το αποτέλεσμα ήταν να βρω το, κυριολεκτικά, τέλειο στήσιμο για τα γούστα μου.
Θέλει μελέτη και υπομονή. Δε συγχωρεί λάθη. Όμως, αν σε μάθει και τη μάθεις, σε αποζημιώνει.


Προτεινόμενο στήσιμο προσωπικού μου γούστου (απαιτεί ηλεκτροπόντα):
Kanthal A1 Ribbon 0,4mm, 3cm σύρματος res = 1,2ohm. Κολλάμε τα No res. 4 σπείρες + δυο επιπλέον σπείρες no res στις άκρες, σε διάμετρο 2mm.
Προσωπικά τη προτιμώ σε μηχανικό mod. Διαφορετικά, 8-14 watt (σε ποιοτικό ηλεκτρονικό mod).


ΥΓ: Ποτέ μου δε κάνω post σε forums. Είμαι εκείνος ο οποίος διαβάζει, παίρνει γνώμες φιλτράροντας την πληροφορία. Περιστασιακά (για να μη πω καθημερινά) τραβάω τα μαλλιά μου με αυτά που διαβάζω... αλλά προτιμώ να μη σχολιάσω. Ειλικρινά θαυμάζω όσους μπαίνουν στη διαδικασία να απαντήσουν ερωτήσεις του τύπου "Ατμίζω στα 3423412 Watt και παίρνω γεύση καμένου, λέτε να φταίει το Drip-Tip? 8) "

Διαθέσιμος και εγώ λοιπόν για απορίες σχετικά με τη Σοφία! :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1212 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 16:09 »
Ωραίος ο mpikou και ακόμη ωραιότερη η απόφαση του να συμμετάσχει!!!!


Ο συνδυασμός lab και Σοφία με Cage είναι από τα πιο όμορφα και ταιριαστά εργαλεία που έχω δει!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1213 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 16:45 »
Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ τον φίλο mpikou για τις συμβουλές του.


Είναι η τέταρτη ημέρα που έχω τη Σοφία και πειραματίζομαι και νομίζω πως σήμερα πέτυχα ένα πραγματικά καλό στήσιμο. Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να ενώσω με κόμπους σύρμα 0,25 με 0,20non, 5 σπείρες σε 2χλστ πυρήνα, προέκυψε αντίσταση στα 1,2Ω. Την έβαλα πάνω σε μηχανικό μοντ με κεφαλή με ρύθμιση αέρα. Την έχω έτσι από το πρωί και ευχαριστιέμαι τόσο το άτμισμα που αποφάσισα να ψάξω για τσαφ. Η Σοφία ήρθε για να μείνει.


Όπως λέει και ο φίλος mpikou στα πρώτα στησίματα κάτι δεν έκανα σωστά και η τζούρα ήταν πολύ σφιχτή. Υποθέτω πως ευθύνεται το ηλεκτρονικό μοντ το οποίο παρόλο που έχει αυλάκια αέρα, μάλλον ο πόλος βιδωνόταν πολύ βαθιά με αποτέλεσμα να πνίγει τις τρύπες αερισμού. Για να καταλάβετε πόσο λάθος ήταν το set up, όταν μου έγραψε ο φίλος chzamp ότι η τζούρα της δεν διαφέρει πολύ από τον φαινόμενο λαϊτ λέω δεν μπορεί με δουλεύει. Κι όμως τώρα καταλαβαίνω Χρήστο πόσο δίκιο είχες. :thumpup:


Αυτά προς το παρών.
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για το ενδιαφέρον.


   

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1214 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 17:47 »
Με μια πρόσφατη αναζήτηση ηλεκτροπόντας που έκανα για έναν ενδιαφερόμενο, δε βρήκα τίποτα. Ακόμα και σε προαναρτημενα links.

Αν έχεις βασικές γνώσεις ηλεκτρολογιας και πιάνει το χέρι σου, μπορώ να σου στείλω τα σχέδια και οδηγίες για να φτιάξεις τη δικιά μου. Θα στην έφτιαχνα εγώ αλλά υπάρχει έλλειψη χρόνου.

Διαφορετικά μπορείς να επικοινωνήσεις με γνωστό μέλος του φόρουμ (diver), ο οποίος ίσως να ενδιαφέρεται να του κάνεις παραγγελια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541427 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50163 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597225 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357751 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11511 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193055 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1296 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591884 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios