vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, bloodlessz, camber

Twitter

Nobacco Epsilon XL (5ml)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 11, 2013, 10:14 »
Ότι γράφει ο 6σπαθί!
Σχετικά με το (3) που γράφεις, έχω να προσθέσω τη δική μου λύση:
αντάπτορας http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/adaptor-ce4-to-510-detail.html
Τον έχω στον έψιλον XL χωρίς κανένα πρόβλημα διαρροής. Φτάνει ως το σιλικονάκι κάτω και στεγανοποιεί άψογα!!!
Επιστόμιο μετά, μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις 510. Αν δε σε πειράζει το μήκος και το μέγεθος, για το θέμα όπως το περιγράφεις, για πιο δροσερό, εγώ έβαλα από εδώ, το νούμερο 6:
http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/drip-tip-510-stainless-steel-detail.html
Αν δε θέλεις τόσο μεγάλο, κι ένα αλουμινίου κοντό που βάζω εγώ, μετά από απανωτές τζούρες ζεσταίνεται πολύ.
Από επιστόμια (drip tip), άλλο τίποτα.... σχέδια με την οκά!!! Με τον αντάπτορα που σου γράφω, διαλέγεις και βάζεις ότι θέλεις.


Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 26, 2013, 18:19 »
Καλησπέρα ...... θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μετά από χρήση του epsilon παρατηρώ πως το υγρό μου μέσα στο tank αρχίζει να παίρνει ένα πιο σκούρο χρώμα απ' ότι όταν το πρωτοβάζω με πλυμένο tank και καινούρια αντίσταση. Ατμίζω το number 3 από nobacco. Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν μετά από 2-3 γεμίσματα όπου αρχίζω και παρατηρώ αυτό το θέμα θα πρέπει να αδειάζω το υπόλοιπο υγρό και να το αντικαθιστώ με καινούριο ή αν θα πρέπει να κάνω αλλαγή της αντίστασης???? Σας ευχαριστώ πολύ   

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 26, 2013, 18:45 »
τίποτα από τα δυο φίλε μου...

τα υγρά σκουραίνουν και με την πάροδο του χρόνου...

αντίσταση αλλάζεις (αναλόγως της χρήσης βέβαια) μια φορά την εβδομάδα (στο περίπου πάντα), ανεξαρτήτως του χρώματος των υγρών...

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 26, 2013, 20:45 »
Analogws kai to atmisma pou kaneis file mou. An px atmizeis 3 ml tha kokinisei se 1 bdomada, allaan atmizeis (san emena) 6 ml tote tha kokkinisei pio grigora (3-4 meres) ki afto gia mena einai endeiksi allagis atmo ;)



Αναλόγως και το άτμισμα που κάνεις φίλε μου. Αν π.χ. ατμίζεις 3 ml θα κοκκινίσει σε μια εβδομάδα,
αλλά αν ατμίζεις σαν εμένα 6 ml τότε θα κοκκινίσει πιο γρήγορα 3-4 μέρες και αυτό για μένα είναι
ένδειξη αλλαγής ατμοποιητή

Μετάφραση από Greekglish

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2013, 21:09 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 27, 2013, 16:27 »
Εμένα επειδή μου φαίνεται πως όσο πιο πολύ σκουραίνει το υγρό, χάνει και γεύση (ιδέα μου; ιδιοτροπία μου;  :dontknow:  ), γιαυτό και ανά διαστήματα πριν το γέμισμα χύνω τις τελευταίες σταγόνες, ρίχνω κι ένα πρόχειρο πλυσιματάκι στο τανκ και στην κεφαλή με σκέτο νεράκι και ξαναγεμίζω. Αυτό δεν το κάνω μόνο στον έψιλον, αλλά σε όλους.... Κι ας μη θέλει αλλαγή η αντίσταση.... Είμαι περίεργη;;; Κι όμως, εμένα μου κάνει διαφορά!!!
(Την άσπρη μπλούζα μου με τα μακρυά κορδόνια στα μανίκια ψάχνω τώρα...  :laugh1: :laugh1: :laugh1:  )

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 27, 2013, 16:55 »
Μετά από μια βδομάδα χρήσης κάθε φορά που κάνω τζούρα γεμίζει το τανκ με ατμούς. Η τζούρα μοιάζει να έρχεται κανονική (σε γεύση/χτύπημα) αλλά αρκετή ποσότητα ατμού μένει μέσα στο τανκ. Άλλαξα αντίσταση και πάλι τα ίδια. Έχω 2 epsilon xl αγορασμένους μαζί και στον δεύτερο δεν το κάνει.
Συμβαίνει σε άλλους αυτό; Απο τί μπορεί να προκλείται, διορθώνεται με κάποιο τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 28, 2013, 10:12 »
Μήπως στο συγκεκριμένο που σου το κάνει αυτό, δεν ακουμπάει - εφάπτεται καλά η βάση από το επιστόμιο στο σιλικονάκι πάνω από τη φυτιλοαντίσταση;;;
Αν συμβαίνει αυτό, αν το γυρίσεις ανάποδα θα αρχίσει μετά από λίγα δευτερόλεπτα να στάζει και υγρό.
Πες μου αν όντως είναι αυτό.....
Κάτι αντίστοιχο συνάντησα κάποια στιγμή, και αλλάζοντας κεφαλή, διορθώθηκε. Μάλλον ελαττωματική κεφαλή από τη μάνα της....
Διαφορετικά δε πάει αλλού το μυαλό μου.......  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 28, 2013, 13:46 »
Αυτό που λέει η Σένια ισχύει αλλά λες ότι άλλαξες κεφαλή. Άρα δεν πατάει καλά το drip tip πάνω στο σιλικονάκι και φεύγει από εκεί ο ατμός.
Σφίξε καλύτερα το drip tip πάνω στον epsilon ή δοκίμασε το drip tip από τον άλλο epsilon που έχεις.


Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 28, 2013, 13:55 »
Όχι δυστυχώς το drip tip είναι τέρμα βιδωμένο, άλλωστε δε στάζει τίποτα αν το γυρίσεις ανάποδα. Περιμένω έναν αντάπτορα σήμερα για να του βάλλω ss drip tip. Θα δω πώς συμπεριφέρεται και με αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 29, 2013, 11:35 »
Πρόσεξε τί σου είπε ο προηγούμενος: το drip μπορεί να είναι καλά βιδωμένο, αλλά να έχει μετακινηθεί η βάση οπότε δεν πατάει καλά πάνω της!
Την είχα πατήσει κι εγώ έτσι μια φορά που είχε μετακινηθεί από χτύπημα, με αποτέλεσμα και καπνό να μαζεύει και υγρό να χάνει από πάνω. Εάν συμβαίνει αυτό, πάτα με δύναμη το πιπάκι από πάνω (κρατώντας αντίσταση με τη μπαταρία) μέχρι να πατήσει καλά το δαχτυλίδι πάνω στο πλαστικό τανκ ;)  Κάτι άλλο που να συμβαίνει ούτε εγώ μπορώ να σκεφτώ, αφού αλλάζεις ατμο και συνεχίζεται το πρόβλημα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 09, 2013, 23:15 »
Τι μου είπες τώρα, φίλε vimana! Κι αναρωτιόμουν γιατί από προχτές (την τούμπα που έφαγε την ξέχασα) δεν ταιριάζει καμία κεφαλή και αφήνουν όλες 1 mm κενό από το σιλικονάκι στο επιστόμιο! Ατμοί στο γυαλί, διαρροές κτλ.
Συνέπεσε και με την αλλαγή κεφαλής που έκανα - και είχα πετάξει και την αρχική - και αυτό ήταν που με μπέρδεψε περισσότερο.
Με ένα κλακ επανήλθε το ασημένιο δαχτυλιδάκι της κορυφής στη θέση του. Είχε ένα κενό από την πατούρα ακριβώς ίσο με αυτό που έκανε τη ζημιά στο εσωτερικό.
 :thumpup: :thumpup:
Πήγαινε να με τρελάνει. Πήγα να πιστέψω ότι η αρχική κεφαλή ήταν μακρύτερη, αλλά δεν την είχα πια να την συγκρίνω για να το διαπιστώσω.

Αυτή που έβαλα τώρα είναι dual coil. Τέλεια!!


Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 11, 2013, 17:59 »
Έτσι είναι και μισό εκατοστό να έχει μετακινηθεί, αρκεί για να βγαίνει το υγρό από το στόμιο! (περνάει από το κενό).
Στον άλλο (CE5 1,6 ml) που συνέβαινε συχνά αυτό, έβαλα μία σταγόνα κόλλα στιγμής (logo) τόσο το πάνω μέρος όσο και στο κάτω κι από τότε δεν ξαναβγήκε το πλαστικό μέρος (μερικές φορές που το 'σφιγγα λίγο παραπάνω, μου έμενε στα χέρια και χυνόταν το υγρό).
 
@ atmos
πάντως o MAdKetch μάλλον δεν έβγαλε άκρη  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 12, 2013, 06:19 »
Παίδες, χρησιμοποιώντας κεφαλές dual coil στις τυπικές μπαταρίες Giant/Epsilon θα δω διαφορά σε παραγωγή ατμού και (ίσως πιο σημαντικό) στην διάρκεια ζωής της κεφαλής;;

Χρησιμοποιώ τον απλό Epsilon των 1.6ml αλλά δεν βρήκα dedicated θέμα, έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι το ίδιο θα είναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 12, 2013, 10:14 »
Οι dual του έψιλον είναι χαμηλής αντίστασης. 1,8. Αυτό σε ego τύπου μπαταρίες που γράφεις, σημαίνει επιγραμματικά:
Περισσότερος ατμός
Περισσότερη κατανάλωση υγρού
Ξεθέωμα τη μπαταρίας γρηγορότερα (φόρτιση πολύ πιο συχνά)
......
Κατ' εμένα, είναι κάτι που πρέπει να το δοκιμάσεις, ακόμα κι αν δε το προτιμήσεις τελικά.....
Α, και οι κεφαλές, μάλλον θα θέλουν άλλαγμα γρηγορότερα.....
Εγώ στο μικρό έψιλον (1,6 όχι XL) δε.... προλάβαινα να γεμίζω....  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:17 »
Παίδες, χρησιμοποιώντας κεφαλές dual coil στις τυπικές μπαταρίες Giant/Epsilon θα δω διαφορά σε παραγωγή ατμού και (ίσως πιο σημαντικό) στην διάρκεια ζωής της κεφαλής;;

Χρησιμοποιώ τον απλό Epsilon των 1.6ml αλλά δεν βρήκα dedicated θέμα, έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι το ίδιο θα είναι  ;)
Το νήμα που σε ενδιαφέρει, είναι αυτό:http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11496.0.html

Καλό διάβασμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem