vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 6 χρήστες
io, lagoudakis, Milarepa, mathimatikos1966, manoslykos, maprix

Twitter

Σε ποιο κομμάτι του η.τ εστιάζεται περισσότερο η τυχόν επιφύλαξη σας

Μεγάλη επιφύλαξη έχω στα υλικά που έχουν την μεγαλύτερη
καταπόνηση για την δημιουργία του ατμού, φυτίλι - πλέγμα - σέρα.

Και βέβαια τα υγρά, όσο καλά και να είναι δεν ξέρουμε ακόμα τις επιπτώσεις
και μάλλον θα αργήσουμε να τις μάθουμε αν υπάρχουν.



Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
η ανυσιχα μας πρεπει να εστιαζετε στα υγρα για το αν ειναι αφαλη για την υγεια μας κ στις παταριες για να μην εχουμε τυχον ατυχηματα('καμια εκρηξη)

Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
δεν ξερω για ποιο λογο αλλα απο την πρωτη στιγμη δεν ανησυχησα για τα υγρα.. Αυτο που με προβληματιζε και με προβληματιζει ειναι η αντισταση. Οταν εκανα ετοιμες αντιστασεις του εμποριου με ξενερωνε το πλαστικο καπακι και γενικα δεν ημουν σιγουρος για την ολη ποιοτητα τους (αυτη η μαζικη παραγωγη προιοντων  της κινας παντα με προβληματιζε). Οταν περασα στους επισκευασιμους καπως ηρεμησα αφου θεωρητικα εχω τον ελεγχο. Θα μου πειτε τα συρματα και το φυτιλι που φτιαχνονται? Ε ενταξει τουλαχιστον μπορω να τα ριξω και ενα καψιμο. Παντως θεωρω οτι οπως τα υγρα εχουν πιστοποιητικα κατι αντιστοιχο πρεπει να γινει και με τα υπολοιπα αναλωσιμα..

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Εγώ ανησυχώ περισσότερο για τις αντιστάσεις και κυρίως τα κατάλοιπα που πιάνουν. Ιδιαίτερα σε genesis ατμοποιητές όλοι αυτή η μάκα που πιάνει η αντίσταση και το mesh μαζί με τρομάζει. Έχω ένα φόβο ότι ότι μικροσωματίδια όλης αυτής της μπίχλας/μαυρίλας/καρβουνίλας καταλήγουν στους πνεύμονες. Ας ελπίσουμε να κάνω λάθος....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
1
5
6
Η μακα ειναι η ιδια και στους δυο

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Φυτίλι.
Απορώ πως δεν έχουν βγάλει ακόμα φιλτρο...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τώρα που το λες...  :hmmm:
Δεν θα ήταν δύσκολο αλλά θα έπρεπε να μην σφίγγει πολύ την τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
...........Και βέβαια τα υγρά, όσο καλά και να είναι δεν ξέρουμε ακόμα τις επιπτώσεις
και μάλλον θα αργήσουμε να τις μάθουμε αν υπάρχουν.
Πιστεύω πως 15 και περισσότερα χρόνια χρήσης ΗΤ στην Αμερική, θα είχε δείξει κάποια σημάδια, τουλάχιστον.


Για τα υγρά δεν ανησυχώ τόσο, ή μάλλον καθόλου, γιατί όλοι πλέον "ψάχνουν" το προϊόν τους.
Το ίδιο για τα φυτίλια και για τα mesh.
Για την αντίσταση όμως, όπου και αυτή να ακουμπά, φιτίλι ή mesh, ανησυχώ.


Απορώ πως ακόμα, δεν έχουν ανακαλύψει άλλους τρόπους ατμοποίησης.
Παλιά θυμάμαι κάποιες προσπάθειες με υπέρηχους.
Τι τελικά έγινε ?...  έχασα επαφή. Μάλιστα θυμάμαι να υπήρχαν και αναφορές εδω στο forum

Πλαστικα σε μπουκαλια, συσκευες.....απλα εαν δεν ειναι Food , Pharma grade ειναι βλαβερα

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
το φυτιλι αλλα πιο πολυ με ανησυχει τα συρματα στις αντιστασεις οπως τα nickel χρωμιου  αν με την αυξηση της θερμοκρασιας απελευθερωνουν στοιχεια τους στον ατμο καθως επισης καιτ το mesh αν η οξειδωση του ειναι επικυνδηνη στην ατμοποιηση ,δεν εχω δοκιμασει ακομη mesh γιαυτο το λογο

τα υγρα πανω κατω ξερουμε τι εχουν ,

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
λοιπά υλικά ατμοποιητή ,φίλτρα ,επιστόμια ,σπειρώματα ,κυρίως σώμα ατμοποιητή κτλ

Περισσοτερο σε θεματα καθαριοτητας και απολυμανσης επιστομιων που κανουν αμεση ζημια.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω τοσο την εννοια οτι και ολα τα υπολοιπα ειναι επιβλαβη σε βαθος χρονου,αλλα οπως και να το κανουμε το η/τ απευθυνεται σε καπνιστες.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Επειδή, αρχικά, ξεκίνησα με κάρτο, το πρώτο που με ανησύχησε ήταν το κάψιμο της αντίστασης στο πολυεστερικό σφουγγαράκι. Μετά που πήγα στα κλίαρο, ανησυχούσα για το κάψιμο της αντίστασης στο φυτίλι. Άμα πάω σε mesh, θα με ανησυχεί το κάψιμο του mesh. Στην ουσία δηλαδή, αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι τι καίγεται (και κατ' επέκταση τι πάει στα πνευμόνια μου) από το υλικό που χρησιμοποιώ για μέσο μεταφοράς του υγρού κοντά στην αντίσταση. Από την άλλη, έχω βάλει πολλές φορές φωτιά στα φυτίλια μου και (φαινομενικά) δεν παθαίνουν τίποτα! Απεναντίας, καθαρίζουν! Μήπως λοιπόν τα υπολείματα στις αντιστάσεις δεν είναι τόσο το μέσο, όσο το ίδιο το υγρό και συγκεκριμένα το άρωμα του;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με το συλλογισμό σου φίλε.
Τις ίδιες επιφυλάξεις έχω και εγώ με το μέσο ατμοποίησης.


Δεν θέλω ούτε τα κατάλοιπα του εν χρήση διαλυόμενου και αποσυντιθέμενου cilica/ecowool κλπ, ούτε και τα κατάλοιπα του οξειδωμένου πλέγματος, ούτε και τα κατάλοιπα του καρβουνιασμένου σύρματος, αν το αναλύσουμε στα επιμέρους. Θεωρητικά εννοώ δεν τα θέλω. Πρακτικά αγνοώ. Υποθετικά, αυτή την εποχή χρησιμοποιώ φυτίλι ecowool (νομίζω Ρώσικης προέλευσης είναι αυτά + ακριβότερα από τα συνηθισμένα cilica).


Επαυξάνω όμως.
Η ποσότητα των υπολειμμάτων/καταλοίπων στην αντίσταση, δεν είναι το ίδιο πράγμα με την κακή πιθανά επίδραση που μπορεί να ασκήσει ένα υγρό. Προφανώς δεν είναι όλα τα υγρά ένα και το αυτό. Κάθε ένα ασκεί διαφορετική .. επιροή στον κάθε ένα -επίσης- διαφορετικό οργανισμό.
Το αναφέρω διότι πολλές φορές συναντώ τις λογικές ανησυχίες για την ποσότητα των καταλοίπων, αλλά όχι και για την ποιότητα ...


Δηλαδής ..
Θα προξενήσει πχ την ίδια βλάβη η μακροχρόνια χρήση ενός υγρού με περισότερα κατάλοιπα αλλά παρασκευασμένο με εντελώς φυσικό τρόπο με φυσικές πρώτες ύλες, από ότι ενός υγρού ολότελα συνθετικού και με την προσθήκη συνθετικής νικοτίνης το οποίο μπορεί να έχει φαινομενικά λιγότερα κατάλοιπα;  :eyesplash:


Επίσης, κατά το δικό μου τρόπο σκέψης, τα κατάλοιπα δεν μπορεί να είναι όλα το ίδιο αφομοιώσιμα. Η λέξη κατάλοιπα δεν σημαίνει τίποτα από μόνη της. Πέρα από το οργανικό του καθενός, που κι αυτό εμπλέκεται ..


Ο θεός να βάλει το χέρι του ..   :yes: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Αν μπει φιλτρο στο ρημάδι τοτε δεν θα υπάρχει καμια ανησυχία μονο η νικοτίνη θα μας κάνει ζημιά και ΑΝ στο μέλλον η vg - pg κριθεί ως επικίνδυνη .
Καταλαβαίνω πως ο καθένας σκέφτεται με το τρόπο του και εννοείτε πως ο καθένας επικεντρώνεται σε διαφορετικά σημεία του ατμίσματος και τα βλέπει με στραβό μάτι.
Συζητάτε ομως για θέματα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε ως ατμιστές vg-pg τα αρώματα άνετα τα αποφεύγουμε.
Παμε παρακάτω.ναι;
Τι αλλο θέλουμε να αποφύγουμε;Μικροσωματιδια ειτε του φιτιλιού είτε του mesh είτε τις σκνίπας που έτυχε να περασει απο τη τρύπα αερισμού των 3mm που έχουμε ανοίξει,Πως θα τα αποφύγουμε αυτα; βάζουμε φιλτρο συνεπώς εχουμε ξεμπερδέψει με τα πολλά, πολλά εκτος απο τη vg-pg και νικοτίνη.
Απλα ειναι ολα, θέληση να υπάρχει να σκεφτούμε τι και πως θα το αποφύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος ManMin23

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
τισ μπαταριες φοβαμαι πολυ περισσοτερο απ ολα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246379 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572264 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8078 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122102 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326894 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios