vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2145 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 16:37 »
Μετα απο 3 βδομαδες χρησης με εναν ronin desire,παρατηρησα καποιο arcing οποτε πηρα ενα 1200ρι ντουκοχαρτο να το περασω απαλα.
Το ειχα κανει και με γομα αλλα φαινονταν οτι καποια σημαδια σα να μην εφευγαν δεν ηταν μαυρα αλλα φαινονταν σαν υπολειματα επισης και στις μπαταριες εντονα μαυρα(vtc5a)
Αφου το περασα ελαφρα παρατηρησα οτι εκτεθηκε στις ακρες ο χαλκος(εφυγε η επιασημωση λογικα)με αποτελεσμα να παρατηρω πιο εντονο arcing.
Καποια λυση περα απο την αγορα ασημενιας επαφης?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2146 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 16:43 »
Γι αυτό λέμε  ΜΟΝΟ γόμα ή πανί στις επιμεταλλωμένες επιφάνειες...Δυστυχώς τώρα  θα έχεις περισσότερο arching  :(
Mόνο αν το ξύσεις όλο ή πάρεις άλλη  επαφή θα το λύσεις το θέμα σου...

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2147 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 16:50 »
Αμα το παω για επιασημωση?
Δε θα κανει δουλεια?λογικα εχει λιγοτερο κοστος απο μια καινουρια επαφη

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2148 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 17:06 »
Η full ασήμι της ronin έχει κάπου 100$ που είχα  φέρει για φίλο μαζί με  τα μεταφορικά.

Το κόστος της  επιμετάλλωσης  της  συγκεκριμένης  και την διάρκεια της δεν  την  γνωρίζω.Αλλά σίγουρα είναι  ένα ρίσκο

Αποσυνδεδεμένος Michael1310

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2149 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 19:25 »
Σε σωληνα vgod elite mech mod με αντισταση 0,15ω τι μπαταριες ειναι καταλληλες;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2150 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 19:30 »
Vtc5a

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2151 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 20:33 »
Στα 80€ πωλείται εδώ το full silver pin της Ronin.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2152 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:15 »
τσάμπα πράμα...

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2153 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 10:29 »
Όσο ενας Kayfun Lite 2019.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paolo21r

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2154 στις: Μαρτίου 04, 2019, 01:58 »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,ατμιζω αρκετά χρόνια αλλά μόλις πρόσφατα πήρα το πρώτο μου μηχανικο,έκατσα και κατανόησα τον νόμο του ώμου,έντυσαν όλες μου τις μπαταρίες ,στηνω πάντα το πολύ μέχρι 0.20 κτλ,αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καταλάβει πως τοποθετουμε την μπαταρία σε ένα υβριδικό,όταν πήρα το μηχανικό ο πωλητής μου είπε ότι τον θετικό πάντα στην κάτω πλευρά,εδώ μέσα διαβάζω κάποιους που λένε  μόνο πάνω ο θετικός και κάποια άλλα ποστ που λένε μόνο κάτω ο θετικός,μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι είναι ποιο ασφαλές;οι οπές εξαγωγής αερίων παίζουν ρόλο;

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2155 στις: Μαρτίου 04, 2019, 02:36 »
Όπως θα έλεγε και μια ψυχή, το νόμο του ώμου πολλοί τον μελέτησαν, για τον ώμο του νόμου δε μιλάει κανείς... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2156 στις: Μαρτίου 04, 2019, 09:15 »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,ατμιζω αρκετά χρόνια αλλά μόλις πρόσφατα πήρα το πρώτο μου μηχανικο,έκατσα και κατανόησα τον νόμο του ώμου,έντυσαν όλες μου τις μπαταρίες ,στηνω πάντα το πολύ μέχρι 0.20 κτλ,αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καταλάβει πως τοποθετουμε την μπαταρία σε ένα υβριδικό,όταν πήρα το μηχανικό ο πωλητής μου είπε ότι τον θετικό πάντα στην κάτω πλευρά,εδώ μέσα διαβάζω κάποιους που λένε  μόνο πάνω ο θετικός και κάποια άλλα ποστ που λένε μόνο κάτω ο θετικός,μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι είναι ποιο ασφαλές;οι οπές εξαγωγής αερίων παίζουν ρόλο;
[member=12083]paolo21r[/member] πίστεψε με δεν θα ήθελες να σου κάνει vent με τον θετικό κάτω μια μπαταρία.Αν το δούμε καθαρά απο θέμα ασφάλειας  ο θετικός πάνω πρέπει να είναι με τον σημαντικότερο λόγο οτι αν κάτι δεν πάει καλά και βιδώνεις τον dripper σου θα καταλάβεις με το autofire οτι κάτι πρέπει να τσεκάρεις καλύτερα.Αν παρατηρήσεις εξάλλου και τα περισσότερα competition mods πάνω έχουν τα venting holes ...
Απο άποψη επιδόσεων πάλι πάει ανάλογα το mod πως θα κάνει καλύτερη επαφή η μπαταρία με τον πόλο και το κουμπί.
Τώρα για τον πωλητή αν δεν σου είπε αυτά τα στοιχειώδη, ασχολίαστο...

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2157 στις: Μαρτίου 04, 2019, 09:54 »
Είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λες για τον θετικό πάνω. Εγώ αυτό που δεν κατανοώ είναι οτι πολλοί σωλήνες έχουν τα venting holes κάτω όπως στο δικό μου κ οι εταιρείες προτείνουν τον θετικό πόλο κάτω. Τελικά τι ισχύει?  Είναι απόλυτα λάθος αυτό δηλ. ο θετικός κατω?  Γιατί αν ας πούμε κάνει vent γι αυτό δεν εχει τα venting holes?

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2158 στις: Μαρτίου 04, 2019, 10:11 »
Κοίτα ο κάθε σχεδιαστής ενός mod και εταιρεία έχουν την δικιά τους φιλοσοφία και απο εκεί και πέρα είναι δικιά σου απόφαση και επιλογή τι προτιμάς και τι θες.Αλλά προσωπικά πιστεύω είναι πολύ καλύτερο να έχεις μια ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά με ένα autofire απο το να το να φας το vent στο πάτημα του κουμπιού ή να σου shortάρει εσωτερικά και να κάνει μπουμ.
Καταρχήν αν σου ventαρει απο κάτω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πετάξεις το mod μακριά σου,δεν νομίζω οτι θα αντέξεις εύκολα την θερμοκρασία των αερίων που μεταφέρονται και στο υλικό του σωλήνα συν το σοκ του θορύβου.
Οταν οι τρύπες είναι επάνω και έχεις την εμπειρία προλαβαίνεις καμία φορά να ξεβιδώσεις λιγάκι το κουμπί και να γλιτώσεις την φουλ εκτόνωση των αερίων της μπαταρίας αν δεν έχεις αντιληφθεί απο την αρχή το autofire επειδή το στήσιμο είναι στα όρια και όχι εύκολα αντιληπτό

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2159 στις: Μαρτίου 04, 2019, 10:21 »
Εντάξει είναι σαφές όπως λες, πως καμιά επιλογή δεν είναι λάθος. Απλώς είναι προτιμότερο σε περίπτωση στραβής κ ευκολότερο στην αντίληψη ο θετικός να είναι πάνω.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios