vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:11 »
Οι τρίτες....

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:15 »
craven.gr μια ερωτηση να κανω.Μετα απο ποσες ωρες χρησης ειναι τραβηγμενες οι φωτο?

Για να είμαι απόλυτα ανικειμενικός, δοκίμασα δύο γεμίσματα με διαφορετικά υγρά, αλλά επειδή δεν είδα προκοπή με το "χτύπημα" ακόμα και όταν έστρωσε, πήγε στην πάντα οπως είπα και σε προηγούμενο πόστ.

Τώρα άν ενδεχομένως αναφέρεσαι στο μαύρισμα του φυτιλιού και της αντίστασης,  ίσως και να είναι απο τα 7.4 volt.   "Ισως" λέω, γιατί δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα....

Πάντως άσχετο με το τι καταλαβαίνεις απο τις φωτό,  παρόλο που δεν εχω ανοίξει κάποιον άλλο, τον βλέπω λίγο ψεύτικο..
Οι φωτό είναι κατά πολύ μεγενθυμένες.   Μια σταλιά είναι το φυτίλι καθώς και η αντίσταση.   Αλλά εντάξει.  Ολα τα πράγματα που βγαίνουν πρώτη φορά, χρήζουν αναβάθμισης.. :)
Anαμονή λοιπόν για το επόμενο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:23 από craven.gr »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:20 »

Τώρα άν ενδεχομένως αναφέρεσαι στο μαύρισμα του νήματος, ίσως και να είναι απο τα 7.4 volt.   "Ισως" λέω, γιατί δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα....
Σωστα καταλαβες.Και εγω δεν νομιζω να ειναι απο τα 7.4 να προλαβε δηλαδη να κανει τετοιο μαυρισμα,οπως επισης δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στο μαυρισμα του φιτιλιου δηλαδη ειαι μονοπλευρο η με απατα η φωτο?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:27 »
Και πάλι είμαι μέσα στο μυαλό σου...
Το φυτίλι σωστά κατάλαβες οτι είναι μονόπλευρο..  Οχι όμως γιατί είναι κατασκευαστικό το πρόβλημα, αλλά όπως το τράβηξα έφυγαν απο την μία μερικά μερικά τριχίδια...  Απο την άλλη είναι ατόφιο..

Το πώς εγινε δεν ξέρω.... :))

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:34 »
Και πάλι είμαι μέσα στο μυαλό σου...
Το φυτίλι σωστά κατάλαβες οτι είναι μονόπλευρο..  Οχι όμως γιατί είναι κατασκευαστικό το πρόβλημα, αλλά όπως το τράβηξα έφυγαν απο την μία μερικά μερικά τριχίδια...  Απο την άλλη είναι ατόφιο..

Το πώς εγινε δεν ξέρω.... :))
Θα σου πω.Το μερος του φιτιλιου που ειναι μαυρισμενο ειναι αυτο που δεν προλαβαινε να ποτιστει απο υγρο και εβγαζε την γευση καμενου,ενω το αλλο που προφανως ειχε περισσοτερο υγρο εμεινε αναλλοίωτο.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:39 »
Θα σου πω.Το μερος του φιτιλιου που ειναι μαυρισμενο ειναι αυτο που δεν προλαβαινε να ποτιστει απο υγρο και εβγαζε την γευση καμενου,ενω το αλλο που προφανως ειχε περισσοτερο υγρο εμεινε αναλλοίωτο.

Οχι.
Και οι δύο άκρες απο τα φυτίλια, ήταν μέσα στο στόμιο του εξαρτήματος που τρυπάει την αμπούλα.  Και τα δύο ήταν ποτισμένα κανονικά.  Η κλασική γεύση καμένου  που έχεις παρατηρήσει, όπως και εγώ και όπως και πολλοί, (προσωπική άποψη) "πιστεύω" ότι οφείλεται στο ότι δεν προλάβαινε το φυτίλι να ποτίσει αξιοπρεπώς απο τζούρα σε τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:46 »
Εχω ομως ενα προβλημα, το φιλτρακι-αμπουλα σφηνωνει μεσα στο καπακι με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τη σταθμη του υγρου απλως με το να αφαιρω το καπακι (οπως λεει στο funstore) και ακομη πιο σημαντικο, να μην μπορω να το ξαναγεμισω χωρις τη χρηση καποιας βελονας για να το ξεσφηνωσω απο εκει μεσα.
Βασικα παρατηρησα οτι το φιλτρακι μου δεν ειναι ιδιο με αυτο που φαινεται στις φωτο του funstore (Image removed from quote.)
οπου φαινεται να προεξεχει ενα πλαστικο κοματακι (ποδαρακι οπως λεει στις οδηγιες), ε λοιπον εμενα δεν προεξεχει τιποτα ειναι φλατ!
Σε εσας προεξεχει κατι? σφηνωνει και σε σας το φιλτρακι?

Σωστές οι παρατηρήσεις σου αγαπητή φίλη. Και έτσι είναι.
Οπως επισήμανα και εγώ σε προηγούμενο post, γενικά η όλη διαδικασία, της αναγόμωσης είναι ταλαιπωρία.
Ναί όντως σφηνώνει η αμπούλα, και όντως δεν έχει το κερατάκι στη κορυφή.
Θεωρητικά αυτό το κερατάκι, θα είχε χρήση άν η αμπούλα έμπαινε αέρα μέσα, και θα λειτουργούσε σαν stop, ώστε να μην σφηνώσει επάνω, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει παροχή αέρα στο ρούφηγμα.

Αφού λοιπόν σφηνώνει, μάλλον κρίνανε ότι δεν χρειάζεται... ;)

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:47 »
Θα σου πω.Το μερος του φιτιλιου που ειναι μαυρισμενο ειναι αυτο που δεν προλαβαινε να ποτιστει απο υγρο και εβγαζε την γευση καμενου,ενω το αλλο που προφανως ειχε περισσοτερο υγρο εμεινε αναλλοίωτο.

+848 :yes: :thumpup: SEB

ΛΟΙΠΟΝ, να πω κ γω τί βίωσα από χθες τ' απόγευμα: ΚΑΜΜΕΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ....... και ΔΥΣΧΡΗΣΤΙΑ ΦΙΛΤΡΟΑΜΠΟΥΛΑΣ  :thumpdown: ΓIA to 2ο λόγο παράτησα τους 401 κυρίως

Ο SEB έγραψε:
"Απο το πρωι παλευω με δυο  EXELIXIS τπτ.Σε κανένα απο τα mod που έχω φτιάξει δεν δουλεύει εκτός του chuck,που εκεί έχω γευτεί τόσο καμένο όσο δεν γεύτηκα στον έναν χρόνο που ατμιζω. .Τι τρομπάρισμα τι βγαλσιμο και βαλσιμο τι αλλαγη αμπουλας τι πιο μεγάλη τρυπά στην αμπούλα τπτ τπτ τπτ 
......
Προσωπική γνώμη και χωρις να χαϊδέψω τα αυτια κανενός ο ατμό ειναι ακομα ανετοιμος για μένα τουλάχιστον και θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να φτάσει επάξια την αξία ενός 510."
Α, ρε SΕΒ  πόσο δίκιο έχεις :yes: :thumpup:

Και συνεχίζω:
Η αμπούλα του χωράει 0,4 ml -->13-14 σταγόνες δηλ :thumpdown:
 Πάνω από μια ώρα ατμίσματος με τα δικά μ δεδομ δεν βγάζει :thumpdown: Το εξωτερικό φιλτράκι είναι το αυτό με του 401.
Το ατομιζερ έχει αντίσταση περί τα 3,5 Οhm. Xτύπημα περίπου μεταξύ 901 κ 510--> Καλούτσικο
Η ροή από την αμπούλα στον ατμοποιητή ΔΕΝ είναι ικανοποιητική --> Βγάζει συνεχώς  γεύση καμμένου κ ελατώνεται ο ατμός
Θέλει να βγάζεις κ να ξαναβάζεις το φιλτράκι κάθε λίγο κ λιγάκι για να ρέει το υγρό προς το ατομ.
Αν δεν έχεις μαζί σ καμμιά δεκαριά φιλτράκια γεμισμένα δεν τη βγάζεις την ημέρα - δεν συζητάω για τη νύχτα :laugh1: , εκεί θες άλλα 10  - και πρέπει να είσαι με μια καρφίτσα στο χέρι να βγάζεις την αμπούλα , να τη γεμίζεις κ να την ξαναβάζεις.
Κοινώς τα κακά του 401 φιλτρακίου
Για αρχή δεν με ικανοποιεί η... "μετεξέλιξις "  του 401 :wall:
 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 17:48 »
Οχι.
Και οι δύο άκρες απο τα φυτίλια, ήταν μέσα στο στόμιο του εξαρτήματος που τρυπάει την αμπούλα.  Και τα δύο ήταν ποτισμένα κανονικά.  Η κλασική γεύση καμένου  που έχεις παρατηρήσει, όπως και εγώ και όπως και πολλοί, (προσωπική άποψη) "πιστεύω" ότι οφείλεται στο ότι δεν προλάβαινε το φυτίλι να ποτίσει αξιοπρεπώς απο τζούρα σε τζούρα.
Βασικα λεμε το ιδιο πραγμα με διαφορετικη διαδικασια.Επειδη ανοιξα και εγω τον ατμο οντως το φυτιλι ειναι πολυ μικρο(λεπτο) αντιθετα απο εναν κανονικο 510 που το εσωτερικο του ειναι σχεδον ολο φιτιλι, που καλυπτει γεφυρα και περιβλημα.Το συγκεκριμενο φιτιλι που εχει μου φερνει πιο πολυ σε CARTOMIZER παρα σε 510,που και εκει βεβαια αν δεν ποτισει αρκετα το φιτιλι για να φουσκωσει βγαζει γευση καμενου.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 18:06 »
Μόλις μίλησα με τον κο Περικλή για να αιτηθώ την αντικατάστασή τους με 901 LR. Το αίτημα έγινε δεκτό. Να διορθώσω/ επισημάνω ότι δεν παράγονται από το εργοστάσιο που βγάζει τους Μ, σύμφωνα με τα λεγόμενά του
Το μόνο καλό απ΄την τελευταία μ παραγγελία είναι το υγρό King Charles  :thumpup: Πολύ καλό για τα γούστα μ  σε medium ;)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 18:16 »
Βασικα λεμε το ιδιο πραγμα με διαφορετικη διαδικασια.

Μήν ξεχνάς ότι είμαι νέος στο hobby. :bye:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 18:18 »
Από όσα διαβάζω μάλλον πρόκειται για μετάλλαξη της πρώτης έκδοσης των Royalsmokers v2 cartomizers (χωρίς υλικό γεμίσματος). Ελάχιστοι ήταν ικανοποιημένοι από την πρώτη έκδοση και τώρα βρίσκονται στην τέταρτη με κεραμικό φυτίλι: http://www.royalsmokers.com/Cartomizer.html

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 18:55 »
Ευκολια δεν θα το ελεγα.Καποτε παρατησα το EVO για τα ηλιθια φιλτρακια που ειχε που ηθελαν συνδετηρα για βγουν και να τα ξαναγεμισεις.Για μενα ευκολια θα ηταν αν η συγκεκριμενη αμπουλα διαρκουσε οντως 3 ωρες η αν επαιρνε περισσοτερο υγρο αντι για 13 σταγονες μετρημενες οσες δηλαδη παιρνει και ενα απλο φιλτρο 510 για να μην πω και παραπανω. 8)
Πάω πάσο Βαγγέλη  :respect:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 19:13 »
Συγχαρητήρια για τις φωτό  :respect:
Διάβασα τα σχόλια και του Ταξιάρχη και του Βαγγελη και του Γιώργου και εν μέρη συμφωνώ με όλους σας σε κάποια σημεία.
Στην παρούσα φάση όμως (είναι η πρώτη βέρσιον) νομίζω θα πρέπει να δώσουμε κάποιο χρόνο για βελτιώσεις και να μην είμαστε απόλυτοι, νομίζω...
Εξ άλλου ΚΑΝΕΝΑΣ ατμ δεν είναι τέλειος έτσι δεν είναι?
Εγώ δεν θα το απορρίψω το προϊόν, έχω κάποιες αμφιβολίες βέβαια σχετικές με την ποιότητα του προϊόντος σύμφωνα με τις φωτογραφίες (τα καλώδια, το καμμένο φυτίλι), αλλά κρατάω μια "πισινή", μήπως και είναι από πολλά βολτ.
Το δικό μου έχει πέσει λιγάκι σε χτύπημα από χθες και τώρα απέχει αρκετά από τον 510.
Θα συνεχίσω τη χρήση του όσο αντέξει και θα περιμένω τις νεότερες εκδόσεις γιατί έχει μέλλον πιστεύω αυτή η νέα προσέγγιση.
Ένα ακόμα που με προβηματίζει έχει σχέση με το καμμένο φυτίλι.
Στην ουσία το φυτίλι είναι αυτό που εισπνέουμε όταν καίγεται κάτι στον ατμ.
Αυτό συμβαίνει και στους ατμ "παλαιότερης" τεχνολογίας - δεν είναι έτσι-?
Μήπως πρέπει να στύψουν το μυαλό τους οι κατασκευαστές να "βρέχουν" την αντίσταση με άλλο τρόπο? (ή να την καταργήσουν και αυτή - λέω τώρα...)

(off topic Y.Γ.  :laugh1: ) zoobi μπράβο για το λινκ, είσαι φοβερός  :respect:
Δεν πιστεύω οτι πρόκειται για την ίδια τεχνολογία  :hmmm:
Πάντως όποιος θέλει να δοκιμάσει έχει και εδώ... http://www.e-liquid.cn/catalog/product_info.php?cPath=105&products_id=245
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2010, 19:47 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ EXELIXIS ΑΠΟ FUNSTORE - ΚΡΙΤΙΚΕΣ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2010, 11:55 »
Μετα απο 3-4 γεμισματα, και περιπου 2 μερες λειτουργιας συνεχως γευση καμμενου  :( .
Πιστευω οτι οφειλεται στο στενο σωληνακι τροφοδοσιας που μαζι με το φυτιλι που εχει μεσα, πρεπει να φραζει με την χρηση. σε δυο τζουρες συνεχομενες στην πρωτη ισα που καταλαβαινεις καμμενο και στην δευτερη δεν παλευεται. Σαν ιδεα σχεδιασης εξαιρετικη, αλλα στην πραξη εχει δουλεια ακομα...  Γυρναω στο κλασικο 510, αυτον ξερω, αυτον εμπιστευομαι!!!  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246401 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8090 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 425 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8660 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios