vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Jorge

Twitter

To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο

To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:18 »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=53327&catid=5
Διαβαστε  διαβαστε.....εγω  συγχιστηκα  παντως,,,,,,,,

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:28 »
Τα ίδια παντελάκη μου τα ιδια παντελή μου ...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:41 »
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=53327&catid=5
Διαβαστε  διαβαστε.....εγω  συγχιστηκα  παντως,,,,,,,,
Γιατί συγχύστηκες δεν μπορώ να καταλάβω.Σε ένα σημείο λέει  ο καθηγητής τάδε οτι το ΗΤ είναι επικίνδυνο και λίγο παρακάτω λέει ο Π.Ο.Υ ότι δεν έχουν γίνει έρευνες οτι είναι ασφαλή.....που σημαίνει οτι δεν ξέρουν ότι είναι και επικίνδυνα :laugh1: :laugh1: :laugh1: Μ ε αλλα λογια ξεφτιλιστηκανε για άλλη μια φορά :yes:   

Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:43 »
Γιατί συγχύστηκες δεν μπορώ να καταλάβω.Σε ένα σημείο λέει  ο καθηγητής τάδε οτι το ΗΤ είναι επικίνδυνο και λίγο παρακάτω λέει ο Π.Ο.Υ ότι δεν έχουν γίνει έρευνες οτι είναι ασφαλή.....που σημαίνει οτι δεν ξέρουν ότι είναι και επικίνδυνα :laugh1: :laugh1: :laugh1: Μ ε αλλα λογια ξεφτιλιστηκανε για άλλη μια φορά :yes:
το συγκεκριμενο  site ετσι κ  αλλιως ειναι  για πολλες  καρπαζιες.......ειναι ξεφτιλες  εξ  ορισμου....

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:46 »
Eπισημαινω αυτα απο το...αρθο:
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) προειδοποίησε να μη γίνεται χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων, σημειώνοντας ότι δεν υπάρχουν στοιχεία, που να αποδεικνύουν ότι είναι ασφαλή, ή ότι βοηθούν τους καπνιστές να κόψουν το κάπνισμα. Οι χρήστες εισπνέουν νικοτίνη «και πιθανώς πολλές άλλες τοξικές ουσίες, για τις οποίες δεν είμαστε σίγουροι». Ο ΠΟΥ αναφέρει ότι δεν γνωρίζει να υπάρχει καμία απολύτως επιστημονική απόδειξη που να επιβεβαιώνει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι ασφαλή και συνιστούν μία αποτελεσματική συσκευή για το κόψιμο του καπνίσματος. «Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι μια δοκιμασμένη θεραπεία αντικατάστασης νικοτίνης», καταλήγει.
Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας, Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια» του τσιγάρου είναι το κομπολόι.

Εμενα μου δινει να καταλαβω το εξης: ατμιστε αφοβα :)

zegem

Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:52 »
Ούτε καρπαζιές ούτε ξεφτίλες........περιμένουμε να δούμε πόσο κατευθυνόμενο είναι και πόσα site θα το προωθήσουν με παρόμοιο τρόπο.
Εν τέλει διαφημίζεται στο τέλος του άρθρου ότι στα κέντρα απεξάρτησης η επιτυχία είναι 64%....δεν μπορεί να πηγαίνεις στο περίπτερο και να καθαρίζεις έτσι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
ΔΗΛΩΝΩ ΑΠΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΑΠΝΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ  ΑΠΟ 100 ΤΣΙΓΆΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ.....Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ........λεω να στοκάρω.!!

Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 18:58 »
διάβασα όλο το άρθρο

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι ενώ αναφέρονται συχνά φράσεις όπως "το ΗΤ είναι επικίνδυνο" / "ανιχνευτηκαν τοξικές ουσίες στον ατμό" κλπ κλπ δεν αναφέρεται πουθενά ούτε το ΓΙΑΤΙ είναι επικίνδυνο ούτε το ΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ (mg) ΟΥΣΙΕΣ ουτε καμία ΣΥΓΚΡΙΣΗ με τα αντίστοιχα ποσοστά κινδύνου / ουσιών με το ΚΤ

κοινώς καποιοι (δημοσιογράφοι / καθηγητές) κλπ τα πήραν χοντρά (μαλλον απο φαρμακοβιομηχανία) για να δημιουργήσουν εντυπώσεις

και δυστυχώς (όπως λέει και ο Έκο στη σημιολογία του) το ύφος και οι μικρές εκφράσεις με τις οποιες γράφεται ένα αρθρο επηρεάζουν περισσότερο την κοινή γνώμη από οτι το ίδιο το περιεχόμενο του άρθρου...

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:05 »
Εγώ δεν έχω δει σε κανένα τέτοιου είδους άρθρο, να αναφέρεται και η άλλη πλευρά ... Πάντα μα πάντα πάνε μονόπλευρα .... Άρα, κάποιος που το διαβάζει και είναι σχετικά ανίδεος σχηματίζει την λανθασμένη εντύπωση με τη μια ...

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:14 »
Μην μου στεναχωριεστε και μην μου συγχιζεστε.Στο κατω κατω της γραφης η εν λογω ηλεκτρονικη εφημεριδα ειναι βλαβερη.και οχι το ηλεκτρονικο τσιγαρο.και σιγα μην κατσουμε να ασχοληθουμε με το γλοιωδες ερπετο της δημοσιοκαφριλας και υποστηρηκτη του Αφελληνισμου της Χωρας και του Εθνους μας.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:16 »
Σας παραθέτω το σχόλιο του χρήστη John στο newsit επάνω στο συγκεκριμένο άρθρο

"Δεν κατάλαβα τίποτα, και δεν φταίω εγώ...Το copy paste δεν είναι ρεπορτάζ..."

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:23 »
τα εχω ξαναπει: Εαν υπηρχε εστω και μικρος κινδυνος θα ειχε πεσει τρελη δυσφημιση του ΗΤ, με πρωτεργατες τις καπνοβιομηχανιες οι οποιες ευχαριστως θα εδιναν μερικα εκατομμυρια € για να αποδειξουν ποσο κακο ειναι το ΗΤ.  ;)

επισης ο ΠΟΥ ΜΟΙ ΤΣΟΙ αντι να λενε οτι δεν ξερουν ποσο βλαβερο ειναι, μηπως να κανουν καποια σοβαρη ερευνα για να το αποδειξουν;;; Λεω μηπως;;;  :idiot1:  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:31 »
Κάποιες σκέψεις μου για το άρθρο

1. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) προειδοποίησε να μη γίνεται χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων, σημειώνοντας ότι δεν υπάρχουν στοιχεία, που να αποδεικνύουν ότι είναι ασφαλή, ή ότι βοηθούν τους καπνιστές να κόψουν το κάπνισμα.

α) έχουν γίνει λίγες έρευνες για το η.τ και ΚΑΜΙΑ δεν έδειξε ότι είναι βλαβερό.
β) το αν βοηθά να κόψεις το τσιγάρο μπορούν να μας το πουν τα χιλιάδες άτομα στο φόρουμ μας ή στα αντίστοιχα φόρουμ του εξωτερικού.


2. Ο Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ ανακοίνωσε ότι εργαστηριακά πειράματα σε ηλεκτρονικά τσιγάρα έδειξαν ότι περιέχουν καρκινογόνα και άλλα τοξικά χημικά, επικίνδυνα για τους ανθρώπους.

Αυτό έχει συζητηθεί αρκετές φορές εδώ μέσα.


3. Το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου έφθασε και στη Βουλή ύστερα από σχετική ερώτηση που κατέθεσε ο υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Υγείας της Νέας Δημοκρατίας, Μάριος Σαλμάς, επισημαίνοντας ότι το επικίνδυνο με τα προϊόντα αυτά είναι ότι προβάλλουν ισχυρισμούς, χωρίς καμία απολύτως επιστημονική τεκμηρίωση, ότι είναι λιγότερο επιβλαβή από τα συμβατικά τσιγάρα, ότι δεν βλάπτουν τους παθητικούς καπνιστές και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε δημόσιους χώρους, όπου απαγορεύεται το κάπνισμα.

Να και κάποιος που πήρε θέση στη βουλή υπέρ του η.τ.

4. Για καθαρά εμπορικό προϊόν και όχι αποτελεσματικό, κάνει λόγο ο καθηγητής φαρμακολογίας και πρόεδρος της Αντικαπνιστικής Εταιρείας,Νίκος Χούλης, τονίζοντας ότι καλύτερο υποκατάστατο για τη «συνήθεια»του τσιγάρου είναι το κομπολόι.

Συμφωνώ με αυτό. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να κόψουμε το κάπνισμα και το άτμισμα.
Επίσης να πάμε να ζήσουμε στο βουνό για να έχουμε καθαρό αέρα.
Να φυτέψουμε τα δικά μας ζαρζαβατικά για να γλυτώσουμε από τα φυτοφάρμακα και τα μεταλλαγμένα.
Να έχουμε τις δικές μας κοτούλες, αρνάκια, αγελαδίτσες για να έχουμε καθαρό κρέας και αγνά υλικά.


Συνοψίζοντας θα ξαναπώ αυτά που έχουν και πολλοί άλλοι εδώ μέσα:
Το άτμισμα δεν είναι ακίνδυνο αλλά από τις ελάχιστες έρευνες που έχουν γίνει μέχρι τώρα και από τα λεγόμενα χιλιάδων ατμιστών η υγεία μας είναι μακράν καλύτερη από την εποχή που καπνίζαμε.


Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:37 »
δειτε τα σχολια κατω απο το αρθρο  ;D  ορματε ωρε.πετροβοληστε των με σχολια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:45 από tripolitis »

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To site newsit για το ηλεκτρονικο τσιγαρο
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 19:42 »
 :) :) :) :) :) :) :)

Βλέπω να κλείνει το θέμα ....

zegem


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4697 503745 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 22:54
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292480 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1231 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13350 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis