vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

99 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, pngtszs1976, GeorgeGTS, matkarap, white varadero, Yakinthos, Doubt, camber

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος aviator

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1260 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 19:51 »
 Είναι πάρα πολύ καλός ατμοποιητής. Τόν έχω σετάρει με Bakero στα 1,5ωμ και ..μπορείς να κόψεις ..φέτες από την παραγωγή ατμού, αλλά και γεύσης. Αξιζει τα λεφτά του και με το πάρα πάνω!!!     

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1261 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 14:38 »
Γεια σας συνατμιστες. Ασχολουμαι με το ηλ. τσιγαρο απο τον αυγουστο, αρχικα με απλους vivi nova και τωρα, εδω και μια εβδομαδα, με τον rsst πανω στο mvp 2. Ειναι πραγματι πανευκολςο στο στησιμο του, τον εκανα και δουλεψε (οπως δουλεψε τελος παντων) με την μια! Βεβαια, η αληθεια ειναι, οτι χρειαζετε παραπανω δουλεια/πειραματισμο, ωστε να αποδωσει συμφωνα με τα γουστα του καθενος, εκει ακομα ψαχνομαι. Τον εχω τωρα σεταρισμενο στα 1.6 ohm με 0.5 ribbon kanthal. Καταρχας να ρωτησω, παρατηρω οτι χρειαζεται παραπανω ρευμα για να αποδωσει, σε σχεησ με απλους clearo, ειναι οντως ετσι; (υποψιαζομαι οτι το mesh μου κλεβει θερμοκρασια. Το εχω με τρυπα στην μεση βεβαια, και οχι και πολυ ποσοτητα mesh). Λοιπον, αξιζει να δοκιμασω να τον στησω με silica ωστε να μην εχω απωλειες; Σκεφτομαι επισης το κατα ποσο μου χρειαζεται ενα μηχανικο mod, τα λιγουρευομαι οταν τα βλεπω, ομως επειδη δεν υπαρχει και πολυ χρημα (να ειναι καλα η fasttech), δεν θελω να αγορασω κατι αν δεν μου προσφερει σιγουρα κατι παραπανω, δεν σκοπευω να παω και πολυ σε υποομικες αντιστασεις, γυρω στο 1 με 1.2 ομ μαλλον.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1262 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 14:49 »
@Vagelas
....όλοι οι genesis θέλουν παραπάνω ρεύμα από τους φυτιλάτους

....εγώ θα έπαιρνα μηχανικό μόνο για την ομορφιά τους....δεν είναι λίγο αυτό αλλά είναι μόνο αυτό για μένα. Νομίζω ότι σε περιορίζει. Πάρε κάποιον κλώνο να σου φύγει το μεράκι και να το κάνεις σετάκι με τον RSST.

...στήσε τον και με silica αλλά νομίζω ότι με mesh είναι καλύτερα

...αν δεν σε ενοχλεί η πιο αεράτη τζούρα δοκίμασε να ανοιξεις την τρύπα αέρα στην καμπάνα στο 1.2-1.3 mm. Θα έχει πολύ περισσότερο ντουμάνι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1263 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:01 »
Οπως τα λεει ο απο 'πανω.


Οι genesis θελουν παραπανω ρευμα.






Οπως ειπες και 'συ:




δεν θελω να αγορασω κατι αν δεν μου προσφερει σιγουρα κατι παραπανω


Δεν θα παρεις κατι παραπανω με τα μηχανικα.
Το μονο που θα καταφερεις ειναι να δουλεψεις στα 1.0 - 1.2 Ωμ....


Αυτο το αποτελεσμα που θα παρεις απο τις αντ/σεις αυτες , μπορεις ανετα και ευκολα να το παρεις και απο το ηλεκ/κο που εχεις , με μια λογικη και ωραια αντιστασουλα στα μέτρα του MVP........



Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1264 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:05 »
Ωραίος ο Vladimirus... :thumpup:  Edit: και ο shadockan  :thumpup:


Πολύ σωστά όσα έγραψε...


Vagelas, αν θες τη γνώμη μου πειραματίσου στο πλέγμα, και συνέχισε να στήνεις με πλέγμα. Την γεύση που δίνει το πλέγμα σε καλοστημένο γενέσιο ίσα που την ακουμπά το βαμβάκι...


Είναι κρίμα να στήσεις γενέσιο με φυτίλι... :yes:


Επίσης... Το πλέγμα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. Μάλλον παρεξηγημένο είναι από κάποιους που δεν είχαν την υπομονή, ή απλά γιατί δεν ήθελαν βρε αδερφέ να παιδευτούν.


Όμως αν οπλιστείς με υπομονή, σαν το πλέγμα τίποτα!!! ;)

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1265 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:24 »
Να πω την αληθεια δεν με δυσκολευει το πλεγμα, ενταξει, μερικα hot spot εμφανιζονται, αλλα αυτα λυνονται με καποια μικρη προσπαθεια. Τον δοκιμασα με βαμβακι, το ντουμανι που εβγαλε ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, η γευση ομως μου εκανε καπως, δεν ξερω, ισως γιατι δεν το εβρασα; (βαμβακι απο το φαρμακειο). Βεβαια με χαλασε λιγο και το οτι το βαμβακι καπως μαυρισε γρηγορα, χωρις να αλλαξει η γευση, δεν καηκε, αν και ποτιζε με υγρο αστραπιαια. Εχω την εντυπωση οτι το mesh δινει καλυτερα σε γευση, και  αν και ειμαι ποιο πολυ του χτυπηματος, δινω και εκει μια βαση.


Αντιστασεις στα 1.2 τις παιζει και το mvp, βεβαια δεν εχει καποιο νοημα μιας και τα βολτ δεν θα μπορουν να ανεβουν και πολυ. Το μηχανικο ποιο πολυ το βλεπω σαν ενα τροπο να πειραματιστω λιγο παραπανω με τις αντιστασεις, αλλα δοκιμασα υποομικη αντισταση σε μηχανικο mod, και να πω την αληθεια δεν με εντυπωσιασε και τοσο πολυ, αν και το στησιμο/υγρο παιζει το ρολο του.


Λοιπον, αν υποθεσουμε οτι θα παιζω απο 1.4 εως το πολυ 2 ohm, ποιο kanthal ειναι το καταλληλοτερο για ποιο γρηγορο "αρπαγμα"; Χρησημοποιησα 0.3 ribbon, 0,2 kanthal και 0.5 ribbon μεχρι τωρα. Το 0.2 δεν βλεπω να κανει δουλεια, στις 5 σπειρες εβγαλε περιπου 2 ομ, και το 0.3 ribbon εβγαλε τα ιδια με 3/2 σπειρες, και επειδη μαλλον λιγη επιφανεια επαφης παραπανω χρειαζετε, το 0.5 μεχρι τωρα μου φενεται οτι ειναι το καλυτερο, με 5/4 σπειρες βγαζω 1.6 ομ. Αν εχετε κατι να προτεινετε πανω στο kanthal ειμαι ολος αφτια  :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1266 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:53 »
Το 5αρι kanthal ribbon , ειναι το συρμα που δουλευω σε genesis πιο πολυ απο τα υπολοιπα που αναφερες.
Αυτο βεβαια ειναι και προσωπικο γουστο φυσικα....


Σαν αρπαγμα το 2αρι kanthal και το 3αρι kanthal ribbon ειναι πιο καλα , αλλα δεν θα παρεις το αποτελεσμα που θα σου δωσει το 5αρι




Βεβαια , οσο πιο '''χοντρο''' ειναι το συρμα , τοσο μικροτερη θα ειναι και η αντ/ση που εχει.


Εδω να πουμε οτι ενα χωντρο συρμα , αν το παρακανουμε με το μηκος , μπορει και να μην εχει αποδωση .


Αυτο ομως το εχω δει σε μηχανικο μοντ. Σε VV/VW δεν ειδα καποια διαφορα , αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ με το θεμα αυτο.
Δε νομιζω ομως με μια αντ/ση στα 2 Ωμ με 5αρι kanthal ribbon στο MVP , να μην παρεις και ντουμανι και γευση και  χτυπημα , αλλα και διαρκεια στην μπαταρια σου.

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1267 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 15:56 »
Φιλε μου εγω τυχαια μια μερα εστησα τον RSST σε μηχανικο mod με 0,8 ribbon kanthal και με 3 σπειρες μου βγηκε 0,8Ω. Απο τοτε δεν εχω ξαναστησει με αλλο τυπου συρμα το εχω ερωτευτεί το ντουμανι και το χτυπημα περασαν σε αλλη διασταση και το kick στο συρτάρι. Δοκιμασε το και δεν θα χασεις

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1268 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 16:07 »
Απλα κοιταω για στησηματα με βαση το mvp2 προς το παρων, εκτος και αν βρω καποιο πολυ φτηνο μηχανικο mod (οταν λεω φτηνο εννοω να βγει φτηνο μαζι με μπαταριες+φορτιστη). Την επομενη αντισταση θα την κανω με 0.5 αλλα θα την κανω με 4/3 σπειρες να δω τι διαφορα θα εχει στο αρπαγμα, και μετα βλεποντας και κανοντας (και ρωτωντας)!




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2014, 16:15 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1269 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 16:19 »
Θα σου βγει κοντα στο 1.0 Ωμ και θα σου βαλει φωτια........ ;D :))


Οπως λεει και ο GreekNick , με το 8αρι και τα Ωμ αυτα , εχεις πολυ δυναμη.
Ετσι τους εχω και 'γω πλεον τους genesis..... ;D ;D ;D




Και με το 5αρι ομως θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.  Εμεινα ευχαριστημενος απο το συρμα αυτο.




Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1270 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 19:34 »
Φίλοι συνατμιστές...

Κλασσικό σετάπ για εμένα, 0,2 κάνθαλ 4 σπείρες.
Αν θέλω για κάποιους λόγους πιό άγρια κατάσταση, τότε κάνθαλ 0,22 4 σπείρες...

Όμως από τα καλύτερα σε γεύση σετάπ είναι 0,22 κάνθαλ 5 σπείρες...
(Ρεύματα 4,3-4,8 βολτ)...

Το 0,22 κάνθαλ είναι εξαιρετικό!

Αλλά φυσικά όλα αυτά είναι υποκειμενικά...  :tongue_smilie:

Ότι γουστάρει ο καθένας... :))

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1271 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 03:29 »
Λοιπον, εκανα το τελευταιο μου πειραμα σημερα. Τον εστησα με silica, ετσι για να δω τι θα δωσει. Δεν μπορω να πω, δινει ποιο αμεσα και περισσοτερο ντουμανι, αλλα απο γευση.... δεν... Αν και ειμαι του χτυπηματος αυτην την αλλοιωση στη γευση δεν μπορω να την ανεχτω, απο εδω και περα οτι και να αγορασω σαν κριτηριο θα εχω το να μπορει να στηθει με mesh  ;D ;D ;D  Φανατιλα λεμεεεεεεεε.


Διαγραφη ερωτησης εκτος θεματος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2014, 16:53 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1272 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 16:55 »
Καποια ποστ εκτος θεματος διαγραφηκαν.

Ας επανελθουμε στο θεμα μας που ειναι ο RSST

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1273 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 23:49 »
Κάτοχος κι εγώ του RSST από εχθές. Σαν ανυπόμονος που είμαι μου κόπηκε η αντίσταση 3 φορές αλλάαα η 4η ήρθε κι έδεσε. Και το mesh μάλλον θέλει λίγο πιο χαλαρό γιατί ζορίζετε λίγο πάνω από τα 10 watt αλλά για πρώτο build ευχαριστημένος είμαι :)


Η τζούρα μόνο είναι λίγο σφιχτή και πρέπει να βρω στη γειτονιά κανένα μάστορα να την μεγαλώσει... Για 2η τρύπα σε απόσταση 3-4 χιλιοστών από την κανονική έτσι ώστε να σχηματίζεται τρίγωνο με το mesh ποια είναι η γνώμη σας;


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1274 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 23:53 »
Δε θα σου προσφερει κατι παραπανω.
Αν θες να ανοιξεις δευτερη τρυπα στο ιδιο σημειο, καντην 1 χιλιοστο ακριβως πανω απο την ηδη υπαρχουσα.

Η καλυτερη λυση παντως για δευτερη τρυπα, αφου σε βλεπω οτι εχεις ορεξη να τον πειραξεις τον ατμοποιητη,
ειναι να ανοιξεις απεναντι απο την ηδη υπαρχουσα μια ακομα τρυπα στο deck για διπλο mesh.
Eκει ανοιγεις μια τρυπα ακομα στην καμπανα φατσα στο mesh.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115305 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154564 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568514 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243578 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1688 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1062 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem