vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 3 χρήστες
aragiannis, dvelev, grag

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1005 στις: Ιουλίου 15, 2013, 22:45 »
Καλησπέρα,
έχω μερικές απορίες οπότε όποιος καλός συνατμιστής ευαρεστηθεί..... :))


1. η αντίσταση βλέπω να πυρώνει μόνο στο σημείο ανάμεσα στον αρνητικό κ στο mesh, αλλά η τζούρα έρχεται κανονικά χωρίς καμένο, πρέπει να το διορθώσω?


2. έχω πολλούς υδρατμούς με αποτέλεσμα κάθε 8-9 τζούρες να πρέπει να καθαρίζω, υπάρχει τρόπος να μη δημιουργείται τόση συγκέντρωση? 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2013, 23:47 από alkaz77 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1006 στις: Ιουλίου 15, 2013, 23:55 »
Ο  RSST  ειναι............ υγρος...... φιλε alkaz 77

Θα δεις και τον δικο μου με ροδελες για να μηδενισω τις αποστασεις απο το mesh και δεν εχω πια σχεδον ποτε hot spot.
Δεν ειναι κατι δυσκολο,λιγο μεγαλυτερες απο την δικια του ειναι..........και.......πεταει ;D ;D


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2013, 03:10 από Giannis Pap »

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1007 στις: Ιουλίου 16, 2013, 15:45 »
1. η αντίσταση βλέπω να πυρώνει μόνο στο σημείο ανάμεσα στον αρνητικό κ στο mesh, αλλά η τζούρα έρχεται κανονικά χωρίς καμένο, πρέπει να το διορθώσω?


2. έχω πολλούς υδρατμούς με αποτέλεσμα κάθε 8-9 τζούρες να πρέπει να καθαρίζω, υπάρχει τρόπος να μη δημιουργείται τόση συγκέντρωση?
Έχεις κάνει σωστή οξείδωση του mesh στην συγκεκριμένη περιοχή? Ξεκίνα το σπείρωμα από την εσωτερική πλευρά στην επόμενη αντίσταση που θα φτιάξεις μιας και ελαχιστοποιεις τη διαδρομή του σύρματος από τον αρνητικό πόλο προς το πλέγμα αν δεν το έχεις ήδη στρίψει έτσι. Επίσης ίσως να έχεις στρίψει υπερβολικά σφιχτά την αντίσταση επί του πλέγματος, πράγμα που το συνήθιζα και εγώ ως αρχάριος ειδικά στον αρνητικό πόλο. Θέλει άπλα να εφαρμόζει. Ούτε σφιχτά ούτε όμως και ξεχειλωμένα.
Υπερβολικά μεγάλη ποσότητα υγρού μέσα στη καμπάνα σου. Γενικά ο άγραφος νόμος λέει ότι κάθε φορά που κάνεις πλήρωση καθαρίζεις με μια χαρτοπετσέτα καμπάνα και βάση. Προσωπικά μπορεί και να καθαρίσω κάθε 2 γεμίσματα. Μήπως έχεις κάνει πολύ λεπτό το πλέγμα με αποτέλεσμα στις τζούρες ειδικά υπό κλίση να περνάει υγρό από το τανκ μέσα στη καμπάνα? Το πλέγμα σου πως εφαρμόζει στην τρύπα? Σε γενικές γραμμές θέλει πλέγμα τουλάχιστον 4cm στο πλάτος με ιδανικο για μένα τους 4,5-5.
Ο  RSST  ειναι............ υγρος...... φιλε alkaz 77

Θα δεις και τον δικο μου με ροδελες για να μηδενισω τις αποστασεις απο το mesh και δεν εχω πια σχεδον ποτε hot spot.
Δεν ειναι κατι δυσκολο,λιγο μεγαλυτερες απο την δικια του ειναι..........και.......πεταει ;D ;D


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς


Μια μικρή διόρθωση. Δεν είναι ο RSST υγρός αλλά έτσι είναι όλοι οι genesis. Και μιας και έχω μια μικρή ποικιλία από genesis μπορώ να πω ότι είναι από τους λιγότερο "υγρούς" παρότι είναι με διαφορά ο πιο ψυχρός genesis που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. (Αναφέρομαι στις θερμοκρασίες της καμπάνας μετά από παρατεταμένα ρούφα φύσα).   :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2013, 15:57 από amdnikos »

Αποσυνδεδεμένος tomy

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1008 στις: Ιουλίου 16, 2013, 16:13 »
Καλησπέρα,
έχω μερικές απορίες οπότε όποιος καλός συνατμιστής ευαρεστηθεί..... :))


1. η αντίσταση βλέπω να πυρώνει μόνο στο σημείο ανάμεσα στον αρνητικό κ στο mesh, αλλά η τζούρα έρχεται κανονικά χωρίς καμένο, πρέπει να το διορθώσω?


2. έχω πολλούς υδρατμούς με αποτέλεσμα κάθε 8-9 τζούρες να πρέπει να καθαρίζω, υπάρχει τρόπος να μη δημιουργείται τόση συγκέντρωση?


Μια  καλή  λύση   είναι  όταν  τελειώσει  η  τζούρα  σου φύσα  απ  έξω  από  την  τρυπά  αερισμού  της  καμπάνας  …θα  δεις  ότι  βγαίνουν  [size=78%] [/size]
Όλοι  οι  υδρατμοί   :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1009 στις: Ιουλίου 16, 2013, 17:32 »
όλα τα έχω κάνει όπως τα λέτε εκτός από το πλάτος του mesh που το έχω στα 3 εκ. όπως λέει giannis στο πρώτο post, και μου αφήνει περίπου 1 χιλιοστό αέρα, θα δοκιμάσω κ στα 4,5 εκ. μπας και σωθώ.
με την αντίσταση όλα καλά, στρώσιμο ήθελε και τώρα  :fight_shot_thickgun:


Ευχαριστώ

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1010 στις: Ιουλίου 16, 2013, 17:53 »
Ξετύλιξε το και πάλι τύλιγμα από την αρχή όχι σφιχτά. Αν δεν αφήνεις την τάπα τροφοδοσίας
ανοιχτή θα πρέπει το mesh να έχει κενό στην οπή αλλιώς δεν φέρνει εύκολα το υγρό επάνω
και έχεις υποτροφοδοσία που σημαίνει καμένο κάθε λίγο  :)
Οι υδρατμοί ως ενός σημείου είναι φυσιολογικοί στην καμπάνα του 1 mm με μεγαλύτερη οπή
το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο.

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1011 στις: Ιουλίου 16, 2013, 19:15 »
όλα τα έχω κάνει όπως τα λέτε εκτός από το πλάτος του mesh που το έχω στα 3 εκ. όπως λέει giannis στο πρώτο post, και μου αφήνει περίπου 1 χιλιοστό αέρα, θα δοκιμάσω κ στα 4,5 εκ. μπας και σωθώ.
με την αντίσταση όλα καλά, στρώσιμο ήθελε και τώρα  :fight_shot_thickgun:


Ευχαριστώ


Αν τελικα θα στησεις νεο πλεγμα σε αυτες τις διαστασεις καντο εφαρμοστο στην οπη μεν αλλα ασε στο κεντρο του πλεγματος μια τρυπουλα κοντα στο 1-1.5 χιλιοστο, θα εξαλειψει το φαινομενο κακης τροφοδοσιας. Επειδη μεγαλωνει σημαντικα η διαμετρος ριξε κατω μια στροφη απο την αντισταση για να βρεθεις περιπου στα ιδια omh που εισουν και πριν. Και να θυμασαι! Καλη οξειδωση!

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1012 στις: Ιουλίου 17, 2013, 20:29 »
Επειδή έχει γίνει λίγο επιστήμη το θέμα της διαρροής του RSST (είχα pm από χρήστη του forum που δε κατάλαβε τι πρέπει να βάλει που) και πραγματικά δεν είναι, το θέμα λύνεται πανεύκολα μια για πάντα και χωρίς κόστος. Παραθέτω βήματα και εικόνες για να το κατανοήσουν καλύτερα και οι νεότεροι.


Βήμα 1. Βρίσκουμε μια παλιά η αγοράζουμε μια νέα κεφαλή τύπου CE4/CE5/CE6/Vivi Nova. (κόστος 1€+-)
Βήμα 2. Αφαιρούμε το σιλικονάκι που έχω κυκλώσει στη photo από κάτω.




Βήμα 3. Αφαιρούμε το πλαστικό κομμάτι του θετικού πόλου που πατάει επάνω το ελατήριο του RSST.
Βήμα 4. τοποθετούμε το σιλικονακι.




Όπως βλέπουμε ξαναβιδωνοντας τη βίδα του θετικού πόλου, το ελατήριο φροντίζει πιέζοντας το σιλικονακι να λυθεί το θέμα της διαρροής μια και για πάντα.  :D
Καλά ντουμάνια χωρίς διαρροές πλέον.  :))


Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1013 στις: Ιουλίου 17, 2013, 20:48 »
Ωραια η πατεντα αλλα η διαρροη του rsst δεν ειναι μεσα στο 510 σπειρωμα προς τον πολο του μοντ απο κατω ?



Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1014 στις: Ιουλίου 17, 2013, 20:53 »
Από πάνω ξεκινάει η διαρροή και καταλήγει στη βάση του πόλου.  :)

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1015 στις: Ιουλίου 17, 2013, 21:00 »
Τον εστησα σημερα,θα δοκιμασω στην επομενη αλαγη  :thumpup:
εχει λογικη αυτο που λες μιας και ο σωληνας ξεκιναει απο πανω αλλα τοσο καιρο νομιζα οτι οι συζητησεις ηταν για το κατω πλαστικο και προτιμουσα την λυση χαρτοπετσετα!!

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1016 στις: Ιουλίου 17, 2013, 21:07 »
Το θέμα είναι να προλάβεις ο σωλήνας να μη γίνει λούκι υδρορροής. Από την κάτω πλευρά δεν έχει κανένα νόημα να το μονώσεις μιας και το πλαστικό στο κάτω μέρος είναι και το σπείρωμα της βίδας του θετικού πόλου. Έστω και ότι διόρθωνες το θέμα της διαρροής από τη κάτω πλευρά και πάλι ο σωλήνας θα γινόταν βόθρος μιας και θα ξεχείλιζε κάποια στιγμή.  :D

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1017 στις: Ιουλίου 17, 2013, 21:11 »

Στα ανταλλακτικά του AGA TV2 υπάρχει ένα ακόμα σιλικονάκι που κάνει στη θέση του RSST.

Όποιος δεν έχει ας πάρει από την FabVape ένα ανταλλακτικό και να το αντικαταστήσει. Λύνει το θέμα αμέσως.


Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1018 στις: Ιουλίου 17, 2013, 21:16 »
Έχω και εγώ τον aga Γιάννη. Είτε το σιλικονακι από τις προαναφερθέν κεφαλές η το ανταλλακτικό του aga είναι ένα και το αυτό.

Αποσυνδεδεμένος tomy

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1019 στις: Ιουλίου 25, 2013, 10:19 »
 Καλημερα   σε  όλους 
 
Ήθελα  να  αναφερω  ότι  μετά  από  αρκετο  διαστημα    με  τον     rsst έχω  πεσει  σε  νικοτινη  από  18mg  50/50  σε  6mg  100%vg   
 
H  διάφορα   είναι  μεγάλη  πλέον  στον   τροπο  ατμισματος     ;D
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499214 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy