vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Russian 91% by Kebo

Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #315 στις: Απριλίου 04, 2014, 00:41 »
Καλησπέρα σε ολους !! :bye:


Σήμερα παρέλαβα εναν V3 απο την νέα φουρνιά της ecig. Ειναι ο πρώτος μου RB οπότε και οι ερωτήσεις μου θα ειναι ανάλογες ....


- Ο θετικός πόλος ειναι με ελατήριο. Με μιά πρώτη ματιά δεν βλέπω τρόπο για τον λύσω ετσι ωστε να βγάλω το μονωτικό πριν το αρχικό καθάρισμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγεί ?


- Με δεδομένο το οτι στον V3 η καμπάνα ειναι ενα με το drip tip, στησίματα του τύπου 8, navy,.. δεν μπορούν να γίνουν με ευκολία (ή ισως και καθόλου..). Ποιό ειναι ενα αποδοτικό στήσιμο για την συγκεκριμένη εκδοση και για ενα αρχάρειο σαν εμένα..?


Ως συνήθως εχω ρίξει απειρο διάβασμα αλλά δεν κράτησα bookmarks και τώρα δεν βρίσκω τίποτα.. :))


Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #316 στις: Απριλίου 05, 2014, 19:24 »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
 
 Ατμιζω δοκιμαστικά καμιά βδομάδα περίπου, με σκοπό να κόψω το τσιγάρο και να ατμιζω 100% μετά το πάσχα.
 Δοκίμασα 3-4 ατομποιητες τύπου ego και 4-5 12 ώς 24 Mg υγρά, και δεν μπορώ να πω ότι ικανοποιήθηκα
 
 Το πρωτο μισο της επομενης μερας, το στομα μου και το λαρυγγι ειναι σαν να έκανα γάργαρες με λαδομπογιά και προκες.
 Μετα το απόγευμα που στρώνει κάπως, κόβω το καπνισμα και αρχίζω τα ατμιζμα με ευχαρίστηση, άλλα το άλλο πρωί έχω τα ίδια
 
 Ετσι διαβαζοντας στο φορουμ αποφάσισα να αλλάξω άμεσα κατηγορία και να πάω σε επισκευασιμο,
 και διαβάζοντας τα αρχικά κολακευτικά σχόλια ( και τα όχι και τόσο κολακευτικά στο δεύτερο μέρος αυτοί του θέματος)
 κατέληξα οτι ο Ρωσσος είναι τουλάχιστον μια καλή αρχή
 
 Ετσι τη Δευτέρα λέω να τον παραγγείλω απο το ecig.
 
 Και εδω παρακαλώ θέλω τα φώτα σας.
 
 Τι άλλο θα χριστεί να αγοράσω εκτός από αυτά που έχει μέσα το πακέτο?
 Συρμα? Φυτιλι? αυτο το φυτιλι απο βαμβακι που διαβαζω σε διαφορα theds τι είναι  και που το πουλάνε?
 
 Και σε ότι αφορά την τροφοδοσία
 
 Συγχωρείστε την άγνοια μου αν λέω κοτσάνες
 
 Οι μπαταρίες των ego κάνουν για το Ρωσο?
 
 Αν οχι, αν χρειάζεται mods, τι προτείνετε?
 
 Τα Mods δεν είναι φτηνά, προτιμώ να δωσω παραπάνω λεφτα και να ησυχάσω μια και καλή
 παρά κάθε βδομάδα να ανακαλύπτω ότι το τάδε mod κάνει κατι παραπάνω  και να καταλήξω με κάνα συρτάρι γεμάτο απο δαύτα.
 
 Τι mod προτείνετε για το Ρωσο ?
 
 Αυτο  κάνει?
 
 http://www.ecig.gr/set-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/354-joyetech-evic-mod-set.html
 
 Κάτι καλύτερο?
 
 Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #317 στις: Απριλίου 05, 2014, 19:55 »
Θα χρειαστείς σίγουρα φυτίλι και σύρμα. Αλλιώς δεν θα μπορείς να φτιάξεις αντίσταση και δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ατμοποιητή.
Για το τι φυτίλι και τι σύρμα θα χρειαστείς υπάρχουν ολόκληρα threads στο φόρουμ που λένε τι προσφέρει το καθένα και ποιες οι διαφορές τους. Ο russian θέλει μόνο σύρμα με αντίσταση. Το πόσο χοντρό σύρμα θα πάρεις το επιλέγεις εσύ. Όσο πιο χοντρό το σύρμα τόσο πιο χαμηλή η αντίσταση που θα φτιάξεις.
Υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που δείχνουν στησίματα του kayfun για να πάρεις μια ιδέα του τι μπορείς να φτιάξεις.
Το φυτίλι από βαμβάκι είναι ένα είδος φυτιλιού το οποίο είναι από βαμβακερές ίνες. Μπορείς να χρησινοποιήσεις και οργανικό βαμβάκι και να το κάνεις εσύ με λίγο ελαφρύ στρίψιμο σαν φυτίλι και να το περάσεις μέσα από την αντίσταση που θα φτιάξεις.
Σε μπαταρία ego δεν θα σου λειτουργεί καλά. Θέλει περισσότερη δύναμη για να σου αποδώσει. Άσε που θα είναι και άσχημο το σετάκι σε εμφάνιση. Σαν σφυρί θα είναι!  :tongue_smilie:
Το μοντ που παραθέτεις κάνει μια χαρά για τον ατμοποιητή. Μπορείς να κοιτάξεις και πιο φθηνά αν θες. Κοίτα τα ηλεκτρονικά καλύτερα (όπως είναι και το evic που έχεις επιλέξει) γιατί προσφέρουν και 2-3 προστασίες (αποφόρτιση μπαταρίας, βραχυκυκλώματα κλπ)

Το καλύτερο βέβαια είναι να πας σε κανένα κατάστημα πρώτα να δοκιμάσεις τον ατμοποιητή που θες να πάρεις για να είσαι σίγουρο ότι σε ικανοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #318 στις: Απριλίου 05, 2014, 22:44 »
Ο Russia από ecig δεν είναι ο γνωστός Russian - πρόσεξε το γιατί αλλάζει όλη η τεχνική στησίματος φ/α.

Επίσης με 25€ παραπάνω παίρνεις τον αυθεντικό Kayfun Lite+ και από Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #319 στις: Απριλίου 05, 2014, 23:52 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Όσο ποιο πολύ διαβάζω και ψάχνω, τόσο ποιο πολύ μπερδεύομαι
Toν Kayfun Lite+ τον βρήκα και στα 29 και 39 και στα 75+ ευρο
Αντε τωρα να καταλάβεις ποιανού κλώνος κλώνος είναι ο κάθε κλώνος :confused1:
Ισως πάω σε Vamo V5 mod και κάποιο φτηνό κλώνο για  αρχή, και βλέπουμε.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2014, 00:38 από Giannis Pap »

Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #320 στις: Απριλίου 06, 2014, 00:39 »
Ο Russia από ecig δεν είναι ο γνωστός Russian - πρόσεξε το γιατί αλλάζει όλη η τεχνική στησίματος φ/α.

Επίσης με 25€ παραπάνω παίρνεις τον αυθεντικό Kayfun Lite+ και από Ελλάδα.


Εχοντάς τον στα χέρια μου απο χθές και ατμίζοντάς τον απο το πρωί, συμφωνώ οτι η εννιαία καμπάνα drip tip ειναι δεσμευτική...
Στα συν βάζω το οτι η κατασκευή ειναι εξαιρετική !!
Τελικά βέβαια μάλλον συμφωνώ οτι εάν ξεπερνούσα την "αρωστημένη" αισθηση οικονομίας που εχω σαν αδαής στον χώρο η σωστότερη επιλογή ειναι ο original lite +.


Τεσπα, θα εκτιμούσα απεριόριστα τίς συμβουλές σας για στησίματα που ειναι εφικτά στην συγκεκριμένη εκδοση

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #321 στις: Απριλίου 06, 2014, 02:31 »
To super eight που προτείνει ο svoemesto θα σου δουλέψει μια χαρά στον Russia. Από το 6:35 και μετά



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #322 στις: Απριλίου 06, 2014, 03:02 »
Μιας και δεν έχει εμπειρία μεγάλη θα σου πρότεινα να πας στον αυθεντικό για πολλούς λόγους. Αν ο κλώνος που θα αγοράσεις έχει το οποιοδήποτε θέμα δεν θα καταφέρεις ούτε να το διακρίνεις ούτε να τον συνεφέρεις και θα ψάχνεσαι με το τι φταίει. Είναι κρίμα να εισπράξεις λάθος εντύπωση από έναν τόσο καλό ατμοποιητή λόγω κακοτεχνίας ενός κλώνου ειδικά μιας και πρόκειται για την πρώτη σου επαφή με επισκευάσιμου και δια μέσου προσπάθειας να αφήσεις στην άκρη το τσιγάρο. Τόσα χρήματα σε τσιγάρα έχεις δώσει πάρε τον αυθεντικό.

Αργότερα και όταν θα έχεις αρκετή εμπειρία με τον συγκεκριμένο αγοράζεις και κλώνους και θα ξέρεις πως να χειριστείς την οποιαδήποτε κακοτεχνία που ίσως έχουν. Και στο λέω αφού έχω αγοράσει περί τους 15 κλώνους συν 6 αυθεντικούς.

Το θέμα με τους κλώνους είναι ότι αν ο Α χρήστης πέτυχε καλό κομμάτι δεν σημαίνει ότι και αυτό που θα παραλάβεις είναι το ίδιο καλό αυτόματως. Για την πρώτη σου επαφή με επισκευάσιμο πάρε αυθεντικό και από Ελλάδα αφού οι τιμές είναι οι ίδιες και με χαμηλότερα μεταφορικά.

Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #323 στις: Απριλίου 06, 2014, 09:03 »
Σε ευχαριστώ πολύ camber για το video !!


Πιστεύω οτι θα μπορέσω να το καταφέρω, αν και η αδυναμία της "τελευταίας ματιάς" (αφού εχει βιδώσει ο κύλινδρος της καμπάνας), μου δημιουργεί λίγη ανασφάλεια..

Να υποθέσω οτι 0.2 σύρμα και 2άρι φυτίλι ειναι εντάξει ή να το προσπαθήσω με λεπτότερο φυτίλι για να ειμαι σίγουρος οτι στην τελική φάση θα διπλώσει ομορφα γύρω απο τους πόλους ?


Εχοντας ασχοληθεί και με ιδιοκατασκευες ηλεκτρονικών το microcoil δεν μου ειναι αγνωστο. Μήπως εχεις να μου προτείνεις και ενα στήσιμο με mc και βαμβάκι που θα εκανε στην περίπτωσή μου ?


Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #324 στις: Απριλίου 06, 2014, 09:24 »
Μια χαρά είναι φίλε, κι εγώ με .20 σύρμα και 2άρι φυτίλι, 4-5 σπείρες (5 βλέπεις από την πλευρά που συνδέεις / 4 από την αντίθετη), στα 1.4 Ω μου βγαίνει

Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #325 στις: Απριλίου 06, 2014, 11:01 »
Ευχαριστώ vagskarm !!
Καθίζεις απο την πλευρά των 5 (με τις ακρες απο κάτω) ή των 4άρων (φέρνοντας τίς άκρες από πάνω) ?
Εάν εχεις και κάποια πρόταση για στήσιμο με βαμβάκι θα το εκτιμούσα..

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2014, 15:31 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #326 στις: Απριλίου 06, 2014, 13:51 »
Οι άκρες από κάτω πάντα. Βαμβάκι δεν πολυχρησιμοποιώ, εκεί παίζει ρόλο το σύρμα και η διάμετρος που θα το στρίψεις, για να φτιάχνεις την αντίσταση που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs1977

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #327 στις: Μαΐου 17, 2014, 20:01 »
καλησπερα σε ολους. πριν λιγες μερες αποκτισα και εγω τον russia απο ecig παλληνη. ακομα και σημερα δεν μπορω να φτιαξω αντισταση που να με ικανοποιει...(ποσοτητα ατμου και γευση) θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καπου να παω να με βοηθησουν? ειμαι αρχαριος με τους επισκεβασιμους... ειναι λιγο διαφορετικος με αυτους που βλεπω εδω μεσα και καταλαβα οτι μαλλον ειναι κλονος... αυτο που με ενοχλησε ειναι οτι δεν μου το ειπαν.... αν ξερετε που μπορω να βρω εναν αυθεντικο πειτε μου... ευχαριστω.....

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #328 στις: Μαΐου 17, 2014, 22:28 »
Αν τον επλυνες κσλα και εξακολουθεί να σου βγάζει μεταλιλα σίδεριλα στη γεύση, κοίτα με ενα φακό μεσα στην καμπάνα για σκουριά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #329 στις: Μαΐου 17, 2014, 22:40 »
Και μετά από αρκετή υπομονή και προσμονή, ιδού και το review του "μεγάλου αδελφού".




Ελπίζω να αξιωθώ να τον αποκτήσω σύντομα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2022, 09:51 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115806 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507313 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154733 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568738 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1742 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762725 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1107 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem