vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 3 χρήστες
Barbapaidi, Milarepa, zalaros

Twitter

Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #465 στις: Ιουλίου 12, 2013, 01:20 »
Τα γουστα και οι απολαυσεις πληρώνονται. :D 

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #466 στις: Ιουλίου 15, 2013, 20:03 »
EVOD και από τη Vision.

Eδώ http://www.visionecig.com/vision-kits/29-vision-bbc-express-kit.html

Εδώ http://www.visionecig.com/vision-2013-updated/55-vision-v-tox-bbc-.html

Κι εδώ με μεταλλικό drip tip http://www.visionecig.com/wwwhealthcabinnet/19-vision-bottom-coil-clearomizer.html

Τουλάχιστον το λένε ανοιχτά:
The BBC clearomizer was first made by KangEr Tech , Not first made by Vision , customer requested we copied and improved .

Ο ΒCC clearomizer πρωτοφτιάχτηκε απ την  KangEr Tech, όχι απ τη Vision, οι πελάτες το ζήτησαν το αντιγράψαμε και το βελτιώσαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2013, 21:29 από sab_atmo »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3877
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #467 στις: Ιουλίου 16, 2013, 04:36 »
Διάβασα πολλές αντίθετες απόψεις και από περιέργεια πήρα έναν evod την προηγούμενη εβδομάδα να τον δοκιμάσω.
Μου άρεσε πολύ η ποιότητα κατασκευής και η υφή που έχει. Πλαστικούρα, καμένο, μπουρμπουλήθρες, διαρροές δεν πήρα ποτέ. Ο ατμός του είναι κρύος, όπως τον προτιμώ.
Αυτά ήταν τα θετικά του. Όλα τα υπόλοιπα αρνητικά.
Φοβερά αεράτη τζούρα. Έκλεισα τις 2 τρύπες αλλά και πάλι δεν.... Με τις 3 τρύπες κλειστές σφίγγει υπερβολικά η τζούρα.
Δεν μπορείς να δεις εύκολα τη στάθμη του υγρού.
Ο τρόπος γεμίσματος από κάτω δεν είναι τόσο πρακτικός.
Γεύση υποδεέστερη των epsilon, thor.
Τέλος και σημαντικότερο για μένα: μηδενικό χτύπημα σε σχέση με τους dual coil thor και epsilon.

Τελικό συμπέρασμα: Στο συρτάρι με τα μουσειακά εκθέματα.  :thumpdown:

Αυτά είχα γράψει πριν 1 μήνα και τα παίρνω σχεδόν όλα πίσω.
Από περιέργεια άνοιξα προχθές την κεφαλή. Τέτοιο άθλιο κατασκεύασμα σε εργοστασιακό ατμοποιητή δεν έχω ξαναδεί. Οι σπείρες ήταν άσχημα στριμωγμένες στις 2 άκρες του φυτιλιού. Στο μεσαίο τμήμα του φυτιλιού δεν υπήρχαν καθόλου σπείρες. Τις αραίωσα με μια καρφίτσα και..... άλλος ατμοποιητής.
Η τζούρα έσφιξε, η γεύση δυνάμωσε και το χτύπημα πολύ καλό πλέον. Το μόνο μειονέκτημα για μένα εξακολουθεί να είναι ο άβολος τρόπος γεμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #468 στις: Ιουλίου 16, 2013, 05:07 »
Τον δοκιμασα κι εγω τον συγκεκριμενο αν και πολυ σπανια πλεον δοκιμαζω κατι...
Στην αρχη ενθουσιαστηκα μπορω να πω. Επεσα μαλλον σε καλοφτιαγμενες αντιστασεις και ειπα: εδω ειμαστε! Μετα εκανα μια μαζικη αγορα απο 'εξω' και δυστηχως τα πραγματα δεν ειναι εξισου καλα. Αθλιες αντιστασεις, κακοφτιαγμενες που σε καμια περιπτωση δεν ηταν σαν τις πρωτες. Αμα ειναι καθε φορα να παιζω λοττο στο τι αντισταση θα μου τυχει ή αν πρεπει εγω να παρεμβαινω μεχρι να την κανω να ατμιζει σωστα, να μου λειπει...ΘΑ ξαναγυρισω στα παλια καλα καρτο 510d μεχρι...καποτε να αποφασισει καποια σοβαρη εταιρια, να βγαλει κατι ολοκληρωμενο.

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #469 στις: Ιουλίου 16, 2013, 11:31 »
Απ'εξω εννοεις Κινα? Φασττεκ?

Δεν ξερω κατα πόσο έχει νοημα αυτο το λοτο με αντιστάσεις από πηγες που η ποιότητα ειναι αμφισβητούμενη, πόσο μάλλον οταν το γνωρίζουμε κιολας.

Τωρα ο κακομοίρης ο evod τι σου φταίει? Οτι κεφαλή του βάλεις, μ'αυτην θα ατμισει. Πιο πίσω στο νημα έχουν αναφερθεί αρκετά Ελληνικά μαγαζιά που φέρνουν καλες αντιστάσεις. Η διαφορά στην τιμη είναι μικρη, και τι εννοώ, παίρνεις δοκιμασμένη αντισταση με 2Ε από Ελλάδα και είσαι ικανοποιημένος για καμιά 10αρια μέρες (τόσο με βγάζουν εμένα το λιγότερο), παίζεις λοτο από Κινα με 1Ε και αν δεν σου κατσει μόλις πέταξες τα χρηματά σου. ;)

Αυτές στα 1.8 εμένα πάνε σφαίρα http://goo.gl/rv29F , και είμαι στην τρίτη αντίσταση του πακέτου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2013, 11:47 από sab_atmo »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #470 στις: Ιουλίου 16, 2013, 11:40 »
Παρέλαβα από fasttech 20 κεφαλές στα 2.4Ω (https://www.fasttech.com/products/1361500) + δύο τεμάχια eVod ...
Οι eVod αν και δεν είναι της Kanger (όπως άλλωστε πλέον και οι περισσότεροι που κυκλοφορούν στην αγορά) είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας και δουλεύουν άριστα με τις "μαμίσιες" κεφαλές τους (2.4Ω)... 

Δοκίμασα δύο από τις "χύμα" κεφαλές σε Protank και μετά από ένα tweak (αφαίρεση ενός παραπανίσιου σιλικονένιου O-ring που δημιουργούσε διάφορα προβλήματα όπως υποτροφοδοσία κλπ) δουλεύουν πολύ καλά...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #471 στις: Ιουλίου 16, 2013, 11:48 »
Αφαίρεσες το σιλικονάκι που έχει πάνω από την κεφαλή, στο σωληνάκι ή κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #472 στις: Ιουλίου 16, 2013, 11:50 »
lionor αν και παλιοσειρα την πατησες σαν πρωταρης ειδικα εσυ που ξερεις οτι απο αντιγραφες και μαλιστα κακής ποιοτητας οι Κινα εχει τα πρωτεια.
Κεφαλες απο Ελλαδα που ειναι εγγυηση εχουν μεχρι στιγμης και απο αυτες που εχω δοκιμασει Atmistique,Fabvape,vape club,Dr antismoke .
Aπο οπου και αν πηρα μεχρι στιγμης 10-12 μερες μου κραταει η αντισταση στα 4,5 βολτ.Και  αποδοση γευσης απο την τριτη τεταρτη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #473 στις: Ιουλίου 16, 2013, 12:17 »
Αφαίρεσες το σιλικονάκι που έχει πάνω από την κεφαλή, στο σωληνάκι ή κάτι άλλο?
Oι δύο που δοκίμασα εκτός  από το σιλικονένιο καπάκι πάνω από το φυτίλι είχαν 2 σιλικονένια O-ring, ένα στο κάτω μέρος της στρογγυλής πατούρας (που το έχουν όλοι) και ένα στο πάνω μέρος της στρογγυλής πατούρας κάτω από το φυτίλι το οποίον και αφαίρεσα γιατι δημιουργούσε προβλήματα...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #474 στις: Ιουλίου 16, 2013, 12:50 »
Γιατι βρε παιδια τα ελληνικα μαγαζια, απο την Κινα δεν τα παιρνουν; Ή τα φερνουν απο την ζιμπαμπουε; Ή μηπως οτι φ/α πουλανε εδω, ειναι ολες καλες; Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω εγω να δωσω ειναι οτι υπαρχουν παρτιδες διαλογης, που αλλες προοριζονται για εμπορους και αλλες για το...καταναλωτικο κοινο  :D
Γιατι ομως τα καρτο 510d που χρησιμοποιω εδω και 2,5 χρονια περιπου, και ειναι ολα αγορασμενα απο κινεζικο μαγαζι, ειναι σουπερ; Στα 50, αντε το 1, να μου χει τυχει σκαρτο.... Δεν ξερω, ακρη δεν βγαινει...
Απλα εχω βαρεθει ελεεινα, να μπαινω στο τρυπακι καθε φορα να δοκιμαζω κατι, που ενω στην αρχη βγαινει σαν...πρωτοτυπο, μετα αρχιζουν οι αντιγραφες με την αναλογη ποιοτητα βεβαια.
Ελπιζω καποια στιγμη, να υπαρξει μια εταιρια, ελληνικη - κινεζικη, δεν ξερω τι, που θα βγαζει ενα πιστοποιημενο προιον σταθερης ποιοτητας

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #475 στις: Ιουλίου 16, 2013, 13:05 »
Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω εγω να δωσω ειναι οτι υπαρχουν παρτιδες διαλογης, που αλλες προοριζονται για εμπορους και αλλες για το...καταναλωτικο κοινο  :D
Μπορεί να παίζει κι αυτό...

Το θέμα είναι οτι η κατασκευή φυτιλοαντιστάσεων είναι τόσο απλή διαδικασία (ακόμη και σε βιομηχανική κλίμακα) που έχουν μπεί πολλοί παίχτες στο παιχνίδι. Δεδομένου τώρα οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις έτοιμες Φ/Α είναι συνήθως η κακή ποιότητα φυτιλιού (δεν τροφοδοτεί καλά ή βρωμάει και δε λεει να καθαρίσει), με τόσους προμηθευτές-εργοστάσια αντε βρες άκρη ποιος φτιάχνει ποιοτικές και ποιός όχι. Κι εδώ έρχονται τα δοκιμασμένα φυσικά καταστήματα που έχουν βρεί προμηθευτή ποιοτικών προιοντων και (μέχρι ώρας) επιμένουν σ' αυτόν.

Παρεμπιπτόντως οι ΦΑ που μου έχουν βγεί σκυλιά με άριστη απόδοση είχαν ολες τις αντιστάσεις τους όπως περιγράφει ο camber παραπάνω, δηλαδή οι μισές σπείρες στη μια μεριά του φυτιλιού, οι άλλες μισές στην άλλη και κενό στη μέση. Τις έφερα στα ίσια τους με καρφιτσούλα αλλά δεν έκαναν καμια ιδιαίτερη διαφορά. Καμιά φορά αμα θέλει να δουλέψει.... θα δουλέψει... κι ας μην είναι και τέλειο οπτικα.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #476 στις: Ιουλίου 16, 2013, 14:24 »
Γιατι βρε παιδια τα ελληνικα μαγαζια, απο την Κινα δεν τα παιρνουν; Ή τα φερνουν απο την ζιμπαμπουε; Ή μηπως οτι φ/α πουλανε εδω, ειναι ολες καλες; Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω εγω να δωσω ειναι οτι υπαρχουν παρτιδες διαλογης, που αλλες προοριζονται για εμπορους και αλλες για το...καταναλωτικο κοινο  :D
Γιατι ομως τα καρτο 510d που χρησιμοποιω εδω και 2,5 χρονια περιπου, και ειναι ολα αγορασμενα απο κινεζικο μαγαζι, ειναι σουπερ; Στα 50, αντε το 1, να μου χει τυχει σκαρτο.... Δεν ξερω, ακρη δεν βγαινει...
Απλα εχω βαρεθει ελεεινα, να μπαινω στο τρυπακι καθε φορα να δοκιμαζω κατι, που ενω στην αρχη βγαινει σαν...πρωτοτυπο, μετα αρχιζουν οι αντιγραφες με την αναλογη ποιοτητα βεβαια.
Ελπιζω καποια στιγμη, να υπαρξει μια εταιρια, ελληνικη - κινεζικη, δεν ξερω τι, που θα βγαζει ενα πιστοποιημενο προιον σταθερης ποιοτητας
Απο Κινα παιρνουν σιγουρα αλλα απο ποιον προμηθευτη παιρνουν παιζει ρολο.
Και στην Ελλαδα εχω πεσει σε κακη παρτιδα και το μαγαζι εφαγε κοκκινη καρτα.
θυμηθηκα τοτε τον ντορο που ειχε γινει με την κυκλοφορια του ego-t που λεγαμε σωθηκαμε.Και απο τεσσερα διαφορετικα μαγαζια που ειχα παρει μονο απο ενα δουλευαν ικανοποιητικα και ολα τα υπολοιπα ηταν μαυρα χαλια.
Παρτιδες διαλογης δεν νομιζω να υπαρχουν με το σκεπτικο οτι δεν υπαρχει μονο πχ η kanger που φτιαχνει αντιστασεις αλλα και  δυο τρια και μπορει και τεσσερα μαγαζια.
Και σιγουρα οπως αναφερθηκε η διαφορες οφειλονται σε διαφορετικα φιτιλια,συρματα κτλ κτλ .
Για τα καρτο 510d μπορει αν αλλαξεις μαγαζι και παρεις τα ιδια να βγουν μαπα η ακομα αν αλλαξει προμηθευτη το συγκεκριμενο μαγαζι που τα προμηθευεσαι να συμβει το ιδιο.
Με αυτο το σκεπτικο αναφερα καποια μαγαζια δοκιμασμενα που και αυτα αν αρχισουν τα παρατραγουδα η αν δεν απαιτουν την ιδια φουρνια να τρωνε κιτρινες μεχρι την αποβολη εκτος αθληματος  :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Εfthimis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #477 στις: Ιουλίου 17, 2013, 14:02 »
Εχω τον  Kanger Evod και για αρκετες βδομαδες ειχα μπουκωματα,μπουρμπουληθρες ειχα παρει κατι αντιστασεις των 1,5 ευρω λεω φθηνες ειναι ας παρω καμια 10αρια να χω,απο τις 10 πεταξα τουλαχιστον τις 3 και ολες οι αλλες μου λειτουργησαν με προβληματα οπως προανεφερα,το μπουκωμα του ατμοποιητη ομως ηταν το κορυφαιο,μολις καταλαβαινα οτι μπουκωνει το τιναζα να φυγει το λαδι και ολα καλα μετα.Αυτο ομως το πραγμα γινοτανε πολυ συχνα,ετσι αφου της τελειωσα πηρα αλλες αντιστασεις οι οποιες μεχρι τωρα δεν μου ενφανισαν προβληματα.Ρουφαω πλεον χωρις μπουκωματα.Βρηκα την υγεια μου... ::)

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #478 στις: Ιουλίου 17, 2013, 15:01 »
Απ οτι φαίνεται οι περισσότεροι EVOD ατμιστες είναι ευχαριστημένοι ωστόσο κάποιοι προβληματίζονται λόγω κακής ποιότητας αντιστάσεων. Τα τινάγματα εμένα μου έχουν χρειαστεί παααααρα πολύ σπάνια, και συνήθως οταν αφήνω το ΗΤ στο αυτοκίνητο που λόγω ζέστης γίνονται πιο ρευστα τα υγρά και υπερτροφοδοτείται η φυτιλοαντίσταση.

Παιδιά (όπως έχω ξαναγράψει) πάρτε αντιστάσεις δοκιμασμένης ποιότητας από τα καταστήματα που έχουν αναφερθεί στο νήμα (και ειναι αρκετά).

Δεν φταίει ο EVOD για τα προβλήματα τροφοδοσίας.

Το λέω και το ξαναλέω, όχι επειδή έχω μετοχες της Kanger (ίσως θα ήθελα, λόγω της δυναμικής της  :laugh1: ), αλλά επειδή προσωπικά θεωρώ οτι είναι ίσως ο καλύτερος Clearo που έχει κυκλοφορήσει ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #479 στις: Ιουλίου 17, 2013, 18:57 »
Ερώτηση νέου ατμιστη: έχω pro tank και evod .Oι κεφαλές  του ενός μπαίνουν στον άλλο; Δηλδ του pro tank στον evod και αντίστροφα, ή είπα μπαρουφα;
 Του μικρού (evod) είναι 1.8 κα του μεγάλου 2.4 και τους δουλεύω με evic.
Να το δοκιμάσω;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 295070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8830 1117527 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 20:01
από Sergios
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 29 6524 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 19:48
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508763 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155432 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569538 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244534 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763513 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog