vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 5 χρήστες
madtracker, bloodlessz, ahill2, manoslykos, funes

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #435 στις: Μαρτίου 20, 2013, 23:16 »

Αλλά με 3 σπείρες 20αρι σου βγήκε 1,9 ? ??? Μήπως δεν πιάνεις καλά το σύρμα στους πόλους?
πόσο έπρεπε να είναι
καλά βλέπω τις έχω πιάσει τις ακρες

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #436 στις: Μαρτίου 21, 2013, 03:52 »
Υπάρχει και σε video...

[youtube]u9aSXXUoYkI[/youtube]

Αντίσταση στα 1.9 με 0.20 σύρμα, γεύση καλή, ατμός καλός αλλά το χτύπημα με 12άρα νικοτίνη ρε παιδιά είναι το κάτι άλλο,  δεν το αντέχω.
Πρέπει να πέσω τουλάχιστον στα 6!!!

Η τρύπα του αέρα χτυπάει πάνω στο mesh; Αν όχι, δοκίμασε και έτσι γιατί γενικά οι genesis δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλο χτύπημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2013, 03:59 από mpekas »

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #437 στις: Μαρτίου 21, 2013, 05:51 »
τι υγρό έχεις  ; ;
δοκίμασες να ανεβάσεις την VG και να κατεβάσεις την PG ; ;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #438 στις: Μαρτίου 21, 2013, 07:59 »
Η τρύπα του αέρα χτυπάει πάνω στο mesh; Αν όχι, δοκίμασε και έτσι γιατί γενικά οι genesis δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλο χτύπημα.
Ακριβώς επάνω.

τι υγρό έχεις  ; ;
δοκίμασες να ανεβάσεις την VG και να κατεβάσεις την PG ; ;


100% Vg (12VG +0 γλυκερίνη φαρμακείο(πυκνή πυκνή)
τι άλλο να βάλω ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #439 στις: Μαρτίου 21, 2013, 08:47 »
Βρε παιδιά....


Δώστε γκάζια στον RSS!!! :)
Με αντιστάσεις 1.9 - 2,0 Ω, ο RSS τα θέλει τα βολτ του!!!! Δώστε του 4,3-4,4 βολτ να δείτε τί μπορεί να σας δώσει!!!
Μην το φοβάστε!! :))


Αν πχ έχετε γεύση αλλά όχι ντουμάνι ή χρύπημα μια εξήγηση είναι ότι για κάποιο λόγο η αντίσταση είναι συνέχεια μούσκεμα (πνιγμένη από το υγρό, αν τον ανοίξετε η αντίσταση βγάζει μεν ατμό, αλλά δεν σκάει το υγρό, ή αν το κάνει το κάνει μετά από πολύ ώρα). Θα σκεφτόμουν επίσης ότι την προκείμενη στιγμή δουλεύει σε χαμηλά watt. Οπότε θα ανέβαζα τα βολτ έτσι ώστε να τον κάνω να δουλεύει περίπου στα 8 watt!!


Εκεί είναι το καλύτερο σημείο σε συνδιασμό γεύση, ατμό χτύπημα... Αν ανεβάσουμε από εκεί και πάνω κερδίζουμε σε χτύπημα και ποσότητα ατμού, αλλά χάνουμε (ενδεχομένως) σε γεύση.
Αν κατέβουμε από τα 8 watt τότε θα κερδίσουμε μεν σε γεύση αλλά θα χάσουμε σε ατμό και χτύπημα.


Βέβαια όλα αυτά είναι γενικότερα και μεταβάλλονται ανάλογα με το σετάπ του καθενός και τα προσωπικά του γούστα στην απόδοση του ατμοποιητή...


Ο Γιάννης Παπ πχ γουστάρει τα 11 watt εγώ γουστάρω τα 9 watt...
Αυτό είναι κάτι που το βρίσκει ο καθένας και είναι ανάλογο με τον ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #440 στις: Μαρτίου 21, 2013, 08:56 »
Συμφωνώ μαζί σου
αλλά εγω και ο iguasu
έχουμε μηχανικό
και όπως είπα στο aga mini με την ίδια αντίσταση ατμίζω μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #441 στις: Μαρτίου 21, 2013, 08:58 »
Αυτό είναι κάτι, που από την πρώτη στιγμή που το έγραψες το κράτησα και ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει!! :dontknow:


Τα φώτα κάποιου έμπειρου παρακαλώ!!!!!


Δυστυχώς δεν έχω μηχανικό μοντ ούτε και τον Αγάκο και δεν μπορώ να το καταλάβω. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #442 στις: Μαρτίου 21, 2013, 09:05 »
Η αλήθεια είναι οτι με έχει προβληματίσει και ο urahara οπότε μάλλον θα αναγκαστώ  ;D να ζητήσω
την βοηθεια του απο κοντά γιατι
υποπτεύομαι οτι προσπαθω να τον στήσω όπως τον μικρό
και κάπου εκέι κάνω το λάθος

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #443 στις: Μαρτίου 21, 2013, 09:28 »
Υπάρχει και σε video...

[youtube]u9aSXXUoYkI[/youtube]

Η τρύπα του αέρα χτυπάει πάνω στο mesh; Αν όχι, δοκίμασε και έτσι γιατί γενικά οι genesis δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλο χτύπημα.




Μα εγώ λέω πως παραέχω χτύπημα.
Την τρύπα του αέρα την έχω ακριβώς πάνω στο mesh.
Αν την μετακινήσω λίγο από το mesh θα έχω λιγότερο χτύπημα?
Θα το δοκιμάσω κι έτσι. :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #444 στις: Μαρτίου 21, 2013, 09:29 »
Δράττομαι της ευκαιρίας να επισημάνω οτι εκτέ, καπάρωσα τον RSS  του Pastafarai στην αγγελια του! (τα προνόμια του να εγκρίνεις ο ίδιος αγγελίες! τον είδα πρώτος!χεχεχε)
Και καθότι είμαι στους τζένεσις απο τον πρώτο πελοποννησιακό πόλεμο, θα σας λύσω όλες τις απορίες ναουμ!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Σίριουσλι πάντως, ο RSS είναι ο μόνος τζένεσις που μου ανοιξε την όρεξη μετα το Καυμένο το οριονάκι. Πρωτίστως αισθητικά. Αν είχε βεβαια 120€ ΔΕΝ θα μου την ανοιγε!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Επιφυλάσσομαι κι εγώ να δω πως δουλεύει κατα το ΣΚ.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #445 στις: Μαρτίου 21, 2013, 09:37 »
σημερα μολις τον ανοιξα τον ειδα πολυ μουλιασμενο, μεχρι και διαρροη πηγε να κανει.
μαλλον μιλαμε για πολυ καλη τροφοδοσια ή χαμηλή τάση ή και τα δυο
το μοντακι μου παιρνει 2 μικρες μπαταριες και μπορω να το παω στα 2x3,7=7,4 Volt
να το δοκιμασω ή θα ακουσω κανενα μπαμ;

π.ς.: δεν υπαρχει περιπτωση, πρεπει να φτιαχτει ο ατμο  :idiot1:

εντιτ: για δωστε ρε παιδες ξανα στοιχεια για το σεταρισμα. 3,5x3,5 400ρι εβαλα και 0,20 Kanthal συρμα. Ειμαι ΟΚ; Πρεπει να αλλαξω κατι;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2013, 09:43 από iguasu »

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #446 στις: Μαρτίου 21, 2013, 11:35 »
3,5 Χ 3,5 είναι το ιδανικότερο και το 400 αρι που επιλέγεις είναι μια χαρά ειδικά για υγρά 50% VPG.

Όσοι έχουν μηχανικά μόντς ας φτιάχνουν μικρότερες αντιστάσεις στο 1,4-1-6 θα είναι εντάξει.
Με τον ατμοποιητή παρόλο που μπορεί κάποιος να ατμίζει στα 8-10 watts, αν τούτοις με σύρμα
Ribbon πας άνετα 11-12 watts χωρίς να αλλοιώνεται η γεύση και έχεις και πολύ πυκνό ατμό.
Για "χτύπημα" μπορεί κάποιος να χει και στα 8 ανάλογα και το υγρό.

Προσωπικά ατμίζω γύρω στα 11-12 και πραγματικά δουλεύει ακούραστα χωρίς σφυρίγματα
και μπουρμπουλήθρες και το μόνο που συμβαίνει από την ατμοποίηση είναι υδρατμοί που
συσσωρεύονται στο χώρο της καμπάνας. Αλλά και ποιος genesis δεν μαζεύει υδρατμούς εκεί ?
Όλοι το ίδιο κάνουν, απλά σε άλλους με μεγαλύτερη καμπάνα το φαινόμενο είναι μικρότερο,
αλλά καθόλου ανησυχητικό. Τακτικό πλύσιμο ή σκούπισμα, εφόσον η κατανάλωση ml είναι
μεγάλη αυξάνονται και οι υδρατμοί.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #447 στις: Μαρτίου 21, 2013, 14:24 »
Η διαφορά του aga με τον rss είναι το 1mm της τρύπας του mesh. Αν δείτε τον did ή τον w που τρύπησα εγώ θα καταλάβετε ότι η τροφοδοσία ανεβαίνει αισθητά όταν αυξάνεται η διατομή της τρύπας. 'Αρα έχετε πολύ μεγάλη τροφοδοσία για τις αντιστάσεις που φτιάχνετε κύριοι. Πάρτε κανένα σύρμα μικρότερης αντίστασης και θα το διασκεδάσετε.


Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω πάντως με τα μηχανικά πως την παλεύεται με τους genesis...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #448 στις: Μαρτίου 21, 2013, 22:59 »
Εχω τον RSS κανα δυο μερες στα χερια μου και σημερα βρηκα χρονο να ασχοληθω λιγο μαζι του.
Εκανα ενα σεταπ ετσι στα γρηγορα με 400αρι 35Χ35 και 20αρι συρμα στα 2,2 μου βγηκε η αντισταση και λογω οτι ξερω τι γαιδουρινο χτυπημα βγαζει αν σου κατσει εβαλα μεσα 18αρα vg.
Μετα απο αρκετο καιρο πεφτω τοσο χαμηλα σε νικοτινη απο τα 36 mg που ημουν και απο οτι βλεπω παω ακομα πιο κατω γιατι δεν αντέχετε  :fight_shot_thickgun: :fight_shot_bandana: [size=78%] [/size]
Και ακομα δεν εχει στρωσει :wall:


Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #449 στις: Μαρτίου 21, 2013, 23:26 »
Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω πάντως με τα μηχανικά πως την παλεύεται με τους genesis...
ειναι ο πρωτος μου genesis φιλε Atrum κι αν δεν εχω ακομα VV ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα, κι οχι γουστου  :)

τωρα οσο για τον RSS μου αρχισε καπως να στρωνει, χωρις να ειναι ακομα εκει που τον θελω. Δοκιμαζοντας σκετο συρμα, ειδα οτι πυρωναι κανονικοτατα. Αρα το θεμα μου ειναι το μες.

Σκεφτηκα κι εγω οτι (παρα)έχω καλή τροφοδοσία και μαλλον δεν μπορει να αναπτυξει τη σωστη θερμοκρασια το συρμα. Αυριο θα δοκιμασω, με 0,15 συρμα να δω αν εχει καποια διαφορα. Αν δεν πετυχει κι αυτο τοτε ειναι θεμα οξειδωσης. Αν πετυχει, πρεπει να παω για VV αλλιως δεν....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy