vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 3 χρήστες
kon95, madtracker, bloodlessz

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #390 στις: Μαρτίου 20, 2013, 01:00 »
Λοιπόν, σήμερα πήγα σε τορναδόρο και για να πειραματιστώ περισσότερο άνοιξα την οπή της
καμπάνας σε 1,2 mm. Μέτρησε σε παχύμετρο την οπή του mesh και είναι 3 mm.
Τέλος μετά από το άνοιγμα άλλης οπής στη βάση για να παίρνει U wick άνοιξα μια οπή 2 mm
για να γεμίζω με υγρό και την οπή συμπλήρωσης θα την χρησιμοποιήσω για το U mesh.


Όλα αυτά τα έκανα αφού προηγουμένως εμπνεύστηκα από το φίλο μου Anathema, Στάθη
ο οποίος σήμερα παρουσιάστηκε στο στρατό και ήδη λείπει πολύ από το φόρουμ μας.








Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #391 στις: Μαρτίου 20, 2013, 01:06 »
Άστα αυτά και ρίξε ντουμάνια!!!! :))
Βίντεο!!!!


Αλήθεια, γιατί δεν έκανες και την οπή που μπαίνει το σιλικονάκι 3,0 mm :confused1:

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #392 στις: Μαρτίου 20, 2013, 01:08 »
Κωνσταντίνε μετά το βίντεο του Στάθη τι να βάλω ? τα είδαμε όλα  :yes: :yes:


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #393 στις: Μαρτίου 20, 2013, 01:13 »
Για να είμαστε (?) και εντός θέματος, μιας και το έχεις με τις φωτό, βάλε μια φωτογραφία από το πλάι αν γίνεται μαζί με τις άλλες φωτό μπάς και φαίνεται καλύτερα η απόσταση του ΟΥ πλέγματος από τον θετικό πόλο...
Αν δεν φοβόμουν ότι θα βρω εκεί, θα το είχα κάνει ως τώρα το ΟΥ πλέγμα.


Edit: ΟΚ Γιάννη φαίνεται στην 2η και 3η φωτό!!


Κάτι πρέπει να κάνω με τα γυαλιά μου!!, :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2013, 01:21 από demkoni »

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #394 στις: Μαρτίου 20, 2013, 01:17 »
Στην οπή της σιλικονένιας τάπας το έχω βάλει και άνοιξα άλλη μόνο για συμπλήρωση μικρότερη 2 mm
δεν χρειάζεται άλλη, φαίνεται στις πιο πάνω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #395 στις: Μαρτίου 20, 2013, 02:51 »
Την οπη που είχε για γεμίσμα την άφησες στα 2mm η την ανοίξες στα 3?

Πωσ πάει έτσι?

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #396 στις: Μαρτίου 20, 2013, 03:02 »
Όχι δεν την πείραξα την άφησα ώς έχει . Καλά πάει αλλά επειδή μου αρέσει η σφιχτή τζούρα σαν τσιγάρο, μετάνιωσα που άνοιξα την οπή αερισμού από το 1 mm στο 1,2 mm, αλλά θα την συνηθίσω  :yes:

Όσον αφορά την απόδοση είδα μόνο διαφορά μόνο ως προς τον ατμό αλλά με περισσότερα watts
πιο άνετα και με πολύ καλή γεύση πλέον - όχι πως πριν δεν ήταν καλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2013, 03:12 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #397 στις: Μαρτίου 20, 2013, 05:26 »
Οι μεσάτοι έχουν ένα άσχημο... Ίσως επειδή υπερθερμαίνεται το mesh ίσως επειδή υπερθερμαίνεται η ίδια αντίσταση (αλλά αν ήταν έτσι θα το έκανε και στους φυτιλάτους), συνεχίζουν να ατμοποιούν  για μερικά κλάσματα έως κάτι παραπάνω από δευτερόλεπτο...
Αυτό το κομμάτι του ατμού δεν το ρουφάμε, πες από συνήθεια πες γιατί είχαμε μάθει ότι είναι ανούσιο. Το θέμα είναι ότι μένει ατμός στη καμπάνα και εφόσον δεν ρουφιέται μετά απο λίγη ώρα υγροποιείται... Κάντε το τέστ : ρουφήχτε την τζουρίτσα σας κανονικά φυσήχτε και μετά πάρτε άλλη μια τζούρα χωρίς να πατήσετε το κουμπί, θα δείτε ότι υπάρχει και άλλος ατμός !!! Αυτό σιγά σιγά μαζεύεται και αφήνει τη λιμνούλα που παρατηρείτε...
Μια λύση είναι να κάνετε ποιο στενό το mesh από την οπή με αποτέλεσμα να γυρνάνε τα υγρά μέσα, πρέπει όμως να προσέξετε μην πλησιάζει το mesh στον θετικό πόλο και ακουμπάει η αντίσταση...Μια δεύτερη λύση είναι να το αγνοήσετε, χαρτάκι μια στις τόσο καθάρισμα και είστε κομπλέ !!! Μια τρίτη λύση είναι να αφήνετε το κουμπί λίιγο πριν σταματήσετε να τραβάτε τζούρα...
Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν συνδυασμό της πρώτης με την τρίτη επιλογή και είμαι ευχαριστημένος...Αν κάνετε πράξη την τρίτη επιλογή στην αρχή πιέζοντας τον εαυτό σας και στη συνέχεια απο συνήθεια, σύντομα θα δείτε αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #398 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:08 »
Όταν πρωτοξεκίνησα με τους genesis μου έκαναν κι εμένα εντύπωση τα υγρά που μαζεύονταν στο χώρο ατμοποίησης και πίστευα κι εγώ πως είναι ατμοί που ξαναϋγροποιούνται. Τελικά κατά ελάχιστο μέρος είναι από τους ατμούς.
Όταν ενεργοποιείτε τον ατμ/τή χωρίς την καμπάνα έχετε προσέξει πως το υγρό βράζει πάνω στο mesh και πετάγεται προς όλες τις κατευθύνσεις κάνοντας και ''σκασίματα'' πολλές φορές! Ε αυτό είναι... η καμπάνα συγκεντρώνει όλο αυτό το υγρό που πετάγεται.
Το να ξαναγυρίσει στη δεξαμενή είναι λίγο δύσκολο λόγω ποσότητας, είναι λίγο για να κυλίσει προς την τρύπα. Κι αν ακόμα κυλούσε, θα αρκούσε απλά να έρθει σε επαφή με το mesh για να απορροφηθεί απ' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #399 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:17 »
Κι αν ακόμα κυλούσε, θα αρκούσε απλά να έρθει σε επαφή με το mesh για να απορροφηθεί απ' αυτό.

 :yes: :yes:
το απορροφα ξανα το μες (το μεγαλυτερο μερος) εκτος και αν εχεις την τρομερη ποσοτητα υγρου που θα περασει λιγο και στο τανκ...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #400 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:26 »
Το ότι δεν έχει κωνική καμπάνα δεν βοηθάει το υγρό να κατηγορίσει προς τα κάτω, και μένει και ψηλά αρκετό. Πάντως τέτοια πλημμύρα δεν έχω παρατηρήσει στον aga-t v2, και αυτό ίσως επηρεάσει την επιλογή του νο 1 που θα χρησιμοποιώ καθημερινά.

Αποσυνδεδεμένος giorgos-maria

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #401 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:34 »
ειναι γεγονος οτι ο αγας "ιδρωνει" λιγοτερο.δε ξερω ομως τι θα επρεπε να μας απασχολει πιο πολυ.το ιδρωμα ή το ατμιστικο αποτελεσμα?εγω προτιμω το δευτερο και απλα σε καθε γεμισμα,σκουπιζω τα υγρα με μια χαρτοποτσετα.

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #402 στις: Μαρτίου 20, 2013, 11:34 »
Όσο περισσότερο ατμό έχουμε τόσο πιο εύκολα μαζεύει υδρατμούς η καμπάνα.
Δεν βλέπω τον λόγο να προβληματίζεται κάποιος από τη στιγμή που δεν υπάρχει διαρροή
έξω από τον ατμοποιητή.
Όπως αναφέρθηκε μπορεί κάποιος να σταματήσει την ενεργοποίηση του ατμοποιητή και
να συνεχίσει να ρουφάει ατμό. Έστω και έτσι το φαινόμενο σε ένα μέρος μειώνεται.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #403 στις: Μαρτίου 20, 2013, 12:02 »
τι κάνω λάθος τι κάνω λάθος??
δεν έχει χτύπημα δεν έχει γεύση ( κάτι βρωμάει) δεν έχει ντουμάνι
ι :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος nikosfts

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+Dca
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 20, 2013, 12:16 »
σε περίπτωση που δεν ανάβουν όλες οι σπείρες τι δεν πάει καλά?


η μεταλλική γεύση οφείλεται σε μη καλό κάψιμο του mesh ή θέλει στρώσιμο? 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499103 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy