vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 7 χρήστες
gstamatos, Buliwyf, hellfire, saltcity, Milarepa, Mimhsdr, manoslykos

Twitter

Κορεσμός Γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:44 »
Δυστυχώς αυτό που λες είναι common misconception  ;)


https://en.wikipedia.org/wiki/Tongue_map

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:46 »
Ωραίος δεν το ήξερα θα το διαβάσω... :)

Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:50 »
Χμ, ομολογουμένως δεν είχα ιδέα σχετικά. Όμως παίζει να έκαψα τη γλώσσα μου με καφέ (γιατί όταν ξυπνάω το πρωί πρέπει να πιω καφέ, όπως κι αν είναι). Άρα θα επαναλάβουμε το πείραμα σε 2-3 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 22:55 »
Κάτσε γιατί μπορεί να εδωσα λάθος πληροφόρηση, όπως υπέδειξε ο modivin!!!


Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 23:11 »
Μπορεί να μην ισχύουν οι "ζώνες γεύσης", αλλά το κάψιμο μπορεί να επηρεάζει την ένταση.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #140 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 23:12 »
Λίγο που έψαξα, βρήκα ότι γίνεται να χάσεις προσωρινά την γεύση από κάψιμο αλλά μάλλον όχι κάποιες γεύσεις συγκεκριμένα. Αλλά όταν λέω "το έψαξα" εννοώ 5 λεπτά στο google  :D

Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #141 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 23:27 »
Λες να μου λέει το σύμπαν ότι είναι καιρός να περάσω από τα καπνικά στα φρούτα;

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #142 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 01:48 »
Με το μπαρδόν αν είμαι οφτόπικ, δεν ήθελα να ξεκινήσω νέο θέμα, το ζήτημα που με προβληματίζει και θα αναφερθώ στο παρόν post, δεν είναι ο κορεσμός γεύσης, αλλά ακριβώς το αντίθετο... η συνήθεια!

Συγκεκριμένα, για να πω και εγώ τον πόνο μου: Εδώ και περίπου τρια χρόνια ατμίζω αποκλειστικά μια γεύση! Μια! Virginia, από FA, αρχικά έτοιμο όσο ήμουν με τον ναυτίλο, και στη συνέχεια σε DIY λόγω subtank/τρίτωνα.


Ενώ δεν ένοιωθα ότι έχανα γεύση όσο πέρασε ο καιρός, τελευταίες φορά που έφτιαξα υγρό έβαζα παραπάνω ποσοστό αρώματος, από 2.5% έφτανα το 5%. Κυρίως ήθελα εντονότερη γεύση στις πνευμονικές.


Πριν λίγες ημέρες είπα να δοκιμάσω να αλλάξω το υγρό μου, να δοκιμάσω κάτι άλλο βρε αδερφέ. Έτσι προμηθεύτηκα έτοιμα υγρά άλλης εταιρείας, δεν θα πω ποιάς για να μη φαίνεται ότι τα «θάβω» (δεν είναι αυτός ο σκοπός μου), τρεις γεύσεις, όλες καπνικές.

Ενώ οι δύο μου άρεσαν αρκετά (μια ήταν μάλιστα virginia) και τις άτμιζα ευχάριστα και «πιπίλα», ένοιωθα ότι κάτι μου έλειπε. Ανεβοκατέβαζα τζάουλ, τίποτα. Πέρασα μια εβδομάδα ναι μεν «ευχαριστημένος» ατμιστικά, αλλά κάτι σαν να μου έλειπε. Δεν ξέρω αν μπορείτε να το καταλάβετε από την περιγραφή μου, δεν είναι ότι δεν μου άρεσαν τα υγρά, το αντίθετο. Το βιρτζίνια το λάτρεψα, το maxboro επίσης (ειδικά το μέλι που έβγαζε). Απλά δεν με κάλυπταν 100%, ένοιωθα σαν κάτι να λείπει.

Πίστευα ότι ίσως ξενέρωσα με το άτμισμα γενικά, ή με τη νικοτίνη, ίσως ήθελα περισσότερη ή λιγότερη... μέχρι που είχα την ευκαιρία και έφτιαξα πάλι το παλιό μου υγρό. Όλες οι παραπάνω σκέψεις, τα όσα έβλεπα εγώ αρνητικά (που αντικειμενικά -δεν- ήταν), αμέσως έσβησαν. Ατμίζω σε επίπεδα ατμομηχανής όλη μέρα σήμερα και το κα-τα-ευχαριστιέμαι.

Παίζει να έχω κολλήσει τόσο σε αυτό το υγρό που να μη μπορώ αντικειμενικά να συμβιβαστώ με κάτι άλλο; Ή απλά πέρασα το αρχικό στάδιο της «αποτοξίνωσης» από ένα υγρό με το οποίο είχα αναπτύξει... παθολογική σχέση; Το έχει αντιμετωπίσει κανένας αυτό;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #143 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 02:05 »
Όπως δεν μου φαίνεται παράδοξος ο κορεσμός γεύσης, άλλο τόσο μου φαίνεται απολύτως λογική και η δική σου περίπτωση. Γιατί όχι? Να λες καλά πάντως που το κόλλημα σου δεν είναι με κανένα υγρό των €30+ αλλιώς θα επρόκειτο όχι απλά για πρόβλημα αλλά για καταστροφή!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #144 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 03:18 »
Ίσως κατάλαβα σε ποια εταιρεία αναφέρεσαι, και με την ίδια έχω την ίδια αίσθηση κι εγώ. Μέχρι που δοκίμασα άλλο υγρό διαφορετικού brand. Οπότε δοκίμασε να πάρεις κάτι άλλο, και καλύτερα 50-50 περιεκτικότητα.  Της συγκεκριμένης εταιρείας είναι Full vg, οπότε ίσως να σου χαλάει κι αυτό την γεύση

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 23:22 »
Κορεσμος γευσης τι εννοειται ακριβως?
Οταν συνηθιζεις ενα υγρο και δεν καταλαβαινεις μετα την γευση του?
Οταν χανεις την γευση γενικα και δεν καταλαβαινεις καμια γευση αλλα ουτε και τι τρως σαν εχεις γριπη ενα πραμα,να μυριζεις κανονικα και απο γευση μηδεν?
Η να μην σε ικανοιποιει καμια γευση και να το ριχνεις στη σκετη βαση?

Εγω εχω περασει και απο τα τρια σταδια και ατμιζω κανα 3μηνο ,απτην πρωτη κ δευτερη φαση αρκετες φορες ..
Τωρα ειμαι στο τελευταιο σταδιο, δλδ να μην με ικανοποιει τιποτα απο γευση και υγρα με μπισκοτοκρεμοβανιλιες που πριν μονο τετοια εκανα,εχω μερικες μερες που με πιανει αηδια αμα τα ατμισω  :shock_sick_02:  αντε καμια φραουλα τωρα και αυτη με λιγο αρωμα.
Σημερα εβαλα να κανωσκετη βαση,ουτε αυτη μαρεσει , αλλα την προτιμω απτις γευσεις.
Αντε να δουμε που θα παει...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #146 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 00:15 »
Εδώ η διαδρομή είναι περίεργη, σε μένα τουλάχιστον. Από την 1η μέρα δεν ήθελα καθόλου καπνικά, έπεσα με τα μούτρα σε φθηνά αρώματα. Ήρθε ο κορεσμός πανεύκολα, (μοιάζει με μπανάνα; φέρ' το, κάτι από φράουλα; φέρε κι αυτό). Δώσε και diy να γίνει πανικός από ml. 
Αντί για σκέτη βάση πήγα για την ώρα στα καπνικά με κάποια ελάχιστη γλυκάδα. Σήμερα το πρωί ο νεροχύτης ήπιε ποτάμια. Αύριο δεν ξέρω.   

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 11:15 »
Το κορεσμό τον καταλαβαίνω ως καθαρά αντίδραση της γλώσσας σε κάτι έντονο. Πχ έκανα για 1.5 μήνα ένα καπνικό υγρό της εταιρίας X και η γεύση ήταν πάντα εκεί σταθερά απολαυστική. Δοκιμαστικά έκανα και με βάση menthol στα ίδια mg νικοτίνης και μετά από 15ml έγινε αρκετά άτονο, η πρώτη τζούρα με menthol με τίναξε - πολύ έντονη αλλά γεμάτη γεύση, μετά το συνήθισα και απολάμβανα τη γεύση και τώρα απλά πιπιλάω προσπαθώντας να διακρίνω τη γεύση. Τα υγρά είναι DIY με αρκετές μέρες ωρίμανσης (steeping rules!). Μόλις τελειώσει το 20ml θα καταργήσω τη menthol, ή θα κάνω αραιά και που μέχρι να τελειώσει. Δε με χαλάει αλλά μάλλον δε μου ταιριάζει αφού καταλαβαίνω ότι αυτή κάνει τη "ζημιά" στη γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2016, 20:01 από apagogeas »

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 17:16 »
Ρε παιδιά δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλον αυτο αλλα απο τοτε που άρχισα το ατμισμα οτι γεύση κ ν δοκιμασω σε οποίον ατμοποιητη και ΝΑ ΤΟ βάλω μετα απο 5-6 μέρες χάνω την γεύση τελείως, διακρινω γλυκιες κ ξύνες νότες αλλα με πολύ προσπαθεια! Μετα το γυρναω σε βαση και μετα όταν ξανά κάνω αρωματικό υγρό παλι τα ίδια.
Μπορω ν πω όμως οτι με την βαση την έχω βρει πολύ καλα στα 10mg κ με καλύπτει, απλα βλέπω ατομα ν κανουν το ίδιο υγρό γ μηνες κ να μην χάνουν γευση.
Μήπως έχω εγώ πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 17:24 »
Γιατί δεν τους ζητάς τη συνταγή; :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos