vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, PsykieG, I.P, Buliwyf, Mulder, anetost

Twitter

Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 19:13 »
τελειο αδερφε.τελειο  :thumpup:

Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 20:23 »
 :respect: :respect: :respect: μακάρι να ερθει καποιος εμπορός / αντιπρόσωπος σε επαφή μαζί σου και να αρχίσετε να μας προμηθεύετε  ;)

ερωτήσεις:
 1: τι μας εμποδίζει να παρουμε πιο φαρδυ πάνω μέρος (αρκεί φυσικά η επαφή κάτω να είναι "γνωστή" δηλαδή 901/510 κλπ)
 2: αφού πάντα θα υπάρχει υγρό πάνω στο συρματάκι από την υποπίεση στο AFS μας χρειαζεται πραγματικά το φυτίλι? (βλέπε bridgeless/wickless atty mod για dripping που εχω ποστάρει εδώ)

και πάλι μπράβο  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 21:19 »
Φίλε Polioud, αφενός ευχαριστώ.
Το πρώτο σου ερώτημα δεν το κατάλαβα..

Οσο αφορά το δεύτερο, και για να το κάνουμε κατανοητό....

Υποπίεση υπάρχει...... αλλά επαρκή τροφοδοσία υγρού δεν υπάρχει στους συμβατικούς ατμό. :nope:

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 21:22 »
Καλησπέρα craven.gr...
Πρώτα απ όλα σου εύχομαι...
χρόνια πολλά και καλές γιορτές...
καθώς τις θερμες μου ευχές για το νέο έτος...!!!

Τώρα για το βίντεο.....
Σ υ γ χ α ρ η τ ή ρ ι α :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Άνετα παίρνεις μεταγραφή για το Ω ν ά σ ε ι ο :thumpup: :thumpup: :thumpup:

 :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 21:34 »
Γιάννη πολύ καλό το mod-άκι.  :thumpup:

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει οι βίδες να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους, όπως π.χ στον Α1 ή στον G120 που μετέτρεψα, για ευκολία στη χρήση.

Το τεφλόν προσωπικά δεν μου αρέσει σ' αυτό το σημείο.
Παρότι αντέχει σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες είναι όμως (έστω και ελάχιστα) πιθανό τις θερμοκρασίες αυτές να τις πιάνει το σύρμα σ' αυτό το σημείο, ειδικά δε όταν το σύρμα έχει επαφή μαζί του.
Εάν πυρολυθεί δεν είναι καθόλου καλό να το αναπνεύσει κανείς.
Ακόμη και η ελάχιστη πιθανότητα να πιάσει αυτές τις θερμοκρασίες με κάνουν διστακτικό.

Το καλύτερο είναι, κατά τη γνώμη μου, να μπει υλικό που δεν καίγεται.
Κεραμικό υλικό (π.χ πλακάκι μπάνιου) είναι το καλύτερο, δυστυχώς δεν δουλεύεται εύκολα.

Το καλύτερο υλικό που κατάφερα να βρω γι' αυτή τη δουλειά, που δουλεύεται πολύ εύκολα είναι το μάρμαρο.
Την πατέντα που έκανα νομίζω ότι την είδες.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 22:52 »
Kostas, to ξέρω.
Το τεφλόν είναι ότι καλύτερο, αλλά όχι το καλύτερο.
Βέβαια λόγω του ότι βρέχεται συνέχεια με το καύσιμο, δεν έχει πρόβλημα κανένα...  αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άν βρεθεί οτιδήποτε καλύτερο δεν θα το υιοθετήσω.. :yes:

Αλλωστε σε 9 mm που έχει διατομή ο ατμό, η δυσκολία είναι πολλαπλάσια στην κατεργασία των υλικών. :wall:
Την πατέντα βεβαίως και την είδα.....  και τώρα που το λές :hmmm:, θα το ψάξω για μάρμαρο.. :respect:

Κάτι μου λέει, ότι σύντομα θα έχω νεότερα.. :)

fotis67 ευχαριστώ.  Χρόνια πολλά και σε εσένα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 23:01 »
Την πατέντα βεβαίως και την είδα.....  και τώρα που το λές :hmmm:, θα το ψάξω για μάρμαρο.. :respect:
Ο αυθεντικός G120 έχει ως βάση επίσης ένα ειδικό πλαστικό, είναι πολύ πιθανό δε να είναι τεφλόν.
Γινόταν όλο και λιγότερο και κάποια στιγμή ήθελε πέταγμα.

Βέβαια επειδή ο G120 φτιάχθηκε για καρτομάιζερ δεν υπήρχε πρόβλημα.
Με την πατέντα βέβαια που του έκανα εγώ, η βάση σύντομα καταστράφηκε...  :))

Εδώ και περίπου 20 μέρες που χρησιμοποιώ βάση από μάρμαρο βρήκα πραγματικά την υγειά μου.
Δεν υπάρχει ίχνος αλλοίωσης ή μαυρίσματος και είναι ακριβώς όπως την πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 26, 2010, 23:44 »
Πολυ ωραια δουλεια craven, εντυπωσιαστηκα φιλε!

Κωστα, εχεις δοκιμασει να τυλιξεις την αντισταση σε μαρμαρο? Λες να καιγεται το μαρμαρο? Και κατι ακομα. Το μαρμαρο κατεργαζεται ευκολα σε τορνο?

Προσπαθω να βρω ενα κεραμεικο για να φτιαξω αυτο το ρημαδι το ατομαιζερ και ειχα σκεφτει μαρμαρο παλιοτερα αλλα και αλλου ειδους πετρες οπως ελαφροπετρες κτλ αλλα δεν δοκιμασα ποτε σε τορνο.

Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 27, 2010, 00:01 »
Πολυ ωραια δουλεια craven, εντυπωσιαστηκα φιλε!

Κωστα, εχεις δοκιμασει να τυλιξεις την αντισταση σε μαρμαρο? Λες να καιγεται το μαρμαρο? Και κατι ακομα. Το μαρμαρο κατεργαζεται ευκολα σε τορνο?

Προσπαθω να βρω ενα κεραμεικο για να φτιαξω αυτο το ρημαδι το ατομαιζερ και ειχα σκεφτει μαρμαρο παλιοτερα αλλα και αλλου ειδους πετρες οπως ελαφροπετρες κτλ αλλα δεν δοκιμασα ποτε σε τορνο.

ενα υλικό που δουλεύεται ευκολα σε τόρνο είναι ο αλάβαστρος ... τώρα αν κάνει απο αποψη στατικών και θερμικών αντοχών για ατμοποιητή δεν εχω ιδέα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 27, 2010, 00:19 »
Κωστα, εχεις δοκιμασει να τυλιξεις την αντισταση σε μαρμαρο? Λες να καιγεται το μαρμαρο? Και κατι ακομα. Το μαρμαρο κατεργαζεται ευκολα σε τορνο?
Δεν καταλαβαίνω τι νόημα θα είχε να τυλιχθεί η αντίσταση γύρω από το μάρμαρο.
Το μάρμαρο αρχίζει να αλλοιώνεται σε θερμοκρασίες πάνω από 800 βαθμούς Κελσίου.
Σ' αυτή τη θερμοκρασία αποδεσμεύεται διοξείδιο του άνθρακα από το μάρμαρο, για το οποίο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει καν πρόβλημα στην αναπνοή.
Πραγματική καύση γίνεται σε πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες.
Εάν θυμάμαι καλά πάνω από 1400 βαθμούς Κελσίου αλλά το λέω με επιφύλαξη. Θα το ξανακοιτάξω.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν τέτοιες θερμοκρασίες στο ηλεκτρονικό.

Όπως έγραψα εδώ και 20 μέρες η βάση στον ατμοποιητή που έφτιαξα από μαρμαρο δεν έχει κανένα ίχνος αλλοίωσης.

Δουλεύεται πολύ εύκολα στον τόρνο.
Θέλει όμως προσοχή γιατί μπορεί πολύ εύκολα να ανοίξει και να σπάσει.
Κυρίως όταν ανοίξεις τις τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 27, 2010, 02:07 »
αυτο που σκεφτομαι απαιτει συρμα γυρω απο μαρμαρο, γι'αυτο και ρωταω Κωστα. Οι θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες απο οσο βλεπω, ωραια. Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι ενα σωληνακι 5mm παχος και 3mm τρυπα με κοψιμο για σταυροκατσαβιδο στην μια του πλευρα. Για να δουμε αν θα γινει ευκολα.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 17:13 »
;D ;D ;D

Αν το καταλαβαίνω σωστά, αυτό μόνο με dripping μπορεί να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 17:20 »
Οχι ειναι κατι σαν AVS/AFS στην 1τη photo παιρνει αερα απο κατω κ στην 2ρη παιρνει αερα απο πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2011, 18:01 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 17:29 »
Και το καύσιμο που θα μπεί.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 17:31 »
Στον εξωτερικο κυλινδρο, το νημα θα ειναι ετσι συνεχως νοτισμενο με υγρο κ με καθε τζουρα θα παιρνει κ extra μιας κ το υγρο θα σκεπαζει το χωρο εξατμισης.
Στο σχημα δε το εκανα πολυ καλα αλλα το νημα θεωρητικα παει μεχρι κατω οπως επισης κ το κατω κυλινδρακι/σωληνακι πρεπει ειναι πιο κοντο απο το πανω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246043 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827619 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios