vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος Moontraveller

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 13:23 »
Φιλε Λιακουρα θα παω σε οδοντιατρο αλλα πριν καποια χρονια το ειχα κοψει 4-5 μηνες και δεν ειχα βγαλει ουτε μια.Τι να πω.Spectrum μπα δεν παιζω με το επιστομιο και το πολυ την τριτη μερα το αλλαζω.Ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος jds651

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 14:40 »
Από υγρά τι Ατμισες ?  Δοκίμασε να αλλάξεις το υγρό . Είχα ψαχτεί πολύ με το θέμα άφθες και όντος ο καπνός  τού κανονικού τσιγάρου μας "προφυλάσσει" ώστε να βγουν ειδικά σε ευαίσθητα άτομα με πολλές αλλεργίες .  ΜΠΟΡΕΙ να ήταν βέβαια και από επιστόμιο η κάποια αντίδραση του οργανισμού . Γενικά το θέμα άφθες και επιστημονικά δεν μπορεί να δοθεί κάποια εξήγηση.Χρόνος επούλωσης 7-14 ήμερες χωρίς να υπάρχει κάποια ουσιαστική  θεραπεία.

το άρθρο από εδώ
http://www.cosmo.gr/body-and-mind/Soma/Ygeia/afthes-h-syxnh-alla-mysthriwdhs-plhgh-toy-stomatos.1285710.html

"" Οι κυριότεροι προδιαθεσικοί παράγοντες για την ανάπτυξη αφθών περιλαμβάνουν τις αλλεργίες, την κληρονομικότητα (ισχύει στο 40% των ασθενών με άφθες), αιματολογικές και ορμονικές διαταραχές (π.χ χαμηλά επίπεδα σιδήρου, ουδετεροπενία κ.ά), ανοσολογικούς και λοιμώδεις παράγοντες, έκθεση σε μικρόβια, διατροφικές ανεπάρκειες (π.χ μειωμένη πρόσληψη κρέατος, φρούτων και λαχανικών που μπορεί να οδηγήσουν σε ανεπάρκεια βιταμινών συνηθέστερα του συμπλέγματος Β), διακοπή του καπνίσματος, στρες και τραυματισμός της περιοχής.

Αναλυτικότερα, συχνά παρατηρείται ανάπτυξη αφθών σε αλλεργικά άτομα ή σε γυναίκες που βρίσκονται σε έμμηνο ρύση ή κύηση και μπορεί να παρουσιάζουν έλλειψη των βιταμινών του συμπλέγματος Β ή του φυλλικού οξέος.

Επίσης, άτομα με σιδηροπενική αναιμία (π.χ χορτοφάγοι, σε περίοδο νηστείας κλπ) ή άτομα που διάγουν μία έντονη περίοδο στρες (π.χ μαθητές σε περίοδο εξετάσεων, φόρτος εργασίας, κόπωση κλπ) μπορεί να βγάλουν άφθες. Επίσης, η χρήση ορισμένων οδοντόκρεμων, ποικίλα φάρμακα (π.χ μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη, β-αναστολείς κλπ), ιοί (π.χ ερπητοϊοί) και ορισμένα τρόφιμα (π.χ τυρί, σοκολάτα, καφές, γλουτένη, φράουλες, τομάτες, συντηρητικά τροφίμων κ.α) έχουν συσχετισθεί με την ανάπτυξη αφθών.""

Αποσυνδεδεμένος dnm

Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:07 »
Orama, ευχαριστώ, θα τα διαβάσω, αλλά μια έρευνα δεν είναι κακό να κάνει ο καθένας μόνος του, πχ το αλεύρι θεωρείται άκακο, και είναι αν το χρησιμοποιείς ερασιτεχνικά στην μαγειρική, οι φουρναρέοι όμως που το δουλεύουν για χρόνια με τους τόνους, παρουσιάζουν αναπνευστικά προβλήματα.
Λογικότατο δεν είναι; Μέσα στο εργαστήριο του φούρνου αιωρούνται εκατομμύρια σωματίδια σκόνης αλευριού....Το αλεύρι είναι στερεό σώμα, επικάθεται στον πνεύμονα μέσω της αναπνοής και δημιουργεί πρόβλημα σε όλο το αναπνευστικό.
Γι αυτό δεν φταίει το αλεύρι…. Σαν τρόφιμο είναι απόλυτα υγιεινό, αρκεί να μπαίνει από το στόμα, στο στομάχι χεχε

Αποσυνδεδεμένος Moontraveller

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #123 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:43 »
Jds ευχαριστω πολυ!Μarlborough 1-3 μερες και μετα tribeca 18αρι εως και σημερα.

Αποσυνδεδεμένος Blitzkri3g

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 06, 2011, 22:11 »
Ελαβα κι εγω μερος στην ερευνα και αναμενω τ αποτελεσματα!

Οσο για τις αφθες,ειναι κατα 99% αλλεργικης προελευσης σε συνδυασμο με χαμηλη αμυνα του οργανισμου.
Ν.

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #125 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 11:08 »
αυτη η ερευνα εγινε???
βγηκαν αποτελεσματα?
και αν ναι τι λενε?
ξερει κανεις τπτ?

Αποσυνδεδεμένος Leader133Gr

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #126 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 13:00 »
Ελαβα κι εγω μερος στην ερευνα και αναμενω τ αποτελεσματα!

Αποσυνδεδεμένος gfilip

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #127 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 13:17 »
Ελαβα κι εγω μερος στην ερευνα και αναμενω τ αποτελεσματα!
Και εγω.Αναμενουμε :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Blitzkri3g

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 01:10 »
Εν τω μεταξυ ακουσα χτες την ατακα για "εναν θειο που μπηκε νοσοκομειο και του βρηκαν υγρο στους πνευμονες".
Οκ,ειμαι και λιγο κυνικος και η απαντηση μου ηταν "Ε ναι,ολοι εχουν εναν θειο,εναν φιλο φιλου κτλ που το χει παθει.Μαλ*κιες.Ειδικα σε σχεση με το ΚΤ ειναι ακινδυνο,κατι αλλο θα φταιγε..."  :tongue_smilie:
Αναμενομενα μου απαντησαν "Ε οκ,ναι.Απο που το πηρες;" και αρχισα και το ψηστηρι να παρουν να δοκιμασουν!  :laugh1:
Ν.

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 19:54 »
 παιδια δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο για να ανοιξω ενα σχολιο.. αλλα νομιζω και εδω ειμαι καλα.. λοιπον.   δεκτο οτι ο εοφ  δεν εχει εγκρινει τουλαχιστον ακομα το ηλεκτρονικο τσιγαρο... δεκτο οτι δεν γνωριζουμε τις συνεπειες του ηλεκτρονικου τσιγαρου... αλλα υπαρχει κατι αλλο που σκεφτομαι... ασ πουμε οτι στην ελλαδα  κοιμομαστε βαρια.... και δεν το γνωριζουμε τιποτα σχετικα με το αν ειναι βλαβερο η οχι... στο εξωτερικο ομως.... ενας οργανισμος οπως τον εοφ της ελλαδας... τι αποφαση εχει βγαλει?  πιστευω οτι αν υπαρχει μια πιστοποιηση εστω απο μια αλλη χωρα... τοτε ειμαστε οκ.. τι λετε και εσεις?  εγω προσωπικα δεν μπορω να ζω στην αμφιβολια.. . πιστευω να βοηθουσε πολυ αν καποιος απο εδω μεσα εχει καποιον συγγενη στην αμερικη. στην γερμανια... στην ιταλια.. κ.λ  να ρωτησει για πληροφοριες...  ελπιζω ετσι να μπορεσουμε να κατασταλαξουμε

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:10 »
Φίλε μου σωστά προβληματίζεσαι,αλλά στην εποχή τού google o συγγενής απέξω πολύ πιθανό να σού στείλει

αρβύλες,και δόξα τω θεώ εδώ στο ελλάντα τις έχουμε χορτάσει
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:21 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:14 »
 φιλε γιωργο σωστο και αυτο που αναφερεις.. αλλα ετσι δεν βγαζουμε ακρη. θα περιμενα μερικες απαντησεις απο καποιους που γνωριζουν περισοτερα η που μπορουν να το ψαξουν καλυτερα το θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:21 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:24 »
Αν εχουμε αμφιβολιες μπορουμε
να σταματησουμε το η/τ
και να ξαναρχισουμε το κ/τ.
Και εως οτου εχουμε ασφαλεις ερευνες για το η/τ,
που δεν υπαρχουν παγκοσμιως,
θα τα εχουμε κακαρωσει σιγουρα απο το κ/τ,
οπου υπαρχουν ασφαλεις ερευνες για τις επιπτωσεις του
και βεβαια μπορει να παρουμε στον λαιμο μας και τους ακαπνους γυρω μας.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:30 »
Εδικός δεν είμαι , ούτε και καμιά διάνοια (έτσι δε γραφεται?).

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αντικαθιστώντας το ΚΤ με ΗΤ και καλύτερη ανάσα έχω και κοιμάμαι καλύτερα το βράδυ και γεύση έχω και αντοχή αποκτώ μέρα με τη μέρα.
Αυτά μου αρκούν για να κααλάβω τι είναι καλύτερο ή αν θέλετε τι είναι λιγότερο βλαβερό.

Αν δεν ημουνα καπνιστής δεν θα άτμιζα κιόλας.

Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για τις επιπτώσεις του ατμίσματος
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:31 »
Αν εχουμε αμφιβολιες μπορουμε
να σταματησουμε το η/τ
και να ξαναρχισουμε το κ/τ.
Και εως οτου εχουμε ασφαλεις ερευνες για το η/τ,
που δεν υπαρχουν παγκοσμιως,
θα τα εχουμε κακαρωσει σιγουρα απο το κ/τ,
οπου υπαρχουν ασφαλεις ερευνες για τις επιπτωσεις του
και βεβαια μπορει να παρουμε στον λαιμο μας και τους ακαπνους γυρω μας.
                 γινεται ομως να μιλησουμε σοβαρα και να μην το γυριζουμε στην πλακα?  κανενας σε κανεναν δεν μπορει να επιβαλει τις ασχετες αποψεις του. επομενως να μιλησουμε λογικα και ουσιαστικα.. οσοι δεν μπορουν να δωσουν μια σωστη απαντηση δεν χριαζεται να απαντησουν. πιστευω το θεμα ανοιξε για να λυθουν καποιες αποριες.. εξαλου υπαρχουν και θεματα με πλακιτσες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115797 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507307 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243828 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1737 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1104 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem