vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, ZoeM, lounik, tasos1976

Twitter

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 09, 2013, 01:03 »
Τα ego φιλε Eftihi,ειναι στις καρδιες ολων μας,οσο κι αν τα βρηζουμε,οσο κι αν δεν γυρναμε ουτε να τα κοιταξουμε πια

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 18:56 »
Αν επιαναν τα χερια μου θα επελεγα επθσκευασιμο. Αλλα επςιδη δεν το χω παω αναγκαστικα σε εργοστασιακο. Εξαλλου με ικανοποιει το αποτελεσμα....ακομα. Ισως αλλαξω στο προσεχες μελλον

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk now Free


Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 19:35 »
και απο τους 2 μονο το οτι τους εργοστασιακοθς του επισκευαζω εγω. μονο ετσι μπορω να τους συγκρινω.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 04:12 »
νομίζω ότι παίζει ρόλο κατά πόσο εχεις όρεξη να ασχοληθείς, εγώ για παράδειγμα και μόνο που σκέφτομαι όλη αυτήν την διαδικασία τρελαίνομαι, προτιμώ να πάρω έναν εργοστασιακό και να ασχολούμαι μόνο με το καθάρισμα του.

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 04:37 »
Μετά από το πρώτο 15μερο στο η.τ ή καλύτερα όπως πολλοί αρχίσανε να λένε εδώ μέσα & εγώ μαζί με αυτούς

(ηλεκτρονικός ατμοποιητής μεταβλητής τάσης)  :laugh1: , το καθάρισμα και μόνο των 3 ατμο που έχω δεν μου φτάνει

σαν ασχολία  :) .

Θέλω κάτι πιο ''extreme'' , άρα θέλω επισκευάσιμο.




Υ.Γ Με το που έρθει το προβατάκι μου.......... δεν μου τι γλυτώνει!!! :happy_roll_01: (δέχομαι & ιδέες-προτάσεις) :laugh1: :laugh1:
     




Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 00:02 »
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, όχι επειδή είμαι εδώ και καιρό σε επισκευάσιμους αλλά επειδή πέρασα ως νέος ατμιστής από τους εργοστασιακούς. Και θα σταθώ πρώτα και καλύτερα στο οικονομικό κομμάτι. Μπορεί να τα σκάσεις τα φράγκα (καμιά φορά και χοντρά) αλλά το κόστος επισκευής τους ως αξία είναι μικρό (φιτίλι-σύρμα) και σε μικρό διάστημα έχεις κάνει απόσβεση ενώ με εργοστασιακούς το κόστος (ας πω ανά μήνα) παραμένει σταθερό. Μια απλή προσθαφαίρεση νομίζω το αποδυκνείει.
Οπωσδήποτε παίζει ρόλο κατά πόσο θέλεις να ασχοληθείς...
Οι πιο αρχάριοι θα επιλέγουν κατά κανόνα εργοστασιακούς και οι πιο έμπειροι κατά κανόνα επισκευάσιμους.


Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 00:54 »
Βρε δεν μου τι γλιτώνουν (επισκευάσιμοι) με τίποτα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 01:01 »
Επισκευάσιμοι. Καταρχήν η ευελιξία που παίρνεις από έναν επισκευάσιμο με τους τρόπους στησίματος δεν υπάρχει σε εργοστασιακό. Επίσης, υπάρχουν πολλοί επισκευάσιμου που κάνουν και για dripping και για tank. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε εργοστασιακό. Και το καλύτερο απ' όλα, τώρα στην εποχή του microcoil, μπορείς στην κυριολεξία να φτιάξεις μόνο μία αντίσταση και να κρατήσει για πάντα, με μηδαμινό κόστος. Μόλις πιάσει μάκα, βγάζεις βαμβάκι, dry burn, καινούριο βαμβάκι και voila. Καινούρια φυτιλοαντίσταση.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 01:26 »
Chrismia δε κρατιέσαι... Τον βλέπω τον επισκευασιμο να έρχεται γρήγορα... :) Άντε και μετά θα μαζευτούμε για μαθήματα στησίματος micro coil!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 01:48 »
Κατά καιρούς μπορεί να δοκιμάσω 1-2 εργοστασιακού έτσι για να δω που βρίσκεται ο πήχης........και γυρνάω ΑΜΕΣΩΣ στους επισκαυάσιμους μου. Έχουν πολύ δρόμο ακόμα και νομίζω ότι είναι και θέμα υλικών. Από την άλλη αν άρχιζα τώρα εννοείται σε εργοστασιακό θα πήγαινα και ευτυχώς για τους νέους ατμιστές είναι σαφώς καλύτεροι οι σημερινοί από αυτούς που είχα εγώ όταν ξεκίνησα και θεωρούσα τους κάρτο κορυφή.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 09:59 »
Τον Ιούλιο του 2013 είχα ξαναποστάρει στο νήμα, αλλά τότε δεν είχα μπει στον κόπο ακόμα για επισκευάσιμο. Μέχρι που ήρθε η ευκαιρία!

Μετά από ένα περίπου δίμηνο χρήσης λοιπόν, πρέπει να ομολογήσω ότι πολύ σπάνια θα με δει κάποιος να μην ατμίζω με τον επισκευάσιμο. Εντάξει, μέχρι στιγμής απλά πράγματα. Ούτε τρελά στησίματα, ούτε NR-R-NR ούτε κεραμικά, χαλαρά. Μέχρι στιγμής πάντως, οι επισκευάσιμοι που έχω δοκιμάσει αποδίδουν πολλά επίπεδα πάνω από τους αγαπημένους μου εργοστασιακούς. Πλέον, από εργοστασιακό κυκλοφορώ συνήθως με έναν Protank II, είτε ως έχει είτε με το κιτ BDC, μόνο και μόνο για να νιώθω ασφάλεια στην περίπτωση που παραδώσει πνεύμα ο κύριος! Σε περίπτωση νυχτερινής εξόδου, παίρνω μαζί μου κάτι πιο διακριτικό και ευέλικτο και από θέμα μοντ και από ατμοποιητή, συγκεκριμένα Evod. Ψηφίζω λοιπόν και τα δύο!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 13:44 »
Πριν απο 10 μηνες που ειχα ψηφισει πρωτη φορα, ημουν ακριβως στη φαση του Cruiser απο πανω.
Πλεον εχω προχωρησει στο επομενο βημα (Cruiser, ετοιμασου να ξαναλλαξεις την ψηφο σου σε κανα 6μηνο)
κι εχω αφησω τελειως στην ακρη τους εργστασιακους και ατμιζω αποκλειστικα με επισκευασιμους, κυριως genesis.
Αρα αλλαγη ψηφου και για μενα απο "και τους δυο" σε "μονο επισκευασιμοι". :yes:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 14:18 »
2 χρόνια στο ητ και.... ψηφίζω (ακόμα) εργοστασιακό!
Η αλήθεια είναι ότι έχω βολευτεί με αυτούς.
Με 2 protank I, 1 protank II, 1 protank 3, 1 protank mini, 1 evod στην πρώτη γραμμή, δε θα έλεγα απλά ότι είμαι στους εργοστασιακούς, αλλά ότι μάλλον έχω ένα θέμα με... την kanger πια!
Διαβάζω τα προηγούμενα ποστ, κι αναρωτιέμαι... βρε μπας και...;;;;
Για την ώρα, ακόμα και τώρα, 2 χρόνια μετά, δεν έχω τη διάθεση και την όρεξη να καταπιαστώ με επισκευάσιμους. Νομίζω αν ήταν θα είχε φανεί ως τώρα... Μου φαίνεται μπελάς μόνο που το σκέφτομαι... Παρ' όλο που "πιάνουν" τα χέρια μου... Νομίζω ότι αυτό το τελευταίο δεν έχει σχέση. Το θέμα είναι αν το θέλεις να "μπλεχτείς" με αυτό ή όχι. Αντίθετα, τα diy υγρά, από την αρχή με τράβηξαν και τα ξεκίνησα πριν ακόμα ανακαλύψω το φόρουμ. Αν κάτι δηλαδή σε εμπνέει, το ξεκινάς από την αρχή. 2 χρόνια μετά που είμαι εγώ, νομίζω απλά δε με εμπνέει ν' ασχοληθώ...

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 14:59 »
Ξεκίνησα τους επισκευάσιμους καθώς με τους εργοστασιακούς είχε γίνει ακριβό το σπορ. Ήθελα αντίσταση κάθε 2-3 μέρες, χώρια που αρκετές δεν δούλευαν ούτε μέρα.
Αυτό που θέλω είναι να παίρνω μια αποδεκτή ποιότητα ατμίσματος με τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια. Έτσι δοκιμάστηκαν και απορρίφθηκαν διάφοροι φυτιλάτοι που ήθελαν σύρμα non, genesis και φλογοβόλα, ατμοποιητές με μικρό ή μη πρακτικό deck.
Τελικά αφού βρήκα τους επισκευάσιμους που ήθελα δεν υπάρχει γυρισμός. Όχι πλέον για θέμα κόστους αλλά για το χάσμα στην απόδοση σε σχέση με τους εργοστασιακούς. Το στρίψιμο της αντίστασης δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά και διαρκεί το διπλό χρόνο από των εργοστασιακών.


Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 15:11 »
Κι εγώ πλέον είμαι αποκλειστικά με επισκευάσιμους.
Ο εργοστασιακός δεν σε αφήνει να τον φέρεις στα μέτρα σου όσο θέλεις. Μπορείς μόνο να διαλέξεις πόσα Ω θα είναι η ανταλλακτική κεφαλή που θα αγοράσεις. Αν σου τύχει και καμία που δεν δουλεύει πάνε τα 2ε που έδωσες (ή όποια τιμή έχει η κάθε κεφαλή ανάλογα τον ατμοποιητή).
Στον επισκευάσιμο ακόμα και να μην σου δουλέψει καλά η αντίσταση που έστριψες, φτιάχνεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο μία καινούρια με σχεδόν μηδενικό χρηματικό κόστος. Έχεις και την ελευθερία να δοκιμάσεις διάφορα setup (microcoil κλπ).
Όποιο στήσιμο δεν σε καλύπτει το πετάς και όλο και κάτι καινούριο βρίσκεις που θα σου δώσει το κάτι παραπάνω.
Επίσης οι περισσότεροι επισκευάσιμοι είναι και πιο εμφανίσιμοι από τους περισσότερους εργοστασιακούς. Είναι πιο ελκυστικό το πράγμα στην όψη. Δεν προσφέρει βέβαια τπτ αυτό στο άτμισμα αλλά σε όλους μας αρέσει νομίζω να είναι εμφανίσιμο το σετάκι μας!  :tongue_smilie:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 30 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181261 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 265 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573059 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2336 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8491 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123357 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99