vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 4 χρήστες
grag, camber, white varadero, ZoeM

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1155 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 17:38 »
Τελικά φίλε kristoff είχες απόλυτο δίκιο. Περιμένοντας το mesh είπα να πειραματιστώ. Πέρασα 3πλό διάρι φυτίλι και έκανα μια αντίσταση της πλάκας με 20άρι Ni-Cr η οποία όπως την έβλεπα πίστευα ότι δεν θα δουλέψει με τίποτα. Το πυροβόλησα, το πείραξα λίγο με την καρφίτσα, το κοκκίσνισμα ήταν σχετικά ομοιόμορφο, έβαλα υγρό και έπαθα πλάκα! Καταπληκτικό χτύπημα, ντουμάνι και γεύση με αντίσταση 2,6Ω και μόλις στα 3,8V. Δεν πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ βέβαια γιατί η όλη κατασκευή δεν είναι σταθερή (τα φυτίλια μόνα τους "παίζουν"), αλλά αν με το mesh είναι ακόμα καλύτερο όπως λένε....

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1156 στις: Οκτωβρίου 16, 2013, 22:07 »
Σύμφωνα με τους "ειδικούς", το mesh έχει καλύτερη απόδοση γεύσης απ' το φυτίλι.
Δεν ανήκω στους ειδικούς και δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να μην τους πιστέψω αλλά εγώ, από τους δύο μεσάτους που είχα, δεν κατάφερα να πάρω την γεύση που μου δίνουν οι dripper μου ! Μάλλον, κάτι δεν έκανα καλά, κάτι δεν ήξερα, κάτι δεν πολυπροσπάθησα, κάτι τέλος πάντων...  :)) που σίγουρα δεν το αποδίδω στο mesh !

Κατά γενική ομολογία, ο rsst είναι ένας πολύ καλός entry level genesis ατμοποιητής, με πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής. Δεν νομίζω πως είναι τυχαίο ότι πουλάει ακόμα !

Μέχρι να σου έρθει το μες λοιπόν, ρίξε μια ματιά (και δυο και τρεις) στο αντίστοιχο νήμα. Έχει πολύ ψωμί !!!

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1157 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 08:46 »
Έστησα το πρώτο μου mesh στον RSST, τήρησα κατά γράμμα τις οδηγίες, η αντίσταση είναι με 0,20 Kanthall με 4,5 σπείρες, την μετράω 1,7 Ohm και νομίζω ότι πέτυχα να μην έχω μέχρι στιγμής hot spots και δεν πήρα καθόλου καμμένο ούτε "μεταλλίλα". Η γεύση είναι πιο έντονη από το φυτίλι, αλλά στα 3,8 Volts (δηλαδή στα 8,5 περίπου Watts) δεν έχω ντουμάνι ούτε χτύπημα. Φταίει κάτι ή μήπως οι προσδοκίες μου ήταν μεγάλες? Καμμιά βοήθεια? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1158 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 10:27 »
Αν και είμαι άσχετος από mesh (και μένα ο πρώτος είναι ο rsst) θα σου πρότεινα να ανεβάσεις βολτ ;)

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1159 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 10:28 »
Για να μην έχεις ατμό πρέπει κάπου να έχεις κάνει λάθος.
Έχεις την οπή της καμπάνας στην ίδια ευθεία με το mesh ?
Αν και πιστεύω πως ακόμα δεν έχει στρώσει ο ατμοποιητής σου στο θέμα αντίσταση mesh
χρειάζεται περισσότερα volts που ως τώρα είχες συνηθίσει με άλλους μη genesis.
Ανέβασε τα volts και αν σου χαλάσει η γεύση σημαίνει πως ή δεν έχεις κάνει σωστή οξείδωση του
mesh ή έχεις κάνει μεγάλο το mesh στο τύλιγμα και δεν κάνει καλή κυκλοφορία το υγρό.
Άφησε την τάπα κυκλοφορίας ανοιχτή και δοκίμασε, είναι σαφώς καλύτερα έτσι  ;)
Με 1,7 Ω αντίσταση υπολόγισε να πας περίπου στο 4,2-4,5 για να τα έχεις όλα και πλούσια  :)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1160 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 14:07 »
Συγνώμη αν κουράζω με το mesh μου. Η οπή είναι ακριβώς πίσω από το mesh, η οξείδωση έγινε υπερβολικά σχολαστικά, ενώ σε ότι αφορά το mesh ακολούθησα τις οδηγίες gewre και δεν έχει ορατή τρύπα στην μέση, αλλά είναι σχετικά αφράτο Το μήκος του πριν το τυλίξω ήταν περίπου 5cm. Πάντως, αύξησα τα Volt και όντως έχουν καλυτερέψει πολύ τα πράγματα. Παρόλο που η ποσότητα του ατμού δεν είναι τόση πολύ (η σύγκριση γίνεται με Σοφια και dripper pro) η γεύση είναι πολύ έντονη όπως και το χτύπημα. Αυτό που μου κάνει όμως μεγάλη εντύπωση είναι ότι ενώ στους φυτιλάτους που έχω μαζεύεται αμέσως σχεδόν πολύ μάκα, ανοίγω τον rsst και οι σπείρες είναι πεντακάθαρες !!!!

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1161 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 14:18 »
Δεν κουράζεις , απεναντίας μάλιστα, για αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε όλοι όλους

Στο δια ταύτα τώρα, αν το τύλιγμα είναι πιο παχύ από ότι πρέπει και δεν κυκλοφορεί καλά
το υγρό σου, διορθώνει εύκολα βγάζοντας το και στρίβοντας το πάλι πιο λεπτό.
Στο μέσον είναι καλό να υπάρχει τρύπα, έστω μικρή θα υπάρχει, που βοηθάει να περνάει αέρας
προς τα επάνω κατά τη ρουφηξιά.
Δοκίμασε όπως σου είπα και με την τάπα συμπλήρωσης ανοιχτή, θα δεις μεγάλη διαφορά προς το
καλύτερο.  :)

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1162 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 16:49 »
Έστησα σήμερα τον RSST με κεραμικό wick.. Μου βγήκε η πίστη να το τυλίξω εκτός ατμο γιατί σπάει εύκολα θερμαίνοντάς το ταυτόχρονα για να κολλήσει το σύρμα πάνω.
Καλές εντυπώσεις, δεν πέρνεις καμμένο ακόμα και να υπάρχει hot spot, καλή τροφοδοσία επίσης. Επίσης πολύ καλύτερη γεύση ειδικά αν το υγρό έχει περισσότερη VG.
Μέγα αρνητικό πόσο εύκολα σπάει. Ένα έσπασε πέφτοντας απο 3 εκατοστά και αυτό που είχα μέσα μετά έσπασε όταν πήγα να δοκιμάσω με ribbon και βγάζοντας το σύρμα άσκησα ελάχιστη δύναμη. Οπότε μάλλον δεν είναι λύση.. Τόση δουλειά για λίγο καλύτερη γεύση δεν..
Επομενο τεστ με συρμτόσχοινο  :)) ;D

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1163 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 18:31 »
Με ποιο τρόπο μπορούμε να αυξήσουμε την ταχύτητα με την οποία βρέχεται το mesh;

Εννοώ ότι σαν λάτρης των "απανωτών τζουρών" η 1η σπείρα που ενώνεται με τον θετικό,δηλ. η πιο μακρυνή από το υγρό,στεγνώνει γρήγορα,πυρώνει και δεν προλαβαίνει να ξανατροφοδοτηθεί,οπότε καμένο...Ειδικά όταν το τανκ αρχίζει να αδειάζει,επομένως μεγαλύτερη διαδρομή για το υγρό

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1164 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 19:02 »
Αν και εγω ειμαι σχετικά καινούργιος στους Genesis,εχω την εντύπωση οτι ο τρόπος ατμίσματος ειναι λιγο διαφορετικός απο τους ατμο με φυτιλοαντίσταση.Εχω την αισθηση οτι οι mesh-άτοι ειναι για πιο χαλαρό άτμισμα(οπως στο κάπνισμα πίπας ή πούρου)αντίθετα στις γρήγορες και νευρικές τζούρες(οπως στο κ.τ) νομίζω οτι δουλεύουν καλύτερα οι ατμο με φυτιλοαντίσταση.


Αφαιρέθηκε η άμεση παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2013, 21:32 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1165 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 19:52 »
αυτο θελεο προσοχη
ασε λιγο μεσ παραπανω αλλα μην ακουμπα στη καμπανα αλλιως στηστο με υ μες η με πλεξουδα

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1166 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 20:37 »
Αυτή η πλεξούδα τι είναι και δεν μπορώ να καταλάβω?

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1167 στις: Οκτωβρίου 20, 2013, 21:13 »
ενας τροπος για καλητερη τροφοδοσια ειναι με μεσ
εμενα μου αρεσει γιατι εκτος αυτου περιοριζει και τη μακα να κατεβει στο υγρο με αποτελεσμα να μην μου μαυριζει τοσο γρηγορα

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17565.0.html

Αποσυνδεδεμένος thanosp

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1168 στις: Οκτωβρίου 21, 2013, 22:15 »
Εδώ και μια ώρα που τον έχω στήσει με πλεξουδάτο μες πάει πολύ καλύτερα!
Thanks LKLO330 κ φυσικά μεγάλο μπράβο στον kritikos727

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #1169 στις: Οκτωβρίου 22, 2013, 01:06 »
μονο μια ωρα???
το μεσ σε επιβραβεσει μετα απο 1 μερα....
προσοχη στο νεο μεσ αστο λιγο να "στρωσει" σε λιγο πιο χαμηλα βολτ και μετα δωστου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 102 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248305 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181339 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 259 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2347 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8513 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123562 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328038 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99