vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 3 χρήστες
dvelev, camber, Sergios

Twitter

Nobacco Epsilon XL (5ml)

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 14, 2013, 12:27 »
Θελω τα φωτα σας οποιος ξερει..χθες πηρα απο nobaco εναν clearomizer 2.4Ω τον epsilon xl τον γεμισα τον κουμπωσα πανω στο προβαρι κ ολα καλα ατμιζα στα 3,7 3,8volts,σημερα το πρωι παω να τραβηξω τζουρα με το καφε,και μου τη κοβει και πεταει Ε1,μπαινω στο μενου μετραω την αντισταση και απο 2,4 που ηταν χθες,τωρα μου τη βγαζει 1,8 1,7,1,6, καθε φορα διαφορετικη τιμη εκει μεσα,εβγαλα τον ατμοποιητη καθαρισα τις επαφες που κανει σωμα,τον ξανακουμπωνω τα ιδια,τον ξαναμετραω τα ιδια,χαμηλωνω τα volt παω στα 3,3 3,4 και για 2 3 τζουρες παιζει μια χαρα μετα μου ξαναπεταει Ε1!!!!τι σκατα να κανω?δε μου χει ξανατυχει!!   
Μολις μου εβγαλε και Ε2,εχω παει στα 3volt για ναδουμε...

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 14, 2013, 12:35 »
άλλαξε ατμο.....να δεις που ειναι το πρόβλημα  ???

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 14, 2013, 12:38 »
Τωρα μου ρχεται μονο καμενο κ δεν αναβει τπτ στο provari...θα αλλαξω ατμο.. :confused1:

Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 14, 2013, 12:51 »
Κοίτα κατ αρχήν για διαρροή στον πόλο στο proVari , μετά κοίτα τον πόλο στον ατμοποιητή αν κάνει επαφή ή αν "παίζει" διορθωσέ τον με το χέρι.
Για καμένο χαμηλώνεις τα volts και ελέγχεις αν σου έχει φράξει το σιλικονάκι του ατμοποιητή την ροή του υγρού προς την αντίσταση - που μάλλον αυτό είναι  :yes:
Τι κάνεις ? σήκωσε με το χέρι σου το σιικονάκι λίγο παραπάνω να περνάει υγρό να βρέχεται μέσω των φιτιλιών η αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 14, 2013, 13:01 »
Γιαννη δυστυχως δεν επιασε ο ατμο τα παιξε τελειως...εβγαζε μονο καμμενο κ το προβαρι δεν ανταποκρινοταν,αλλαξα ατμοποιητη εβαλα ενα καινουργιο απο μια πενταδα που ειχα παρει 1,8 και φυσαει!!!τι ναπω...παντως αποδειχτηκε τουλαχιστον οτι το προβατο και προστατεψε εμενα αλλα κ τον εαυτο του..ολα καλα!!!ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 21, 2013, 19:19 »
Παιδιά, δεν ξέρω αν το παρατήρησε κι άλλος, αλλά στον δικό μου Ε συμβαίνει το εξής:
Βάζω νέα κεφαλή (2,4) ατμίζω 3-4 μέρες και το υγρό σκουραίνει! Το golden margy από ανοιχτό-διάφανο σομόν χρώμα γίνεται σκούρο πορτοκαλί, σχεδόν κόκκινο :-\  Αλλάζω κεφαλή και μετά πάλι τα ίδια! Θαρρείς και πρόκειται για σκουριά ???  Το παρατήρησε κανείς άλλος αυτό;

Το παθαίνω εγώ αυτό , άλλα το χειρότερο είναι ότι  δεύτερη μέρα καινούργιο άτμο  δεν βγάζει( ποσότητα ατμού πολύ μικρή , γεύση και th μηδέν ) , μαζεύει παααααααάρα πολύ μόκα επάνω , κάνω dry burn ζήτημα αν κρατεί άλλη μια μέρα . Πιστεύω πώς φταίει το υγρό , ατμίζω mystique cappuccino . Δεν θέλω να αλλάξω υγρό αλλά αυτή κατάσταση με τρελαίνει , δεν μπορώ να αγοράζω αντ. Κεφαλές  κάθε 2-3 μέρες . Βοήθεια κανείς ; :helpsmilie:  :helpsmilie:  :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie:

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 21, 2013, 21:27 »

Η Απόδοση της φιτιλοαντίστασης δεν πέφτει σε 2 ημέρες ότι υγρό και να χρησιμοποιείς.
Πόσες φορές σου έχει συμβεί αυτό?, είναι από το ίδιο πακέτο φιτιλοαντιστάσεων? (εννοώ την πεντάδα, λίγο ακραίο αλλά μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικά).

Καλύτερα να μην κάνεις dry burn.






Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 22, 2013, 09:21 »
 
Αυτό μου έχει συμβεί 4-5 φορές , είναι από την ίδια πεντάδα , άλλα όλα ελαττωματικά ;
 
Έβαλα πάλι χθες καινούργια κεφαλή (από άλλο κατάστημα ), πετούσε, τώρα βλέπω μπουκώνει σιγά σιγά και αυτή . Στο BC άτμο δεν είχα πρόβλημα , αλλά το συγκεκριμένο υγρό προτιμώ με ζεστή τζούρα .
  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 22, 2013, 12:21 »
Το μοναδικό πράγμα που μπορώ να σου προτείνω είναι να αδειάζεις όσο περισσότερο γίνετε το τάνκ μετά από κάθε γέμισμα και τα τελευταία 0,x ml που μένουν να τα αδειάζεις πριν να ξαναγεμίζεις το τανκ.


Όταν αναμειγνύετε το καθαρό υγρό με αυτό που έχει δεχθεί καύση αλλάζει το χρώμα του ποιο γρήγορα και φθείρει την φυτιλοαντίσταση ποιο γρήγορα.




Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 22, 2013, 13:34 »
 Μιχάλη , θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις .  :thank_you2:  :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 22, 2013, 14:22 »
Επίσης, μετά το άδειασμα και πριν το γέμισμα, δε βλάπτει και λίγο ξέπλυμα με νεράκι στο τανκ!!!

Αποσυνδεδεμένος petkostas

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 09, 2013, 03:49 »
και εμένα ο συγκεκριμένος στις 6 μέρες στο Giant σταμάτησε να λειτουργεί (1,8 με την 2,4 δείχνει να δουλεύει οκ (την έχω απο την αρχή).
Ο αντίστοιχος μικρότερος  Epsilon δουλεύει με μια 1.8 εδώ και καιρό χωρίς θέμα...


EDIT -
2 μέρες μετά και μετά απο πλύσιμο ο 1.8 δουλέυει ξανά, δεν ξέρω αν φταίει οτι το υγρό (τον XL τον έχω στο σπίτι, και δεν το κουβαλάω μαζί μου) μένει λίγες μέρες μέσα (3ml περίπου σε 4 μέρες ατμίσματος).
Αν έχετε θέμα...δοκιμάστε το...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2013, 00:21 από petkostas »

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 10, 2013, 11:27 »
Κι εμένα με τον 2,4 δουλεύει άψογα η e-Go. Με τον 1,8 μου κάνει το πρόβλημα που είχα προαναφέρει :-\  Μήπως θέλει περισσότερη ισχύ; πχ να ανέβουν τα βολτ στα 3; :hmmm:
Όσο για τα υγρά, πράγματι ένα καθαρισματάκι βελτιώνει τη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 11, 2013, 01:11 »
Αν και αρχάριος ατμιστης έχω μείνει ευχαριστημενος με το epsilon xl. Κοντά μια εβδομάδα τώρα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ή διαρροή. Μου αρέσει η μεγάλη χωρητικότητα το σχήμα του και το ότι ταιριάζει γάντι στο evic αισθητικά.

Μερικές ερωτήσεις.

1) Άλλαξα υγρό και "πατησα" το φυτιλι σε χαρτί για να φύγει γρήγορα η παλιά γεύση. Αν και νόμιζα σαν μην επισκευασιμος ότι το φυτιλι δεν θα τραβιέται τελικά τραβιέται πολύ εύκολα. Το τράβηξα λοιπόν και είδα ότι 2-3 ίνες του έχουν καρβουνιασει. Γεύση καμμένου δεν έχω αλλά έχω απορία. Την φυτιλοαντισταση την αλλάζουμε όταν έρθει γεύση καμμένου η νωρίτερα προληπτικά?

2) Αφού το φυτιλι βγαίνει εύκολα έχει κανένα νόημα η απόπειρα μετατροπής του σε "επισκευασιμο" αλλάζοντας φυτιλι η είναι τσάμπα κόπος αφού η φυτιλοαντισταση κοστίζει περί τα 2.5 ευρώ.

3) Άλλαξα το "φιλτρο" (αν το λέω σωστά, αυτό που βάζουμε στο στόμα) με ένα ευμεγέθες αλουμινένιο αφού δεν μου άρεσε η αίσθηση του πλαστικού που είχε. Περίμενα ότι θα ήταν πιο δροσερό και όντως είναι αλλά μετά από 3-4 συνεχόμενες ανεβάζει θερμοκρασία. Ένα ατσάλινο θα ήταν πιο δροσερό? Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποια ατσάλινα γιατί υποθέτω ότι θα θέλει σε συγκεκριμένα μήκη για να φτάνει στο στρογγυλό πλαστικό και να βεντούζαρει.

4) Οι εγκοπές που έχει στην βάση για ποιο λόγο υπάρχουν? Μήπως για να περαστεί κορδόνακι για το λαιμό? Αν όχι, γιατί?

Και τέλος κάτι γενικότερο (αν υπάρχει κάποιο νήμα για αυτό παρακαλώ υποδείξετε μου γιατί δεν έχω μάθει καλά τις ορολογιες) ένας επισκευασιμος ατμοποιητης τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει σε σχέση με τον epsilon xl όσον αφορά την αίσθηση, την γεύση, την μυρωδιά και την γενικότερη λειτουργία?

Ευχαριστω.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 11, 2013, 01:26 »
1) Το αλλάζουμε όταν εμείς δεν είμαστε από την γεύση που δίνει.
2)
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.msg412661.html#msg412661
3)Υπάρχει αντάποτορας για αυτό το επιστόμια ώστε να βάζεις όποιο θες, τα μεταλικά πράγματι ζεσταίνονται, αλλά για πιο κρύο ατμό μία καλή λύση είναι πιο μακρύ επιστόμιο/drip tip
4)Οι εγκοπές είναι για να παίρνει αέρα στην εισαγωγή (παίρνει αέρα για να τον ατμοποιήσει από κάτω) εάν τον τοποθετήσουμε σε "φαρδιά" μπαταριοθήκη, γνωστές και ως mod.
 5) (; )
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11176.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9492.0.html
Αυτά θα σου δώσουν κάτι, αλλά για μένα, γεύση, τιμή, και μια συνήθεια που θα κόψεις δύσκολα. Δες το σαν τα στριφτά. Άλλοι λένε πως τα κάνουν για τη γεύση, άλλοι γιατί τους αρέσει να στρίβουν, άλλοι για οικονομία.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115860 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824347 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243857 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294165 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem