vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 2 χρήστες
antre, aalex

Twitter

Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips

Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 22:01 »
Geocy χαίρομαι που σε γνωρίζω και μας μιλάς για την εμπειρία σου.

Με 7 μήνες εμπειρία σίγουρα είσαι ο πιο έμπειρος εδώ στο forum πάνω σε χρήση A1 atomizer.
Εγώ 2 μήνες χρησιμοποιώ τώρα A1 atomizer, χρησιμοποιώ αποκλειστικά πλέων αυτόν και ψάχνομε για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Έχω να σου κάνω 3 ερωτήσεις:
- Είπες ότι τον  A1 τον χρησιμοποιείς 7 μήνες. Έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορεί από τον Ιούνιο (ίσως και να κάνω λάθος). Μήπως υπάρχει και άλλη πηγή εκτός από το http://Bulli-smoker.de που να προμηθεύει Α1;

Το Α1 βγήκε αρχές Απριλίου και είμαι από τους πρώτους που το πήρα , δέν ξέρω άλλο σάιτ που να πουλά κάτι παρόμοιο μετά την αγορά του βέβαια σταμάτησα να ενδιαφέρομε κιόλας εφόσον με κάλυπτε όπως είπα 100% ( έχει τώρα 2,5 χρόνια που το γύρισα στο ηλεκτρικό και πίστεψέ μου δοκίμασα πολλά.

- Στα site που δίνεις έχει από ότι είδα για το fiberglass τα 1000mm είναι 100 μέτρα;
- Όμως δεν μας είπες πια διάμετρο fiberglass έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Πια διάμετρο χρησιμοποιείς εσύ 3mm, 4mm, 6mm ή 8mm

των 3 mm είναι εντάξη !!

1 μέτρο = 100 cm εκατοστά  = 1000 mm μιλλίμετρα άρα είναι 1 μέτρο . (Δέν πρόσεχες στο σχολείο 5557 !!)

Βασικά το νήμα που πήρα και έχω εγώ είναι από ένα άλλο σάιτ αλλά τώρα όπως είδα δέν το έχει η δέν έχει βέβαια ήταν ευκαιρία , αν δείς όμως την ιστοσελίδα θα πείς τώρα τη σχέση το ένα με το άλλο κανένα αλλά η πολύ καλή κυρία μέσω εμαιλ δηλαδή δεν είναι κάν κατάστημα μου το έστειλε το πήρα και μετά επρεπε να την πληρώσω έμβασμα δηλαδή σε ένα λογαριασμό που μου έδωσε με την αποστολή ( εμπιστοσύνη όμως να το στείλη χωρίς πρώτα να γίνει η πληρωμή ) τέλος όλα καλά έχω νήμα μέχρι τα γεράματα  :laugh1: :laugh1:
το σάιτ κάποιος το είχε δώσει στο γερμανικό σάιτ και έτσι το χρισιμοποίησα και εγώ λοιπόν είναι εδώ http://www.kapillar-ortmann.de/F02-1.html
αν θέλετε θα μπορούσα να ρωτήσω άν υπάρχει ακόμα να σας ενημερώσω από εδώ.


Από την πρώτη μέρα που μπήκες στο Forum μας έδωσες πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ελπίζω να συνεχίζεις να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου  :respect: :thumpup:



@ κώστας

Ρε φίλε να σου πώ την αλήθεια ούτε και θυμάμε το nickname και αυτό γιατί δέν γράφω κιόλας για διάβασμα μπένω μέσα μόνο. και για αυτό δέν χρειάζετε να έχεις όνομα  8)


@ τριπολιτις

Τη μετάφραση θέλεις ?

να σε βοηθήσουμε γιατί όχι , μετά αν βιάζεσε κιόλας υπαρχει το πολύ καλό http://babelfish.yahoo.com/translate_txt για μεταφράσεις η το http://translate.google.com/?hl=el#el|el| επίσης καλό , και αν δέν είναι τέλειες θα καταλαβεις περίπου τη λέει .

Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 22:10 »
Ευχαριστω πολυ Γιωργη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 29, 2010, 23:04 »
Παράθεση
Βασικά το νήμα που πήρα και έχω εγώ είναι από ένα άλλο σάιτ αλλά τώρα όπως είδα δέν το έχει η δέν έχει βέβαια ήταν ευκαιρία , αν δείς όμως την ιστοσελίδα θα πείς τώρα τη σχέση το ένα με το άλλο κανένα αλλά η πολύ καλή κυρία μέσω εμαιλ δηλαδή δεν είναι κάν κατάστημα μου το έστειλε το πήρα και μετά επρεπε να την πληρώσω έμβασμα δηλαδή σε ένα λογαριασμό που μου έδωσε με την αποστολή ( εμπιστοσύνη όμως να το στείλη χωρίς πρώτα να γίνει η πληρωμή ) τέλος όλα καλά έχω νήμα μέχρι τα γεράματα  :laugh1: :laugh1:
το σάιτ κάποιος το είχε δώσει στο γερμανικό σάιτ και έτσι το χρισιμοποίησα και εγώ λοιπόν είναι εδώ http://www.kapillar-ortmann.de/F02-1.html
αν θέλετε θα μπορούσα να ρωτήσω άν υπάρχει ακόμα να σας ενημερώσω από εδώ.


To site που αναφέρεις είναι αυτό που αγόρασε και ο Κώστας,  έχει τα 80m 10 ευρώ, αλλά  στο 1mm  , στα 3mm δεν βλέπω τίποτα , μετά πάει στα 6mm.
Εγραψα email για πληροφορίες αλλά πες μου 1mm ή 3mm  λες ?

Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 30, 2010, 01:08 »
Παράθεση
To site που αναφέρεις είναι αυτό που αγόρασε και ο Κώστας,  έχει τα 80m 10 ευρώ, αλλά  στο 1mm  , στα 3mm δεν βλέπω τίποτα , μετά πάει στα 6mm.
Εγραψα email για πληροφορίες αλλά πες μου 1mm ή 3mm  λες ?

Abet είναι τα 3mm και το 1 mm όμως κάνει εφόσον μπορείς να βάλεις 2-3-4 στελέχους μαζί και να κάνεις μια μικρή δεσμίδα και έτσι να φτάσεις στο πάχος που 8έλεις μην το στεναχωριέσε αυτό .

Αρκεί που το νήμα είναι καλό για την προκειμένη περίπτωση .!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 30, 2010, 01:25 »
Σωστό  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 20:00 »
Αν κανείς "δέσει" το νήμα έτσι ώστε να στέκεται πιό όρθιο ίσως τότε δουλέψει.

Μέ προβλημάτισε και εμένα το θέμα του φυτιλιού όταν έφτιαξα τον 510 τύπου Α1, αλλά όχι τόσο λόγω του μικρού φίλτρου.
Τώρα που έχω το μεγάλο φίλτρο, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Το θέμα που είχα πεί πιο παλιά ότι το σύρμα το στρίβω στο φυτίλι στο 1/3 περίπου, είναι για να μπορεί να διπλώνει καλύτερα ώστε να υπάρχει επαφή με το φίλτρο συνέχεια..

Ομως κάθε φορά που έβγαζα το φίλτρο να το γεμίσω, έπρεπε με κάποιο τρόπο να το κεντράρω πάλι.... και φτού και απο την αρχή.

Επειδή χρειαζόταν μια πιο μόνιμη λύση, έφτιαξα το παρακάτω.  Αν με κάποιο τρόπο κάνετε κάτι παρόμοιο θα λύσετε μεγάλο θέμα.. :yes:

Αυτό που βλέπετε παρακάτω σαν ελατήριο, είναι χρωμονικελίνη μέν, αλλά δεν έχει επαφή με την αντίσταση που στρίβουμε.
Είναι στριμένο έτσι, ώστε μέσα απο την τρύπα να περνάει ένα κομμάτι νήμα (η συνέχεια απο το στριμένο) και να ποτίζεται συνέχεια απο το φίλτρο..  Οπως περίπου είναι τα έτοιμα ατμο..

Το θέμα είναι πώς θα το στερεώσετε επάνω στον Α1.. :hmmm:

Η άλλη λύση είναι να στρίψετε το φυτίλι με το σύρμα στην μέση, και κατόπιν με σύρμα να πιάσετε τις δύο κορφές του νήματος και να κάνετε κάτι σαν πυραμίδα..  Οπως το σκέφτεται ο Abet.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 20:51 »
Να ρωτησω κατι,αν βαζαμε ΜΟΝΟ το συρμα,χωρις φυτιλι με την προυποθεση οτι ο ατομ λειτουργει αποκλειστικα με σταξιμο,θα υπαρχει προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 20:56 »
Να ρωτησω κατι,αν βαζαμε ΜΟΝΟ το συρμα,χωρις φυτιλι με την προυποθεση οτι ο ατομ λειτουργει αποκλειστικα με σταξιμο,θα υπαρχει προβλημα?

Και που θα κάθετε το υγρό.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 21:02 »
μια-δυο σταγονες πανω στις σπειρες και λιγο στο πατο,κατω δηλαδη απο τις σπειρες.οι σπειρες βεβαια θα ειναι κοντα στο πατο.γινετε?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 21:15 »
Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι, αλλά τι χάνεις να το δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 21:26 »
Να ρωτησω κατι,αν βαζαμε ΜΟΝΟ το συρμα,χωρις φυτιλι με την προυποθεση οτι ο ατομ λειτουργει αποκλειστικα με σταξιμο,θα υπαρχει προβλημα?
Όταν βάζεις πολύ φυτίλι ο ατμοποιητής δεν ζεστένεται καλά και θα είναι "πνιγμένος".
Άρα πολύ μικρή παραγωγή ατμού.

Εάν πάλι βάλεις πολύ λίγο δεν θα έχεις επαρκή ροή υγρού με αποτέλεσμα να έχεις τη γεύση του καμένου.

Εάν δεν βάλεις καθόλου θα κάνεις μία ή δύο τζούρες το πολύ και μετά θα έχεις μόνο τη γεύση του καμένου και απειροελάχιστο ατμό.

Μέχρι τώρα έχω καταλήξει ότι περίπου 3 χιλιοστά πάχος φιτιλιού είναι μάλλον το καλύτερο για μένα, αλλά και για τους περισσότερους που έχω διαβάσει.
Με την προϋπόθεση ότι το σύρμα το στρίβεις πολύ πολύ σφιχτά γύρω του.

Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 22:37 »
@ gravengr

Παράθεση
Το θέμα είναι πώς θα το στερεώσετε επάνω στον Α1..

Το σκεφτικό δεν το κατάλαβα για πιό λόγο είναι αυτό καλό ? για το Α1?

Εγώ ξέρω ότι το στρίψιμο στον Α1 να είναι στο Υψος που είναι και οι βίδες στερέωσεις και λίγο πιό κάτω και αυτό διότι δέν πρέπει να έρχετε σε άμεση επαφή η σπείρα με το φίλτρο.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 02, 2010, 23:16 »
@ gravengr
Το σκεφτικό δεν το κατάλαβα για πιό λόγο είναι αυτό καλό ? για το Α1?

Δέν θυμάμαι το post, αλλά διάβασα ότι το φίλτρο στον Α1 είναι περίπου ενα εκατοστό πιο πάνω απο τα βιδάκια.
Το παρέθεσα απλά ώς  "tips" όπως λέει και ο τίτλος, "μήπως" και ενδιαφέρει κάποιον.  Ενδεχομένως και να ειναι άχρηστο για τον Α1.. :)

Διευκρινίζω....
Αναφέρομαι σε διαφορετικό πρόσθετο σύρμα, και όχι αυτό που τυλίγει το φυτίλι επάνω. 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 15:42 »
Μόλις μου ήρθαν 10μ σύρμα 0,16 και 10μ 0,20 απο Presta Shop
Εκανε μόλις 5 μέρες απο Πολωνία και πλήρωσα συνολικά 7 ευρώ ( μόνο 1 ευρω αποστολή γιατί δεν τα ταχυδρομουν σε δέματα αλλά σε απλό φάκελο σαν κάρτα για ευχές   :laugh1:   )


Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 16:58 »
θα βγαλεις 30χρονια ατμισματος  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114029 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568084 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762181 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 966 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13842 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios