vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

444 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, karga, dallaskdp, thanos1071, athmichalop, seniorize

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #240 στις: Ιουλίου 21, 2013, 23:47 »
Οντως καλη τροφοδοσια, δεν εχει να κανει με υψηλα ρευματα. Θυμαμαι ποσο ειχα εντυπωσιαστει οταν το ακουσα-ενιωσα να γινεται με το πρωτο μου μου η.τ., εναν I-mist (μεγαλη η χαρη του) με 900ρα εγκο. Ολοι το κανουν αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο. Μαλλον εχει να κανει με συγκεντρωση "καθαρης" σταγονας υγρου στο συρμα οπου λογω θερμοτητας ο αερας διογκωνεται και σκαει, γιαυτο εχουμε πιο συχνο και εντονο το φαινομενο αυτο στους ατμοποιητες με mesh.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #241 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:10 »
Δλδ μου λέτε ότι έχω ήδη γίνει μερακλής φυτιλοαντιστασοκατασκευαστης και τις φτιάχνω με καλή τροφοδοσία?? Μα καλά ποιος είμαι??

Πάντως να πω την αλήθεια εμένα δεν μου αρέσει ηχητικά αυτό το τσαφ τσαφ. Σαν να τηγανιζω σνίτσελ ακουγεται.

Το περίεργο είναι ότι σε κάποιες φυτιλοαντιστασεις δεν το έχω το φαινόμενο. Στην τωρινή που μου το κάνει πολύ έχω βάλει ένα κλικ παραπάνω φιτίλι. Και στις ελεύθερες άκρες αλλά και στην θηλεια. Μάλιστα την θηλεια δοκίμασα και τις έκανα και ένα στρίψιμο πριν την περάσω κάτω από την βάση του κεραμικου.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: The Dripper
« Απάντηση #242 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:18 »
ατμιζει καλα το μηχανημα;αυτο μετραει,το θεμα ειναι να μην μπουκωνει


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #243 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:29 »
Τούφα το ντουμάνι!! Και ποιοτική τούφα όχι φρουφρού και άλλα!  :)

Καμιά φορά το παρακάνω και βάζω λίγο παραπάνω υγρό και έχω μπουρμπουρ. Ακόμη και έτσι όμως δίνει. Μου έδειξε ο Λεό όμως τον τρόπο για να ξεμπλέξεις από τις μπουρμπουλήθρες χωρίς ξεβίδωμα. Τίναγμα την μύτη δυνατά αλλά και 1-2 δυνατά ρουφήγματα για να φύγει το υγρό από τον πόλο και να πιάσει φυτίλι. δουλεύουν και οι δύο εκτός και αν το έχω παρακάνει. Μερικές φορές είχα διαρροή μεγάλη αλλά έφταιγα εγώ καθώς έβαλα αρκετά παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #244 στις: Ιουλίου 22, 2013, 00:42 »
οταν αλλάξεις αντισταση βγαλτην και κάψε το φιτίλι με αναπτήρα μέχρι να καίγεται μόνο του, θα δεις πως ουσιαστικά σκάει το υγρό. vg λογικά ειναι φυσαλίδες μικροσκοπικές και εκτονώνονται με αυτό το τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #245 στις: Ιουλίου 22, 2013, 01:37 »
εχω μπερδευτει λιγο με τις αντιστασεις και τα συρματα του, χωρις , με, κτλ.
εχω σκοπο να τον αγορασω και δεν θελω να κλαιω 50 ευροπουλα. μου τον προτεινεται?

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #246 στις: Ιουλίου 22, 2013, 01:58 »
Το να τα κλάψεις αδύνατον.
Αν τον αγοράσεις και δεν "παιζει" στα χερια σου τον δίνεις με ενα 40αρι ή 35αρι.
Προτίμησε τον με τη νεα καμπάνα μιας και ατμίζει αρκετά καλύτερα http://www.greekvapes.eu/Bell_Upper_Body_Dripper/p1666110_9523259.aspx

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #247 στις: Ιουλίου 22, 2013, 02:00 »
Παρακολουθησε πρωτα κανα video στησιματος του ατμοποιητη και αν νομιζεις οτι εχεις την υπομονη να το κανεις στον προτεινω ανεπιφυλακτα, μη νομιζεις παντως μετα απο μερικα στησιματα ειναι ποιο ευκολο απ οτι φαινεται, στην τελικη αμα δεις και βαριεσε υπαρχουν και ετοιμες αντιστασεις σε πενταδες που ατμιζουν πολυ καλα, παντως η περιπτωση να κλαψεις τα λεφτα σου αποκλειεται  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: The Dripper
« Απάντηση #248 στις: Ιουλίου 22, 2013, 07:39 »
εχω μπερδευτει λιγο με τις αντιστασεις και τα συρματα του, χωρις , με, κτλ.
εχω σκοπο να τον αγορασω και δεν θελω να κλαιω 50 ευροπουλα. μου τον προτεινεται?

Δεν στον προτείνω.

Μη βιάζεσαι , δεν είσαι ακόμα έτοιμος.

Θα έρθει μόνη της η επιθυμία για επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #249 στις: Ιουλίου 22, 2013, 09:12 »
Μια ερώτηση. Πολύ συχνά και σε κάποιες φυτιλοαντιστασεις παίρνω κάποια "σκασιματα". Τσαφ τσαφ αρκετά δυνατό χωρίς το επιστομιο. Αν το βάλω γίνεται πιο υπόκωφο απλά.

Σήμερα έφαγα και μια καυτή μικροσταγονα στη μύτη χωρίς το επιστομιο όταν τσέκαρα με το μάτι. Μελιτζάνα έγινε η μύτη μου. :)

Που μπορεί να οφείλονται αυτά τα σκασιματα? Πολύ χαλαρή αντίσταση πάνω στο φυτίλι? Σφιχτή δεν είναι σίγουρα γιατί βάζω και χοντρή βελόνα και δεν σφίγγω πολύ. Κάτι άλλο? Καμία φορά η περιοχή με την Ένωση του nrn πέφτει πάνω στο φυτίλι. Υπάρχει περίπτωση αυτή η περιοχή να κάνει σκασιματα?

Κάποια άλλα ιδέα?
Καταρχας αν εννοεις nrn το σύρμα με και χωρίς αντίσταση, εκεί πρέπει να πέφτει. πάνω στο φιτιλι. αλλά ποιος σου είπε πως αν δώσεις 9watt σε μια αντίσταση 1,9 ή και παραπάνω 2,2 ας πουμε είναι λίγο; στην πρώτη περίπτωση είναι περιπου 4,1 volt  που είναι πολλά για τέτοια αντίσταση (βγαίνουν περίπου 2,2amper που είναι πολύ ένταση) ενω με 2,2ohm αντίσταση θα σου βγει σχεδόν 4,5volt επίσης πάρα πολύ.
-  τις αντιστάσεις τις φτιάχνεις μόνος σου;
(αυτο που γράφω τώρα δεν το γράφω για αστείο) : ΜΗΝ βάζεις ποτέ εκεί το μάτι σου !!!

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #250 στις: Ιουλίου 22, 2013, 09:25 »
Ναι αυτό εννοω με το nrn. Χωρίς με χωρίς σύρμα. Μόνος μου τις φτιάχνω. Είμαι πολύ μερακλης (με βοήθησες και εσύ φυσικά). Βασικά μετά από την τσουρουφλισμενη μύτη εννοείται πως θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και δεν θα ξανακοιτάξω εκεί!

Για τα βατ βολτ αυτά είναι συνήθως τα ανώτερα. Όπως έχει προτείνει και ο λεο με αντιστάσεις 1.8 +- ξεκινάω από 3.7+- βολτ και ανεβαίνω για να βρω που μου αρέσει. Απλά καμία φορά ανεβαίνω πιο πολυ για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: The Dripper
« Απάντηση #251 στις: Ιουλίου 22, 2013, 11:29 »
εγώ θα σου έλεγα να ξεκινάς απο τα 6watt (ανάλογα την αντίσταση θα αλλάξουν τα volt εννοείται) και όπου δεις ότι σου δίνει καλά, σταματάς. δε σταματάς δλδ πριν σου βγάλει καμμένο. πολύ πιο πριν, για να μη χάσεις ποιότητα γεύσεως. έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον,  και δε σημαίνει ότι είναι για όλους έτσι. το σίγουρο όμως είναι πως αν το πηγαίνεις μέχρι πριν βγαλει καμμένο, χάνεις γεύση. Άλλο σίγουρο είναι πως εκεί που κρατάς αντιστάσεις 3-4 μέρες, θα αυξηθούν θεαματικά οι μέρες. έχω κρατήσει αντίσταση 15 μέρες που την άλλαξα όχι γιατί χάλασε, αλλά για λόγους,,,,, "άντε, πολύ κράτησε, ας την αλλάξω" (έχουν να κάνουν μάλλον με την ψυχολογία μου :) )
το να είσαι μερακλής, είναι καλό. πολύ καλό. οι αντιστάσεις που βγάζεις πόσο είναι σε ohm? για τον killer φτιάχνω αντιστάσεις περίπου στα 2,1-2,2ohm και δουλεύει αστέρι. για 2,1-2,2ohm με σύρμα αντίστασης 0.16 , χρειάζεται 4cm . με 3,5cm βγάζεις αντίσταση περίπου όπως της μάνας του. (1,8-1,9ohm).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2013, 11:39 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #252 στις: Ιουλίου 22, 2013, 11:40 »
Συνήθως φτιάχνω 1.7 με 1.9 και ξεκινάω στα 3.7-3.8 βολτ (με βατ δουλεύω απλά κοιτάω ταυτόχρονα και τα βολτ καθώς περίπου αυτά τα νούμερα συνιστά και ο Λεό). Καμιά φορά δοκιμάζω και 1.5+- αλλά και 2.2+- για να δω τι μου κάθεται καλύτερα. Tις αντιστάσεις τις βγάζω με σχετική ακρίβεια γιατί χρησιμοποιώ πολύμετρο. 0.1 να χάσω το πολύ από αυτό που θέλω.

Θα το δοκιμάσω και έτσι γιατι αλλαγή κάθε 2-3-4 μέρες είναι σίγουρα κουραστική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2013, 12:00 από prof »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #253 στις: Ιουλίου 22, 2013, 11:48 »
Δοκίμαζε να παίζεις εις διπλούν τις αντίστασης.
πχ
1.5ohm στα 3 volt
2ohm στα 4 volt κλπ.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #254 στις: Ιουλίου 22, 2013, 12:06 »
εχω μπερδευτει λιγο με τις αντιστασεις και τα συρματα του, χωρις , με, κτλ.
εχω σκοπο να τον αγορασω και δεν θελω να κλαιω 50 ευροπουλα. μου τον προτεινεται?
Το ίδιο "άγχος" είχα. Παρακολούθησε τα βίντεο στην πρώτη σελίδα και ειδικά αυτό με την κάμερα "υψηλής ανάλυσης" (τα μεγάλα καλώδια δλδ  :))  ) και θα μπεις στο νόημα. Εμένα πιάνουν σχετικά τα χέρια μου αλλά θεωρώ ότι και κάποιου που δεν πιάνουν μετά από 3-4 δοκιμές θα πάρει το κολάι. Απλά η θα πρέπει να έχεις και πολύμετρο για να ξέρεις τι βγάζεις στο περίπου/ακριβώς ή θα πηγαίνεις με το μήκος στο περίπου.

Απλά αν προχωρήσεις σε αγορά αγόρασε και 4-5 κεραμικά να έχεις για να φτιάχνεις μαζεμένες τις αντιστάσεις και να τις έχεις αποθηκευμένες οπότε απλά να κάνεις την εύκολη αλλαγή όταν χρειαστεί και να μην κάθεσαι να φτιάχνεις. Μπορεί να είσαι και εκτός σπιτιού και να έρθει καμένο π.χ. Επίσης καμιά φορά σπάνε τα κεραμικά. Τέλος πάρε και 1-2 o-rings να βρίσκονται. Υπάρχουν όλα διαθέσιμα σίγουρα στο greekvapes.eu αλλά φυσικά και σε άλλα καταστήματα.

Εγώ στο προτείνω πάντως. Μετά από Εψιλον και προτανκ είπα να πάω στον ντριπερ σαν πρώτο επισκευάσιμο λόγω απλότητας αλλά και απόδοσης (από όσα έχω διαβάσει) και δεν μετάνιωσα. Κοντεύω 3+ βδομάδες και όλα καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 631 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589107 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312873 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6759 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12052 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13309 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711