vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 10:28 »
Για καταθέστε τις εμπειρίες σας.

Έχω παρατηρήσει πως η γεύση μου κατά την διάρκεια του 24ώρου δεν είναι σταθερή. Αρχικά νόμιζα πως αυτό είχε να κάνει με τις τροφές ή τα υγρά που λάμβανα (φαγητό, καφές, ποτό κλπ). Ωστόσο ναι μεν έχει κάποια σχέση αλλά δεν είναι ο βασικός λόγος. Πρόσεξα λοιπόν πως το πρωί που ξυπνάω, ο ατμός μου είναι σχεδόν άγευστος και προοδευτικά κατά το πέρασμα του 24ώρου ο ατμός γίνεται όλο και πιο γευστικός με αποκορύφωμα τις βραδυνές ώρες, όπου ουσιαστικά το απολαμβάνω τόσο πολύ που ενώ κλείνουν τα μάτια μου, δεν πηγαίνω για ύπνο.

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν η ιδέα μου, αλλά δεν μπορεί μετά από τόσο καιρό να γίνεται το ίδιο.

Αφού πια τις νέες γεύσεις που φτιάχνω, τις δοκιμάζω μόνο αργά το βράδυ που μπορώ να εντοπίσω τις διαφορές.


Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 14:37 »
Εγω το αναποδο ,το πρωι εχω τη καλύτερη γευση απο τα υγρά ,ανα 2-3 ωρες την αλλάζω ομως γιατι τη συνηθίζω.

Το βραδυ μετα απο τοσο ατμισμα ,δε νιωθω καμία γευση.

Επίσης τη καλυτερη γευση την εχω μετα απο καλο βούρτσισμα δοντιών-γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 20:58 »
Καλύτερη γεύση καταλαβαίνω το πρωί. Για μένα την κάθε γεύση αναδεικνύει ένας -και 2 και 3 και 4- καλός espresso  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 21:00 »
εγω με το φογκ χανω καπου την γευση.Με ολα τα αλλα που χρησιμοποιω τον τελευταιο καιρο,δεν ειχα τετοιο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 18, 2010, 08:01 »
Λοιπόν εγώ κάνω το εξής πείραμα. Ατμίζω τώρα 7:45 πμ παράλληλα fog και carto e2r4. To ιδιο υγρό και στα δύο φουντουκι-vg. Στο fog εχω κάνει  όλα τα κόλπα για να ειναι καλά ποτισμένη η αντίσταση του ατμό.
Ενώ η ο ατμός είναι και στα δύο απίθανος και το χτύπημα θα έλεγα ισότιμο με ελαφρύ προβάδισμα στο fog , η γεύση στο κάρτο είναι πολύ πιό έντονη.
Το ίδιο πείραμα έκανα και εχθές το απόγευμα κατα τις 5 μετα από 2ωρη αποχή και είχα τα ίδια αποτελέσματα.   Το βράδυ αργά στο ίδιο πείραμα, που ήταν φρεσκογεμάτο το fog ένιωσα έντονότερη τη μυρωδιά και γεύση.
Πάντως μετά απο πολύωρο ατμίσμα χάνω οποιαδήποτε γεύση. Αν όμως αλλάξω άρωμα στο υγρό επανέρχεται η γεύση.
Συμπέρασμα δύο διαφορετικά υγρά εναλάξ μετά απο πολυωρο ατμισμα και εναλάξ με κάποια άλλη συσκευή.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2010, 09:13 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 19, 2010, 00:31 »
Παράθεση
Εγω το αναποδο ,το πρωι εχω τη καλύτερη γευση απο τα υγρά ,ανα 2-3 ωρες την αλλάζω ομως γιατι τη συνηθίζω.

Το βραδυ μετα απο τοσο ατμισμα ,δε νιωθω καμία γευση.

Επίσης τη καλυτερη γευση την εχω μετα απο καλο βούρτσισμα δοντιών-γλώσσας.

Πάντως φίλος οδοντίατρος μου είπε "μη βουρτσίζεις ποτέ τη γλώσσα" η γλώσσα έχει ενα mini οικολογικό σύστημα το οποίο χαλάς βουρτσίζοντας.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 19, 2010, 02:29 »
Πάντως φίλος οδοντίατρος μου είπε "μη βουρτσίζεις ποτέ τη γλώσσα" η γλώσσα έχει ενα mini οικολογικό σύστημα το οποίο χαλάς βουρτσίζοντας.
:respect: :respect: :respect: :respect: επιτελούς και κάποιος σωστός οδοντίατρος :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Orama

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί - ΖΩ !
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2010, 07:04 »
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Μετά από άτμισμα 1-2 ml ενός υγρού συνηθίζω τη γεύση του οπότε μειώνεται δραματικά, ανάλογα με το υγρό βέβαια. 'Οσον αφορά τη διάρκεια της ημέρας η γεύση μου λειτουργεί καλά 1 με 2 ώρες αφού ξυπνήσω και για 12 ώρες τουλάχιστον, μετά αρχίζω και τη «χάνω», με συνεχές άτμισμα. Άμα κάνω διάλλειμμα κανά μισάωρο, βελτιώνεται.

Γι' αυτό έχω πάντα έτοιμα 2 υγρά με διαφορετικές γεύσεις και τα ατμίζω εναλλάξ, με διαφορετικούς ατμοποιητές φυσικά.

Επίσης, άμα κάποια στιγμή έχει γίνει λίγο τσαρούχι η γλώσσα μου από το πολύ πάφα-πούφα το γυρνάω σε γεύση λεμόνι, το οποίο κάνει καλή δουλειά και φρεσκάρει τα πάντα (γλώσσα, ουρανίσκο κλπ.)

Αυτό που μ' αρέσει πολύ στο Η.Τ. είναι πως μπορώ να πίνω νερό όσο ατμίζω (ατμός + νερό = καλή γεύση) , γιατί στο Κ.Τ. η γεύση του μου φαινόταν χάλια (καπνός + νερό = άσχημη γεύση), οπότε αναγκαζόμουν να έχω μόνιμα καφέ, ποτό ή αναψυκτικό, για να μην ξηραίνεται ο λαιμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2010, 07:15 από Orama »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 19, 2010, 07:30 »






Αυτό που μ' αρέσει πολύ στο Η.Τ. είναι πως μπορώ να πίνω νερό όσο ατμίζω (ατμός + νερό = καλή γεύση) , γιατί στο Κ.Τ. η γεύση του μου φαινόταν χάλια (καπνός + νερό = άσχημη γεύση), οπότε αναγκαζόμουν να έχω μόνιμα καφέ, ποτό ή αναψυκτικό, για να μην ξηραίνεται ο λαιμός.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε Orama.
Επισης δεν εχω κανενα προβλημα με την γευση οσες ωρες κ αν ατμιζω!!!! Μου φαινεται παντα τελεια! Ατμιζω μονο το tobacco απο nobbaco κ το λαλτρευω!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 20, 2010, 00:31 »
Έπειτα από τις απαντήσεις σας...σκέφτομαι....μήπως μου χρειάζεται κανένας εξορκισμός???  :hmmm:

Τόσο ανάποδα πια??  :(

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 20, 2010, 07:31 »
Έπειτα από τις απαντήσεις σας...σκέφτομαι....μήπως μου χρειάζεται κανένας εξορκισμός???  :hmmm:

Τόσο ανάποδα πια??  :(
τι είναι δηλαδή ανάποδο ?
Πάντως εγώ δεν έχω πάντα γεύση

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 20, 2010, 09:16 »
Παράθεση
Αυτό που μ' αρέσει πολύ στο Η.Τ. είναι πως μπορώ να πίνω νερό όσο ατμίζω (ατμός + νερό = καλή γεύση) , γιατί στο Κ.Τ. η γεύση του μου φαινόταν χάλια (καπνός + νερό = άσχημη γεύση), οπότε αναγκαζόμουν να έχω μόνιμα καφέ, ποτό ή αναψυκτικό, για να μην ξηραίνεται ο λαιμός.

Παρα πολυ σωστη παρατηρηση. Οταν εκανα κ.τ. ημουν συνεχως με εναν χυμο διπλα μου. Με το η.τ. δεν εχω τετοιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2010, 10:20 »
τι είναι δηλαδή ανάποδο ?
Πάντως εγώ δεν έχω πάντα γεύση

Πως όσοι έγραψαν, ανέφεραν πως έχουν την καλύτερη γεύση, το πρωί όταν ξυπνήσουν, σε αντίθεση με μένα που την έχω το βράδυ πριν κοιμηθώ.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 20, 2010, 15:19 »
Πως όσοι έγραψαν, ανέφεραν πως έχουν την καλύτερη γεύση, το πρωί όταν ξυπνήσουν, σε αντίθεση με μένα που την έχω το βράδυ πριν κοιμηθώ.
μην ανησυχεις δεν εισαι ο μονος,και εγω την μεγαλυτερη απολαυση γευσης και χτυπηματος
την εχω μετα τις 11 το βραδυ, ο λογος; δεν ξερω αλα και δεν με νοιαζει αρκει
να ευχαριστιεμαι.

Αποσυνδεδεμένος karakostas

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύση κατά την διάρκεια του 24ώρου
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 06:52 »
Για μένα το βράδυ έχει πάντα λιγότερη γεύση άπλα οτι το πρωι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem