vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, webtool, paiktaras

The EGO-T

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 21:07 »
Γειά σας people,
Έγινα και εγώ ατμιστής απο προχθές με ένα ego-t και είμαι πολυ ικανοποιημένος που για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια για 2 ολόκληρες μέρες δεν καπνίζω αλλά ατμίζω  ;D . Έχω μια ερώτηση σχετικά με το ego-T . Εξάντλησα το υγρό της κάψουλας και πήρε υγρό το πίσω μέρος, με αποτέλεσμα να μου έρχεται υγρό στη τζούρα.  Πως το καθαρίζω αυτό;
Λοιπόν σύμφωνα με τις τελευταίες παρατηρήσεις σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπισα έχω να πω τα εξής:
1.   Ο ατμοποιητής αυτός (όπως όλοι άλλωστε) χρειάζεται «ξεκουραση». Όταν θερμαίνεται έντονα με απανωτές τζούρες τότε, όπως είναι φυσικό, τα παίζει και άρα αν τον αφήσεις να κρυώσει και επανέλθεις, έχεις ξανά καλύτερες τζούρες. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι
2.   Κάποια φιλτράκια (μπορεί να φταίει και το υγρό και όχι τα φιλτράκια) συσσωρεύουν γρήγορα ποσότητες υγρασίας στο επιστόμιο με αποτέλεσμα να προκαλείται αυτό που ανέφερα ως πρόβλημα.
Έχουμε και λέμε λοιπόν: 1. Ξεκούραση του ατμοποιητή και 2. Και σημαντικότερο, καθάρισμα του χώρου του επιστομίου στο φίλτρο. Αυτό γίνεται αφαιρόντας τα δύο προστατευτικά καλύμματα στο πάνω μέρος και στη συνέχεια, σκουπίζεις το εσωτερικό με λίγο χαρτί (καλό θα είναι να αφήσετε το φίλτρο λίγο ανοιχτό ούτως ώστε να «αναπνεύσει» και να χάσει έτσι και τις τελευταίες σταγόνες υγρασίας που έχουν συσσωρευτεί στο εσωτερικό του επιστομίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2011, 21:32 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:02 »
Λοιπόν.. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα με τον ατμ ovale λύθηκε μετά από την βοήθεια του aiwniou_foithth.. H λύση? οξυζενέ... ούτε σφύριγμα από χθες ούτε καμένο.. Το πρόβλημα είναι πως με την vg έχει πρόβλημα και μετά από 2-3 τανκ κολλάνε όλα. Βέβαια αυτό δεν το λέει πουθενά μέσα στις οδηγίες χρήσης (να χρησιμοποιείται μόνο PG) αλλά προφανώς έτσι είναι.. 

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:24 »
Εχω κλείσει εβδομάδα ατμίζω σκέτη vg με 30% απιονισμένο νερό, ή μισο pg-μισό-vg και το ατμο δουλευει άψογα χωρίς να έχει μπουκώσει καθόλου. Μαλιστα μου φαινεται οτι όσο περνάει ο καιρός ο ατμό δουλεύει καλύτερα. Δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά που είναι απο tw.

Πάντως το Σαββατοκύριακο με βλεπω να ατμίζω 50% απιονισμένο νερό γιατι η σκετη vg τελείωσε και 24αρι  και 36αρι δεν ατμίζεται και οι παραγγελιές δεν έρχοντα :wall:ι. 

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:42 »
Εχω κλείσει εβδομάδα ατμίζω σκέτη vg με 30% απιονισμένο νερό, ή μισο pg-μισό-vg και το ατμο δουλευει άψογα χωρίς να έχει μπουκώσει καθόλου. Μαλιστα μου φαινεται οτι όσο περνάει ο καιρός ο ατμό δουλεύει καλύτερα. Δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά που είναι απο tw.

Πάντως το Σαββατοκύριακο με βλεπω να ατμίζω 50% απιονισμένο νερό γιατι η σκετη vg τελείωσε και 24αρι  και 36αρι δεν ατμίζεται και οι παραγγελιές δεν έρχοντα :wall:ι.

??? Δεν ξέρω τι να πω για τον δικό μου ατμο.. Μήπως είμαι εγώ ο προβληματικός??  :eyesplash: Γιατί δεν παίρνεις από ένα φαρμακείο vg? Της Mediplant που βγαίνει στα 130ml? όλο και κάποιο θα διημερεύει.. Έχω  2 μπουκάλια μπροστά μου και δεν ξέρω τι να τα κάνω! Να σου τα στείλω με pm?  :))

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:46 »
Λοιπόν.. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα με τον ατμ ovale λύθηκε μετά από την βοήθεια του aiwniou_foithth.. H λύση? οξυζενέ... ούτε σφύριγμα από χθες ούτε καμένο.. Το πρόβλημα είναι πως με την vg έχει πρόβλημα και μετά από 2-3 τανκ κολλάνε όλα. Βέβαια αυτό δεν το λέει πουθενά μέσα στις οδηγίες χρήσης (να χρησιμοποιείται μόνο PG) αλλά προφανώς έτσι είναι..

Θωμά..όταν χρησιμοποιούμε VG φαρμακείου, σίγουρα πρέπει να βάζουμε και απιονισμένο νερό μέσα. Μήπως δεν έβαζες ή έβαζες πολύ λίγο??


Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:49 »
Θωμά..όταν χρησιμοποιούμε VG φαρμακείου, σίγουρα πρέπει να βάζουμε και απιονισμένο νερό μέσα. Μήπως δεν έβαζες ή έβαζες πολύ λίγο??

Μάλλον το 2ο έκανα!! Τι να κάνω ήθελα ντουμάνι τρομάρα μου!  :wall: ποια είναι η σωστή αναλογία δλδ?

Αποσυνδεδεμένος sera

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:53 »
30% περίπου νομίζω σε vg.
Εγώ βάζω με το μάτι

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 01:56 »
Θωμά...αν χρησιμοποιούμε σκέτη PG, τότε ένα 5% απιονισμένο, είναι ικανοποιητικό.
Αν χρησιμοποιούμε σκέτη VG , τότε χρειάζεται περίπου 20 %.
Αν κάνουμε μείξη, τότε κάπου στο ενδιάμεσο.

Εαν η VG δεν ξεπερνάει το 20%, τότε 10% νερό είναι καλά. Αν το ξεπερνάει, τότε προοδευτικά ανεβάζουμε το ποσοστό του νερού.


Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 02:02 »
Βαράτε με εγώ το χάλασα!! εγώ στην PG νερό δεν έβαζα.. Όσο για την VG ας αλλάξουμε θέμα.. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 15:00 »
Στα DIY υγρά μου ΔΕΝ προσθέτω καθόλου νερό! Με αναλογία 20 -30% VG & 80-70% PG είναι μια χαρά η ρευστότητα μέσα στο AVS GG τουλάχιστον. ;)

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 16:02 »
Οι απόψεις διίστανται.. Θα δοκιμάσω  τον 2ο ατμ με αναλογία νερού όσο "πρέπει" και θα δω πως θα πάει. Προς το παρόν έχω χρησιμοποιήσει μόνο PG υγρά.. θα δείξει η νεκροψία  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 16:48 »
Yπάρχει vg με περιεκτικότητα 15 με 20 % νερό και vg που δεν ειναι καθόλου αραιωμένη. Μαλιστα αυτη που ειχα γιατι τελείωσε ήταν καθαρή vg χωρίς νερό και πηχτή σαν σιρόπι.
Πολυ ευκολα μπορεις να το  καταλάβεις, τοποθετόντας την βελονα σε μία σύριγγα και προσπαθησε να τη γεμίσεις από το μπουκάλι. Με καθαρή vg ή πολυ μικρη περιεκτικοτητα σε νερό δεν γίνεται με τίποτα.
Εκτος αν είναι βελόνα για αιμοληψία.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2011, 17:05 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 17:01 »
Εγώ έχω την καθαρή που ειναι σαν σιρόπι.. Οπότε λέω να  την μεταφέρω σε ποσότητες για να την αραιώσω.. Βέβαια μπορεί αυτό που συνέβη να μην οφειλόταν στην vg. 

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 19:37 »
υπαρχει προβλημα αν ατμισεις καθαρη VG ή απλα το προβλημα ειναι οτι ειναι πιο πηχτη?

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The EGO-T
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 20:31 »
υπαρχει προβλημα αν ατμισεις καθαρη VG ή απλα το προβλημα ειναι οτι ειναι πιο πηχτη?

Το πρόβλημα είναι λόγω της πυκνότητας δεν ρέει στον ατμοποιητή με αποτέλεσμα να ατμίζεις καμένο. Μιλάμε πάντα για τον συγκεκριμένο. Δεν έχω εμπειρία για να τοποθετηθώ για κάτι άλλο.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343257 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597986 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11908 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193565 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594524 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios