vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

441 επισκέπτες, 3 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi, xsad

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #855 στις: Απριλίου 29, 2013, 16:14 »
η stealth επιλογη τι κανει βρε παιδια ? δεν την ειχε στην 1.2 version... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ΔΗΜΗΤΡΗΣ76

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΨ+Α
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #856 στις: Απριλίου 29, 2013, 16:19 »
Όταν το ενεργοποίησεις, μένει σβηστή η οθόνη ακόμα κι όταν πατάς το κουμπι.   Θεωρητικά κανει και μια μικρή οικονομία .

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #857 στις: Απριλίου 29, 2013, 16:22 »
ευχαριστω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #858 στις: Απριλίου 29, 2013, 16:54 »
Εγω που εχω την 1.1 πρεπει να περασω πρωτα την 1.2 και μετα την 1.3 η κατευθειαν την 1.3;

Αποσυνδεδεμένος ΔΗΜΗΤΡΗΣ76

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΨ+Α
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #859 στις: Απριλίου 29, 2013, 17:05 »
Δεν νομίζω να έχεις προβλημα, αλλα απο την άλλη αν δεν γινεται δεν θα σε αφήσει να το κανεις.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #860 στις: Απριλίου 29, 2013, 17:12 »
Θα το κανω κατευθειαν 1.3 (οταν βρω χρονο μεσα στη μερα) και αν συναντησω προβλημα θα σας πω να ξερετε!!!






Μολις περασα την 1.3 κατευθειαν, κανενα προβλημα (τουλαχιστον μεχρι στιγμης), λογικα θα ειναι ποιο σταθερη απο την beta, θα δουμε  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2013, 19:45 από fotispap3 »

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #861 στις: Απριλίου 30, 2013, 18:09 »
Γεια σας και παλι ρε παιδια, εδω και καποιο καιρο νομιζω οτι μολις η μπαταρια φτανει στο 55% περιπου και κατω εχω αισθητη πτωση τασης, πηρα καινουρια μπαταρια, τα ιδια, καθαρισα τα σπειρωματα, τους πολους  του e-vic  και της μπαταριας με προπυλικη αλκοολη, τιποτα. Σημερα πηρα πολυμετρο και μετρησα τα volt, οταν το e-vic γραφει 4, με γεματη μπαταρια δινει 3,6 περιπου και με 50% μπαταρια, 3,4, η μετρηση εγινε πανω στον ατμο μεταξυ θετικου πολου και της βιδας της γειωσης, μαλλον ειναι λογικο να δειχνει λιγοτερα volt αφου μετραει υπο φορτιο αλλα δεν μου φαινεται λογικο σε 1,6 ohm αντισταση να θελω τουλαχιστον 4,3 volt για να ατμισω κανονικα, επισης υπαρχει αποκλιση στην μετρηση της αντιστασης μεταξυ e-vic και  provari, το πρωτο δειχνει μεγαλυτερες τις αντιστ. απ οτι το δευτερο και η αποκληση ποτε ειναι μεγαλη, ποτε μικρη, ακομα ενω εγω πιστευα οτι δεν εχω καταφερει ακομα καλο στησιμο σε genesis διοτι οι αντιστασεις συνεχεια μεγαλωναν ωρα με την ωρα [ η καθε φορα που εβαζα και εβγαζα τον ατμο, μια εδειχνε 1,8, μετα 2,1 , μετα 1,9(πανω-κατω δηλαδη)], στο provari ειναι σταθερες, μετα απο 3-4 μερες ανεβαινει το πολυ 0,2 ohm, και μετραω στο e-vic και μου δειχνει ισως και 1 ohm παραπανω, ξεχασα να ρωτησω πως μπορω να μετρησω τα volt κατευθειαν πανω στο e-vic γιατι μου βγαζει "no atomizer found" και ετσι δεν δινει ρευμα για να το μετρησω.


Εσεις τι λετε για ολα αυτα εε??? :wall: :wall: :wall:





Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #862 στις: Απριλίου 30, 2013, 18:48 »
Φίλε μου και εγώ συμφωνώ με την ένδειξη Ω, με μια διαφορά:
Δεν μου δείχνει ποτέ μεγάλες διαφορές, αλλά πάντα 0,1 Ω παραπάνω από ότι σε άλλα μοντάκια ή πολύμετρο.

Για να το μετρήσεις στα Volt χωρίς φορτίο πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα από τα βολτομετράκια που χρησιμοποιούμε όπως αυτό http://www.atmistique.gr/el/diafora?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=275&category_id=59
και πάλι παίζεται αν θα πάρεις μέτρηση, γιατί το eVic πριν να δώσει, κάνει μέτρηση.
Γι' αυτό και σου γράφει "no atomizer found" όταν βάζεις το πολύμετρο, γιατί λογικά δεν έχει εσωτερική αντίσταση ή έχει ελάχιστη.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #863 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:02 »
Συγκεκριμενη δοκιμη πριν 5 λεπτα, 2,7 Ω στο e-vic, βγαζω, βαζω στο provari, 1,6Ω, βγαζω, βαζω στο πρωτο, 1,7Ω βγαζω, βαζω στο δευτερο, 1,6Ω βγαζω, βαζω στο πρωτο, 2,3Ω, αμα συνεχισω να το κανω, θα συνεχισει κι αυτο τα κουλα, μονο στο δευτερο μενει σταθερη!!! :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #864 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:08 »
To evic μετράει την αντίσταση μόλις καταλάβει ότι έρχεται σε επαφή ο ατμοποιητής στον πόλο... αυτό το αυτόματο σύστημα καμμιά φορά πέφτει έξω γιατί μπορεί να μετρήσει την αντίσταση πριν πατήσει καλά στον πόλο. Για σταθερές μετρήσεις, κλείσε το evic, στη συνέχεια κούμπωσε τον ατμοποιητή και μετά ξαναενεργοποίησε το evic... με αυτόν τον τρόπο θα γίνεται μέτρηση του σωστά κουμπωμένου ατμοποιητή.
Παρατήρησα ότι σε κάποιους ατμοποιητές η αυτόματη μέτρηση είναι πιο επιτυχημένη από ότι σε άλλους, αλλά σε κάθε περίπτωση με το σβησιμο-βίδωμα-άναμα πέρνεις πάντα σωστή μέτρηση... η απόκλιση σε σχέση με το vamo είναι το πολύ +0.1 στο evic. Το γρήγορο βίδωμα επίσης βοηθά στην καλύτερη μέτρηση...
Η άνοδος της αντίστασης κατά 10% μετά από μια μέρα χρήσης είναι φυσιολογική... το παθαίνουν όλα τα σύρματα...

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #865 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:16 »
Φιλε μου δοκιμασα τον τροπο που μου ειπες( 5 φορες) και μου δειχνει σταθερα 1,7( 0,1 πανω απο το provari)  :thumpup: , με την χαμηλη ταση που νοιωθω υπαρχει κανα βοτανο?

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #866 στις: Απριλίου 30, 2013, 19:27 »
Το 0,1 είναι μέσα στα όρια του στατιστικού λάθους και της στρογγυλοποίησης. Πάντως και οι δικές μου μετρήσεις με το Vamo vs Evic δείχνουν μια διαφορά της τάξης του 5%. Το evic πάντως δεν φημίζεται για την ακρίβεια του ρεύματος που παρέχει δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #867 στις: Απριλίου 30, 2013, 21:36 »
To evic μετράει την αντίσταση μόλις καταλάβει ότι έρχεται σε επαφή ο ατμοποιητής στον πόλο... αυτό το αυτόματο σύστημα καμμιά φορά πέφτει έξω γιατί μπορεί να μετρήσει την αντίσταση πριν πατήσει καλά στον πόλο. Για σταθερές μετρήσεις, κλείσε το evic, στη συνέχεια κούμπωσε τον ατμοποιητή και μετά ξαναενεργοποίησε το evic... με αυτόν τον τρόπο θα γίνεται μέτρηση του σωστά κουμπωμένου ατμοποιητή.
Παρατήρησα ότι σε κάποιους ατμοποιητές η αυτόματη μέτρηση είναι πιο επιτυχημένη από ότι σε άλλους, αλλά σε κάθε περίπτωση με το σβησιμο-βίδωμα-άναμα πέρνεις πάντα σωστή μέτρηση... η απόκλιση σε σχέση με το vamo είναι το πολύ +0.1 στο evic. Το γρήγορο βίδωμα επίσης βοηθά στην καλύτερη μέτρηση...
Η άνοδος της αντίστασης κατά 10% μετά από μια μέρα χρήσης είναι φυσιολογική... το παθαίνουν όλα τα σύρματα...
fotispap3:
είναι ακριβώς όπως το λέει ο φίλος (slammer) εδώ. πυκνά συχνά στο evic βάζω όσο γρηγορότερα τον ατμοποιητή να "πατήσει", γιατί θα τον διαβάσει με πιο πολλή αντίσταση και θα δώσει πιο πολύ τάση , αφού το έχω να του δίνει 7watt.
Και λέω τώρα εγώ..... μήπως έχεις πρόβλημα σε κανεναν πολο; και σου αλλάζει την αντισταση σε κάθε βίδωμα που δεν πατάει καλα;


  -  Σε άλλο θέμα τώρα,,,, Στο MVR , άλλαξαν διααααάφορα πράγματα με την αναβάθμιση. Καταρχάς όπως είχε ακουστεί ή μάλλον είχε γραφτεί εδώ μέσα ότι στο upgrade του eVic θα έχει και την Ελληνική γλώσσα, δεν ισχύει.
  Μετά,,,  όταν δίνεις RVW έχεις 3 επιλογές ενώ πριν είχες μια αλλά μπορούσες να βάλεις ανάλογα την αντίσταση διαφορετικό αποτέλεσμα. Και διάφορα άλλα πράγματα άλλαξαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2013, 21:46 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #868 στις: Απριλίου 30, 2013, 21:42 »
Φιλε μου με τον τροπο "σβησιμο-βίδωμα-άναμα" μου διαβαζει συνεχεια ιδια τις αντιστασεις οποτε δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα ο πολος, εκτος και αν εννοεις κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #869 στις: Απριλίου 30, 2013, 21:52 »
εννοώ  αυτό: όταν βάζω κάποιο ατμοποιητή επάνω, το εβικ το διαβάζει κατευθείαν. αν έχει πιάσει ίσα ίσα στο βίδωμα, μπορεί να μου δείχνει την αντίσταση πιο μεγάλη (0,2-0,3 ίσως) . Αν ο πόλος είναι λίγο παιγμένος "κάπως", θα επιβαρύνει την κατάσταση.  αυτό μπορείς να το δεις μόνο εσύ στην προκειμένη περίπτωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206517 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541470 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357792 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591968 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios