vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 7 χρήστες
kon95, Milarepa, pirate, Jorge, Chris66, tony1976, manoslykos

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« στις: Μαρτίου 12, 2013, 18:48 »
[youtube]DbiIKyxUqx0[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2013, 18:52 »
[youtube]sCdwyUmcQBM[/youtube]

Μη βαράτε για τα καπνικά γιατί εγώ άλλες γεύσεις ένιωθα και οι συνδοκιμαστές μου άλλα λέγανε.
Είναι τέλος πάντων από τα καπνικά που ο καθένας νιώθει κάτι διαφορετικό  ;D

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 12, 2013, 15:28 »
[youtube]wSzoTRG8lCQ[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος usergr

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 13:03 »
Επειτα απο τα video του aresmares πηγα και εγω χτες να δοκιμασω τα υγρα atmosfaira
Λοιπον η αποψη μου..
 
Αν σας αρεσουν υγρα τυπου tribeca , bebeca κλπ.. θα λατρεψετε το Zeus (12mg) και το Orion (6mg).
 
Το Ζeus εχει και νοτες μελιου ενω το orion ισως κατι καμμενης ζαχαρης καραμελας αλλα οχι εντονη , αλλα αρκετα ισορροπημένη.
 
Τα αγορασα και τα ατμιζω συνεχως απο χτες.. υπεροχα!
 
Δοκιμασα και τα εξης Golden Venus και θυμιζει κατι απο halo αυτο με το μελι στην εκπνοη (νομιζω το Captain Jack) καλο ιδιαιτερο! και οχι τοσο κουραστικο οσο το halo μετα απο ωρα
 
Τελος δοκιμασα και το Jupiter και ειναι το πιο καπνικο με καποιες επιγευσεις απο zeus ισως και orion , σιγουρα θα ειναι  η επομενη μου αγορα!
 
Παντως το zeus , orion μπηκαν στην αγαπημενη λιστα μαζι με τα el toro eden, tribeca ry 69 kai bebeca atmos.
 
Ενα ευχαριστω στα παιδια στο atmosfaira πολυ φιλικοι και εξυπηρετικοι!!
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 09:34 »
Αξίζει κάποιος να δοκιμάσει όλη την σειρά. Πολύ πετυχημένα αρώματα με την κατάλληλη δοσολογία ώστε να ατμίζονται όλη την ημέρα. Έχω δοκιμάσει όλη την σειρά με αγαπημένα τα Desert Star, Ryan Neptune, Lemon Ice και Cool Red . Tα παιδιά στο μαγαζί πολύ εξυπηρετικά με μεγάλη τεχνογνωσία και με μεγάλη ποικιλία, είναι ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 23:41 »
Δοκίμασα κι εγώ σήμερα το desert star. Δεν μου άρεσε καθόλου. Αν και μου αρέσουν τα desert υγρά, αυτό με χάλασε! Μου φέρνει πολύ έντονα γεύση σαν να μασάω τσίχλα κανέλας. Όχι ότι η τσίχλα κανέλας δεν έχει ωραία γεύση. Σαν τσίχλα μου αρέσει αλλά σαν ατμιστικό υγρό δεν μου κάνει με τίποτα.

edit: Έριξα μέσα στο υγρό μερικές σταγόνες μηδενική βαση vg και έσπασε λίγο την οξύτητα του υγρού. Τώρα είναι πιο υποφερτό για τα δικά μου γούστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2013, 09:24 από metmat »

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 14:38 »
Πρόσφατα δοκίμασα και εγώ τις περισσότερες γεύσεις απο την σειρά Universe.



Earth Tobacco



Θα ξεκινήσω με το βαρύτερο καπνικό κατά τη γνώμη μου, το Earth Tobacco και υπάρχει λόγος που θα το κάνω αυτό και θα σας το αναλύσω παρακάτω. Σύμφωνα με την περιγραφή του υγρού πρόκειται για ένα αρωματικό καπνικό ειδικά για τους λάτρεις του στριφτού και πρώτη επιλογή για αυτούς που λατρεύουν τον Οld Holdborn. Ούτε που να το ήξεραν εκεί στο team της Atmosfairas...έπεσαν στη περίπτωση...εγώ (όπως και άλλοι) πρίν ξεκινήσω το άτμισμα, κάπνιζα στριφτό Οld Holdborn τον κίτρινο στην Ελλάδα και όταν ήρθα στην Αγγλία έκανα τον μπλέ...έχω δοκιμάσει όμως και τον πορτοκαλί που είναι πιο αρωματικός..οπότε έχω μια άποψη για τα συγκεκριμένα καπνά. Είναι ένας δημοφιλής καπνός στριφτών αδιαμφισβήτητα. Η μυρωδιά απο το μπουκαλάκι είναι καπνικότατη αλλά όχι έντονη και μου βγάζει γήινους τόνους όχι τόσο πολύ σε ξύλο..αλλά σε νωπό χώμα. Στη γεύση τώρα ναι μεν έχουμε ένα βαθύ καπνικό υγρό αλλά όχι απαραίτητα αρωματικό. Τώρα θα με ρωτήσετε είναι dark virginia ο καπνός όπως της μάρκας; Δεν μπορώ να πώ ότι μου θυμίζει επακριβώς την γνωστή μάρκα στριφτού. Στην εισπνοή κάπως virginoφέρνει χωρίς να γλυκίζει πολύ. Αυτό που του δίνει μια διαφορετική αίσθηση και βάθος στο υγρό είναι σίγουρα γήινοι τόνοι απο χώμα..απο φύλλα που έχουν πέσει και γίνονται χώμα, κάτι ενδιάμεσο. Επίσης κατά την εισπνοή σε δεύτερο επίπεδο υπάρχει και μια ''βρωμιά'', μια ελαφρυά ψιλοτασακίλα ας το πω για να μη παρεξηγηθώ, που παραπέμπει σε στριφτό. Κατά την εκπνοή μετριάζονται κατά πολύ όλοι αυτοί οι τόνοι και σαν επίγευση στο στόμα μένει μια ελαφρυά δόση ημίγλυκου καπνού. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι καπνική ξεκάθαρα. Για μένα δύσκολα κάνει για ολοήμερο υγρό πλέον, σίγουρα κάνει για ατμιστές που μόλις έχουν ξεκινήσει το άτμισμα και ζητάνε κάτι όσο πιο κοντά σε τσιγάρο και μάλιστα στριφτό. Το χτύπημα του είναι πάρα πολύ καλό και η παραγωγή ατμού είναι ικανοποιητική.


Us on Mars

Ας δούμε και το Us on Mars, εμείς στον Άρη δλδ. Η περιγραφή του υγρού αυτού μας μιλάει για ένα καπνικό υγρό με μία δόση γλυκάδας που θυμίζει έντονα αμερικάνικους καπνούς και ταιριάζει σε όλες τις μάρκες. Ενα υγρό πασπαρτού τρόπον τινά δλδ. Μυρωδιά απο το μπουκαλάκι απροσδιόριστη εώς ανύπαρκτη, δε μπορώ να πώ ότι αντιλαμβάνομαι κάποιο απο τα συστατικά του. Στη γεύση όντως εδώ έχουμε ένα πιο γλυκό καπνικό υγρό και ελαφρώς ξηρό ταυτόχρονα. Το καπνικό κομμάτι του όντως παραπέμπει σε Αμερικανικού τύπου καπνά, ένα μείγμα burley με virginia θα τολμήσω να πώ. Ελαφρύτερη και σαφώς πιο ευχάριστη γεύση για  μένα απο το προηγούμενο υγρό που είδαμε πάνω. Και κατά την εισπνοή και κατά την εκπνοή έχουμε όλα τα καπνικά αρώματα σε μια ήπια ένταση ενώ υπάρχει και μια καλή ισορροπία ανάμεσα στο γλυκό και το ξηρό κομμάτι των καπνών. Σαν επίγευση στο στόμα δεν μπορώ να πώ μένει κάτι, ίσως να υπάρχει μια ανεπαίσθητη γλυκάδα. Δεν νομίζω ότι είναι υγρό που θα κουράσει και κάνει άνετα για ολοήμερη χρήση. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμοσφαιρα είναι καπνική και γλυκιά. Το χτύπημα του είναι καλό και η παραγωγή ατμού είναι μεγάλη.


Zeus

Πάμε να δούμε και τον Δία, και σύμφωνα με την επίσημη περιγραφή πρόκειται για ένα απαλό καπνικό, πολύ ιδιαίτερο, ημίγλυκο με εξαίρετο ''χτύπημα'' και πολύ μεγάλη παραγωγή ατμού. Η μυρωδιά απο το μπουκαλάκι είναι έντονη, γλυκίζει και σίγουρα παραπέμπει σε κάτι καπνικό. Στη γεύση τώρα έχουμε ένα πάρα πολύ ωραίο καπνό virginia, πιο αρωματικό απο κάποιες στάνταρ γεύσεις virginia που κυκλοφορούν...και είναι είναι ένα υγρό που έρχεται πιο μελένιο στη γεύση, η γλύκα που βγάζει δλδ παραπέμπει σε μέλι. Ειδικότερα, στην εισπνοή αντιλαμβάνομαι το αρωματικό κομμάτι του virginia το οποίο μπλέκεται πολύ ευχάριστα με τόνους μελιού ενώ στην εκπνοή αυτή η γλύκα μετριάζεται και έχουμε έναν ήπιο ξηρό/στιφό τόνο που ισορροπεί αρκετά στη γεύση σε συνδυασμό με την γλυκάδα της εισπνοής. Αφήνει μια στιφάδα στο στόμα ως επίγευση αλλά όχι κάτι υπερβολικό που να ενοχλήσει. Όπως και το προηγούμενο υγρό, δε πρόκειται να κουράσει ή να μπουχτίσει..κάνει άνετα για ολοήμερη χρήση και ειδικά για αυτούς που ψάχνουν καπνική γεύση που να γλυκίζει. Η μυρωδιά στην ατμόσφαιρα είναι γλυκιά καπνική και πιο υποφερτή απο πολλούς σε σχέση με τα δύο προηγούμενα υγρά που είδαμε. Το χτύπημα του είναι εξαιρετικό όντως όπως το διευκρινίζει και η περιγραφή, ενώ και η παραγωγή ατμού είναι αρκετά μεγάλη.



Golden Venus

Golden Venus το οποίο σύμφωνα με την περιγραφή του πρόκειται για ένα ζεστό καπνικό με γλυκάδα και πολύ ευχάριστο για όλη την ημέρα. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι μεσαίας έντασης, ενώ ξεκάθαρα παραπέμπει σε κάτι καπνικό και μάλιστα κάπως αρωματικό. Στη γεύση τώρα έχουμε ένα ήπιο καπνικό υγρό με τόνους απο μέλι. Κατά την εισπνοή αισθάνομαι την γλυκάδα του μελιού το οποίο στις απανωτές τζούρες θυμίζει και λίγο απο κηρήθρα, για αυτό και μου έρχεται λίγο πιο αρωματικό το υγρό υποθέτω...χωρίς όμως αυτή η γλυκάδα απαραίτητα να είναι σερμπέτι στη γεύση. Κατά την εκπνοή το μέλι δένει πολύ όμορφα με το καπνικό κομμάτι και κάνει ακόμη πιο ήπια την γλυκάδα στο σώμα του υγρού. Το καπνικό μέρος του υγρού επειδή έρχεται σε δεύτερο επίπεδο στη γεύση και είναι πάρα πολύ ήπιο σε ένταση δε κατάφερα να εντοπίσω τί ακριβώς είναι, πάντως σίγουρα δεν πρόκειται για ξηρό/στεγνό καπνό. Το αποτέλεσμα σίγουρα είναι ευχάριστο, είναι γλυκούτσικη η επίγευση στο στόμα, και ακόμη πιο σίγουρο είναι ότι κάνει για ολοήμερη χρήση το υγρό. Είναι ένας κλασικός συνδυασμός ο καπνός με το μέλι και η συνταγή του συγκεκριμένου υγρού είναι αρκετά πετυχημένη. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι γλυκιά, ελάχιστοι κατάλαβαν ότι έχει και καπνικό μέρος..αλλά και αυτοί που το κατάλαβαν δεν ενοχλήθηκαν. Το χτύπημα του είναι καλό, ίσως λίγο πιο υποτονικό απο τα άλλα καπνικά της σειράς, και η παραγωγή ατμού είναι ικανοποιητική.


Ryan Neptune

Ας δούμε και το Ryan Neptune...νομίζω ότι είναι το πιο δημοφιλές υγράκι της σειράς Universe με αυτά που διάβασα και άκουσα. Η επίσημη περιγραφή μας μιλάει για ίσως το πιο ωραίο καπνικό...που σπάνια δεν αρέσει. Με αρώματα από την γνωστή οικογένεια καπνικών Ryan. Πολύ καθημερινό.Με ένα ίχνος γλυκάδας στο τέλος. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι σίγουρα καπνική και πάλι...δε μπορώ να αντιληφθώ κάτι περισσότερο. Στη γεύση τώρα έχουμε ένα μείγμα καπνών..προς Αμερικάνικα καπνά...ήπιας έντασης και ξηρότητας. Κατά την εισπνοή αυτή η ήπια ξηρότητα των καπνών με καποιο τρόπο φέρνει στη γεύση και μια υπόνοια καβουρδισμένων ξηρών καρπών...ειδικά στις γρήγορες απανωτές τζούρες αισθάνομαι στο βάθος κάτι απο φυστίκι ίσως..απο αμύγδαλο..δε μπορώ να πώ με σιγουριά. Κατά την εκπνοή αυτή ξηρότητα μετριάζεται και υπάρχει μια απειροελάχιστη γλυκάδα στο τελείωμα αφήνοντας ένα ωραίο γευστικό αποτέλεσμα στο στόμα. Και πάλι έχουμε ένα υγρό που κάνει για ολοήμερη χρήση..οι τόνοι και τα αρώματα του δεν θα κουράσουν. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι καπνική καθαρά..το χτύπημα του είναι πάρα πολύ καλό και η παραγωγή ατμού είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική.


Forbidden Fruits

Forbidden Fruits ή Fruit (αλλιώς το γράφει η ετικέτα και αλλιώς το site, εγώ θα μείνω με την ονομασία απο το μπουκάλι). Απαγορευμένα φρούτα λοιπόν...και είναι το υγρό που άρεσε σε μένα περισσότερο απο όλα τα καπνικά της σειράς που δοκίμασα, το λέω απο τώρα, αυτός που έφτιαξε την συνταγή στο συγκεκριμένο είχε τρελά κέφια όταν το έκανε!Τα καταστήματα Αtmosfaira μου έστειλαν 2 μπουκάλια απο το συγκεκριμένο υγρό..δεν ξέρω αν το έκαναν κατά λάθος..αλλά χαμένα δε θα πάνε αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η επίσημη περιγραφή λοιπόν μας γνωστοποιεί ότι πρόκειται για ένα αρωματικό καπνικό με ελαφρυές νότες μήλου. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι έντονη και υπέροχη...αντιλαμβάνομαι και το καπνικό μέρος και το μήλο. Στη γεύση τώρα συμβαίνει το εξής. Στην εισπνοή καταλαβαίνω περισσότερο το μήλο..το οποίο είναι γλυκό κόκκινο μήλο..στις απανωτές τζούρες όμως το μήλο μπλέκεται με κάποιο τρόπο και με ένα ακόμη φρούτο..τη φράουλα..την οποία καταλαβαίνω περισσότερο κατά την εκπνοή απο τη μύτη, με αποτέλεσμα εκεί που νομίζεις ότι ατμίζεις μήλο..τελικά καταλήγεις να ατμίζεις φράουλα. Αυτά τα δύο φρούτα λοιπόν είναι κυρίαρχα στο υγρό..εξαιρετικές εκτελέσεις συνδυαστικά και γευστικά φυσικά εκ του αποτελέσματος. Το καπνικό μέρος έρχεται σε δεύτερη φάση στο υγρό δίνοντας ένα ήπιο καπνικό αρωματικό βάθος στο σώμα του υγρού και στην εισπνοή και στην εκπνοή. Και πάλι δε μπορώ να καταλάβω επακριβώς για τί καπνό μιλάμε..σίγουρα όχι ξηρό..σίγουρα όχι γλυκό..σίγουρα όμως κάτι που κομπλιμεντάρει και αναδεικνύει το μήλο και την φράουλα. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα..είναι ελαφρυά και φρουτώδης..προς το μήλο. Είναι υγρό που δε πρόκειται να κουράσει/μπουχτίσει...είναι αρκετά ισσοροπημένα τα αρώματα του, οπότε κάνει άνετα για ολοήμερη χρήση. Το χτύπημα του είναι πάρα πολύ καλό ενώ και η παραγωγή ατμού είναι αρκετά ικανοποιητική.



Heaven

Heaven..η επίσημη περιγραφή μας μιλάει για μια καλοκαιρινή πανδαισία από πεπόνι, περγαμόντο, lime και μέντα. Πολύ γευστικό και δροσερό. Καλοκαίρι σίγουρα δεν έχουμε τώρα..έρχονται και χιόνια αλλά δε πτοούμαστε! Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι έντονη, λουλουδάτη/παρφουμάτη...και παραπέμπει ξεκάθαρα στο γλυκό κουταλιού/μαρμελάδα περγαμόντο...όσοι έχουν φάει το γλυκό ή την μαρμελάδα περγαμόντο θα το αναγνωρίσουν σίγουρα. Για αυτούς που δε το ξέρουν, το περγαμόντο είναι ένα εσπεριδοειδές..κάτι ανάμεσα σε πορτοκάλι και λεμόνι. Στη γεύση τώρα..είναι ένα υγρό που με ξάφνιασε ευχάριστα...δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι παρόμοιο ούτε στο ελάχιστο. Κατά την εισπνοή αντιλαμβάνομαι έντονο το περγαμόντο το οποίο ναι μεν είναι μυρωδάτο σαν το φρούτο..αλλά έχει και μια γλυκάδα που με κάνει να σκέφτομαι περισσότερο προς το γλυκό κουταλιού περγαμόντο. Επίσης κατά την εισπνοή έχουμε και την ήπιας έντασης δροσιστική παρουσία της μέντας..που πρέπει να έχει και κάτι απο μενθόλη..δεν είναι σκέτη...και δένει πολύ όμορφα με την γλύκα του περγαμόντου. Κατά την εκπνοή ειδικά απο τη μύτη αισθάνομαι το πεπόνι στο βάθος σε λιγότερη ένταση απο το περγαμόντο, αλλά υπάρχει και το lime στην εκπνοή απο το στόμα δίνοντας μια απειροελάχιστη πικράδα/οξύτητα στο τελείωμα που μειώνει την γλύκα απο το περγαμόντο και το πεπόνι. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα..είναι ένα συνοθύλευμα όλων των συστατικών του με έμφαση στην μέντα/μενθόλη και το lime. Για μένα προσωπικά ανήκει στα υγρά πιπίλα...ολοήμερο..ολονύχτιο και παρόλο που απο τη μυρωδιά είναι έντονο προς τα λουλουδάτα υγρά..η γευστική ισορροπία που έχει τελικά το κάνει πολύ ξεκούραστο υγρό. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι το κάτι άλλο...γλυκό και μυρωδάτο..ενώ αρκετοί μου ανέφεραν ότι παραπέμπει σε κάτι απο μαρμελάδα. Το χτύπημα του είναι εξαιρετικό..το εντείνει και η παρουσία μέντας/μενθόλης..ενώ και η παραγωγή ατμού είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική.



Lemon Ice

Lemon Ice..και η επίσημη περιγραφή μας λέει ότι αυτό το υγρό πραγματικά πρέπει να το δοκιμάσουμε...έντονο λεμόνι σε συνδυασμό με ice μέντα το κάνει μοναδικό και καθημερινό. Δεν θα θέλαμε να σταματήσουμε το άτμισμα. Ανοίγοντας το μπουκάλι λοιπόν..η μυρωδιά παραπέμπει στο γνωστό ''λεμονάκι μυρωδάτο''. Γευστικά έχουμε άλλον έναν πετυχημένο συνδυασμό. Στην εισπνοή έχουμε μια πολύ ωραία φυσική γεύση ημιόξινου λεμονιού ενώ παράλληλα έχουμε σε ήπια ένταση πάλι ένα μείγμα απο μέντα και μενθόλη. Εκτός απο το λεμόνι...καταλαβαίνω στο βάθος και την παρουσία του lime..γιατί πικρίζει ελάχιστα. Τί συμβαίνει με αυτό το υγρό..στην εισπνοή έχουμε ένα κάπως όξινο λεμόνι και τη δροσιά της μενθόλης ενώ στην εκπνοή η οξύτητα του λεμονιού δίνει τη θέση της σε αυτή την ελάχιστη πικράδα του lime και η μενθόλη γίνεται ακόμη πιο ήπια θυμίζοντας την φρεσκάδα που αφήνει η μέντα. Είναι άλλο ένα υγρό πιπίλα..ειδικά για εσάς που αρέσκεστε σε γεύσεις λεμονιού/lime, δε πρόκειται να κουράσει/μπουχτίσει. Καθαρίζει και ανανεώνει όλη την στοματική κοιλότητα..αφήνοντας μια ωραία φρεσκάδα στο τελείωμα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη δεν θα έχετε προβλήματα. Το χτύπημα του είναι εξαιρετικό, βοηθά και η παρουσία της μέντας/μενθόλης, ενώ και η παραγωγή ατμού είναι ικανοποιητική.



Arctic Menthol

Arctic Menthol..και η επίσημη περιγραφή μας γνωστοποιεί ότι πρόκειται για μία βόμβα γεύσης στο στόμα από μέντα βγαλμένη από τον βόρειο πόλο. Ανοίγει την αναπνοή. Έχω μια αδυναμία σε αυτά τα υγρά γιατί με υγρά απο μέντες/μενθόλες άρχισα το άτμισμα και έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι, το έχω ξαναπεί. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι λοιπόν...μου έρχεται αυτή η γνώριμη αποστειρωμένη μυρωδιά φαρμακείου...την οποία απεχθάνομαι όταν αρρωσταίνω και τρέχω για χάπια...αλλά λατρεύω στα υγρά αναπλήρωσης. Στη γεύση έχουμε μια σχετικά δυνατή μενθόλη..και το λέω γιατί έχω δοκιμάσει και δυνατότερες. Φρεσκάδα και δροσιά είναι δύο λέξεις που χαρακτηρίζουν αυτό το υγρό (όπως και άλλα παρόμοια). Συμβαίνει αυτό ακριβώς που λέει η περιγραφή...ανοίγει την αναπνοή. Το έχω πεί και σε περιγραφή άλλου παρόμοιου υγρού, αν με πιάσει η τρέλα μου θα το κάνω όλη μέρα για να έχω αυτή τη δροσιά και την καθαριότητα στο στόμα μου. Για εσάς που δε σας αρέσει για ολοήμερο υγρό, καλό είναι να έχετε ένα μπουκαλάκι καβάτζα για μπουκώματα/κρυώματα..είναι ότι πρέπει. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα και μένει για κάποιο διάστημα..είναι κάτι ανάμεσα στις γνωστές καραμέλες για το λαιμό και τις επίσης γνωστές τσίχλες. Η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο είναι της μενθόλης..οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το χτύπημα του είναι εξαιρετικό..μενθόλη είναι..να μη τα ξαναλέμε και τέλος η παραγωγή ατμού είναι ικανοποιητική.



Mojito

Mojito...γνωστό γνωστότατο καλοκαιρινό cocktail..αλλά για τους φανατικούς cocktailακηδες δεν νομίζω ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία που βρισκόμαστε στο καταχείμωνο!Η επίσημη περιγραφή του υγρού λοιπόν μας μιλάει για ένα καλοκαίρι στον ατμοποιητή μας. Το πιο καλοκαιρινό ποτό, το πιο δροσερό και το πιο spicy σε υγρό αναπλήρωσης. Συμφωνούμε στα περισσότερα..αλλά το spicy δεν νομίζω να ταιριάζει στο mojito εκτός και αν εννοούν το ''κάψιμο'' απο το αλκοοόλ. Για αυτούς που δεν γνωρίζουν, τα συστατικά του mojito είναι η μαύρη ζάχαρη, ρούμι, χυμός lime, φύλλα μέντας και λίγη σόδα. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι φανταστική..παραπέμπει ελαφρώς στο mojito. Στη γεύση έχουμε γενικά ένα γλυκό υγρό αναπλήρωσης. Κατά την εισπνοή αντιλαμβάνομαι το ρούμι και το lime περισσότερο. To ρούμι έχει μια ήπια ένταση στη γεύση και το lime δίνει έναν ελάχιστο όξινο και μυρωδάτο τόνο που κάνει το αποτέλεσμα πολύ νόστιμο. Κατά την εκπνοή η γλύκα απο τη ζάχαρη και η δροσιά της μέντας, πάλι σε ήπια ένταση, λειτουργούν συμπληρωματικά με τα υπόλοιπα συστατικά. Είναι ένα πραγματικά απολαυστικό υγρό το οποίο δεν θα το χαράμιζα για ολοήμερη χρήση παρά μόνο με συνοδεία του ίδιου ή άλλου cocktail. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι γλυκιά και ελάχιστα δροσερή απο την μέντα. Η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο είναι καταπληκτική χωρίς να ενοχλεί ή να σε περνάνε για μπεκρή. Το χτύπημα του είναι πάρα πολύ καλό ενώ και η παραγωγή ατμού είναι εξαιρετική.


Paradise

Κλείνουμε με την σειρά Universe απο Atmosfaira με το Paradise...παράδεισος όνομα και πράμα. Daquiri φράουλα από τον παράδεισο...γλυκό και πολύ αρωματικό μας λέει η επίσημη περιγραφή. Άλλο ένα γνωστό και μη εξαιρετέο cocktail που φτιάχνεται με ρούμι, φράουλες, χυμό lime και σιρόπι ζάχαρης. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι αλκοολούχα και φρουτένια. Στη γεύση έχουμε κατά βάση αλκοόλ..απο το ρούμι...πολύ αλκοόλ όμως! Κατά την εισπνοή το ρούμι είναι αυτό που κυριαρχεί έντονα ενώ και η φράουλα υπάρχει σε πιο ήπια ένταση. Αξίζει να πώ πως είναι η δεύτερη πιο νόστιμη φράουλα που έχω δοκιμάσει σε υγρό αναπλήρωσης. Είναι αρκετά φυσική η γεύση της και στις γρήγορες απανωτές τζούρες δένει με το lime δίνοντας έναν γλυκόξινο χαρακτήρα στο υγρό. Στην εκπνοή και ιδιαίτερα απο τη μύτη το αλκοόλ απο το ρούμι γίνεται ακόμη πιο έντονο σε σημείο που να τζούζει ελάχιστα..καταλαβαίνω δηλαδή τις αναθυμιάσεις απο το αλκοόλ...είναι πραγματικά πιστή αντιγραφή του cocktail! Σαν το προηγούμενο υγρό που είδαμε,  σίγουρα δεν το χαράμιζα για ολοήμερη χρήση..ενώ εξαιτίας και της μεγάλης έντασης απο το ρούμι δύσκολα κάνει και για ολοήμερο υγρό γενικά. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι γλυκόξινη απο την φράουλα και το lime. Η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο είναι γλυκιά και αλκοολούχα αλλά δεν ενοχλεί. Το χτύπημα του για 6αρι υγρό είναι το καλύτερο απο όλα τα υγρά Universe που έχω δοκιμάσει με εξαίρεση φυσικά το Arctic Menthol. Τέλος η παραγωγή ατμού είναι κάτι περισσότερο απο ικανοποιητική.




Αυτές είναι οι παρουσιάσεις στο blog μου...


Earth Tobacco, Us on Mars & Zeus (Καπνικά)
http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/12/3-atmosfaira1-universe-earthtob-usonmars-zeus.html


Golden Venus, Ryan Neptune & Forbidden Fruits (Καπνικά)
http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/12/3-atmosfaira2-gvenus-ryannept-ffruits.html


Heaven, Lemon Ice & Arctic Menthol (Μέντες/Μενθόλες)
http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/12/3-atmosfaira3-heaven-lemonice-arcticmenthol.html


Mojito & Paradise (Ποτά)
http://powerpuffsreviews.blogspot.com/2015/01/2-atmosfaira4-mojito-paradise.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2015, 16:43 από soulsym86 »

Αποσυνδεδεμένος makrimallis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Universe από Atmosfaira.com
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 18, 2016, 16:39 »
Αγόρασα golden venus και whipped dream. Ωραια και τα δυο. Το πρωτο είναι για πιο βράδυ μου φαινεται εμενα , εχει εντονη την γευση του μελιου.  Το δευτερο απο τις πιο ωραιες φραουλες που εχω κάνει. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix