vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, ZoeM

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #945 στις: Αυγούστου 30, 2014, 20:40 »

Μάλλον κανείς μας δεν αντέχει να κάνει πολλές φορές τους ίδιους καυγάδες!
 ;)
ουτε παντρεμενοι να ειμασταν  :))

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #946 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 19:20 »
Να συνεισφέρω πλέον και ως "χρήστης" και όχι μονον θεωρητικα.

Αγόρασα από φαστ-τεκ δυο κλωνους καηφουν μινι 2.1 για την συνεργατιδα μου η οποια επιμενει στο μικρο μεγεθος ego μπαταριας, και προφανως δεν μπορει να αγορασει αυθεντικους. Μιας και θα εκανα παραγγελια, ειπα, δεν παιρνω και εναν 3.1 να δω τι γινεται, και παρηγγειλα συγκεκριμενο του οποίου λινκ ειχε δωσει ο cruiser, επιβεβαιωνοντας οτι του βγηκε μια χαρα.

Ο 3.1 ηρθε με τα εξης θεματα:
1. Αδυνατον να ξεβιδωθει η κατω δεξαμενη. Μετα απο πενσες γρατζουνιες κλπ, εξεβιδωθη, εβιδωθη με την ιδια δυσκολια και δεν ξανα αγγιχθηκε.
2. Οι βιδουλες που πιανουν την αντισταση απλά... δεν την πιανουν, το συρμα γλυστραει - η προσπαθεια εγκαταλειφθηκε.
3. Η βαλβιδα γεμισματος απλά δεν κουνιεται, ουτε προς τα μεσα ουτε προς τα εξω.
Ο κλωνος 3.1 επετάχθη.

Οι μινι ηταν σε καλυτερη κατασταση, καθαροι, οι βαλβιδες δουλευαν, αλλά τα βιδακια το ιδιο προβλημα με τον παραπανω. Επρεπε να κανω εναμισυ κυκλο πολυ σφιχτο για να πατησει η βιδα αρκετα σφιχτα ωστε να κρατηθει ολη η συνδεσμολογια. Με πολλά γλιστρηματα, πραγμα που κανει την τοποθετηση - αλλαγη εκνευριστικη.

Απλη επιβεβαιωση για μενα των οσων εχω πει σε πολλά ποστ πιο πανω.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #947 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 19:29 »
Μιας και θα εκανα παραγγελια, ειπα, δεν παιρνω και εναν 3.1 να δω τι γινεται
Αυτα συμβαινουν οταν αγοραζεις no name πραγματακια.
Γιατι αλλο ιμιτασιον και αλλο επωνυμο ιμιτασιον :)

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #948 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 19:36 »
Υποτιθεται οτι σε αλλον χρηστη ειχε βγει καλος, γιαυτο επελεξα τον συγκεκριμενο απο τους πολλους που εχει η γασττεκ...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #949 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 20:27 »
Σιγουρα τα original ειναι μια κλαση παραπανω, αλλα αν προσεξεις λιγο τα reviews τοτε σιγουρα μπορεις να βρεις εξαίρετους κλωνους με ελαχιστα χρηματα. Λιγο ψαξιμο και τιποτα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #950 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 20:39 »
Τον πήρα στο λαιμό μου τον Πολυκράτη!!!

 Από τον συγκεκριμένο 3.1 κλώνο, έχω δει άλλα τρία τέσσερα τεμμάχια τα οποία ήταν επίσης όσο καλό ήταν και το δικό μου. Εντάξει, στα 500 000 κομμάτια που έχουν πουλήσει από τέλη Νοέμβρη που ήταν σε στοκ για πρώτη φορά, είμαι σίγουρος ότι εγώ απλά ήμουν τυχερός.

Τα μόνα θέματα που έχω αντιμετωπίσει είναι:

1) Βαλβίδα πλήρωσης: δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθώς δεν έχω τα προβλεπόμενα μυτάκια. Μία φορά δοκίμασα τυλίγοντας σελοτέιπ σε μεταλική μύτη ώστε να κουμπώσει και γέμισε μια χαρά
2) Πόλοι: κάπου στον Ιούνιο η μία βίδα άρχισε να τζογάρει πράγμα που όσο έστηνα με 0.20 NiChr και φυτίλι, δεν ενοχλούσε. Όταν όμως δοκίμασα με Triple Twisted και με Kanthal 0.28, η βίδα πεταγόταν. Οπότε το έλυσα αγοράζοντας ένα Spare Parts Set από Fabvape. Έκτοτε, παίζουν μια χαρά.

Θα ήθελα και μερικές έξτρα πληροφορίες για τον mini καθώς τον χαλβαδιάζω για το VV No.1, στο κατάλληλο νήμα όμως ή μέσω πμ!

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #951 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 20:46 »
Υποτιθεται οτι σε αλλον χρηστη ειχε βγει καλος, γιαυτο επελεξα τον συγκεκριμενο απο τους πολλους που εχει η γασττεκ...  :dontknow:


Καιρος κ για αλλαγη καταστηματος  ;)   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #952 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 20:52 »
Δεν με πηρες καλε στον λαιμο σου. Γνωστη η τοποθετηση μου κατα των κλωνων, απλά επιβεβαιωθηκε και "ακομα κι ενας να μεινει ευχαριστημενος, ο αλλος που θα παρει τον ιδιον μπορει να την πατησει".

Οι 2.1 κλωνοι δεν εχουν νημα οποτε τα λεω εδω και ας...

Περιμενω να βρω τα μυτακια για τους μινι. Αν τα βρω, και αν δουλευουν καλα, τοτε θα παρω δυο πρωτοτυπα σετ βιδακια και δυο πρωτοτυπα διαφανη τανκ, για να τα δωσω οπως πρεπει να δουλευουν (δεν ειναι για μενα και δεν παιζει η κοπελα να γεμιζει απο πανω, να κλεινει λιγο, να γυρναει αναποδα κλπ).
Τα βιδακια ειπα γιατι. Τα διαφανη (μονοκομματα σε ολο το υψος) τανκ, διοτι η ενωση του μαμα-μισου διαφανους με το μεταλικο μισο, πεφτει στο παχος της καμπανας απο μεσα, και οταν γεμιζεις δυσκολευεται ο αερας να φυγει.

Απαξ και στηθει και γεμισει, ατμιζει παρα πολυ καλα.

Vamire, ετυχε, δεν νομιζω να παρω αλλο κλωνο στο εγγυς ή μακρινο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #953 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 21:51 »
Έχω αγοράσει απο banggood.com τα εξής και θέλω να σας ενημερώσω σχετικά για να γνωρίζετε:


Vamo v5: εδώ και 3 μήνες συνεχή χρήση και βασικό μου μόντ, περίπου 31 ευρώ με διπλό φορτιστή 1 μπαταρία 18650 και μία 18350 συν ενα μπουκαλάκι με μεταλλική μύτη, απροβλημάτιστα και το μοντ και ο φορτιστής και οι μπαταρίες σε συνεχή χρήση.


Nemesis clone: 18 ευρώ, η αρμονία μπροστά στα μάτια μου, τα σπειρώματα βούτυρο, αν είναι έτσι ο κλώνος τότε το αυθεντικό πως είναι; Κάποιοι φίλοι δεν μπόρεσαν να ξεχωρίσουν ποιο είναι το γνήσιο και ποιο όχι.


Kanger protank2 mini: γύρω στα 6 ευρώ αν θυμάμαι, άψογος, έχει το λογκο της κανκερ τυπωμένο, η αντίσταση που είχε δούλεψε για 2 βδομάδες απροβλημάτιστα και την άλλαξα για χάρη γούστου. Κάποιους kanger pro tank3, και mini pro tank3 που αγόρασα απο Ελλάδα και τους χρυσοπλήρωσα και καλά γνήσιους ο ένας δεν είχε λογότυπο της κάνκερ και ο άλλος ήταν μπιμπερό, έπαιρνα συνέχεια υγρό στο στόμα, καμιά δεκαριά κεφαλές πάλι απο Ελλάδα πετάχτηκαν στα σκουπίδια μετά απο το άνοιγμά τους.


Τα παραπάνω ήταν απλά μια ενημέρωση γιατί ακούω συνέχεια για αγορές απο fasttech που βγαίνουν μάπα, απλά ρίχτε και μια ματιά στην banggood, δεν έχει αρκετά πράγματα σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά απο τιμές και προϊόντα εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #954 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 22:04 »
Ολα τα κινεζομαγαζα, εχουν προιοντα απο απιστευτες πατατες μεχρι πραγματικα διαμαντια.
Αν τωρα καποιος θελει να παρει πχ εναν kayfun και βρισκει 10 διαφορετικους με τιμες απο 15-22€ και σκεφτεται "θα παρω τον φτηνοτερο, ολοι ιδιοι ειναι"
ε τοτε δε φταιει το καταστημα που τον πουλα, αλλα αυτος που δεν ασχοληθηκε να διαβασει 5-10 κριτικες για να μαθει τι παιζει με τον καθενα.
Αν θελει πχ ενα nemesis και βρισκει 3 που και τα 3 εχουν χαλια σχολια και παρει ενα στην τυχη, τοτε δε φταει το κινεζομαγαζο που το πουλα, αλλα αυτος που επελεξε να το αγορασει.

Το οτι με τους Κινεζους οι αγορες ειναι λαχειο το εχουμε πει δεκαδες φορες και αυτο το ξερει οποιος παρει το ρισκο να κανει αγορα απο εκει.
Αλλα με λιγο ψαξιμο μπορεις να αγορασεις ενα απο τα λαχεια που εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να κερδισεις.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #955 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 22:18 »
Στην προκειμένη περίπτωση δεν το ρισκάρω πλέον με κινεζοειδή (και δεν το λέω υποτιμητικά). Έχω αγοράσει κι εγώ 2-3 φορές από banggood και έχω μείνει ευχαριστημένος. Αν όμως δεν σου κάτσει η παραγγελία και βγουν σκάρτα κάποια προϊόντα ή ολόκληρη η παρτίδα; Μπορεί να είσαι από τους τυχερούς, γιατί από την μικρή μου πείρα με τα Κινέζικα διαπίστωσα ότι τραβάς λαχείο. Και στην περίπτωση που χρειαστεί να το επιστρέψεις τότε γνωρίζουμε πόσος χρόνος χρειάζεται να πάει και να έρθει από Κίνα. Και καλά αν υπάρχει back-up, αν όχι; Πρόσφατο παράδειγμα η αγορά από fasttech ενός Vamo v5 το οποίο χάλασε σε λιγότερο από μήνα. Όταν πήγα σε μαγαζί για να δω το γνήσιο Vamo δε χρειάστηκαν παρά μερικά δευτερόλεπτα για να δω ότι ο κεντρικός πόλος ήταν μούφα (έμοιαζε σα λεπτός πείρος) και με τη χρήση kayfun παρέδωσε πνεύμα. Φυσικά οι Κινέζοι δέχτηκαν την επιστροφή αλλά από κει και πέρα εγώ προσωπικά δεν το ρισκάρω πλέον. Καλύτερα να αγοράσω αυθεντικό παρά imitasion και τρέχα γύρευε μετά. Καμιά φορά ισχύει ότι δίνεις παίρνεις... καμιά φορά και όχι. Κι εγώ την τσέπη μου κοιτάω αλλά οι πολλοί συμβιβασμοί ρίχνουν και την ποιότητα. Ατμοποιητές και μοντάκια από την ελληνική αγορά για να μπορείς να βρεις έναν χριστιανό να σε εξυπηρετήσει (και σε εξυπηρετούν). Και ξέρεις γιατί σε εξυπηρετούν; Επειδή κι αυτοί έχουν το ίδιο πάθος με σένα. Για τους Κινέζους είσαι μερικά δολάρια παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 22:30 από testament »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #956 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 23:20 »
Δεν υπάρχει αυθεντικό ή ιμιτασιον Vamo, κάθε εργοστάσιο βγάζει τη δική του βερσιον Vamo σε ότι ποιότητα θέλει.


@Cruiser αν σε ενδιαφέρει ο 2.1 πάρε της Ivogo.
Εμένα μου βγήκε πολύ καλός, χωρίς διαρροές, με τα κομμάτια να βιδώνουν σωστά μεταξύ τους (αν και ακούγεται ένα τρίξιμο κατά το βίδωμα), 
η βαλβίδα δουλεύει μια χαρά και μπορείς να τον γεμίσεις από εκεί. 
Επίσης όσους ξέρω ότι τον πήραν δεν μου ανέφεραν κανένα παράπονο.
Αν αισθάνεσαι τυχερός κάνε παραγγελία και οι πιθανότητες να σου έρθει καλό κομμάτι είναι υπέρ σου.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #957 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 23:29 »
Δεν υπάρχει αυθεντικό ή ιμιτασιον Vamo, κάθε εργοστάσιο βγάζει τη δική του βερσιον Vamo σε ότι ποιότητα θέλει.


Ακόμη κι έτσι να 'ναι δεν αναιρείται τίποτα από αυτά που γράφτηκαν από μένα. Για μένα το ρίσκο είναι ρίσκο, είτε μικρό είτε μεγάλο. Και μέχρι στιγμής πιστεύω από fasttech (με τις 20 και πλέον παραγγελίες) ήμουν καλός πελάτης... όπως και με άλλα κινέζικα shop.

Αποσυνδεδεμένος arispat

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #958 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 19:52 »
Αποφευγω τους κλωνους μιας και παλιά κυριως αγοραζα διαφορα "σκουπιδάκια" που κατέληγαν στο καλαθι των αχρήστων!
  Προσφατα ηθελα εναν big block 454, και αφου δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτο ορινζιναλ, αγορασα εναν κλωνο της tobeco,εχοντας ακουσει καλα λογια για τα προιοντα της.
  Απεφηγα καποιους φτηνότερους ,θελοντας να μειωσω το ρισκο να παρω αλλο ενα σκουπιδακι.
Δεν ξερω πως ειναι ο οριτζιναλ. Δεν ξερω πως θα ηταν ενας φτηνότερος κλωνος. Αυτο που ξερω ειναι οτι το κλωνακι στις λιγες μερες που το χω στα χερια μου ειναι αψογο,κατασκευαστικά και λειτουργικά!
  Αποτέλεσμα: μπορείς να βρείς και καλά ιμιτασιόν ή αλλιώς,έπαιξα και κέρδισα! :))
 
 

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #959 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 16:16 »
Χθες σε μια συζητηση με αμερικανους βαπιστές  ακουσα οτι τωρα που λογω των καλων τους πωλησεων και αφου εκαναν μεγαλο μπαγιωκο 
απο φουσκωμενους τραπεζικους λογαριασμους , καταστευαστες σα την ατμομιχανη και τη svoemesto, εχουν αρχισει και κινουνται νομικα εναντιων των κλωνοποιητων εντος κι εκτος Κινας , υποχρεωνοντας τους συντομα να μη χρησιμοποιουν τα λογκο τους η μπλοκαροντας τα μαϊμουζέλ προϊοντας τους σε τελωνεια λιμεναρχεια και ταχυδρομεια ...
Και απ οτι βλεπω σημερα στο φασττεκ ξεκινησαν να λανσαρουν μοντακια χωρις ονομα και kato διχως λογκο ..


τυχαιο ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541665 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592086 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios