vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, treloneritis, Blackwolf, Parolos

Twitter

DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #510 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 14:26 »
Περιπου 15 γεναρη βγαινει σε κυκλοφορια.
Εμεινε η παραγωγη λιγο πισω για αγνωστους λογους.
Ηταν να παρουσιαστει στις αρχες του γεναρη

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #511 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 14:41 »
αν έρθει στα χέρια σου με το καλό και το κάμεις στείλε κανένα κομμάτι από εδώ για μέτρηση σε παλμογράφο  ;D ;D ;D 


αν και πλέον η evolv μας έχει μάθει ότι αυτό που λέει ...... αυτό ισχύει :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #512 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 14:52 »
Εννοειται Στελιο αν και με το dna δεν χρειαζοταν μετρησεις και ασχετα το τι ειπωθηκε οι περισσοτεροι το διαπιστωσαν στην πραξη οτι αυτα που ελεγε τα εκανε

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #513 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 22:54 »
Σαν απόλυτα νούμερα μπορεί να φαίνονται μεγάλα, σκεφτείτε όμως κάτι microcoil στα 0.6 σε μηχανικό με φρέσκια μπαταρία. Ε, πλέον αυτά τα νούμερα θα είναι εφικτά και με ηλεκτρονικά.

Στάλθηκε από το Sony XPERIA M μου χρησιμοποιώντας TAPATALK 4.3.1
Πιθανόν να είναι εφικτά, το θέμα είναι κατά πόσο θα είναι αποδοτικά.

Είχα δει το βιντεο του pbusardo για τα προβλήματα του DNA στο step down. Βέβαια κάποιοι χρήστες εδώ είπαν ότι δεν ισχύουν αλλά γεγονός είναι ότι οι step up converters είναι βελτιστοποιημένοι για ανόρθωση τάσης και όχι για μείωση.
Το provari για παράδειγμα έχει αποδοτικότητα (efficiency) 90-95% σε λειτουργία boost up και κάπου στο 60% σε step down. Ανάλογα νούμερα υποθέτω ισχύουν και για το DNA αλλά και τα υπόλοιπα boosters της αγοράς που λειτουργούν με μία μπαταρία.

Τι σημαίνει αυτό?
Αν έχουμε αντίσταση 1Ω στα 3.2V θα πάρουμε 10.24W. Με αντίσταση 1.8Ω στα 4.3V θα πάρουμε 10.27W. Θα έχουμε λοιπόν τα ίδια watt και το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα αλλά στην 1η περίπτωση με αποδοτικότητα 60% θα ζητήσουμε από την μπαταρία 17 watt ενώ στην 2η περίπτωση μόλις 11 watt.
Προσωπική μου άποψη ότι δεν υπάρχει λόγος σε VV να δουλεύουμε χαμηλές αντιστάσεις. Χάνουμε σε διάρκεια μπαταρίας χωρίς να υπάρχει λόγος.
Προσωπική άποψη επίσης ότι δεν υπάρχει λόγος για 0.6Ω αντιστάσεις γενικότερα. Όσοι το κάνουν ακροβατούν σε θολά νερά.

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #514 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 23:21 »
Προσωπική άποψη επίσης ότι δεν υπάρχει λόγος για 0.6Ω αντιστάσεις γενικότερα. Όσοι το κάνουν ακροβατούν σε θολά νερά.

Για να καταλαβω τα τοσο χαμηλα Ωμ μπορει να ειναι και επικινδυνα για εμας τους ιδιους???? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #515 στις: Δεκεμβρίου 26, 2013, 23:26 »

οι γνωμες ειναι πολλες και διαφορες και ο καθενας κρινει τι ειναι σωστο.Το θεμα ειναι να γνωριζει ο καθενας το πως και τι θα πρεπει να ξερει η να κανει.http://www.virginvapor.com/blogs/news/6091560-what-is-the-difference-between-ohms-ratings#


http://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/1didx2

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #516 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 00:09 »

Είχα δει το βιντεο του pbusardo για τα προβλήματα του DNA στο step down. Βέβαια κάποιοι χρήστες εδώ είπαν ότι δεν ισχύουν αλλά γεγονός είναι ότι οι step up converters είναι βελτιστοποιημένοι για ανόρθωση τάσης και όχι για μείωση.


με όλον τον σεβασμό φίλε μου
για να μην μιλάμε με λόγια και με το τί πιστεύει ο καθένας .................
δές αν θέλεις τα παρακάτω δυο βίντεο που είναι από προσωπικές μετρήσεις
ή μία σε step up και η άλη σε step down 





σε λειτουργία step down απλά δεν δουλεύει τόσο στρωτά όσο σε λειτουργία step up που δίνει ευθείες στον παλμογράφο
δουλεύει  με παλμούς με διαφορά μέγιστης από ελάχιστη τάση 0,4-0,5 βόλτ
πολύ καλύτερα δλδ από το βάμο
και από όλα τα παλμικά εργοστασιακά
που δουλεύουν κάπως έτσι
με παλμούς 4,8-0 ..............ή 6-0 βόλτ κτλ
 

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2013, 00:14 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #517 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 00:51 »
υπαρχουν πολλοι που εχουν μηχανικο κι γιαυτο κανουν χαμηλες αντιστασεις με τις διπλασιες σπειρες ( με πολυ φυτιλι βεβαια τοπικα  για καλη τροφοδοσια)..δε θελω να χω κουτακι για εξω ..προτιμω το ομορφο μικρο μηχανικο μου μοντ..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #518 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 01:00 »
Φίλε Στυλιανέ μάλλον δεν έγινε κατανοητό το post μου.
Δεν μιλώ για το πόσο στρωτά δουλεύει το DNA στο step down ούτε το συγκρίνω με vamo, provari κλπ.
Λέω ότι γενικά τα boosters έχουν χειρότερη αποδοτικότητα (efficiency) στο step down απ΄ότι στο step up. Άρα ποιος ο λόγος να τα δουλέψεις με χαμηλές αντιστάσεις σαν μειωτές τάσης και όχι σαν ανορθωτές χρησιμοποιώντας μεγαλύτερες αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #519 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 02:56 »
Το εχουμε πει πολλες φορες (πιο καλα να πω οτι το εχουν πει ατομα που ξερουν) οτι με πολυ χαμηλες αντ/σεις,δεν ειναι δυνατον να παρεις αυτο το ωραιο αποτελεσμα και την απολαυση που σου δινει το η.τ.

Πριν λιγο καιρο ειχα αναφερει κατι για χαμηλη αντ/ση και καποιος απο 'δω μεσα μου ειπε οτι προτιμα να βαλει το κεφαλι του πανω απο ενα τσουκαλι καρβουνα........

Δεν ειχε και αδικο......
Το DNA μπορει και δουλευει (στα χερια μου για δοκιμη) 0.6 Ωμ.

Δουλεψε κανονικα και τα Volts που πηρα ηταν αυτα που μου ελεγε η οθονη.  Με αδεια μπαταρια , πριν  παει για φορτιση,μου εδειξε και 2,9 V.

Και step down κανει και ολα τα κάνει.....Αλλα γιατι να το κανω αυτο οταν μπορω να εχω τρομερα καλυτερη λειτουργια με αυτονομια,ορθωτητα,δυναμη και ''καλη'' ζωη για την μπαταρια.....

Δεν τα λεω για καποιον αυτα.   Ειναι ενα συστημα που μπορει να κανει την 3,7 V μπαταρια να δουλευει στα 4-5-6 κλπ. Volts.      Eγω γιατι να κυνηγησω τα 3 Volts ???????   Αφου και εκει την ανωτερη δυναμη θα τραβηξει για να μου τα δωσει........Γιατι να το ζωρησω;;;;



Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #520 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 16:44 »
 :bye: ..εκτός απο τα 30W που θα δινει το DNA30 (που για μενα ειναι υπερβολιικα)  τι αλλες αλλαγες θα εχει?

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #521 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 17:40 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15109.msg680536.html#msg680536
πολλά παραπάνω από αυτό δεν γνωρίζουμε

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #522 στις: Δεκεμβρίου 27, 2013, 19:32 »
Τι ήθελα και την πέταξα την ατάκα και ξεφύγαμε τελείως.... :eyesplash:

1) Δεν πρότεινα ποτέ, δεν ενθάρυννα ποτέ, δεν σκέφτηκα καν ότι είναι ακόμα και πειραματικά σωστό να χρησιμοποιήσει κάποιος αντίσταση χαμηλότερη του 1Ω! Φαντάζομαι οι περισότερρες ηλεκτρονικές πλακέτες κάτι θα ξέρουν που δεν το επιτρέπουν!

2) Το νόημα του ποσταρίσματός μου ήταν απλά θέμα δυνατοτήτων. Η πιο απλή απάντηση δηλαδή στο "γιατί πήρες πλακέτα με 30W? Θα σου χρειαστούν ποτέ?", είναι "Γιατί μπορώ!".

Το να χρησιμοποιείς τόσο χαμηλές αντιστάσεις, είναι εκτός από επικίνδυνο και άσκοπο. Από έτσι, παίρνεις ένα χωνί, αράζεις πάνω από το μάτι της κουζίνας και κάνεις ντρίπινγκ!

Έφερα ώς παράδειγμα έναν τύπο σε βιντεάκι που με εντυπωσίασε το ντουμάνι του, πριν προλάβω να σκεφτώ τι γεύση θα μπορούσε να είχε αυτό το πράμα που ατμίζει. Όντως το "nano dragon coil" που έχει τίτλο το βίντεο είναι ταιριαστός τίτλος, ο τύπος μοιάζει με δράκο εκπνέοντας. Μετά και από αυτές τις διευκρινήσεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσει η συζήτηση επί των χαμηλών αντιστάσεων στο παρόν θέμα τουλάχιστον! :bye:

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #523 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 20:15 »
Διάβασα σε ένα από τα mods 6Α. Μπορεί κάποιος να εκμεταλευτεί αυτά τα Amper; Δε θα φτάνει το υγρό με αλοιωμένη γεύση, αν καταφέρει η αντίστασή και δεν καεί;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: DNA 20 Το πολλά υποσχόμενο !!!!!!!!!!!
« Απάντηση #524 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 01:15 »
Το αν είναι υπερβολή δεν μπορώ να το πω, γιατί δεν ξέρω ποια είναι η κατώτατη ωμική που παίζει το DNA (τα 0,8Ω είναι 28.8W στα 6A, αλλά αν παίζει και πιο κάτω μπορεί για τα 20W όριο ρύθμισης να τα χρειάζεται). Τώρα για τη γέυση μάλλον αλλάζει η διατύπωση, μπορείς να τη πεις αλοιωμένη, ή διαφορετική. Η αντίσταση η σπιτική "πάντως", δε θα κοπεί, το ribbon (ή άλλο χοντρό σύρμα) δεν κόβεται και τέλος. Το δύσκολο είναι μόνο η τροφοδοσία, σε dripping άρα δεν έχεις τέτοιο θέμα (σε γενικές γραμμές τουλάχιστον).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116214 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824555 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507563 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294310 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762858 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem