vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1230 στις: Ιουνίου 11, 2016, 00:35 »
Πήγα πήρα μονωτικό και το αντικατέστηα.
Έβαλα βαμβάκι γύρω γύρω και πάλι μόλις ρίξω πέντε σταγονες φεύγουν από κάτω...
Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά....

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1231 στις: Ιουνίου 11, 2016, 00:42 »
δεν βάζεις καλά το μονωτικό. Ξαναδοκίμασε

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1232 στις: Ιουνίου 11, 2016, 00:55 »
Τι μπορεί να φταίει στο μονωτικό?
Το έβαλα στον πόλο και μετά και τα δυο μαζί τα σφήνωσα στην βάση...

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1233 στις: Ιουνίου 13, 2016, 23:59 »
Πήγα πήρα μονωτικό και το αντικατέστηα.
Έβαλα βαμβάκι γύρω γύρω και πάλι μόλις ρίξω πέντε σταγονες φεύγουν από κάτω...
Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά....
Άπαξ και έχεις βάλει καινούριο μονωτικό και σωστά, τότε μία είναι η τρύπα που θα μπορεί όταν βάζεις υγρό να χύνετε έξω, αυτή του κεντρικού πόλου που κουμπώνει το κεραμικό και εισέρχεται ο αέρας.

Άρα να υποθέσω ότι στάζεις επάνω στην αντίσταση και όχι στα πλάγια; :hmmm:
Δεν το νομίζω 8)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1234 στις: Ιουνίου 14, 2016, 07:05 »
Το μονωτικό το έχεις σπρώξει μέχρι τέρμα κάτω, να είναι δηλαδή όπως φαίνεται στη φωτογραφία?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 07:14 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1235 στις: Ιουνίου 14, 2016, 07:31 »
Ακριβως ετσι ειναι κ το ελεγξα το μονωτικο δε χανει! Το θεμα που κατεληξα ειναι οτι το στησιμο ειναι χαλια μου κανει hotspot k τρωω καμενο κ βαζω πιο γρηγορα υγρο πριν στεγνωσει....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1236 στις: Ιουνίου 14, 2016, 07:54 »
Το στήσιμο στον the dripper είναι σχετικά απλό, αφού όμως το μάθεις :)
Κατ' αρχή σου προτείνω να δοκιμάσει έτοιμες n-r-n τσεκαρισμένες όμως ότι το non σύρμα τους είναι 0.2mm. Με φαρδύτερο σύρμα θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα μπαίνει σωστά στο κενό μεταξύ πόλου και κεραμικού και θα στο σπάει.
Τα κεραμικά επίσης έχουν ανοχές, κάποιες παρτίδες μπορεί να τύχει να είναι λίγο πιο στενά στη βάση τους. Αν μπορείς πήγαινε σε ένα κατάστημα με τον dripper και δοκίμασε επιτόπου κεραμικό.
Βαμβάκι δεν θέλει πολύ, μην γεμίζεις την καμπάνα περιμετρικά, λίγο ίσα ίσα να ακουμπήσει στη βάση του ντεκ, άντε και λίγο περισσότερο.
Αν είσαι Αθήνα και σε εξυπηρετεί, έλα σε μια από τις επόμενες ατμοσυναντησεις που κάνουμε στα νότια προάστια (Άλιμος, Αργυρούπολη, Καλαμάκι) να τον στήσουμε μαζί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 08:16 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1237 στις: Ιουνίου 14, 2016, 10:06 »
έτοιμες έχω πάρει!
Το θέμα μου είναι ότι είναι πολύ ψιλές και χαλάει το στήσιμο σκέφτομαι να δοκιμάσω με 0,25 κανθαλ!
Τα κεραμικά τα ένιωσα στο πετσί μου 5 έσπασα!

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1238 στις: Ιουνίου 14, 2016, 11:14 »
Φίλε μου, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από όσα σου έχουν τύχει μέχρι στιγμής. Απλά, για κάποιο λόγο, κάνεις κάποια βασικά λάθη τα οποία, εύκολα, θα στα λύσει κάποιος έμπειρος αν παρεβρεθείς σε κάποια συνάντηση, όπως σου έχει προταθεί.
Δεν είναι πάντα εφικτό να λάβεις πλήρως τη σωστή πληροφορία γραπτώς μέσω του φόρουμ.

Μερικά κεραμικά, έρχονται ελλειπώς κομμένα, με αποτέλεσμα να χρειάζονται ελάχιστο ξύσιμο στην οπή τους ώστε να ανοίξουν. Αυτό γίνεται εύκολα με ένα ίσιο κατσαβίδι μικρής διαμέτρου, και όχι υπερβολές.
Δε γίνεται να σπας τόσα πολλά κεραμικά.

Έχεις link από τις αντιστάσεις που έχεις αγοράσει?

Θα σου πρότεινα να προτιμήσεις στησίματα με λίγες σπείρες, το οποίο βέβαια απαιτεί και κατάλληλο μήκος αντιστάσεων.
Αν βρίσκεσαι ανατολικά, μπορώ να σου δώσω μερικές αντιστάσεις, προσωπικού μου γόυστου και κατασκευής, για να κάνεις τα πειράματά σου. Εννοείται πως θα στήσουμε μαζί. Αν βρίσκεσαι πιο κεντρικά, θα σου πρότεινα να βρεθείς με τους υπόλοιπους τρελούς. Σίγουρα θα λάβεις πληροφορίες που θα σου λύσουν τα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1239 στις: Ιουνίου 14, 2016, 11:23 »
Τις αντιστάσεις τις πήρα έτοιμες rnr!
το κεραμικό σήμερα θα το φάω λίγο για να παίζω με κάνθαλ μήπως και βρω την υγειά μου!
Θα τον παιδέψω δεν τον αφήνω γιατί η μια φορά ατμίσματος με συνεπήρε!

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1240 στις: Ιουνίου 14, 2016, 11:43 »
Με σκέτο κάνθαλ δεν θα δουλέψει, τζάμπα χρόνο θα χαλάσεις. Αφιέρωσε τον καλύτερα στις έτοιμες NRN αντιστάσεις σου.
Αν είσαι κέντρο Αθήνα καθημερινές, πρωινές ώρες, μπορώ να κλέψω λίγο χρόνο να σου δείξω πως στήνετε.

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1241 στις: Ιουνίου 14, 2016, 12:42 »
το κεραμικό σήμερα θα το φάω λίγο για να παίζω με κάνθαλ μήπως και βρω την υγειά μου!

Δεν έχει λογική αυτό που γράφεις. Τι εννοείς? Θέλεις να χρησιμοποιήσεις σκέτο kanthal, χωρίς no res σύρμα? Όπως αναφέρει και ο dikos, αυτό δε προτείνεται.
Το σημείο του κεραμικού που ΙΣΩΣ χρειαστεί παρέμβαση, είναι ΜΟΝΟ το σημείο που περνάμε το no res

Επίσης, το ότι αγόρασες αντιστάσεις "έτοιμες", δε σημαίνει πως είναι 100% κατάλληλες για αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Δε φτιάχνονται αντιστάσεις, αυστηρά, για αυτόν τον ατμοποιητή, ή Σοφία, ή The Rose κλπ. Κάθε κατασκευαστής μπορεί να φτιάξει ότι θέλει, με ότι σύρμα θέλει, σε ότι μήκος θέλει. Το μόνο που παραμένει σταθερό είναι το 0,20mm στο no res.
Το θέμα είναι να μπορούμε να τις προσαρμόσουμε κατάλληλα. Για να το κάνεις, όμως, αυτό ΠΡΕΠΕΙ να έχεις κατανοήσει τη βασική φιλοσοφία.

Θα επιμείνω.

ΠΡΕΠΕΙ να βρεθείς με κάποιον έμπειρο, διότι κάνεις πολύ βασικά λάθη, (τουλάχιστον από τα συμφραζόμενα αυτών που γράφεις).

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1242 στις: Ιουνίου 14, 2016, 14:19 »
παιδιά την πρώτη μέρα το έστησα με κανθαλ πριν σπάσει το κεραμικό και έπαιξε μια χαρά!
¨Εχω ήδη δηλώσει ενδιαφερον για κάποια συνάντηση με έμπειρό dripperα...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
όσοι πιστοί προσέλθετε....

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1243 στις: Ιουνίου 14, 2016, 14:57 »
Σου έχουν αναφέρει επανειλημμένα πως ο ατμοποιητής χρειάζεται nrn. Βλέπω πως θέλεις να επιμείνεις σε σκέτο res.
Μάλλον σου αρέσει να ζεις.... "επικίνδυνα"...
Ναι... Δουλεύει και χωρίς no res...
Αλλά δε πρέπει να τον χρησιμοποιείς χωρίς no res. Οι λόγοι ποικίλουν και θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις τον κανόνα αυτό. Αν δεν επιθυμείς κάτι τέτοιο, καλύτερα μην ατμίζεις με τον ατμοποιητή αυτό.
Λες να συμφέρει τον κατασκευαστή να δηλώνει αυστηρά πως ο ατμοποιητής είναι ΜΟΝΟ για χρήση nrn...? Μήπως υπάρχει λόγος? Και μάλιστα, σοβαρός....

-Υψηλές και επικίνδυνες θερμοκρασίες στον πόλο του mod.
- Θα ατμοποιούσες ακόμα και από το κεραμικό, καθώς υπάρχει επαφή σύρματος στις 2 τρύπες όπου περνάει το no res.
Όταν το σύρμα αυτό είναι No res, λειτουργεί ως αγωγός ρεύματος, και όχι ως αντίσταση.
Όταν είναι αντίσταση, προφανώς και θα λειτουργήσει ως... αντίσταση... θα θερμανθεί.
- Ενδεχόμενη αστάθεια ωμικής αντίστασης (για πολλούς λόγους).
- Μεγάλη ποσότητα σύρματος. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε 0,20mm στο no res κομμάτι, η αντίσταση θα σου έβγαινε πολύ μεγάλη (αναλόγως βέβαια και τον αριθμό σπειρών καθώς και τη διατομή της αντίστασής σου).
Τώρα εξηγούνται τα σπασμένα κεραμικά... (παρόλο που ήδη, σου έχει κάνει παρατήρηση ο dikos)

Και η λίστα συνεχίζεται.

Φίλε μου, ξέχνα όσα έχεις μάθει για τον ατμοποιητή αυτό, και πιάστο από την αρχή! Σωστά...
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι...?


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 15:03 από mpikou »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1244 στις: Ιουνίου 14, 2016, 21:30 »
Μάλλον τα κατάφερα....
Ψηλά η αντίσταση κι όχι μέσα στο κεραμικό 3 σπείρες και 2 μισά!!!
¨Εριξα και τα watt στα 12!!!
Και ναι δεν στάζει με 10 σταγονες....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2913 420423 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:37
από treloneritis
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 817 158326 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:04
από treloneritis
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15740 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131271 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 165 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 183 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 277 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249578 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767651 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 260 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog