vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, lagoudakis, KORG N364, steft, skoubri, pngtszs1976, Parolos, chrismet

Twitter

Αga-T V2 Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #450 στις: Απριλίου 27, 2013, 21:53 »
για δες εδώ (http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=25_17_140&product_id=459) έφερε σετ ανταλλακτικά το fabvape

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #451 στις: Μαΐου 15, 2013, 03:16 »
Ροδέλα για τον θετικό πόλο ξέρετε που βρίσκουμε  Πήγα σε χρωματοπωλειο στη γειτονιά μου αλλά δεν βρήκα σε τόσο μικρές διαστάσεις. :wall: :wall:

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #452 στις: Μαΐου 15, 2013, 12:31 »
Υπάρχει μια στα ανταλλακτικά του στο σακουλάκι με τη συσκευασία του ατμοποιητή.
Αν δεν έχεις σίγουρα κάποιος θα σε βολέψει κοντά σου αλλιώς να σου στείλω εγώ

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #453 στις: Μαΐου 15, 2013, 15:26 »
Ροδελα μηπως εννοει την ροδελα και οχι το παξιμαδι.
Για να μικρυνει την αποσταση μεταξυ mesh και πολου

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #454 στις: Μαΐου 15, 2013, 16:33 »
Ατμίζω κι εγώ τον AGA-t2 εδω και μια εβδομάδα (αγορασμένος από atmistique)!!!

Αφού δίαβασα όλα τα θέματα που τον αφορούν και οι 95 στους 100 τον προτείνουν, είπα να δώσω το (αστρονομικό  :laugh1: ) ποσό των 27Ευρώ και να τον αποκτήσω (παίζει να είναι απ τους φθηνότερους επισκευάσιμους αυτή τη στιγμη)....

Από φινίρισμα και κατασκευή τον βρίσκω μια χαρά, και δεν παρατήρησα στραβοκομένο πυρεξ που έχει αναφερθεί από κάποιους, ή κάποιο άλλο λειτουργικό σφάλμα.

Το πρώτο στήσιμο ήταν φιάσκο καθώς από ενθουσιασμό και κεκτημένη ταχύτητα τον έβαλα στο vamo χωρίς να χαμηλώσω τα βολτ και στα καπάκια κόπηκε το σύρμα της αντίστασης (η οποία είχε βγεί 1.7Ω με 4 σπείρες).... Στρίβω δεύτερη αντίσταση (mesh αυτο που είναι στη συσκευασία του aga, και kanthal 0,20), παίζω κάνα 2λεπτο με τις σπείρες και τσοοοουπ κατακόκκινο στα 2Ω με πέντε σπείρες! Βρήκα την όλη διαδικασία αρκετά ευκολη. Ίσως ήμου λιγο τυχερός, ίσως βοηθησαν τα δεκάδες περί στησίματος μυνήματα που είχα διαβάσει και τα δεκάδες βιντεο στο youtube που είχα παρακολουθήσει. (Για να παινέψουμε και τα δικά μας παιδιά ακολούθησα ακριβώς τη μέθοδο gewre απλά αντί για φλόγιστρο χρησιμοποίησα αναπτηράκι bic).

Σχετικά αεράτη τζουρα η οποία όμως ψιιιιλορυθμίζεται στο δικό μου. Και εξηγούμαι, στη μέσα μεριά της καμπάνας στην τρύπα αερισμού έχει ψιλογρεζάκια από το cnc, τα έσπρωξα προς την τρύπα και έσφιξε ελάχιστα αλλα αισθητά η τζούρα του. Βασικα αυτό το βρηκα κατα τύχη οταν καθάριζα με χαρτοπετσέτα την καμπάνα και μάγκωσε ένα κομματάκι στο εν λόγω σημείο, και είπα να το χρησιμοποιήσω για "ρυθμιση".

Δύο είναι οι απορίες μου στη παρούσα φάση:
Ο δικός σας δουλεύει με  Ego μπαταρίες? Εμένα όχι. Ανάβει το λαμπάκι της μπαταρίας για δέκατο του δευτ/πτου και σβήνει. Έχω τσεκάρει αρκετές φορές και 100% δεν έχω βραχυκύκλωμα στην αντίσταση... (όχι οτι σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σε ego αλλά από περιέργεια...)

Είναι όντως καλύτερος απ τους εργοστασιακούς σε ΌΛΕΣ τις γεύσεις? Νομίζω οτι ο συγκεκριμένος αδικεί πολύ τη bebeca, καθώς βγάζει μόνο τα μέλια και αφήνει τις άλλες γευσεις εκτος... Με άλλα υγρά είναι όντως καλύτερος (και λίγο πιο δροσερός από εργοστασιακούς top coils γενικότερα)

Ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #455 στις: Μαΐου 15, 2013, 17:06 »
Λογω μεγαλου φορτου δουλειας σημερα ο εγκεφαλος εχει κατεβασει ρολά, να ρωτησω η εξτρα τρυπα για ποιο λογο ειναι; Μια για να πιασουμε το συρμα, η αλλη λογικα για γεμισμα, η τριτη ειναι για το mesh...η τέταρτη;  ;D


Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #456 στις: Μαΐου 15, 2013, 17:15 »
@Sab atmo Εμενα δουλευει κανονικα σε ego, κοιτα μηπως θελει λιγο σηκωμα ο πολος της μπαταριας, στο δευτερο ερωτημα παιζουν ρολο πολλα, αλλα οι γευσεις βγαινουν πολυ καλυτερα απο τους εργοστασιακους αν εχουμε κανει σωστο στησιμο.  :thumpup:


@Lazy Dog η τεταρτη τρυπα ειναι για mesh σε σχημα U  ;)  και αν δεν το γνωριζεις ο οριτζιναλ δεν εχει την τεταρτη τρυπα, ειναι ιδιοκατασκευη η φωτο που ανεβασες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 17:22 από parginos »

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #457 στις: Μαΐου 15, 2013, 18:47 »
Θα δοκιμάσω να σηκώσω λιγάκι τον πόλο και αν δεν δουλέψει το αφήνω, άλλωστε δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα ο Aga σε Ego.

Αυτό ακριβώς βλέπω κι εγώ με όσα υγρά δοκίμασα (καθαρότερη γευση) με μοναδική εξαίρεση το bebeca, όπου δεν λέω πως έχει κακή γευση ή κάτι τέτοιο αλλά ότι επισκιάζει η γευση του μελιού όλες τις άλλες  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #458 στις: Μαΐου 15, 2013, 19:21 »
Σίγουρα κάποια αρώματα δεν συμπεριφέρονται σωστά στους genesis, αλλά μερικά είναι μιά χαρά σε διαφορετικές περιεκτικότητες αρώματος ή/και νικοτίνης(γιά vg/pg δε γνωρίζω - μόνο ~70/30 χρησιμοποιω).

Το bebeca π.χ. που για να καταφέρω να το ατμίσω(dripping) το αραιώνω 1/1 με pg, μου βγάζει την ίδια γεύση σε genesis με 1/1.2.
Βέβαια μέλι στο bebeka δε μπορώ να εντοπίσω...κατι σε φυστικομπισκότο με καραμελοβανίλια μου φέρνει  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #459 στις: Μαΐου 15, 2013, 19:33 »
Ροδελα μηπως εννοει την ροδελα και οχι το παξιμαδι.
Για να μικρυνει την αποσταση μεταξυ mesh και πολου
Ακριβώς για αυτό λέω ροδέλα για να μικρύνω την απόσταση θέλω όχι παξιμάδι ::) ::) [size=78%].[/size]

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #460 στις: Μαΐου 15, 2013, 19:41 »
Βέβαια μέλι στο bebeka δε μπορώ να εντοπίσω...κατι σε φυστικομπισκότο με καραμελοβανίλια μου φέρνει  :tongue_smilie:
μελι - καραμέλα... ουρανίσκοι ειναι αυτοι...  :))

Με την ευκαιρία ξέρει κανείς τι mesh είναι αυτό που έρχεται στη συσκευασία μαζί με τα συμπραγκαλά του?

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #461 στις: Μαΐου 17, 2013, 09:31 »
Σίγουρα κάποια αρώματα δεν συμπεριφέρονται σωστά στους genesis, αλλά μερικά είναι μιά χαρά σε διαφορετικές περιεκτικότητες αρώματος ή/και νικοτίνης(γιά vg/pg δε γνωρίζω - μόνο ~70/30 χρησιμοποιω).

Το bebeca π.χ. που για να καταφέρω να το ατμίσω(dripping) το αραιώνω 1/1 με pg, μου βγάζει την ίδια γεύση σε genesis με 1/1.2.
Βέβαια μέλι στο bebeka δε μπορώ να εντοπίσω...κατι σε φυστικομπισκότο με καραμελοβανίλια μου φέρνει  :tongue_smilie:

Οι γεύσεις διαφέρουν πράγματι σε ατμοποιητές genesis, αλλά όχι ότι δεν συμπεριφέρονται σωστά, απεναντίας είναι πιο καθαρή.
Και τι εννοούμε με την καθαρότητα της γεύσης? η γεύση χωρίζεται στο σώμα στην ισορροπία και στην επίγευση.
Με τους genesis υπάρχουν και τα τρία αυτά εάν το "στήσιμο" είναι σωστό. Αν λείπει κάποιο από αυτά τότε μιλάμε για απώλεια επιθυμητής γεύσης. Το σημαντικότερο πάντως είναι η επίγευση, εκεί φαίνεται η αρωματική διάρκεια.

Σε όλα τα παραπάνω μεγάλη ευθύνη έχει η ποιότητα του ατμοποιητή- το σωστό σετάρισμα, το άρωμα και τα watts

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #462 στις: Μαΐου 18, 2013, 14:34 »
ξερει κανείς που μπορώ να βρω τον κεντρικό πόλο γιατί τον διέλυσα?

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #463 στις: Μαΐου 20, 2013, 16:44 »
Μονο εδω βρηκα φιλε μου και σε τιμη τζαμπα αλλα δεν ξερω αν μπορεις να περιμενεις απο εξω αλλα αν δεν βρεις ελλαδα, αναγκαστικα... :tongue_smilie:

http://www.safercigs.co.uk/index.aspx?pageid=705283&prodid=9643105


Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #464 στις: Μαΐου 20, 2013, 16:56 »
ευχαριστώ η τιμη super αλλα για να το παρω μονο του τα 7€ μεταφορικά ειναι πολλά οποτε περιμενω :eyesplash: 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6311 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244464 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294918 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1977 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1304 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog