vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1155 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 21:30 »
Χα χα χα!!!! Αν το έχεις το τσαφ δεν είναι μπελάς.
Για μένα ο μπελάς είναι να το αγοράσω με τα 80 ευρώ συν.
Βέβαια ο,τι έχεις στον εξοπλισμό σου, καλό είναι, τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα που έλεγαν οι παλιοί αλλά αν δεν σου περισσεύουν κοιτάς να βρεις λύσεις.
Προς Θεού δεν πίστεψα ούτε στιγμή, ειλικρινά, πως πήγες να με πικάρεις, κοριτσάκια είμαστε;
Την αποψή μας καταθέτουμε εδώ για να βοηθήσει ο ένας τον άλλο με κάποιες γνώσεις ή εμπειρίες μας.
Εγώ απλά είπα πως έχω δοκιμάσει και τις δύο και δεν βρήκα σημαντικές διαφορές αλλά δεν παινεύομαι και για τον πιο ευαίσθητο ουρανίσκο.
Σίγουρα κάποιοι άλλοι συνατμιστές κι εσύ ίσως μέσα σ' αυτούς, θα πιάνουν περισσότερες λεπτομέρειες στις γεύσεις.
Όπως και νά 'χει όμως σεβαστή η άποψή σου, δεν πήγα να κάνω τον έξυπνο.
Να είσαι καλά και ευχαριστώ για την απάντηση και το επίπεδο της!!!
Άλλωστε οι γόνιμες αντιπαραθέσεις φέρνουν θετικά πάντα αποτελέσματα.
Καλή συνέχεια!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1156 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 22:08 »
Αν έχεις πρεσβυωπεία όπως εγώ, χρειάζεσαι μεγενθυντικούς φακούς για να δεις τα συρματάκια και να τα φέρεις σε επαφή ώστε να κολλήσουν.
Και πάλι δύσκολο είναι, όποτε βρίσκω χρόνο και διάθεση φτιάχνω καμιά 10αριά αντιστάσεις και έτσι δεν χρειαζεται να φτιάχνω συχνά.
Χωρίς τους φακούς, δεν μπορώ με καμία δύναμη να τσαφάρω ή να στρίψω σωστά αντίσταση με 0.2 σύρμα.
Όσο για το κόστος, μεταχειρισμένο το πήρα από τις αγγελίες του φόρουμ 25€. Μια χαρά νομίζω value for money, έχε το νου σου στις αγγελίες και θα πετύχεις ένα κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1157 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 22:21 »
ρε παλικαρια συγγνωμη γιατι με φρικαρει αυτο το story...την πρωτη σοφια τη λατρεψαμε γιατι εδινε τα μεγιστα σε γευση που ελαχιστοι ατμο δινουν -ακομα και της νεας γενιας-ναι ή οχι?
οταν βγαινει μια νεα εκδοση λοιπον περιμενεις οτι με τις οποιεσδηποτε αναβαθμισεις η γευση θα ειναι τουλαχιστον ενα επιπεδο παραπανω ...αυτο δεν ειναι το ζητουμενο στον συγκεκριμενο ατμο?
οταν λοιπον συζηταμε οτι απλα πλησιαζει ή περιπου ιδια κ.τ.λ η νεα εκδοση απλα απετυχε !!
οσον αφορα αυτους που δεν ειχαν την παλια σοφια ας αγορασουν τη νεα -οπως προτειναν καποιοι- ειμαι της αποψης οτι αν αποζητουν τη γευση ας ψαξουν για την παλια...οσο για το τσαφ και τις οποιες ''δυσκολιες''γι αυτο που προσφερει η σοφουλα θα εστριβα και κοτετσοσυρμα...

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1158 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 23:41 »
Ε εγώ λάτρεψα την 2 γιατί έχει την ιδια γευση, δεν χρειαζομαι διπλα συρματα και τσαφ και την στηνω πιο ευκολα!
Τι να κανουμε τωρα.
Σταυρωστε με.
Αποψεις λεμε ρε παιδια και ειναι ολες σεβαστες.
Και θα πουν καποιοι πως η 2 δεν εχει την ιδια γευση γιατι η 1 εχει κεραμικο.
Ωραια!Να φερουμε ενα γευσιομετρο να τις μετρησουμε!!!
Η γευση ειναι κατι υποκειμενικο.
Δεν μπορεις εσυ ας πουμε να με πεισεις πως η 1 εχει καλυτερη επειδη το λες εσυ και δεν μπορω εγω να σε πεισω πως η 2 εχει την ιδια με την 1 χωρις κεραμικο επειδη το λεω εγω.
Γνωμες ειναι απο διαφορετικους ανθρωπους με διαφορετικα αισθητηρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2015, 23:47 από commander »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1159 στις: Νοεμβρίου 27, 2015, 23:46 »
Αν προσεγγίζει τη γεύση της πρώτης Σοφίας αλλά χωρίς την ανάγκη για νον σύρμα τότε προσωπικά το θεωρώ επιτυχία. Αυτού του τύπου οι ατμοποιητες τείνουν να εκλείψουν πλέον καθώς όλοι προσπαθούν να επιτύχουν ισορροπία ανάμεσα σε απόδοση και εύχρηστια. Στο τελευταίο σίγουρα ένας ατμοποιητης που απαιτεί συγκολληση συρματων είναι αρκετά πίσω. Όσοι πάλι δεν έχουν πρόβλημα με αυτό μπορούν να πάρουν την πρώτη.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1160 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 10:46 »
Θα συμφωνήσω με τους φίλους ότι και μόνο αν προσεγγίζει σε γεύση την πρώτη σοφία, η απλότητα που συνεπάγεται η μη χρήση κεραμικού είναι πλεονέκτημα και αρκετός λόγος για να την αγοράσεις.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1161 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 20:47 »
κατοχος εδω και δυο μερες τις σοφια V2 ..τα λογια παιδια ειναι περιττα α ατμοποιιητης εχει φοβερα απιστευτη γευση τελειως αθορυβη λειτουργια....θελει λιγο προσοχη στον τροπο στησιματος τις αντιστασης λογω διαφορετικοτητας στο ντεκ οπου απουσιαζουν οι βιδες και θελει λιγο περισσοτερη λεπτοτητα...
την v1 δεν την ειχα και δεν την εχω ατμισει ωστε να μπορω να συγκρινω..

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1162 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 02:09 »
δεν υπαρχει λογος να την συγκρινεις Γιωργο.αφου δεν υπαρχει κεραμικο.


την περιμένω τωρα και εγω...ισως φαει ραφι αλλα θελω να την δοκιμάσω για το μαμωτο.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1163 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 15:32 »
Γεια σας απο χτες ειμαι κατοχος και εγω της σοφιας ν1 !!

Σημερα βγηκα στην αγορα να βρω συρματα ή αντιστασεις!

Στο ενα μαγαζι μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται νον και οτι και με .28 κανθαλ θα στηθει μια χαρα!

Τελικα πηγα καλου κακου και αλλου και πηρα αυτες: http://www.vaporhouse.gr/site/products.html#!/%CE%88%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/p/29296317/category=6784188

κανουν ή υπομονη μεχρι την δευτερα;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1164 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 16:54 »
Καλοάτμιστη Κώστα.
Μια χαρά κάνουν, στα πόσα Ω τις πήρες? Ribbon είναι η κλασσικό kanthal (και τα δύο είναι ΟΚ για τη σοφία)?
Από εκεί που σου είπαν ότι μπορείς να στήσεις τη σοφία μόνο με σύρμα με αντίσταση, καλύτερα να μην ξαναπεράσεις...

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1165 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 17:13 »
Ευχαριστω γιαννη!!

Τις πηρα 1.5 να ειμαι περιπου στην μεση,δεν ηξερα που παιζει καλα η σοφια!

Ribbon δεν ειναι σιγουρα, ή κανθαλ ειναι ή nichrome οπως λέει στο σαιτ!

Για πες μου μια προταση; 2αρι τρυπανακι ή πιο μικρο;
και βαμβακι στα 2mm οπως λεγατε πιο πισω;

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1166 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 18:16 »
με τρυπανακι 2mm εισαι μια χαρα.εναλλακτικα πολυ καλο στησιμο μπορεις να κανεις κ με οδοντογλυφιδα.5 με 6 σπειρες οχι κολλητα κ εισαι μια χαρα.φροντισε να μην ακουμπαει συρμα στα τοιχωματα.επισης ενα καλο τιπ ειναι το κοιλ σου να ειναι κατα το ημισυ πιο ψηλα απο το στομιο του κεραμεικου.μην ειναι ολο πνιγμενο μεσα δηλαδη.τελος το βαμβακι να μη φτανει μεχρι κατω.4 χιλιοστα περιπου εξω απο το στομιο.
αυτα.δοκιμασε κ πες μας!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1167 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 18:40 »
όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω μια χαρά είναι.
Αν θέλεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο, εγώ φτιάχνω microcoil 6 σπείρες σε 2άρι τρυπανάκι.
Το βαμβάκι σίγουρα να προσέξεις να εξέχει λιγο από το κεραμικό3-4mm, μην το μπουκώσεις γιατί θα τρως καμένο του θανατά  :laugh1:
θα σου φανεί πολύ λίγο αλλά δεν θέλει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1168 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 18:53 »
Οκ ευχαριστω!
Μολις τελειωσω το καθαρισμα στεγνωμα θα ενημερωσω για το τι βλακεια εκανα στο στησιμο ή αν το πετυχα :laugh1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τελικα δεν τα καταφερα!

Οι πρωτες 2 αντιστασεις ηταν τελειως στραβες μεσα στο κεραμικο.Προσπαθησα να τις φτιαξω τις χαλασα!

Την επομενη την πετυχα! Ολα οκ βαζω cage παταω καψουλι!!!
Ανοιγω να δω εκανε hotspot ...Δεν καταφερα να το φτιαξω.Πηγα να βγαλω το κεραμικο να φτιαξω αλλη εσπασα το κεραμικο γιατι κολλησε στην βαση της σοφια!!! :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Το αφησα λοιπον να το προσπαθησω ξανα οταν ηρεμησω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 21:22 από kongeo »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1169 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 21:36 »
δοκιμασε με οδοντογλυφιδα.επειδη η διαμετρος της οδοντογλυφιδας ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη απο τις πλαινες τρυπες του κεραμεικου , σφηνωνει κ στεκρται η αντισταση σταθερη κ ισια.βαλε τις ακρες του συρματος στο πλαι κ στον πολο χωρις να το βγαλεις απο την οδοντογλυφιδα.βαλε μετα την αντισταση στη βαση της σοφιας κ στο τελος σιγα σιγα βγαλε την οδοντογλυφιδα.ετσι θα σου μεινει η αντισταση ισια.αν ακουμπαει συρματακι πουθενα, με ενα κατσαβδακι στρωστο προσεκτικα κ εισαι τζετ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31095 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50207 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11550 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios