vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, camber, Buliwyf, vsotos, Barbapaidi

Twitter

Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #120 στις: Νοεμβρίου 04, 2010, 08:48 »
Οτι εχει αναφερθεί για τις αντιστάσεις είναι κάπως έτσι..
Ενα άλλο που πρέπει να "προβληματίζει" είναι ο θάλαμος καύσης, καθώς και ο αερισμός.

Αναφέρομαι στα δικά μου..
Η αντίσταση που δουλεύει τέλεια στον 510, δεν δουλεύει το ίδιο στον 801.  Ενω στον 510 έχω τέλειο χτύπημα και ντουμάνι αφθονο, όταν σκαντζάρω την αντίσταση στον 801.....  όλα πάνε περίπατο.. :hmmm:

Αρα νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και το θέμα του "όγκου".  Είμαι σε πειραματικό στάδιο, αλλά πιστεύω ότι σε πιο μεγάλο δοχείο όπως είναι το Α1, πρέπει η αντίσταση να παίξει περίπου απο 3.5 Ωμ και πάνω... 
Βέβαια αυτά είναι προσωπική εκτίμηση, αλλά έχοντας το πλεονέκτημα του "στίβειν".. :))  χρειάζονται δοκιμές..

Βέβαια αν είχαμε την τιμή της αντίστασης που έχει ο Α1 απο μαμά, θα είχαμε καλύτερη εκτίμηση..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #121 στις: Νοεμβρίου 04, 2010, 09:29 »
Παράθεση
Οτι εχει αναφερθεί για τις αντιστάσεις είναι κάπως έτσι..
Ενα άλλο που πρέπει να "προβληματίζει" είναι ο θάλαμος καύσης, καθώς και ο αερισμός.

Αναφέρομαι στα δικά μου..
Η αντίσταση που δουλεύει τέλεια στον 510, δεν δουλεύει το ίδιο στον 801.  Ενω στον 510 έχω τέλειο χτύπημα και ντουμάνι αφθονο, όταν σκαντζάρω την αντίσταση στον 801.....  όλα πάνε περίπατο.. (Image removed from quote.)

Επειδή ο Α2 είναι αντίγραφο του 801, παρατήρησε την τρύπα αερισμού στο διαφημιστικό
Η τρύπα ( όπως άλλωστε και στον Α1) πρέπει να βρίσκεται ακριβώς μετά το τέλος του φίλτρου, οπότε αν πειραματιστεί κανείς με το μέγεθος ίσως βγει άκρη. Λογικά οι Γερμανοί που το έφτιαξαν θα έχουν πειραματιστεί αρκετά επ αυτού


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #122 στις: Νοεμβρίου 05, 2010, 21:16 »
Για να κλείσω με τις προηγούμενες φωτό... ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #123 στις: Νοεμβρίου 05, 2010, 22:17 »
craven
Το επάνω σπείρωμα δεν συνδέεται με το ρευμα ε ?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 05, 2010, 23:12 »
Οχι....  κάνει την δουλειά της γέφυρα που έχουν οι ατμό, και στηρίζει το φυτίλι να μην πέφτει απο το βάρος..

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #125 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 14:18 »
Κώστα εφάρμοσα την μέθοδο που είπες με την καρφίτσα αλλα με την μόνη διαφορά το φιτίλι το άφησα οπως στο βίντεο.Έκανα σχεδόν 5.5 σπείρες και οσο μπορούσα πιο σφιχτές.Τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά και η μονη διαφορα που ειδα σε συγκριση με αυτη που εκανα με την οδοντογλυφιδα και τις 3 σπειρες ειναι στα 3.7.Στην δικιά σου εφαρμογή στα 3.7 σκοτώνει απο χτύπημα.Πάντως εχω την εντύπωση οτι όπως και να τον φτιαξεις εχεις ατμοποιητη που σκοτώνει και το σίγουρο οτι δεν μένεις πότε απο ατμο εκτός και δεν έχεις φιτίλι η σύρμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #126 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 15:59 »
Παράθεση
Κώστα εφάρμοσα την μέθοδο που είπες με την καρφίτσα αλλα με την μόνη διαφορά το φιτίλι το άφησα οπως στο βίντεο.Έκανα σχεδόν 5.5 σπείρες και οσο μπορούσα πιο σφιχτές.Τα αποτελέσματα είναι άκρως ικανοποιητικά και η μονη διαφορα που ειδα σε συγκριση με αυτη που εκανα με την οδοντογλυφιδα και τις 3 σπειρες ειναι στα 3.7.Στην δικιά σου εφαρμογή στα 3.7 σκοτώνει απο χτύπημα.Πάντως εχω την εντύπωση οτι όπως και να τον φτιαξεις εχεις ατμοποιητη που σκοτώνει και το σίγουρο οτι δεν μένεις πότε απο ατμο εκτός και δεν έχεις φιτίλι η σύρμα (Image removed from quote.)

Γενικά στην τροφοδοσία υγρού δεν βλέπω κανένα πρόβλημα
Ειτε όπως το βίντεο είτε μονόπατα, όποτε ανοίγω τον Α1 το φιτίλι είναι πλημμυρισμένο στο υγρό , οπότε πρόβλημα τροφοδοσίας υγρού δεν υπάρχει.
Εκει που τα βρίσκω σκούρα είναι στην εντελώς διαφορετική υφή του ατμού σε σχέση με 901 - 510
Σε σενα ρε SEB δεν ισχύει ?  Δηλ  είμαι ο μόνος μ@λκς που με ενοχλεί η υφή του ατμού ?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #127 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 16:39 »
Γενικά στην τροφοδοσία υγρού δεν βλέπω κανένα πρόβλημα
Ειτε όπως το βίντεο είτε μονόπατα, όποτε ανοίγω τον Α1 το φιτίλι είναι πλημμυρισμένο στο υγρό , οπότε πρόβλημα τροφοδοσίας υγρού δεν υπάρχει.
Εκει που τα βρίσκω σκούρα είναι στην εντελώς διαφορετική υφή του ατμού σε σχέση με 901 - 510
Σε σενα ρε SEB δεν ισχύει ?  Δηλ  είμαι ο μόνος μ@λκς που με ενοχλεί η υφή του ατμού ?
Ρε κουμπαρε αλλαξες το εσωτερικο του φιλτρο?Γιατι με το μαμισιο και εμενα με ενοχλουσε κατι.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 16:45 »
Δοκίμασε να παίξεις αντίσταση γύρω στα 3.5 - 3.7 Ωμ μήπως και βελτιωθεί το θέμα..  Ξέρω τι εννοείς, και νομίζω ότι υπάρχει λογική εξήγηση..
Επίσης δοκίμασε και στα 5 volt άν έχεις την δυνατότητα..
Eπίσης ρίξε πιο λίγο υγρό στο φίλτρο να μην π#@αριάζει το φυτίλι.
Επίσης δοκίμασε με πιο κοντό φυτίλι.
Eπίσης δοκίμασε να παίξεις με τις τρύπες αέρα. Πχ κλείσε την μία..
Γενικώς θέλει πολλούς πειραματισμούς.. :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2010, 16:54 από craven.gr »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 17:05 »
Παράθεση
Ρε κουμπαρε αλλαξες το εσωτερικο του φιλτρο?Γιατι με το μαμισιο και εμενα με ενοχλουσε κατι.
Εννοειται κουμπάρε μ ότι το άλλαξα

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 17:30 »
Επειδή τον έχετε πάρει πριν απο μένα(τον Α1 εννοώ :)) )έτυχε σε κανεναν σας να ανοιξει το εσωτερικο του.Και η ερωτηση γινεται για να μην επιχειρησω να τον ανοιξω και τον καταστρεψω.Καταρχην είναι φιξ οι βίδες με το τσουνί η ενώνονται με πάσα?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 22:47 »
Γενικά στην τροφοδοσία υγρού δεν βλέπω κανένα πρόβλημα
Ειτε όπως το βίντεο είτε μονόπατα, όποτε ανοίγω τον Α1 το φιτίλι είναι πλημμυρισμένο στο υγρό , οπότε πρόβλημα τροφοδοσίας υγρού δεν υπάρχει.
Εκει που τα βρίσκω σκούρα είναι στην εντελώς διαφορετική υφή του ατμού σε σχέση με 901 - 510
Σε σενα ρε SEB δεν ισχύει ?  Δηλ  είμαι ο μόνος μ@λκς που με ενοχλεί η υφή του ατμού ?
Όντως συνήθως πρόβλημα τροφοδοσίας δεν υπάρχει εφόσον το φιτίλι έρχεται σε επαφή με το φίλτρο.

Ότι αφορά τη γεύση είναι κάπως διαφορετική από τους 901 και 510 και προσωπικά θα την χαρακτήριζα πιο ξηρή αλλά πιο γευστική.
Η γεύση αυτή μου αρέσει περισσότερο από τη γεύση του 901. Από του 510 έτσι κι αλλιώς...
Αλλά η γεύση είναι πάντα προσωπική.

Εδώ και λίγες εβδομάδες που χρησιμοποιώ τον μετατροποιημένο G120 συνήθισα τη γεύση και διακρίνω ξανά την πιο υγρή υφή του ατμού και την μικρή γλυκάδα που το χαρακτηρίζει.

Πάντως ότι αφορά το χτύπημα και την ποσότητα του ατμού το "στριφτό" είναι απλά άπαιχτο.
Με γεμίζει αφάνταστα ακόμη και στα 3.7 βόλτ που το χρησιμοποιώ, χωρίς να έχω ιδιαίτερα μικρή αντίσταση. Περίπου στα 2.5 με 3 Ohm...

Εχθές ήμουν στον Κώστα (kd66) για καφέ.
Είχε τα νεύρα του γιατί όλα του έφταιγαν.
Οι εργοστασιακές μπαταρίες του δεν κρατάνε πια πολύ και οι ατμοποιητές 901 δεν του βγάζαν καλό ατμό ή δεν του είχαν επαρκές χτύπημα.

Μόλις του έδωσα το G120 με την 18650 και πήρε κανένα μισάωρο τζούρες, ηρέμησε...
Τον γέμισε απόλυτα.

Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν αλλάζω πια το "στριφτό" με τίποτα...
Πέρα από το οικονομικό κέρδος που κι αυτό έχει για μένα την σημασία του, το βασικότερο, μπορώ να το φτιάξω όπως θέλω και είμαι ανεξάρτητος.

Κρίμα που δεν μπορώ να το προσαρμόσω στο GG...
Θέλει κάποια ιδιοκατασκευή και με βλέπω για αύριο...  :))

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 06, 2010, 22:54 »
Στην δικιά σου εφαρμογή στα 3.7 σκοτώνει απο χτύπημα.
:thumpup:
Θα τον χρησιμοποιήσεις στα 5 βόλτ?

Πάντως εχω την εντύπωση οτι όπως και να τον φτιαξεις εχεις ατμοποιητη που σκοτώνει και το σίγουρο οτι δεν μένεις πότε απο ατμο εκτός και δεν έχεις φιτίλι η σύρμα :thumpup:
Αυτό μας έλειπε και να μείνουμε...
Έχω 30 μέτρα σύρμα και 80 μέτρα φιτίλι...  :))
Και σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία ακόμη σε σύρμα...  :))

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 07, 2010, 17:36 »
:thumpup:
Θα τον χρησιμοποιήσεις στα 5 βόλτ?
Αυτό μας έλειπε και να μείνουμε...
Έχω 30 μέτρα σύρμα και 80 μέτρα φιτίλι...  :))
Και σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία ακόμη σε σύρμα...  :))
Τώρα που έγινε η μετατροπή του σε 510 σίγουρα άλλα οχι μόνο στα 5 αλλα και στα 6 και 7.4 .Και πιο πολύ το ήθελα για λόγους οικονομίας.Δηλαδή το 15αρι της vinirrete δεν μου έδινε το χτύπημα που μου δίνει η σκέτη vg των 36 mg
Eνω τώρα με τον Α1 έχω χτύπημα και με το 15αρι.Οποτε τα 30 ml της 36αρας VG μπορώ να την αραιώσω και να βγάλω παραπάνω ποσότητα υγρών και να έχω το χτύπημα που είχα σαν 36αρα και ολα αυτα χαρη στον Α1  :respect: :respect: :respect:

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2010, 21:16 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 08, 2010, 12:20 »
Τώρα που έγινε η μετατροπή του σε 510 σίγουρα άλλα οχι μόνο στα 5 αλλα και στα 6 και 7.4 .Και πιο πολύ το ήθελα για λόγους οικονομίας.Δηλαδή το 15αρι της vinirrete δεν μου έδινε το χτύπημα που μου δίνει η σκέτη vg των 36 mg
Έτσι ακριβώς.
Αυτό το καλό έχει το δικό μας "στριφτό".
Μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις.
LR, regular, HV κτλ και να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

Eνω τώρα με τον Α1 έχω χτύπημα και με το 15αρι.Οποτε τα 30 ml της 36αρας VG μπορώ να την αραιώσω και να βγάλω παραπάνω ποσότητα υγρών και να έχω το χτύπημα που είχα σαν 36αρα και ολα αυτα χαρη στον Α1  :respect: :respect: :respect:
:thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 327 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241229 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12737 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan