vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 6 χρήστες
karga, maraki1308, gfilip, Milarepa, dallaskdp, thanos1071

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #270 στις: Ιουλίου 22, 2013, 21:11 »
Σοβαρό επιχείρημα  :))  Άστο να ψοφήσει γιατί βρώμισε  :thumpup:
αν δε με κατάλαβες, να στο ξαναπω αλλιώς: για έναν ατμοποιητή που έχει mesh, μπορεί να παίζει στα 9,6watt. για τον dripper που έχει φιτιλι και τέτοιο ειδος κατασκευής, ειναι πολλά. τι δεν κατάλαβες; :
κάνε μια δημοσκόπηση και βρες μου όχι πολλούς, 3-4 ατομα που να χρησιμοοιούν dripper σε 9,6watt
Υ.Γ.  Σοβαρό επιχείρημα  :))   Άστο να ψοφήσει γιατί βρώμισε :thumpup:
Αστειεύτηκα εγώ μαζί σου ή με ξέρεις και από χθες;

Αποσυνδεδεμένος Andyvai

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Atmo-lover
Απ: The Dripper
« Απάντηση #271 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:00 »
Γειά σας παιδιά,κάτοχος κι εγώ πλέον του Dripper :D Εχω μιά ερώτηση για τους πιό εμπειρους αν μπορούν να με βοηθήσουν.Αγόρασα έτοιμες φιτιλοαντιστασεις 2.4Ωμ απο Replace Smoke και όλα καλά στα 3βολτ στο Ram.Μόλις έβαλα 1.8Ωμ έτοιμες απο Fabvape είχα μιά περίεργη γευση σάν βρώμα φυτιλιού?Πρέπει να καίω τις ετοιμες φιτιλοαντιστάσεις πρίν τις βάλω?Η παίζει ρόλο η ποιότητα του φυτιλιου?

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #272 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:04 »
Δε χρειάζεται να τις κάψεις, κάποιες φορές μπορεί να θέλουν λίγο "στρώσιμο" στην αρχή. έπειτα φεύγει αυτή η γεύση;

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: The Dripper
« Απάντηση #273 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:06 »
επισης για λιγο δουλεψε της και σε ποιο χαμηλα βολτ στην αρχη,αν με τις 2,4 στο ραμ εισουνα οκ στα 3 βολτ,προφανως πρεπει να κατεβεις λιγο επειδη εισαι με 1,8

Απ: The Dripper
« Απάντηση #274 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:08 »
Μερικές φορές όντως το φυτίλι μυρίζει... βουτυρίλα. :)
 
Μπορείς να κάνεις και dry burn, χωρίς υγρό να το ανάψεις 3-4 φορές ώσπου να πυρώσει.
Πάντως, όντως η μυρωδιά πολύ σύντομα μπορεί να εξαφανιστεί απλά χρησιμοποιώντας το...

Αποσυνδεδεμένος Andyvai

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Atmo-lover
Απ: The Dripper
« Απάντηση #275 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:09 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση,όχι δέν φεύγει η μπόχα κι αυτό με ανησυχεί.Με τις 2.4 πάντως ουδέν πρόβλημα και χωρίς κάψιμο.Στο ram δυστυχώς δέν μπορείς να κατέβεις κάτω απο τα 3 βολτ :'(

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #276 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:10 »
αν δε με κατάλαβες, να στο ξαναπω αλλιώς: για έναν ατμοποιητή που έχει mesh, μπορεί να παίζει στα 9,6watt. για τον dripper που έχει φιτιλι και τέτοιο ειδος κατασκευής, ειναι πολλά. τι δεν κατάλαβες; :
κάνε μια δημοσκόπηση και βρες μου όχι πολλούς, 3-4 ατομα που να χρησιμοοιούν dripper σε 9,6watt
Υ.Γ.  Σοβαρό επιχείρημα  :))   Άστο να ψοφήσει γιατί βρώμισε :thumpup:
Αστειεύτηκα εγώ μαζί σου ή με ξέρεις και από χθες;


Το mesh το καρβουνιάζεις ε; εντάξει. Θεός  :respect:
Ο dripper  παίζει και στα 0.9 με μηχανικό τέλεια. Τωρα τι λες εσύ δεν έχει και πολύ σημασία.
Γιατι αστειεύτηκα εγώ;  :))

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #277 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:36 »
Μιας και θίξατε το θέμα "φυτίλι" να κάνω και εγώ μια ερώτηση-προβληματισμό. Άλλαξα σήμερα φυτιλοαντίσταση και ήμουν στο αυτοκίνητο σε ντάλα ήλιο. Αυτό που παρατήρησα λόγω του ήλιου είναι ότι όταν έχωνα περιφερειακά τις δύο άκρες του φυτιλιού γύρω από το κεραμικό μικρές ίνες από το φυτίλι πεταγόντουσαν στον αέρα και έφευγαν στο αέρα. Σχεδόν αιωρούνταν. Εντάξει όταν θα βρεχόντουσαν δεν θα ήταν το ίδιο αλλά και πάλι το θεωρώ περίεργο να φεύγουν ίνες. Κάνω μια δυσάρεστη υπόθεση ότι λογικά κάποιες από αυτές που δεν έφυγαν και έμεινα μέσα ίσως καταλήξουν στα πλεμόνια μου. Σας έχει συμβεί αυτό? Το φυτίλι επίσης στις δύο εγκοπές του κεραμικού που πρέπει να μπει μέσα όταν το βάζω το κεραμικό δημιουργεί κάποια "κοψίματα" στο σώμα του φυτιλιού. Δλδ κάποιες ίνες είναι κομμένες δεξιά αριστερά της εγκοπής και ίσως από εκεί φεύγουν οι ίνες όπως επίσης και από τις δύο άκρες που είναι κομμένες με ψαλίδι από το ρολό. Το φυτίλι είναι καινούριο από greekvapes που έχουν γράψει άλλα παιδιά παλαιότερα είναι καλής ποιότητας.

Να σημειώσω ότι μόλις φτιάξω την φυτιλοαντίσταση την καίω με ένα καμινέτο για 10-15 δευτερόλεπτα έτσι για την ιδέα.

Σας έχει συμβεί? Έχετε καμιά ιδέα? Έτσι είναι όλα τα φυτίλια? Έχουν ίνες που ταξιδεύουν? Θεωρούσα ότι το φυτίλι πρέπει να είναι ένα σώμα.  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #278 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:37 »

prof: μήπως αυτό γίνεται ακριβώς επειδη το έκαψες ; κάποιος είχε γράψει ότι μετά απο κάψιμο μπορεί να φαίνεται καλό το φιτίλι, αλλά "σπάει". Δεν το γνωρίζω αυτό το πράγμα, αλλά πιστεύω ότι ο λόγος είναι το κάψιμο. όταν έκαιγα φιτίλι σε επισκευη vivinova, μου  πεταγόντουσαν ίνες.
επισης για λιγο δουλεψε της και σε ποιο χαμηλα βολτ στην αρχη,αν με τις 2,4 στο ραμ εισουνα οκ στα 3 βολτ,προφανως πρεπει να κατεβεις λιγο επειδη εισαι με 1,8
που να κατέβει; δεν έχει άλλο. 3 βολτ.... τέρμα. Μετά ειναι η μπαταρία απο το περίπτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2013, 23:44 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #279 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:50 »
Prof οχι εδω αυτα
Κανε copy paste το post σου
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=4785.0
ή εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=6290.60

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #280 στις: Ιουλίου 22, 2013, 23:51 »
Παίζει να είναι αυτό που λες. Μετά το κάψιμο "σκληραίνει" λίγο το φυτίλι και στρώνει-μαλακώνει όταν βραχεί. Αλλά χωρίς κάψιμο βάζουμε το φυτίλι? Προσωπικά το καίω μπας και κάψω τίποτα κατάλοιπα που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί. Κάτι σαν "απολύμανση" δλδ. Γιατί υποθέτω ότι αυτά τα φυτίλια δεν είναι ειδικά και "καθαρά" (απολυμασμένα και χωρίς κατάλοιπα) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εσύ δλδ το βάζεις άκαυστο το φυτίλι πάνω στον ντρίπερ? Και δεν παίρνεις καθόλου περίεργη γεύση η φυτιλίλα?

@ vamire, το περνάω εκεί αλλά αφήνω αυτό καθώς θα ήθελα να δω ο ντρίπερ τι "γεύση" δίνει με άκαυστο φυτίλι.

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #281 στις: Ιουλίου 23, 2013, 00:32 »
εγω τελευταια το βραζω το φυτιλι και δεν εχει καθολου μυρωδια μετα

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: The Dripper
« Απάντηση #282 στις: Ιουλίου 23, 2013, 12:52 »
prof: μήπως αυτό γίνεται ακριβώς επειδη το έκαψες ; κάποιος είχε γράψει ότι μετά απο κάψιμο μπορεί να φαίνεται καλό το φιτίλι, αλλά "σπάει". Δεν το γνωρίζω αυτό το πράγμα, αλλά πιστεύω ότι ο λόγος είναι το κάψιμο. όταν έκαιγα φιτίλι σε επισκευη vivinova, μου  πεταγόντουσαν ίνες.που να κατέβει; δεν έχει άλλο. 3 βολτ.... τέρμα. Μετά ειναι η μπαταρία απο το περίπτερο.
σωστο....αν σου πω οτι διαβασα οτι ειναι 3.3;προφανως φταιει που επινα μπυρες μεσα στην ζεστη.....

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #283 στις: Αυγούστου 04, 2013, 23:53 »
Επειδή μέχρι τώρα έπαιρνα έτοιμες αντιστάσεις 15 ευρώ την 5άδα αλλά παίζω ψηλά στα volts και τις αλλάζω καθε 4-5 μέρες...Μπορείτε να μου πείτε τί σύρμα να παρω και που βρίσκω κεραμικά για να τις φτιάχνω μόνος μου? 1.8-2.0 ohms θέλω τις αντιστάσεις

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: The Dripper
« Απάντηση #284 στις: Αυγούστου 04, 2013, 23:55 »
Τα κεραμικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς ξανά... για σύρμα πάρε non (χωρίς αντίσταση) που συνήθως είναι 0.20 και για σύρμα αντίστασης πάρε 0.17 NiCr.
Θα βρείς πολλά βίντεο για το σετάρισμα καθώς και το σύρμα σε πολλά καταστήματα που διαφημίζονται στο φόρουμ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 631 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589107 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6759 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12052 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13309 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711