vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

412 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #840 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 03:43 »
Το Livani είναι καταπληκτικό για να κάνεις πλάκα σε κάποιον. "Έλα ψηλέ, έχω προπαραγωγή νέου αρώματος της Atmos που στάλθηκε σε μερικά μαγαζιά για δοκιμή. Δοκίμασε το Sierra και πες γνώμη".

Και το πιο αστείο είναι όταν βλέπεις τον τύπο και δίνει πόνο λες και του αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #841 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 00:42 »
Πριν λίγο καιρό έγραψα κάποια πράγματα για το Velvet. Στην προηγούμενη σελίδα.


Να σας πω οτι πράγματι έγινε βασικό μου άρωμα. Ο ένας ΙΑΤΤΥ έχει πλεον μόνιμα αυτό.


Το απίστευτο όμως που πρέπει να αναφέρω είναι το εξής.
Ο ΙΑΤΤΥ είναι στημένος με βαμβάκι. Με το ίδιο σετάπ έχω κάνει 30 ml!!!
Βαμβάκι και 30 μλ είναι πρώτη φορά που βγάζω με κάποιο άρωμα.


Έχει και συνέχεια.
Σήμερα άνοιξα τον ΙΑΤΤΥ για να δω την κατάσταση του σετάπ. Το βαμβάκι είναι πεντακάθαρο, ενώ μάκα έχει εμφανιστεί στην αντίσταση, ίσα που να μαυρίζει το σύρμα. Θα κάνω άλλα 10 ml αύριο και θα συνεχίσω να ατμίζω Velvet με το ίδιο σετάπ. Χρησιμοποιώ και βάσεις ATMOS LAB να αναφέρω.


Δεν ξέρω τί να πω... Απίστευτα καθαρό άρωμα χωρίς υπολείμματα στην αντίσταση. Όπως επίσης και το Nutacco το οποίο το έχω στον άλλο μου ΙΑΤΤΥ (με φυτίλι όμως εδώ) και έχω κάνει ήδη 50 ml με ένα σεταπ.

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #842 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 16:51 »
Καλή χρονιά σε όλους  :thumpup:

Την σειρά "muses" απο atmos lab την έχει δοκιμάσει κανένας?
Έψαξα αλλά δεν την βρήκα διαθέσιμη σε κάποιο e-shop.

http://atmoslab.com/en/category/catalog/eliquids/eliquids/muses


Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #843 στις: Ιανουαρίου 06, 2015, 17:23 »
πωωωωω αυτό με τα αρχαιοελληνικά ονόματα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή !  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #844 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 01:12 »
 
Μετά από ένα χρόνο στον ατμό, αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου DIY υγρό. Διάλεξα το Atmos Lamb /Caramel και προσπάθησα να πετύχω  το έτοιμο υγρό με όγκο 20mL, άρωμα 5% κατ’ όγκο και νικοτίνη στα 12mg/mL. Για το σκοπό αυτό, σε πλαστικό μπουκαλάκι των 30mL ρίχνω 12mL εικοσάρα βάση Balanced, 7mL μηδενική βάση Balanced και 1mL άρωμα, δηλαδή 32 σταγόνες. Ακολούθησε ανάδευση για ένα τέταρτο, αποθήκευση σε σκοτεινό μέρος και ωρίμανση για μία βδομάδα με 3 αναδεύσεις την ημέρα που κάθε μια τους διαρκούσε περίπου 5 λεπτά. Κατά τις αναδεύσεις το μπουκαλάκι ήταν ανοικτό. Αποτέλεσμα; Πλήρης απογοήτευση. Στο έτοιμο υγρό αντιλαμβάνομαι δύο βασικά συστατικά, το βούτυρο και την καραμέλα. Σ’ αυτό που έφτιαξα κατάλαβα μόνο το βούτυρο κι’ αυτό αμυδρά. Η γλυκύτητα της καραμέλας απουσίαζε παντελώς. Σα να ατμίζω βάση με βούτυρο. Έριξα άλλες 16 σταγόνες αρώματος ανεβάζοντας την περιεκτικότητα πάνω από 7% και ακολούθησα την ίδια διαδικασία για μια εβδομάδα ακόμα. Ακριβώς τα ίδια. Τι μπορεί να έφταιξε; Το μπουκαλάκι που ήταν πλαστικό; Τα έτοιμα υγρά περιέχουν και κάποιο άλλο συστατικό (ενισχυτικό γεύσης); Το συγκεκριμένο άρωμα ήταν είχε κάποιο πρόβλημα; Καμιά ιδέα;
 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #845 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 01:31 »
1) πλαστικό μπουκαλάκι... 2%
2) ενισχυτικό γεύσης έτοιμων... 3%
3) ανοικτό μπουκαλάκι την ώρα ανάδευσης (γιατί;)... 2%
Τελετουργικό που τηρήθηκε ευλαβικά και προσπάθεια αντιγραφής έτοιμου... 50%

Ποτέ δεν επιχείρησα να αντιγράψω κάτι έτοιμο - για λόγους που δεν ξέρω δεν θα το κατάφερνα ποτέ - μα δεν με ενδιέφερε κιόλας.
Έφτιαξα το πρώτο δικό μου και προσπάθησα να το βελτιώσω. Έκανα μικρές αλλαγές στην  πορεία.
Αποτέλεσμα: με συντροφεύει ακόμα και τώρα, που δοκιμάζω νέες συνταγές.

Τα έτοιμα, καλά κάνουν και είναι έτοιμα, προσπαθούν να είναι αρεστά σε όσο το δυνατόν περισσότερούς.
Τα diy είναι τα δικά μας, τα παιδιά μας κι εμείς τα διαμορφώνουμε.

Δηλαδή, βρες τη δικιά σου γεύση και σίγουρα θα είναι η καλύτερη, έστω κι αν καθυστερήσει λίγο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #846 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 01:42 »
κι εγω δεν καταλαβαινω γιατι με ανοιχτο μπουκαλακι? εγω φτιαχνω τα δικα μου με αρωματα της atmos ακολουθωντας τις οδηγιες και δεν ειχα ποτε προβλημα (εκτος αν το αρωμα ηταν σκαρτο)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #847 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 02:01 »
Αφού συφωνήσω με τους προλαλήσαντες, η πρώτη σκέψη που κάνω λέει οτι σε 30μλ μπουκαλάκι φτιάχνεις 20 μλ υγρό. Άρα κλείνοντας το καπάκι εγκλωβίζεις και 10 μλ αέρα.... Ο αέρας έχει πάρει ελάχιστο από το άρωμα του υγρού... Ανοίγεις το μπουκαλάκι και κάνεις ανάδευση. Άρα ο αρωματισμένος αέρας φεύγει και μπαίνει καθαρός για να πάρει κι αυτός με τη σειρά του κάτι από το άρωμα. Και επαναλαμβάνεις το ίδιο συνεχώς.... Τι θα μείνει άραγε από το "άρωμα"?... Δεν ξέρω, σκέψη κάνω... :dontknow:


Παίρνεις ένα μπουκαλάκι αντίστοιχο της ποσότητας που θες να φτιάξεις και κατά προτίμηση γυάλινο. Βάζεις πρώτα το άρωμα και στη συνέχεια τη νικοτινούχα βάση. Ανακινείς κυκλικά 1-2 λεπτά (δεξιόστροφα και αριστερόστροφα). Ρίχνεις και την μηδενική και ανακινείς άλλο τόσο. Αφού στοχεύεις για 7ήμερη ξεκούραση, ρίχνεις άλλη μια ανάδευση στο 3ήμερο. Στις 7 ημέρες ανακινείς πάλι και δοκιμάζεις το υγρό. Αν δεν σου αρέσει, το αφήνεις άλλη  μια εβδομάδα. Αν και πάλι δεν σε ικανοποιήσει, ή τροποποιείς ποσοστά, ή αγοράζεις έτοιμο ή το χρησιμοποείς για μίξη με κάποιο άλλο.
Έτσι θα έκανα εγώ.

Ανοιχτό καπάκι αφήνουμε όταν το υγρό περιέχει αλκοόλη.

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #848 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 02:39 »
 
Πολύ ωραία και κατατοπιστικά αυτά που λέτε. Θα ξαναδοκιμάσω με τις βάση τις παρατηρήσεις σας. Το πρόβλημά μου δεν είναι οτι δεν κατόρθωσα να κατασκευάσω κλώνο της καραμέλας, αλλά το οτι αυτό που έφτιαξα απείχε πάρα μα πάρα πολύ από τη δικιά μου γεύση (που τυχαίνει να είναι η έτοιμη) με αποτέλεσμα να μου περνά από το μυαλό να ρίξω 15% ή 20% άρωμα , πράξη που δεν ξέρω αν είναι σωστή, τουλάχιστον από άποψη υγείας. Ψάχνομαι ως αρχάριος, γι’ αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #849 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 02:41 »
οχι απαγορευτικα ειναι παρα πολυ

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #850 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 22:03 »
Στη πρωτη σελιδα Μιχαλη που ελεγε για τα αρωματα και τα ποσοστα δεν την βλεπω, τι εγινε;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #851 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 22:07 »
http://atmoslab.com/en/catalog/diy/liquidware/flavours/tobacco-flavours

εστω οτι επιλεγουμε καπνικα πατα πανω σε ενα christos520

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #852 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:02 »
οχι απαγορευτικα ειναι παρα πολυ


Αυτό ισχύει γενικά ή μόνο στα αρώματα της Atmos Lab; Πολλές συνταγές που έχω δει με άλλα αρώματα (TFA/TPA) ξεπερνούν το 15% τουλάχιστον.
Το εννοείς σαν πρόβλημα υγείας ή σαν ποιότητα τελικού υγρού;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #853 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:58 »
η πυκνοτητα των αρωματων σε καθε εταιρεια διαφερει,το λεω και για τους 2 λογους (γι΄αυτο ο κατασκευαστης μας λεει το ποσοστο)

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #854 στις: Ιανουαρίου 20, 2015, 23:18 »
πρωτη φορα δοκιμασα 4 υγρα απο atmos lab.cappucino tyramisu kanela και φουντουκι.. το μονο που μου αρεσε ειναι το φουντουκι. με ττα αλλα συγγνωμη αλλα κοντεψα να κανω εμετο.. ειδικα με τον capuccino. δεν ξερω αν πρεπει ν τα αφησω να οριμασουν αλλα ημερομηνια παρασκευης λεει 1-12-2014. οποτε ειναι οριμο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem